Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 669
  • 774
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 18 029
Няма нужда да дублираме тамошните реплики с прехвърчане на искри.
Скрит текст:
Да, за това, което потребителката търси, няма алтернативи, не е като да не написах по-горе, че специално Wirtschaftsmathematik си е все на немски, но за други неща има варианти и няма причина да се обобщава. За твоето и нейното дете няма, за други се намира и без да е в най-забитите градчета. Написах ти и тогава - от 2020 в университета на дъщеря ми (академичен, не хохшуле, във втория по големина баварски град) въвеждат икономическа специалност изцяло на английски.Vertiefung-ите в по-горните семестри могат да бъдат различни - от чисто икономически  до икономическа информатика, икономическа математика и подобни, които съвсем не се ограничават само до икономика.  Дори и понстоящем, макар и с немски, системата на специалност Wirtschaftswissenschaften  е точно такава. Профилирането след първите два семестъра може да е икономическа информатика. В хохшулето в същия град отдавна има такава специалност на английски с подобно протичане на обучението. Отделно си има комбинирана специалност Международен бизнес и технологии на английски.Подозирам, че и на други места също има подобни компилации, не съм търсила. Да не говорим, че в точно тези специалности често има задължителен чуждестранен семестър, партньорските университети са толкова много, че можеш да напаснеш избора си към нещо по-техическо в комбинация с икономиката.  И пак казвам, ограничени са бакалавърските програми на английски , да, това никой не го отрича. Но не значи, че съвсем ги няма. И извини ме, ама също като в оная дискусия умело допълваш думите си според ситуацията. Първо изказването ти беше "няма читави специалности на английски в Германия освен в скапани университети в Източна Германия, после стана "има всъщност, ама те са икономически или са в неелитни унита, което нас не ни интересуваше". И спрямо децата ми сега  правиш същото, там изкоментира колко си учудена, колко странно ти изглеждало това,  че аз въобще някога съм се поинтересувала, дори повърхностно, от програми на английски, щом децата ми  учели в НЕГ, сега  на база тамошния ми отовор декларираш  в тази тема убеденост, че никога пред мен не е стоял този въпрос - сякаш предишната реплика не е била изричана от теб. Казваш едно, а после го доразширяваш до друго, противоположно като смисъл.  Предлагам наистина да престанем с тази дискусия, за никого не е особено полезна. Това, което знам със сигурност е, че който търси нещо за детето си, няма да остане неразровил се.

ПП За интересуващите се, може да  се окаже, че  имам известно право с допускането си за бройка за медици, които имат друго завършено обраование преди това. Казаха ми (не твърдя, че е вярно, тепърва смятам да прочета лично ), че май при тях се кандидатства с успех от предишното следване, не от дипломата за средно и бройката им е редуцирана до някакъв макс % от предлаганите в унито места. Ако взмем онези 176 места за пример, може би разминаването е точно това, взети са места от абибесте и са  дадени на втората квота, по която унито е приело такива студенти с една  вече налична диплома за висше. Така сборът накрая може би затова все пак излиза. Но 20% тогава вероятно не са смятани от 176, а от останалите свободни след приема на тези, за които това ще е второ следване. Сега нямам време, но следобяд ще се информирам лично  на страницата на хохшулстарт, просто ми стана интересно. Simple Smile После ще споделя наученото. Не че особено ни касае нас дали ще са 29 или 34 по абибесте - след като на първа позиция са го писали  стотици, шансът е все мнооого малък.

Последна редакция: нд, 11 ное 2018, 11:24 от пенсионирана русалка

# 151
  • Мнения: X
Обещаният линк към дискусията в темата за ЧУ:
http://www.bg-mamma.com/?topic=1038244.705
EFF_, на въпроса ти към Русалка за BSc (science) и BA (art), не е към мен, не съм го проучвала дълбоко, защото BA никога не е стоял пред нас като опция, но по пътя на елементарната логика BA е степен за хуманитарни специалности, защото има и икономики с хуманитарна насоченост, и екологии, и за строителство - строителен дизайн. Като цяло, за мен делението е точни/природни срещу хуманитарни програми. Чисто логически, програми  с мат не виждам как ще дават BA, според мен трябва да гледате програми, които дават BSc.

Последна редакция: нд, 11 ное 2018, 11:42 от Анонимен

# 152
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Ясмина беше споменавала за някакъв ранг при абибесте, аз все си мислех, че на чиста лотария се разпределят на абибесте максималните оценки. Но ако има такъв ранг, как се формира той в точки, при положение че тук професионални обучения и ТМС не играят роля?
Доколкото успяхме да разберем този ранг се раздава на случаен принцип, когато има повече кандидати с 1.0, това е въпросната лотария при абибесте. Дъщеря ми беше "причислена" към провинция Bavaria, което означава, че за абибесте за медицина участва, ако има диплома 1.0. Това важи за почти всички провинции. Понеже доста се изненада, че  не е приета по тази квота, още повече, че други с диплома 1.0 ги бяха приели, писахме до hochschulestart. Оттам ни обясниха, че тази година имало много кандидати с диплома 1.0 и е имало лотария. По абибесте не би трябвало да се взема нищо освен дипломата. Бяха ѝ пратили писмо (или в профила ѝ го пишеше, не си спомням), в което се виждаше ранга на последния участвал в абибесте.

Това видяхте ли го? Доколкото си превеждам с транслатора поне 20% от местата са по абибесте за завършили в настоящата година. Другата важна промяна е, че отпада warterzeitequote. А по AdH всички университети трябва да прилагат поне два допълнителни критерия.

# 153
  • София
  • Мнения: 18 029
Ясмина, мерси  Simple SmileВидях го иначе споделеното от теб преи време, макар и другаде, не на страницата на хохшулстарт. Но мисля, че влиза в сила  не от идната година, а от 2020/2021. Дано не греша, следобяд ще чета по темата. Иначе това, за което говориш, не е така както ти  го е превел транслаторът. Казва се, че минимум 20 % от местата в унито, останали обаче след приспадане на  бройките от приема по предеварителни квоти (които и да са те, вероятно ще се е потвърди тезата, че хората, за които това ще е е второ висше, имат отделен подбор), ще се дават на  кандидатите с най-висока диплома. Никъде не пише, че става дума за мин 20%  от абибесте за завършили отличници през текущата година.

PS Попея, да , принципно такава би трябвало да е логиката  за разделение на двата вида бакалавърски програми и все пак човек трябва да гледа , понеже си има изключения. Познато дете учи лингвистична информатика. Едната част от специалността с оглед на лингвистиката е чисто хумнанитарна, да, другата е обаче доста техническа - изучават Grundlagen der Informatik, Konzeptionelle Modellierung, Datenbanksysteme, Programmierung, Werkzeuge und Arbeitstechniken, Medientechnik и не помня още какво, но си е чист Bachelor of Arts. Даже в Orientirungsphase-то, което поредполагам е през първите два семестъра, задължително успешно трябва да са положени два изпита - единият е компютърна лингвистика, другият - основи на програмирането, което повече го докарва на нещо техническо. Тоест има разни такива странни компилации, при които не е толкова по подразбиране ясен видът на бакалавърската степен, понеже доводи според логиката има и в едната, и в другата посока. Вероятно в такива случаи водещ е фактът към кой факултет е прикрепена специалността.

Последна редакция: нд, 11 ное 2018, 14:25 от пенсионирана русалка

# 154
  • София
  • Мнения: 18 029
Извинявам се за последователния пост, но нарочно го отделям, за да не се загуби с горните общи писания по други въпроси. Както си обещах по-рано днес, така и направих - зачетох се на сайта на  Хохшулстарт.
Съществуват предварителни квоти, приетите по които пак се вписат в общата бройка. Но подборът за тях е друг. Едни от тях са чужденците, идващи от държави извън ЕС и европейското икономическо пространство. Май обаче не във всеки университете приемат такива, имаше линк към страницата на Уни ассист, където да гледат кандидатите кои университети биха ги допуснали. Следващата група в предварителните квоти са с Härtefallantrag, които доказват документално, че имат основателни причини да искат моментален прием. Пише, че  по тази квота могат да бъдат раздадени максимално 2% от обявения общ брой места. Следват тези, за които това ще е второ следване. При тях процентът е  макс 3% от общата бройка места. Не кандидатстват с диплома за средно, а с успеха от дипломата за първото завършено висше. Има точкова система, която сборува резултата им по успех (за отлична диплома се дават 4 точки, за добра по-малко, за средна още надолу и т.н) + обосновката им защо точно това искат да следват като второ висше. Причините са разни и за тях също има предвидени точки. Следващата група са Überwechsler, те поне са прикачени към Wartezeitquote и заемат само 0,2% от общите места. Има и още 2,2% за хора, свързани с Bundeswehr. Сборно  се докарват едни 7,5% (при това без да са смятани чужденците от неевропейски страни в този процент) от местата в графата предварителни квоти. Това примерно при приемм на 200 студенти  означава предварително заети поне 15 места, ако не и повече в случаите с прием и на чужденци. И точно това всъщност, Ясмина, пише в онова изречение. Планира се запазване на абибесте квотата, да, но  20% се смятат не от тези 200 места примерно, а от останалите след  приемането на хора по горните критерии.

Последна редакция: нд, 11 ное 2018, 15:42 от пенсионирана русалка

# 155
  • Мнения: 487
Но една от дамите споделила, че май гледали освен дипломата и биография. И ако е така, кое нещо в CV-то би донесло бонуси за този ранг и как се оценява - доброволчество, класирания на олимпиади, практики, участия в проекти...  Хич не ми се струва логично това.
Русалке,от това което бях прочела в гугъл(с гугъл преводача,защото не разбирам грам немски) ,преди да приемат дъщеря ми в университета,бях останала с впечатлението,че всяко уни дава различни проценти за стаж,доброволчество и прочие дейности,а най-много разбира се са процентите за ТМС-а(или местния изпит,какъвто има в Хамбург, например)
Уредих дъщеря ми да ходи известно време в старчески дом,откъдето й дадоха препоръка.Оказа се обаче,че нищо от това не е важно за нашето уни.Не сме пращали препоръката .От 6 българчета,само две деца са били приети  на първо класиране.Едното е момче изкарало 90% на ТМС,а другото е моята дъщеря,макар че имаше с няколко стотни по-ниска диплома от някои  кандидатстуденти(но пак 1,00 по немската система).Знаех ,че има жребий,но не знам дали все пак за ,,късмета‘‘при първо класиране не е повлиял рейтинга на училището. Прочетох някъде ,че 91НЕГ е с най-висок рейтинг в Германия сред всички български училища.Всяка страна има такъв рейтинг на училищата в Германия.Някъде го бях прочела това(или така съм разбрала използвайки гугъл  преводача)
Разбира се влияние оказва и начина по който са подредени желанията.
Тази година все още ще приемат без ТМС в  унито на дъщеря ми,но от следващата  го въвеждат .
Преди броени дни излезе класирането на медицинските унита на държавния изпит.Години наред Аахен е непоклатим –твърдо на 3-то място.Имайки предвид обаче това ,че всяка година се сменят 1-во и 2-ро място,излиза ,че Аахен е с традиционно най-стабилни  добри резултати.

# 156
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не помня за разликите м/у B of Arts и BSc, но първото се появи по-късно и няма такъв висок статут като второто, в случай, че някой изобщо гледа какво си завършил. Причините ги е обяснила Poppea по-горе надве-натри.

Отделно от това, някои фирми без магистър не взимат хора (говорим за известните, големи и добре платени, малките фирми имат недостиг на кадри и вземат всеки).

# 157
  • Мнения: 1 961
Не помня за разликите м/у B of Arts и BSc, но първото се появи по-късно и няма такъв висок статут като второто, в случай, че някой изобщо гледа какво си завършил. Причините ги е обяснила Poppea по-горе надве-натри.

Отделно от това, някои фирми без магистър не взимат хора (говорим за известните, големи и добре платени, малките фирми имат недостиг на кадри и вземат всеки).


Зависи си изцяло от това какво си учил, B of Arts са си два предмета.
Инженери само с бакалавърска степен се назначават без проблем на работа, при педагози често искат мастър.
B of Arts и В. of Science въобще не могат да се сравняват защото са две различни неща, няма такова нещо като едното да е пред другото по-предпочитано.

# 158
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Невинаги са 2 предмета, някои икономически специалности в опр унита завършват директно BA, имахме такива практиканти. Русалка, права си: не че едното е попринцип предпочитано, а че в техническите големи фирми едното е предпочитано. За педагогика, ккаъвто пример даваш, наистина не знам.

Не уточних вчера, защото беше късно и исках по-набързо да напиша. Също така вече имам чувството, че в опр индустрии вече някакси не искат да взимат икономисти, примерно BWL. Търсят технически неща - физика и машиностроене, както и ИТ.

За финанси, т.е. в банки, освен тези, се търсят и математици, разбира се, и все пак и икономисти. Но все повече БВЛери не могат да си намерят добре платени позиции.

Пак пиша набързо, но се надявам.да стана малко по-ясно.

# 159
  • Мнения: X
За мен и Крисси, и Лино са прави, всеки по своему. BA и BSc са една и съща степен - бакалавър, но в различни сфери (за междинните русалка е писала) - в този смисъл са равнопоставени. Обаче BSc обикновено са по-трудни за завършване, изискват математика, производните й и не само, ами и други тежки дициплини, и заради това  не са много предпочитани от младежите, а на пазара на труда има търсене, за което има малко предлагане. Затова и Криси казва, че са по-предпочитани, в смисъл един инженер, който ще е BSc, по-лесно си намира работа от един завършил политология (примерно), който в общия случай ще има степен BA. Затова и инженер може да започне само с бакалавър, докато за хуманитарист обикновено трябва и магистър, а за някои сфери - и докторат.
Специално за питането на EFF_ и предвид програмите, които тя посочии в ОК като примерни, мисля, че ВА не е опция, това е дисциплина с много теоретична математика и статистика, и не виждам как програма, която дава ВА, може да отговори на тяхното търсене, независимо какво й е името.
Скрит текст:
Невинаги са 2 предмета, някои икономически специалности в опр унита завършват директно BA, имахме такива практиканти. Русалка, права си: не че едното е попринцип предпочитано, а че в техническите големи фирми едното е предпочитано. За педагогика, ккаъвто пример даваш, наистина не знам.

Не уточних вчера, защото беше късно и исках по-набързо да напиша. Също така вече имам чувството, че в опр индустрии вече някакси не искат да взимат икономисти, примерно BWL. Търсят технически неща - физика и машиностроене, както и ИТ.

За финанси, т.е. в банки, освен тези, се търсят и математици, разбира се, и все пак и икономисти. Но все повече БВЛери не могат да си намерят добре платени позиции.

Пак пиша набързо, но се надявам.да стана малко по-ясно.
Напълно споделям това мнение. Всъщност, икономисти е широко понятие, но като цяло има голямо предлагане, за което няма достатъчно търсене - това в сравнение с техническите, в сравнение с бизнес-администрациите, чисто хуманитарните или арт не е точно така. Но интердисиплинарна като математически финанси има добра перспектива, според мен.
Всъщност, точно тези наблюдения ни накараха навремето изобщо да не гледаме икономически и бизнес-администрация програми, а и на младежа му допадаше  математиката, а за икономиките не искаше и да чуе. Затова и казах, че няма програми на английски в Германия, които да са безплатни, защото при търсенето бях изключила икономическите и бизнес администрация. Мой пропуск и си го казах.  

Последна редакция: пн, 12 ное 2018, 09:54 от Анонимен

# 160
  • Мнения: 1 073
Здравейте, виждам че основно технически специалности и медицина са децата, но да попитам някой с психология?

# 161
  • София
  • Мнения: 18 029
Chrissy, aз нищо не съм коментирала за педагогика, нито за реализация на хората с едната или другата степен, Лино беше Simple Smile Каквито и обобщения да правим по въпроса за бакалавърските програми, пак няма да са общовалидни и ще има изключения. Видя се как една специалност може да е съставена от доста технически дисциплини  и пак да е  Bachelor of Arts (визирам примера ми с лингвистична информатика). Не мисля също, че и непременно Bachelor of Arts са  просто два предмета под една шапка. Wirtschaftsinformatik примерно са ясно разграничени два, икономика и информатика, но бакалвърските програми са  Bachelor of science. Разните филологии, политологии, философии пък са си единствен предмет, а са Bachelor of Arts сигурно в 100% от случаите.

# 162
  • Пловдив
  • Мнения: 1 021
Здравейте,дали има тук някой който учи изкуство в Германия?Дъщеря ми е 11клас и иска да учи там,но много ни е трудно да се ориентираме...Дано някой помогне bouquet

# 163
  • София
  • Мнения: 18 029
Какво изкуство? Музика, изобразително, театър? Споделете коя специалност Ви интересува, имате ли някакви предпочитания в коя част на Германия да е обучението, дали искате да е академичен университет или хохшуле, дали езикът за следване да е английски или немски. С даденото от Вас като критерии ще задам търсене в съответната търсачка. След като ми извади вариантите, мога да Ви дам наименованията на учебните заведения, в които специалноистта се предлага,  и вече по сайтовете им Вие да си четете нататък.
Имам половин свободен час, ако в него реагирате, ще го направя веднага. Ако ли не, довечера късно, в случай че друг не го е направил междувременно.

# 164
  • Пловдив
  • Мнения: 1 021
Какво изкуство? Музика, изобразително, театър? Споделете коя специалност Ви интересува, имате ли някакви предпочитания в коя част на Германия да е обучението, дали искате да е академичен университет или хохшуле, дали езикът за следване да е английски или немски. С даденото от Вас като критерии ще задам търсене в съответната търсачка. След като ми извади вариантите, мога да Ви дам наименованията на учебните заведения, в които специалноистта се предлага,  и вече по сайтовете им Вие да си четете нататък.
Имам половин свободен час, ако в него реагирате, ще го направя веднага. Ако ли не, довечера късно, в случай че друг не го е направил междувременно.
Благодаря Ви!Дъщеря ми учив художествена гимназия-рекламна графика.Не е съвсем ориентирана още в желаната специалност,но със сигурност ще е нещо с рисуване.Изучава немски,сега е на Ниво В1,живот издраве ще е с немски.Предпочитанията и са за голям град,академичен университет-но ще пробва на няколко места,стига да успее да се подготви.Аз незнам немски и ми е много трудно да и помогна.Пробвам с търсачка с преводач,но немога да се ориентирам как се кандидатства,затова ми се искаше ако може някойкойто вече е приет да ни помогне.

Общи условия

Активация на акаунт