Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 660
  • 774
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 18 027
Точно както са Ви казали, дъщеря ми учи във ФаУ Ерланген-Нюрнберг и точно така си попълни оценката, те си я приравняват.

# 676
  • Мнения: 327
Г.Д, върни се няколко страници назад в темата, там ти бях обяснила разликата между копие-оригинал и копие на копието. Копието на дипломата, което сега сте заверили при български нотариус, ще бъде преведено и после легализирано във Външно министерство с необходимите апостили. Финалният продукт, който ще имате, вече има силата на оригинал, защото само с този документ може в чужбина (в случая в Германия) да покаже писмено, че има диплома. Печатът за заверка в Немско посолство НЕ се слага върху този нов "оригинал" - това не би имало смисъл, тъй като заверките с апостил са достатъчни. Това, което се прави, е нормално незаверено копие на "оригиналът", който сте получили от Външно. Това незаверено копие се дава с "оригинала" в Немско посолство и те слагат печата на копието, играят в случая ролята на немски нотариус и го заверяват. На службите за кандидатстване пращате само тези копия, които са подпечатани от посолството. А "оригиналът" стои във вас и си го взима в Германия и си го пази, защото е много вероятно да му трябва, например при кандидатстване за работа или за държавни изпити, според специалността. Изгуби ли този оригинал, единственият начин в чужбина да покаже диплома, е да се повтори целият процес с легализирането.

И пак казвам:
завереното от Външно министерство копие на дипломата = оригинална диплома за чужбина
копие на това копие = копие на оригиналната диплома за чужбина

За да е по-ясна процедурата:
1) взимате дипломата от училище
2) правите ксерокопие и го заверявате при бг нотариус
3) легализирате това копие на дипломата в НАЦИД
3) давате документа на заклет преводач (преводът се закрепя с печат и телбод за документа)
4) легализация във Външно министерство
5) взимате готовия документ, от сега нататък това е единственият "оригинал", който ви трябва за кандидатстване
6) правите толкова ксерокопия на този "оригинал", за колкото университета са ви нужни
7) отивате в Немско посолство/консулство и давате "оригинал" + копия за заверка
Sunglasses взимате си обратно "оригинала", както и копията - на всяко от тях трябва да има немски печат с подпис и дата, че е заверено и съвпада с оригинала
9) за кандидатстване пращате само тези легализирани и заверени копия! (освен ако унито няма специалното изискване за оригинали!)

Едит: сега прочетох коментарите пред мен. Ако от днес сте се задействали, мисля, че е възможно до другия петък да сте готови, включително и заверката в Немско коснулство. На мен май ми отне към 10 дни за всичко (заради уикенд посредата), а и тогава имаше заверка и в Министерството на образованието (не знам дали я има още, май промениха нещата). Освен това във Външно май бях пуснала бърза, а не експресна поръчка.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 22:49 от Grant

# 677
  • Мнения: 477
В немското консулство във Варна от преди три години нещата ставаха от днес за утре,
понякога и на момента, секретарката върши всичко и е изключително разбрана,
нямаше нужда от предварителен час

# 678
  • Мнения: 207
 Само едно уточнение:
...........За да е по-ясна процедурата:
1) взимате дипломата от училище
2) правите ксерокопие и го заверявате при бг нотариус
2.1 правите легализация в НАЦИД (:МОН)
3) давате копието на заклет преводач (преводът се закрепя с печат и телбод за документа)
4) легализации в МВнР
5) взимате готовия документ, от сега нататък това е единственият "оригинал", който ви трябва за .....
Навсякъде има и експресни услуги.

# 679
  • Мнения: 327
Само едно уточнение:
...........За да е по-ясна процедурата:
1) взимате дипломата от училище
2) правите ксерокопие и го заверявате при бг нотариус
2.1 правите легализация в НАЦИД (:МОН)
3) давате копието на заклет преводач (преводът се закрепя с печат и телбод за документа)
4) легализации в МВнР
5) взимате готовия документ, от сега нататък това е единственият "оригинал", който ви трябва за .....
Навсякъде има и експресни услуги.

Точно така. Благодаря за бързата реакция. Това бяха стъпките, когато си оправях документите. Явно заверката в МОН все още се изисква. Веднага ще си редактирам поста, за да няма обърквания.

В този ред на мисли, последен съвет за мераклиите, които сами ще си оправят документите в посолството - ходете от рано, още преди официалното работно време, защото се редят опашки. Проблемът не е толкова броят хора, колкото фактът, че се редят служителки на фирми и носят цели чанти с документи за заверка.

# 680
  • София
  • Мнения: 18 027
Бебенка, това е поредността, ако човек си прави сам заверките в НАЦИД и Външно.  Но дори и тогава може да се споразумее (като им остави заверено копие) с преводачите да  започнат превода, а когато е готов завереният екземпляр, да допълнят с превеждане на апостила . Ако пък по принцип те ще вършат работата от А до Я, след нотариуса моментално се отива при преводачите  и при тях преводът си върви от момента на оставянето на документа с цел пестене на време, даже де факто е готов, докато друг техен служител придвижи другото. Когато последният е готов, след бърза или експресна поръчка (по избор на клиента), преводачът само допълва превода с и нещата са готови за Външно. На финала остава посолството, човек си взима преведната и заверена диплома и отива там сам...или и това оставя на преводачите, някои предлагат целия набор от дейности накуп, включително и посолството.

Грант, назад във времето апостилът се правеше в сградата на  МОН и нямаше варианти за бърза, експресна и сие, само една беше. Сега е в НАЦИД и има опции. Тоест за доста по-малко от 10 дни може да се свърши всичко, ако човек е притиснат от времето. Училището на моите по-неудобен ден и час да раздаде дипломите обаче не можа да измисли, петък вечер.. Резнаха опцията да се подадат още тази седмица нещата за преводи и заверки. Но както и да го смятам,  пак ще ни стигне времето, та по този параграф ми е спокойно.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 12:20 от пенсионирана русалка

# 681
  • Мнения: 327
Ааа, значи това е била "промяната", за която говорех. Точно така, аз си я заверих в МОН и отне по-дълго от апостилите във Външно. Добре, редактирах поста пак, а и вие пояснихте, така че вече се надявам да е ясно. Значи Г.Д имат добър шанс да се вместят в техния си срок дори със заверка от днес за утре в консулството.

Иначе ми е напълно ясна картинката с късното раздаване на дипломите. И при нас беше петък вечерта след работно време. Класната не даваше дипломите по-рано, въпреки че бяха готови  предварително. Не можело да се дипломираме с празни папки. Правихме заверено копие при нотариус в събота, а в понеделника беше пратено за легализация. За успокоение фирмите за превод си имат готови бланки за дипломите, поне повечето фирми де. Така че те бързо ще ви направят превода.

# 682
  • Мнения: 29
Бих посъветвала G.D. да си направи печатите на копията в Посолството на Германия в София, защото дипломата и без това ще мине и оттам.  Няма смисъл да губи още време.

# 683
  • Мнения: 207
Пнсионирана русалка, мисля, че ще справя по-бързо сама с нотариуса и НАЦИД и както казваш ще дам веднага дипломата за превод на преводачите. Още се чудя дали заверкта във Външно да направя аз или да я оставя на преводачите. Може би ще зависи от това колко време ще ми кажат.

# 684
  • София
  • Мнения: 18 027
Ако правилно помня от преди 5години,  Бебенка,  в кое училище е детето ти,  днес ще си има диплома. И от утре - по трасето Simple Smile Но дали пък не беше детето на Бубанка това,  за което си мисля .. Моите ще действат от понеделник. Кофти е,  че мен три дни няма да ме има, точно от понеделник до сряда,  дистанционно ще им давам насоки и ще следя зорко за изпълнението им.. Joy

# 685
  • Мнения: 207
В 73 сме и денят е петък, за съжаление.

# 686
  • София
  • Мнения: 567
И миналата година е било в петък , че и по-късна дата раздаването, така че не е проблем. Да не се повтарям , по-напред бях писала как по дни се развиха миналата година нещата при нас.

# 687
  • Мнения: 5 344
Момичета, безкрайно много ви благодаря. Координаторката ми е направила превода, предполагам, че документа пътува без превод ( или поне с такова впечатление останах от това което тя ми обясни), като се върне в Пловдив ще допише апостила и ще го закрепи, ще го размножи в три екземпляра и ще ни го даде да се спасяваме в консулството. 
danien - не беше ли товоето дете гейминженеринг в ТУ Мюнхен?  Спомням си едно дете миналата година в тази специалност броени дни след 15,07 получи прием. Самата аз бяха много впечатлена, още повече че това е специалноста която искахме за синът ни, който обаче предпочете друга програма в друго уни, макар и с подобна насоченост.

Нашият директор масово раздава оригиналите от вчера, оставя за официалното раздаване опаковката с едно копие вътре. Това е похвално, имайки предвид, че повечето деца готвят документи за чужди университети и са зависими от времето.

# 688
  • София
  • Мнения: 18 027
В 73 сме и денят е петък, за съжаление.

Точно значи си спомням.. Странно, преди време, седмица примерно,  си говорих с Ганис и тя спомена четвъртък. Може би аз не съм доразбрала.

Даниен, аз не съм се притеснила, поне не и за дати. Simple Smile Сигурна съм, че ще ни стигне времето. Но просто ми е странно как от НЕГ са избрали петък вечер.  Ще се проточи при това церемонията, понеже за 1 път, не знам минали години да е било така (при голямата гарантирано не беше), ще раздават и ДСД сертификатите. А това са речи на хора от посолството, на учители..

# 689
  • София
  • Мнения: 567
G.D., не , друга девойка беше с тази специалност. Само си спомням , че беше завършила НПМГ- и на 20.07 вече беше приета. При нас се разбра чак на 01.08, като се има предвид, че девойката не се беше подписала на една вътрешна страница на един от всичките антрагове за ТУМ и се наложи след 15.07 да им го праща още веднъж- подписан. Държаха да не е по мейл, та отново по ДЧЛ.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 11:02 от danien

Общи условия

Активация на акаунт