Счетоводни въпроси - 2

  • 46 468
  • 638
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 823
Момичета ,бях на борсата 6 месеца .Трябва да започна сама да си плащам здравните ,тъй като ще съм на договор от септември .Мога ли някак да си плащам направо онлайн без да ходя в НАП ?

# 121
  • София
  • Мнения: 1 620
Подавате декларация обр. 7 - с ПИК, електронно.
Плащате здравните вноски - по банков път, може с ел.банкиране.

# 122
  • Мнения: 3 413
Здравейте, за първи път имам издаден болничен лист за 7 дни.
От формата ми обясниха, че болничен (първите три дена) НЕ изплащат и отказват да ми вземат IBAN, по чиято сметка се изплащат останалите дни от НОИ.
Има ли вариант някъде аз да си дам банковата сметка и какво става с болничния, когато не е представена банкова сметка?

# 123
  • Русе
  • Мнения: 1 515
Първите 3 дни се изплащат от работодателя в размер на 70% от възнаграждението. Останалите са от НОИ, за тях ще трябва банкова сметка.

# 124
  • Мнения: 822
Здравейте,
служител иска да се възползва от правото да увеличи осигуровките си за фонд Пенсии, за сметка на ДЗПО? В момента е на 59 години  и тази промяна може да се случи не по-късно от 5 години преди възрастта за пенсиониране. Каква му е изгодата реално?

# 125
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 397
Здравейте,
служител иска да се възползва от правото да увеличи осигуровките си за фонд Пенсии, за сметка на ДЗПО? В момента е на 59 години  и тази промяна може да се случи не по-късно от 5 години преди възрастта за пенсиониране. Каква му е изгодата реално?


Защото при пенсиониране ще си получава цялата пенсия от НОИ. Иначе с тия фондове още нищо не е ясно реално - какво, как ще се плаща, до кога и от кога ... Разбирам го човека. За тези, които скоро им предстои пенсиониране е оправдано това прехвърляне на ДЗПО-то в НОИ. 

# 126
  • Мнения: 822
Направил е промяната в НАП през декември 2018, но едва сега ни уведомява за нея и от юни мога да увелича фонд Пенсии.
Явно ще има отлив от ДЗПО, защото имат и много такси за управление, но пък сумата е ясно видима и може да се унаследи, както и да се изплати преждевременно.

# 127
  • Мнения: 728
Направил е промяната в НАП през декември 2018, но едва сега ни уведомява за нея и от юни мога да увелича фонд Пенсии.

Мисля, че не е длъжен изобщо да ви уведомява за промяната. Какво значи да увеличите фонд Пенсии?

# 128
  • Мнения: 47 988
И аз мисля, че нищо не правите. Внасяте си вноските както досега, НОИ си ги разпределя където трябва, все едно е просто друг частен фонд.

# 129
  • Мнения: 822
Да, не бях сигурна как се процедира. Очаквах, че трябва да спра начисляване и превод ДЗПО, за сметка на увеличен ДОО процент. Той поиска дори да му правя корекции за тези 5 месеца, в които не е уведомил, за да постъпят сумите от партидата му в ДЗПО по фонд Пенсии. Не се налага явно.
Това е от Наредбата към ДОПК за реда на избор, осигуряване и т.н., където в ал.3 се потвърждава, че нищо не трябва да променям като платежни, както и да увеличавам фонда ДОО с ДЗПО. Всичко се случва по служебен път.
Дано не греша.
Скрит текст:
Чл. 7. (1) Постъпилите по сметките по чл. 5 на НАП в Българската народна банка суми за държавното обществено осигуряване, за Учителския пенсионен фонд и за Фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" се превеждат по банковата сметка на НОИ за държавното обществено осигуряване в Българската народна банка, за НЗОК - по банковата бюджетна сметка на НЗОК в Българската народна банка, а за фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване - по банковата сметка на НАП по чл. 6, ал. 2.
(2) Преводите по ал. 1 се извършват ежедневно по ред, определен от министъра на финансите и от управителя на Българската народна банка.
(3) Постъпилите по специализираната сметка за допълнително задължително пенсионно осигуряване на НАП осигурителни вноски за Фонд "Пенсии", съответно за Фонд "Пенсии за лицата по чл. 69", на държавното обществено осигуряване в размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд за периоди след направения избор от лицата по чл. 4б, ал. 1 от КСО се превеждат по банковата сметка на НОИ за държавното обществено осигуряване в Българската народна банка в срок до 25-о число на месеца, следващ месеца на постъпването им.
Благодаря ви!

# 130
  • Мнения: 1
Здравейте,
Във моят УПФ "Доверие" влизат по-малко пари от тези които са посочени като удържани във фишът ми.

Във фишът за заплата: 171,08 лв
Във справката в УПФ "Доверие": 130,00лв

*) При запозване на работа, аз си изпрах моят пенсионен фонд да е Доверие. Всяка година ми изпращат справка със влезлите пари по месеци и крайната натрупана сума.
Има разлика от почти 30%. Проверих си в НОИ, работодателят  ме осигурява на това което пише във фишът ми за заплата. Някой да има идея?

# 131
  • София
  • Мнения: 3 679
Здравейте
от 8,07 приключвам ТД по чл.331 от КТ с обещетение 4 брутни заплати
Въпроса  ми е следния:
Каква сума на ден ще получавам като парично обещетение за безработица?
- сумата на брутното трудово възнаграждение за 24 месеца /считано от 01,07,2017 до 30,06,2019г/ е 28168,96 лв
В нея не е включено паричното обещетение по чл.331- трябва ли да се включи?
Благодаря предварително

# 132
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Не влиза това обезщетение в изчисленията.

# 133
  • София
  • Мнения: 3 679
Не влиза това обезщетение в изчисленията.
Благодаря
а как се определя дневната сума на обещетение за безработица  от тази сума
 сумата на брутното трудово възнаграждение за 24 месеца /считано от 01,07,2017 до 30,06,2019г/ е 28168,96 лв

# 134
  • Мнения: 47 988
При прекратяване по 331 вече не се ли взима минимално обезщетение за безработица

Общи условия

Активация на акаунт