Счетоводни въпроси - 2

  • 46 506
  • 638
  •   1
Отговори
# 345
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
НМЕ
Чл. 38. (1) Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за гледане на болно дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава:
1. от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина - еднолично до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания;
2. от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след решение на ТЕЛК.
(2) Болничните листове по ал. 1 се издават от лечебните заведения, в които се осъществяват лечението и наблюдението на болния.
(3) В болничния лист за гледане на болен член се вписват имената на болния, единният граждански номер, родствената връзка и диагнозата.

# 346
  • Варна
  • Мнения: 1 037
Здравейте, надявам се тук да получа отговор защото когото и да попитам все различни неща ми казва.

В края на втората си година по майчинство съм остават ми два месеца до изтичането.
На моето място е назначен друг човек по заместване.
Не съм ползвала натрупаният платен отпуск. Исках да се върна на работа за около две седмици, за да ми се актуализира заплатата, но ми казаха, че ако го направя трябва да освободят другият човек. Попитах дали мога да си взема желият натрупан отпуск, казаха ми,че е възможно началника да не разреши да ползвам целият отпуск наведнъж ? Имат ли това право ?
Питането ми е имам ли право да ползвам болничен веднага след изтичане на майчинството ми, предвид това, че нямам работни дни за годината. Някъде бях чела, че трябва да имам поне 1 работен ден за да ползвам болничен.

# 347
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Имате право да ползвате болничен.

# 348
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Освен това, ако се върнете на работа, наистина трябва да освободят човека, който е по заместване, защото той е там до връщане на титуляр. Колко дни отпуск ще Ви разрешат наистина е свързано с разрешение на работодателя.

# 349
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
.

Последна редакция: ср, 20 апр 2022, 21:37 от *Бенджи*

# 350
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
За минималното е това:
Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326, 330 и 331 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 1 - 4 и чл. 107а от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за Министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 8 и 11 от Закона за Държавна агенция "Разузнаване" и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

# 351
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
т,е ще се получава пълно, така ли? Не разбрах, май...

Ала-Бала, извинявам се, но съм пълен лаик...

# 352
  • Мнения: 47 994
Важно е как е приключил последния договор преди борсата
В случая от описаното изглежда да има право на пълен размер и сума.
Единственото което е проблем е, че точно такава е схемата за точене. Може да му направят проверка. Ако всичко е изрядно, няма да има проблеми.

# 353
  • Мнения: 1 967
Може ли онлайн да се провери на каква сума е осигуряван човек 2021г.  И как става проверката? Имаме пик и към нап и към нои

# 354
  • София
  • Мнения: 1 621
Може ли онлайн да се провери на каква сума е осигуряван човек 2021г.  И как става проверката? Имаме пик и към нап и към нои

Да, може.
В НОИ с ПИК от НОИ - справки по ЕГН
менюта:
Справки за социално осигуряване

arrow rightСправка за подадени декларации за социално осигуряване за осигурено лице за периоди след 2004 г.

В НАП с ПИК на НАП - информация от данъчно-осиг.сметка

# 355
  • Мнения: 1 967
bialata3,
Благодаря, много ми помогна, успях да ги проверя!

# 356
  • Мнения: 3 414
На 27.05 изтича първата ми година майчинство. Ще се връщам на работа. Какви документи попълвам?

# 357
  • Мнения: 528
Данъчното облекчение за родители, ( което беше 450 лв на дете тази година) може ли да се ползва от родител, който е собственик на фирма?
Ясно ми е, че мина срока, но ми обясниха, че евентуално може да се ползва във вид на спад от сумата на дължимия данък от страна на фирмата.
В края на годината фирмата не дължи данъци и поради това счетоводителя не подал нужните документи, защото не може да се получи директен превод.
Това вярно ли е или е пропуск от страна на счетоводителя, тъй като имахме подобен пропуск преди и сега съм в съмнение?

# 358
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Ако няма дължим данък (облагаем доход за 2021 година) няма какво да се приспада. Не знаем какви са доходите на лицето и как се осигурява този собственик, за да кажа нещо по-конкретно.

# 359
  • Мнения: 528
Лицето се води СОЛ , други доходи освен фирмените няма, но от осигуровките му се удържа данък ако не се  лъжа се води на минимална заплата (не съм много сигурна).
 Въпросът ми беше дали е вярно, че не може да получи директен превод това облекчение, а само под формата на спад от фирмените задължения, защото е собственик на фирма?
Защото реално му удържат данък при осигуряването.

Общи условия

Активация на акаунт