Счетоводни въпроси - 2

  • 46 519
  • 638
  •   1
Отговори
# 375
  • Пазарджик
  • Мнения: 66
Здравейте, фирмата ни се занимава с производство и доставка на бетонови изделия. За да ни издадат Лиценз за превоз на товари, се наложи да назначим ръководител-транспорт на 2ч. Жената, на тази длъжност, е бременна и ще излиза в майчинство. Въпросът ми е: тъй като тя е фиктивно назначена, може ли да си остане тя на тази длъжност (макар и в маайчинство) или трябва пак да търся нов човек? За Лиценза ми е нужно да имам сключен договор с човек, който има удостоверение за ръководител-транспорт. Какви са ми опциите?

# 376
  • София
  • Мнения: 1 621
Здравейте, фирмата ни се занимава с производство и доставка на бетонови изделия. За да ни издадат Лиценз за превоз на товари, се наложи да назначим ръководител-транспорт на 2ч. Жената, на тази длъжност, е бременна и ще излиза в майчинство. Въпросът ми е: тъй като тя е фиктивно назначена, може ли да си остане тя на тази длъжност (макар и в маайчинство) или трябва пак да търся нов човек? За Лиценза ми е нужно да имам сключен договор с човек, който има удостоверение за ръководител-транспорт. Какви са ми опциите?

Счетоводството не включва "издаване на лицензии" Simple Smile
Обърнете се към юрист или човек, който се занимава с лицензии.

# 377
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Ако ще се полагат подписи, ще си трябва заместващ по време на отпуска за бременост и раждане.

# 378
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Формално погледнато би следвало да има друг човек, но реално ИААА проверяват дали лицето е реално на работа в момента, така, че на Ваша отговорност може да не назначавате друг човек.
И ако има кой да Ви следи нужната документация...

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 15:22 от Lady Brinne

# 379
  • Мнения: 3 331
Имах случай с ръководител транспорт в безкрайна неплатена отпуска.  За лиценза искаха ТД. Никой не се вълнува къде е човека и няма от къде да проверят. При мен беше и от град на 300 км от нашия.

# 380
  • Мнения: 1 717
Здравейте,

Имам следния казус - при настоящия ми работодател съм на позиция, в която се замествам с една-единствена колега. Тя често излиза в отпуск и съответно нейните 26 полагащи се дни платен годишен отпуск  свършват скоро и е планирала до края на годината други 10 дни неплатен (засега). Тъй като в нейно отсъствие работата е изцяло на мой гръб, се интересувам имам ли някакви права по отношение на ползването на колегата на неплатен отпуск - за работодателя е ясно, че няма проблем да не плати на някого заплата, но неприятният момент е за хората, които поемат целия капацитет от работа (в случая аз).

Затова искам да знам дали служител има право да откаже да замества колега след определен брой дни за годината и/или дали е в правото си да иска допълнително възнаграждение или друг вид компенсация.

# 381
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 764
Здравейте!

Имам малко увеличение на заплатата от 01.06., а от 20.06 до 01.07 съм била в отпуск. Сумата, която би трябвало да получавам нето (според калкулатора на kik-info) е по-висока от тази, която съм получила по сметката си. Този калкулатор винаги е точен, до стотинка. Все още нямам фиш, а служителката, която отговаря за това е в отпуск. Дали има някаква причина (евентуално отпускът) за по-ниската получена сума? Или е грешка?
Благодаря!

# 382
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Отпуска се изчислява на база предходен месец с отрабетин най-малко 10 дни. От там може да идва разликата. Изчакайте си фиша, там ще е написано кое колко е. АКо тогава имате притеснения, ще се обърнете към ТРЗ.

# 383
  • Мнения: 565
Здравейте може ли да попитам отпуската влияе ли на майчинството после? От началото на бременноста взимам болничен, но до термина ще надвиша дните и трябва на телк да ме пращат или отпуск да взимам.

# 384
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Платен отпуск няма как да повлия негативно на обезщетение. Особено при постоянно трудово възнаграждение.
А ако отпуска  ев месец, който не влиза в базата за обезщетение, съвсем няма да повлияе.

# 385
  • Мнения: 8
Здравейте
Въпроса ми е следния получавам заплатата си на ръка но не съм подписвала ведомост за заплата или друг подобен документ възможно ли е счетоводителката да ги подписва вместо мен

# 386
  • Мнения: 1 554
Здравейте
Въпроса ми е следния получавам заплатата си на ръка но не съм подписвала ведомост за заплата или друг подобен документ възможно ли е счетоводителката да ги подписва вместо мен
Във ведомостта има обособено място за подпис на служител, в случай че си получава парите на ръка. Счетоводителят има свое собствено място за подпис. Няма логика да се разписва върху нещо, което получава друг. Вероятно пести време.

# 387
  • Мнения: 8
От кое да пести време??
Никъде няма документ че получавам пари и следователно ако подам жалба примерно нали тя ги предава тези ведомости в НАП а аз не съм се подписвала

# 388
  • Мнения: 1 554
От кое да пести време??
Никъде няма документ че получавам пари и следователно ако подам жалба примерно нали тя ги предава тези ведомости в НАП а аз не съм се подписвала
Фиш не получавате ли заедно със заплатата?

# 389
  • Мнения: 8
От кое да пести време??
Никъде няма документ че получавам пари и следователно ако подам жалба примерно нали тя ги предава тези ведомости в НАП а аз не съм се подписвала
Фиш не получавате ли заедно със заплатата?
Не абсолютно нищо

Общи условия

Активация на акаунт