Счетоводни въпроси - 2

  • 46 567
  • 638
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 3 331
Здравейте, имаме фирма, но нещо счетоводителката ми е съмнителна. Как и къде мога да видя какви фактури осчетоводява и какви фактури са издавани от нашата фирма?Най-вече ме интересува какви е издавала?
Ако Вие сте собственик/управител на фирмата, не издавате ли Вие фактурите? Ако ги издава тя, поискайте да ги видите, както и дневниците по ДДС. Не знаете ли какви приходи и разходи има фирмата Ви?
Друг е въпросът, ако не сте собственик/управител и не вярвате на въпросното лице. Като счетоводител не бих дала документите на друг без изричното съгласие на собственика.

# 631
  • София
  • Мнения: 1 304
Здравейте, имаме фирма, но нещо счетоводителката ми е съмнителна. Как и къде мога да видя какви фактури осчетоводява и какви фактури са издавани от нашата фирма?Най-вече ме интересува какви е издавала?
Ако Вие сте собственик/управител на фирмата, не издавате ли Вие фактурите? Ако ги издава тя, поискайте да ги видите, както и дневниците по ДДС. Не знаете ли какви приходи и разходи има фирмата Ви?
Друг е въпросът, ако не сте собственик/управител и не вярвате на въпросното лице. Като счетоводител не бих дала документите на друг без изричното съгласие на собственика.
Ние сме собственици, но честно казано нищо не разбираме от счетоводство  абсолютно нищо. Тя има пълномощно от нас и когато нещо я питаме, все казва спокойно всичко е наред, не се тревожете. Затова искам да видя къде и какви фактури е издавала. Тя ни пита, каже как искате да бъдете , на загуба или на печалба. Според мен върти фактури между фирмите, които води. Също ни каза, че уж дължим 3000 данък за ДДС.

# 632
  • София-Младост
  • Мнения: 23 357
Пълномощно за какво, проверете дали ви е превеждала ДДС и осиг вноски. Проверете какви декларации са подавани. Не е нормално да не знаете какви ф-ри са издавани за месеца! С какво се занимава фирмата ви? Изисквайте си документите всеки месец.

# 633
  • Мнения: 3 331
Здравейте, имаме фирма, но нещо счетоводителката ми е съмнителна. Как и къде мога да видя какви фактури осчетоводява и какви фактури са издавани от нашата фирма?Най-вече ме интересува какви е издавала?
Ако Вие сте собственик/управител на фирмата, не издавате ли Вие фактурите? Ако ги издава тя, поискайте да ги видите, както и дневниците по ДДС. Не знаете ли какви приходи и разходи има фирмата Ви?
Друг е въпросът, ако не сте собственик/управител и не вярвате на въпросното лице. Като счетоводител не бих дала документите на друг без изричното съгласие на собственика.
Ние сме собственици, но честно казано нищо не разбираме от счетоводство  абсолютно нищо. Тя има пълномощно от нас и когато нещо я питаме, все казва спокойно всичко е наред, не се тревожете. Затова искам да видя къде и какви фактури е издавала. Тя ни пита, каже как искате да бъдете , на загуба или на печалба. Според мен върти фактури между фирмите, които води. Също ни каза, че уж дължим 3000 данък за ДДС.
Продължавам да не разбирам. Имате фирма и не знаете нито приходите си, нито разходите? Нямате идея дали сте на загуба или на печалба? Странно наистина. Повечето хора работят, да да имат печалба и движат бизнеса си. Излиза, че счетоводителката Ви има фирма, не Вие. Междинни отчети не искате ли? Нямате ли достъп до банкови сметки, отчети от касовия апарат, разходи за персонал, консумативи, стоки, материали, задължения? Относно ДДС, трябва доста приходи да имате, за да дължите 3000 лв. Вижте ДДС дневниците. Там са описани приходите и разходите. Върху положителната разлика между приходи и разходи по фактури се внася 20% ДДС. Написано е ясно в дневниците като в екселска таблица.

# 634
  • Мнения: 356
Здравейте. Получих имейл от НАП, че трябва да подам годишна данъчна декларация, защото имат информация, че съм получавала суми през 2023г.  Проверих мейла, не е фейк. Как мога да разбера какво точно визират?
От миналата година съм по майчинство и съм на трудов договор, нямам други договори за странични доходи. Имам акции с дивиденти в онлайн платформа, но там всичко е регулирано и до колкото ми е известно декларирането им е пожелателно. Данъкът се изплаща при получаването на дивидента. Отделно, че не съм и теглила пари от там, а си седят в платформата.
Продадох малък имот, но това, което прочетох (и което ми каза и брокерката) е че не се плаща данък, защото имотът е мое (и на брат ми) притежание над 4г. И не е необходимо да декларирам продажбата.
Та не съм сигурна какво се очаква да декларирам. Може ли някакви насоки? Има ли къде да направя някаква по-конкретна справка?

# 635
  • Мнения: 47 996
Наложени платежи през Спиди и Еконт имаш ли

# 636
  • Мнения: 356
Да, но са много малко. Едва ли повече от 3-5. Неща, които не съм ползвала, не продавам ръчно изработени джунджурии.

# 637
  • Мнения: 416
Да, но са много малко. Едва ли повече от 3-5. Неща, които не съм ползвала, не продавам ръчно изработени джунджурии.

Най-вероятно са наложените платежни.
Вземете си /ако нямате/ ПИК код от НАП и влезте в портала да проверите какви данни излизат.
Ако не подлежат на деклариране, просто ги игронирайте.

# 638
  • Мнения: 356
Сега влязох в сайта на НАП и ми излезе съобщение, че имат получени данни за наложен платеж. Явно е това, благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт