СЕДМОКЛАСНИК ставам и успех си пожелавам

  • 53 004
  • 749
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 731
Имам един въпрос към по-запознатите, отдавна се чудя....
Трябва да се познават автобиографиите на българските автори. Това за обща култура ли е или се падат въпроси на НВО?
И двете.
Благодаря, чудех се, защото до сега не бях попадала на такива въпроси в тестовете..

# 136
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 381
6tiplio, разпали любопитството ми - каква раница сте взели, така че хем да става за тийнейджър, хем да е ергономична и удобна? Аз всяка година купувма раница и не пестя средства за това, но освен ЛЕГО-то от началния курс, всички следващи му висят и се размятат.
Раницата си се води ортопедична тийн раница, немски са, синът ми си избра десена, има джоб за топка и си я носи с голям кеф, но за съжаление са мнооого скъпи, но пък нямам грам забележка:
https://https://ergo-bags.bg/ranici-za-osnovnoto-uchilishte/

Благодаря!

# 137
  • Мнения: 12 031
И аз четох дискусията около езиците.

Аз ниво нямам, защото навремето нямаше нито по първи, нито по втори език, просто учехме и толкова.Никой не остана ненаучен.А по- къснобне ми се е налагало да доказвам с документи ниво

Дали защото не съм учила " за ниво", откровено казано, не съм убедена, че зад едно и също ниво стоят едни и същи знания.Но това е друга тема.

За мен ЕГ е място, в което да научиш сносно два езика, да обогатиш лексиката си и да познаваш граматичните правила до степен да можеш лесно да надграждаш след това.Казвате, В 2 по първи език, което някои го вземат в школи преди 7 клас.Каквито и да са тези школи, колкото и да се знае език преди тимназия, съвсем друго е да се учат поне три предмета по езика. А някъде се учат и повече от три, зсщото три е минимум за ЕГ

И ако едно дете още не е особено ориентирано, по- добре да учи език, все ще му потрябва

# 138
  • София
  • Мнения: 12 388
Светкавица, абсолютно съм съгласна. Нещо повече, аз съм убедена, че зад сертификати с едно ниво не стоят еднакви знания, а доста различни.
Проблемът е, че за пръви път се слага такава нормативна рамка /старите учебни програми не определят нива/. И първият ясен резултат - в Испанската и в НЕГ досега вторият английски започваше от В1/В2, а от тази година - от А1. Защото въз основа на новите програми от РУО са им набили канчетата, че излизат от стандарта. А стандартът е - ниво А2 по втория език на изхода. И ако са длъжни да се съобразяват със стандарта по втория език, какво ще се случи с първия, при който стандартът е B2? Аз виждам опит за обезличаване на ЕГ и това ме притеснява.

# 139
  • Мнения: 1 297
Много ме притеснява изучаването на история, химия, биология и физика, на съответния език, в едно със съпровождащата ги терминология. В МГ, същите се учат на български.

# 140
  • София
  • Мнения: 2 768
Много ме притеснява изучаването на история, химия, биология и физика, на съответния език, в едно със съпровождащата ги терминология. В МГ, същите се учат на български.
А защо те притеснява?

# 141
  • София
  • Мнения: 6 240
Много ме притеснява изучаването на история, химия, биология и физика, на съответния език, в едно със съпровождащата ги терминология. В МГ, същите се учат на български.
А защо те притеснява?

Мога да предположа. Няма да знаят правилните термини на родния си език, няма да разбират точно като четат на български и не на последно място ще срещаме все повече такива изречения
Цитат
Специално внимание и в четвърти сезон: „Съединение“, ще бъде отделено на уроците и куизовете по история, които ще бъдат подбрани според тематиката на сезона.

# 142
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Много ме притеснява изучаването на история, химия, биология и физика, на съответния език, в едно със съпровождащата ги терминология. В МГ, същите се учат на български.

Наистина няма за какво да се притесняваш. Когато аз учих в ЕГ (1990-1995) беше стандарт химията, историята, биологията и географията да се учат на първия език. Учителите бяха завършили съответната специалност в университета, но преди това бяха завършили и ЕГ, та знаеха и езика. И литература на съответния чужд език учихме, и отделен списък с десетина книги за лятно четене на чуждия език имахме. Сертификати нямахме, ама език научихме. Тъй като съм завършила англ езикова, мога да кажа от моя опит - по английски ни караха да превеждаме на англ разкази на Ел Пелин и Йовков, в които има реалии и нямат съответния еквивалент на англ ( като перустия и цървули например) или пък да правим сравнителен анализ на откъс от преводите на Валери Петров и Гео Милев на Шекспир. Сега не знам дали се достига до съответната висота. Ето затова казвам, че езикът не е просто лексика и само на курсове не става да се научи както трябва.

Mrs Jan, quizz е контролно и ако някой го използва съвсем не значи, че не знае какво значи, просто го мързи. Грозно е, съгласявам се. Американски термин е, на британски използват само популярното и на български тест. Предполагам си го видяла в темата за АК, в нормалните езикови се учи британски английски.

# 143
  • Мнения: 1 297
Много ме притеснява изучаването на история, химия, биология и физика, на съответния език, в едно със съпровождащата ги терминология. В МГ, същите се учат на български.

Наистина няма за какво да се притесняваш. Когато аз учих в ЕГ (1990-1995) беше стандарт химията, историята, биологията и географията да се учат на първия език. Учителите бяха завършили съответната специалност в университета, но преди това бяха завършили и ЕГ, та знаеха и езика. И литература на съответния чужд език учихме, и отделен списък с десетина книги за лятно четене на чуждия език имахме. Сертификати нямахме, ама език научихме. Тъй като съм завършила англ езикова, мога да кажа от моя опит - по английски ни караха да превеждаме на англ разкази на Ел Пелин и Йовков, в които има реалии и нямат съответния еквивалент на англ ( като перустия и цървули например) или пък да правим сравнителен анализ на откъс от преводите на Валери Петров и Гео Милев на Шекспир. Сега не знам дали се достига до съответната висота. Ето затова казвам, че езикът не е просто лексика и само на курсове не става да се научи както трябва.
Много искам да споделиш това трябва ли ти по настоящем. Аз искам децата ми да учат, работят и се развиват тук. Смятам, че ЕГ са подлоги на западняците. Дърпат си ценните кадри, тук да мрем.

# 144
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Ами да разбира се. Живея си в България, при това с кеф, макар че съм била командирована и в чужбина. Английският винаги ми е отварял врати и без него, макар и с професионалната си специализация нямаше да имам същата реализация тук. Отделно съм завършила АУБ, а там на входа се държи изпит по английски и математика ( SAT), така че ако не бях влязла в ЕГ, животът ми нямаше как да е същия.

# 145
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
Въодушевих се аз от новината за електронните учебници, представих си как свалям пдф файловете на таблета и детето не носи хартиени учебници в училище всеки ден, но много бързо ми мина ентусиазмът, защото като начало се сблъсках с учебниците на Просвета, които не могат да се ползват офлайн, а онлайн вариантът им е меко казано отбиване на номер. Интересно ми е платената им версия и тя ли е толкова безумна?

# 146
  • Мнения: 1 297
Не говоря за езикът, като език. В ЕГ, то се знае, че се научава. Питам за рецитирането по физика, и другите разказвателни предмети newsm17.

Имам точно, само двама познати, които са представители на световни фармацевтични компании в БГ, които са на кантар на мнение.

# 147
  • София
  • Мнения: 11 805
Дали има родител,чието дете е получило програмата за 1 срок?Интересува ме броят на часовете по физика,химия,биология,история и география.

Последна редакция: сб, 15 сеп 2018, 16:37 от Ali97

# 148
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 381
Къде се рецитира физика?  newsm78 Тя трябва да се учи с разбиране, не зубрене, на какъвто и да е език. Познаването на термините на повече от един език дава достъп до много повече материали в съответната област.

# 149
  • Мнения: 1 297
Къде се рецитира физика?  newsm78 Тя трябва да се учи с разбиране, не зубрене, на какъвто и да е език. Познаването на термините на повече от един език дава достъп до много повече материали в съответната област.
И другите разказвателни трябва да се учат с разбиране. Химия, биология! Коя езикова дава това, предвид нивата. Терминологията пък е ужасТ.

Общи условия

Активация на акаунт