Още не говори!

  • 13 226
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 750
Мускулният тонус няма нищо общо с енергичността и якостта, а с целенасоченото натоварване на определени мускули. Това означава, че някои мускулни групи или мускули не притежават нужната сила. Синът ми по цял ден не сяда, но след три шляпвания с краката в басейна на курса по плуване и четвъртото вече на нищо не прилича.

# 16
  • Мнения: 18 295
Ще видим как ще е с плуването, баща й е спасител, работил е доста лета на морето като по- млад, надявам се да заплува и малкото.

# 17
  • Мнения: 964
Дребната проговори на 2 години и 6-7 месеца.Къде ли не я водех,логопед,хирург,невролог, каквото се сетиш.Всички ми казаха дай и време,ако разбира и изпълнява команди няма проблем.Ами момичета оставих я ,елате ни вижте сега на 5 години е не спира да говори и изпилзва доста трудни словосъчетания за нейната възраст. Записах я на логопед в градината защото ня определени думи сменяше по някоя буква,например шоколада беше кощолад,но логобеда ми обясни че е нормално и няма нужда да се работи за това след месец вече беше ок.Та моя съвет е остави детенцето ще дойде време и за бърборенето.

# 18
  • Мнения: 209
Дребната проговори на 2 години и 6-7 месеца.Къде ли не я водех,логопед,хирург,невролог, каквото се сетиш.Всички ми казаха дай и време,ако разбира и изпълнява команди няма проблем.Ами момичета оставих я ,елате ни вижте сега на 5 години е не спира да говори и изпилзва доста трудни словосъчетания за нейната възраст. Записах я на логопед в градината защото ня определени думи сменяше по някоя буква,например шоколада беше кощолад,но логобеда ми обясни че е нормално и няма нужда да се работи за това след месец вече беше ок.Та моя съвет е остави детенцето ще дойде време и за бърборенето.
В градината ли имате логопед или са назначили за нея нещо като ресурсен учител? В нашата няма логопед.

# 19
  • Мнения: 964
В градината,но не го посещаваме.Но за всички желаещи е безплате.Попитай в градината по закон трябва да имате.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
На тази възраст се гледа не само и толкова говора, колкото ОБЩОТО развитие. Ако се ходи на логопед, той прави оценка на състоянието на детето по това. Ако детето има регрес, задължително бих направила консултация с логопед. Личните лекари не са много компетентни по темата, за съжаление. И да, има деца, които проговарят късно, без да им има нищо. Има и такива, като моето, които до 4-5 годишни говорят неразбираемо, въпреки че се развиват иначе нормално и нямат диагноза или установен проблем. Случаи има всякакви, но...или сама потърси тестове за оценка на общото развитие, или направи консултация с логопед. Ако е само говора проблем, той или сам ще се разреши в един момент, или след 4--годишна възраст с работа с логопед ще се коригира. Но това може да прецени само специалист. Важно е основно дали детето е адекватно и комуникативно, как реагира, когато му се говори; успява ли да изкомуникира, по някакъв начин, даже и без ясни думи, какво точно иска; как и какви игри играе (има ли еднотипни, стереотипни, повтарящи се действия, има ли моменти на пълно изключване и недостъпност; прави ли очен контакт, координацията му как е и т.н.); храни ли се само; яде ли цели, непасирани храни; умее ли да дъвче; дави ли се често и др.

# 21
  • Мнения: 1 977
Аз започнах да водя сина си на логопед, когато стана на 1г. и 6м. По време на бременността е преживял съдов инцидент в лявото полукълбо на мозъка, и макар засегнатият участък да е малък, отляво са говорните центрове, затова реших сама да се презастраховам. Освен това дъвчеше инфантилно и логопедката много бързо оправи този проблем. Когато го заведох на 1г. и 6м., казваше малко повече от 10 думички. Сега е на 2г. и 3м. Говори си на някакъв негов език, научи още доста думи, но почти не прави изречения. Случва се да каже: "Тате къде е?" или "Кой е това?" и някакви подобни, но доста рядко. Иначе разбира всичко. Аз съм доволна от работата със специалист. Детето ми много обича да ходи при нея и се забавлява.
Аз например съм проговорила директно с изречения на 2г. и 3м. Преди това нищо не съм казвала, освен разни срички от дъжд на вятър. Даже съм била с диагноза аутизъм, която очевидно не е била вярна.  
И на мен ми казваха, че нямал нужда от логопед, че било рано и т.н., но аз реших да се консултирам директно със специалист.

# 22
  • Мнения: 76
И моето дете проговори активно след 3 годишна възраст. Индивидуално е при всяко дете, не бива да се сравнява Simple Smile

# 23
  • Мнения: X
Подкрепям мнението на yulinga, че повечето лични лекари не са компетентни по темата за проговарянето. Наслушала съм се на истории за деца, които проговарят на 4 г. с правилни, сложни изречения...Close

Истината е, че само логопед може да ви каже, дали всичко е наред и дали притесненията ви са основателни или не. Ако всичко друго в развитието на детето е наред, няма проблеми с фината и грубата моторика за възрастта, храни се нормално с разнообразна като консистенция храна (не само фино пасирана такава), няма проблеми с лицевите мускули (тоест не се лигави като бебе, устата не е постоянно отворена), вероятно нямате повод за притеснение.

При моето дете, което не говореше до 2,2 г. (имаше по-малко от 10 думи в речника си, които разбирах само аз), въпреки уверенията на личната лекарка, че проговаря бавно, заради двуезичната среда, се оказа, че има вътреутробна травма, засягаща лицевите мускули (не видимо). Работихме в продължение на година (почти ежедневно) с логопед, както и вкъщи, за да развием мускулите и навакса детето с говорното си развитие. Голяма подкрепа получихме и от детската градина (държавна детска градина). Днес е изключително бъбриво дете, но ако разчитах на мнението на ЛЛ, щяхме да сме изпуснали много ценно време, което с напредването на възрастта все по-трудно се наваксва, отчасти и заради агресията, която се натрупва в децата, поради невъзможността да се изразяват и да бъдат разбирани и приемани от групата.

За ваше спокойствие, най-добре направете консултация със специалист.

# 24
  • Мнения: 503
Аз водих моят син на логопед на 2г и 2 мес. Казаха ми, че е още малък и могат да направят само консултация. С толкова малко деца не се работело и трябвало да стане на 3г.

Не е рано. Аз водих моето дете в Пумпелина 3 месеца, като започна на 1г. 9 м., а сега е на 2г и 1м и говори с цели изречения от по 4 - 5 думи, с правилните родове, като и членува. Има някои заваляни думи, но не мисля, че на тази възраст е проблем, все пак.

# 25
  • Мнения: 209
Аз водих моят син на логопед на 2г и 2 мес. Казаха ми, че е още малък и могат да направят само консултация. С толкова малко деца не се работело и трябвало да стане на 3г.

Не е рано. Аз водих моето дете в Пумпелина 3 месеца, като започна на 1г. 9 м., а сега е на 2г и 1м и говори с цели изречения от по 4 - 5 думи, с правилните родове, като и членува. Има някои заваляни думи, но не мисля, че на тази възраст е проблем, все пак.
И според мен не беше рано, но ми казаха, че само ми при някакъв установен проблем работят с по-малки деца по изключение. Сега ще видя в интернет какво е Пумпелина. Някакъв логопедичен център предполагам. А какво те накара са заведеш детето на логопед? Колко говореше?

# 26
  • София
  • Мнения: 7 984
Пумпелина е център в София с логопеди, психолози, хранителни терапевти. Добри са, моят син от година и половина ходи там. А и като съвсем малък, на година и 2 мес., пак се консултирах с тях за храненето.

# 27
  • Мнения: 503
Аз водих моят син на логопед на 2г и 2 мес. Казаха ми, че е още малък и могат да направят само консултация. С толкова малко деца не се работело и трябвало да стане на 3г.

Не е рано. Аз водих моето дете в Пумпелина 3 месеца, като започна на 1г. 9 м., а сега е на 2г и 1м и говори с цели изречения от по 4 - 5 думи, с правилните родове, като и членува. Има някои заваляни думи, но не мисля, че на тази възраст е проблем, все пак.
И според мен не беше рано, но ми казаха, че само ми при някакъв установен проблем работят с по-малки деца по изключение. Сега ще видя в интернет какво е Пумпелина. Някакъв логопедичен център предполагам. А какво те накара са заведеш детето на логопед? Колко говореше?

Ами говореше с около 10 думи. Сега са сигурно над 400, не ги броя вече. Дисциплината също не е блестяща, което е нормално за такова малко дете. Обаче там го научиха да си прибира играчките, да си довършва игрите и прочие. Със самите деца на тази възраст работят само през игра и моят син ходеше с огромно удоволствие, но тръгна на ясла. Родителят не влиза, освен първия път или ако толкова много държи да влезе, но това пречи според мен.

Работят за фина моторика, защото и тя има отношение към говора. Ако случайно се засекат две деца в един кабинет играят игри, с които ги учат да се изчакват и редуват.

 Също така в началото им правят цялостна диагностика (първите 8 логопедични часа). Аз още не съм ходила да говоря с Нина Йорданова за резултатите, тъй като я нямаше, но ще намина другата седмица.

Както е казала Милинка, наистина са добри. Също така изработват и програма за вкъщи, която при нас също помогна. Един пример. Правите албум със снимки на всички членове от семейството, които детето познава.  На две страници от албума само на дясната да има снимка, а лявата празна. Всеки ден разглеждате албума и питате - Кой е това? И назовавате - Ето я.... или Ето го.... .  Това една седмица. На следващата въпросът е Къде е....? И назовавате по същия начин. На третата седмица питате Къде е.... (обаче самия човек го няма на снимката). И отговорът е - Няма го/я. Много помогна това детето да говори с правилните родове. Впрочем резултатите дойдоха месец по късно /от това упражнение/, просто си трябва постоянство.

# 28
  • Мнения: 209
Много добре звучи! Но се чудя дали трябва да го запиша първо час за психолог или направо логопед? Дали работят съвместно на тази диагностика? Иначе още по-добре според мен щом родителят не влиза с детето- ще е по-съсредоточено и няма да се разсейва.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 984
На първоначалната среща и обследване влизаш задължително.

Общи условия

Активация на акаунт