Противогрипна ваксина сезон 2018/19

  • 31 658
  • 416
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 276
Не си против ваксините, но използваш антиваксърски аргументи... След като тези ваксини били просто един бизнес, тогава ти колко техни реклами видя? Защото аз нито една, всичките реклами са за лекарства. И нормално лечението на една болест струва много повече от превенцията й. А иначе много добър бизнес знаеш ли кое е? Продажбата на захар и вода по 10 лева опаковката, е това вече е бизнес с доста добра печалба.

Относно закаляването, добрата храна и т.н. (хигиената в случая почти няма да ти помогне) и на братовчедка ми детето беше много добре гледано, калено, кърмено до година и половина и т.н. и едвам оцеля от един грип, след който разви жестока пневмония. До ден днешен й се разтреперва гласа като говори за това, детенцето буквално си беше с единия крак...

И накрая за който се интересува сериозно ето линк с достоверна информация за ваксината, ефективност, колко хоспитализации и смъртни случаи предотвратява годишно и т.н.

https://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaccineeffect.htm

# 16
  • Мнения: 46 511
Това е личното ми мнение. Нямам антиваксъри около мен, не чета такива материали и нямам никаква представа какви са аргументите им.
Рекламата идва от личните лекари. Те си се споразумяват с фирмите да убеждават пациентите си. Както и от такива кампании като споменатата в първия пост.

Описаното с детето се случва и хора с ваксини. Можеше да му се случи и въпреки ваксината, предвид движението на хората по света, което намалява вероятността да се уели щама. Цитирам от поста на автора:
Цитат
Както казва проф. Кантарджиев, ваксината може и да не предпазва на 100%, но е по-добре да я имаме за всеки случай.
Не че ще действа, ама ей така, за всеки случай, за да усвоят едни пари.

Споделих личен опит за член на семейството ми, който имаше усложнения от боледуването в годината, в която постави ваксина. В нито една друга през живота си (на 60 г. е), това не се е случвало. Смятам, че в такива теми трябва да се пишат и резултатите от ваксинирането, и положителните, и отрицателните.

# 17
  • Мнения: 9 276
Кои лични лекари в България рекламират ваксината сред пациентите, къде се случва това?  България всъщност е на последно място в Европа по брой ваксинирани срещу грип и доколкото знам единствената държава на Балканите, която не осигурява безплатни ваксини за рисковите групи. Егати рекламата пада. Освен това:

Той обясни, че на Запад застрахователите са много загрижени да плащат по-малко за усложненията след грип, които обикновено са пневмонии и лечението им струва десетки хиляди долари. Това можело да се избегне на много по-ниска цена с ваксината.

Моля те обясни на всички тези хора колко са заблудени и как единствено ти и още една групичка антиваксъри сте прозряли "истината" за големия заговор по усвояванено на едни пари и т.н. ХА ха ха.

Икономическата ефективност на ваксината е отдавна доказана.

https://www.usatoday.com/story/money/personalfinance/2015/11/16/ … inesses/74674654/

Описаното с детето се случва и хора с ваксини. Можеше да му се случи и въпреки ваксината,

Но е многократно по-малко вероятно да се случи на ваксиниран човек. По-горе съм дала линк.

предвид движението на хората по света, което намалява вероятността да се уели щама.

Ето тук подробно обяснение как се подбират щамовете и трудностите, с които експертите се срещат.

https://www.cdc.gov/flu/about/season/vaccine-selection.htm

Цитирам от поста на автора:

Хайде и аз, може ли?

Ваксината може и да не пази 100% от грип, но със сигурност пази от усложнения.

Това удебеленото незнайно защо то пропусна. Уж не си антиваксърка, а досега само антиваксърски трикове, включително и цитатите, извадени извън контекст...

Смятам, че в такива теми трябва да се пишат и резултатите от ваксинирането, и положителните, и отрицателните.

Няма лошо всеки да пише каквото желае, но който сериозно се интересува по темата е най-добре да прочете достоверна експертна информация, която почива на научна основа, а не само ЕЖК и лични истории, с които по принцип можем да се замеряме до безкрай.

Последна редакция: нд, 23 сеп 2018, 19:32 от LillyM

# 18
  • София
  • Мнения: 9 537
Не знам как е при другите лични лекари, но тази, при която бях аз до миналия декември в никакъв случай не рекламираше ваксината. Даже като отидох при нея веднъж с молбата да ме ваксинира, тя ми се накара пред другите пациенти, че отивам без да съм й се обадила по телефона ( а по принцип няма такава практика). Държа ме да чакам три часа пред кабинета - щяла да ме ваксинира след обслужването на другите пациенти. Накрая излезе и заяви, че няма да ми сложи ваксина и да си търся кой да го направи. Явно имаше твърде много работа в този ден и бърз преглед + едно боцване щеше да я забави, но ако е вярно, че личните лекари рекламират ваксинацията, едва ли щеше да ми реагира по този начин.
Сегашната ми ОПЛ все още не е споменавала за противогрипна ваксина, така че се съмнявам да я рекламира.

Но съм съгласна, че може би не на всеки човек действат еднакво тези ваксини. Аз по принцип си слагам една и съща (за да не излезе като реклама не казвам коя). Само една година си сложих друга, защото тогава ги бяха купили от работата и ни ги слагаха безплатно (на желаещите, никой не ни е насилвал). Е точно тази година се разболях ужасно и имах усложнение. Но следващата пак се ваксинирах с ваксината, която ползвам обичайно и нямах проблеми.

# 19
  • Мнения: 12 726
Никога не ме е агитирала личната ми да си слагам ваксина против грип. Ако си купя и отида да ми я сложи, слага я щото аз така съм си решила, казваме си Чао и до там.
Работих доста години със студенти, особено на зимни очни ставаше развъдник на вируси - събрани хора от цялата страна и по 12 часа на ден заедно и недостатъчно проветряване в големя студ. Или ваксините са си свършили работата, или съм имала див късмет. От грип се разболях точно веднъж за 13 години на тази работа и го изкарах много по-леко от останалите. И съм сигурна че беше грип, а не настинка - с температура, болки по всички мускули и прочие. Ама за малко и не бях толкова зле като другите наоколо, а тогава почти на никого не се размина. Май щамът, дето вилнееше тогава, не беше съвсем същия като във ваксината, проверих и не съвпадаха там всичките му букви и цифри, едната беше различна. Явно е бил достатъчно близък все пак. Това ако мога да вярвам из новинарските сайтове че са го цитирали вярно, че и те някой път странни неща пишат.
Когато човек е в контакт с много хора, поне за мен е по-малко рисково да се ваксинира, отколкото да не го прави. Предполагам че ще продължа да си слагам, освен ако не се докаже че има нещо във ваксините, което ми вреди. Гаранция няма, естествено. Винаги може някой да ми изкиха някакъв по-екзотичен щам. Но пак вероятността щамът да е някой от тези във ваксината ми се вижда по-голяма.
А че е бизнес, бизнес е, ама то кое не е в днешно време? Публикацията в първия пост и на мен ми изглежда много тенденциозна и непълна, хич не успя да ме впечатли.

# 20
  • Мнения: 944
А коя ваксина е най-удачно да сложа на 2г ми син? Пиша на педиатърката обаче не ми отговаря, а през това време е хубаво да се информирам. Интересува ме хора, които са си слагали и са доволни.

# 21
  • Мнения: 9 276
Миналата година единствено тривалентната ставаше за деца под 3 години, тази година доколкото разбирам 4 валентната вече е одобрена.

ЛЛ никога не ме е агитирала да слагам ваксина, за разлика от други държави, в България е ясно, че такава политика няма. ЛЛ на децата ми е споменавала, че тя самата се ваксинира и е доволна, според нея без ваксината било "невъзможно да се оцелее" и нормално, всички вируси минават през кабинета й.

А сега нека си припомним, че тази година се навършват 100 години от най-голямото природно бедствие в човешката история, а именно световната пандемия от т.н. "испански грип" започнала през 1918г. За две години този нов щам на грипа достига до най-отдалечените кътчета на земното кълбо и убива между 50 и 100 милиона души. Учудващото при този щам е, че голяма част от жертвите са млади хора в отлично здраве. Учените са успели да извлекат вируса от замръзнали останки и са установили първо, че по-голяма част от гените му са от птичи грип и второ при мишките, с които експериментирали се установило, че този вирус е 39 хиляди пъти по-вирулентен от обикновения грип. Учените предполагат, че вирусът е убивал чрез т.н. "цитокинна буря", което е свръх реакция на имунната система, т.е. в случая силната имунна система не е била предимство, а тъкмо обратното. Това обяснява и защо жертвите са толкова много млади и здрави хора.

Към тази статия има и една интересна графика, от която се вижда, че в България за периода, в който трае пандемията има 102% увеличение на общата смъртност.

https://www.theguardian.com/world/2018/sep/09/spanish-flu-pandem … y-first-world-war

Ето и повече за вируса и къде се пази.

https://www.theguardian.com/society/2005/oct/06/health.medicineandhealth2

Ето и едно много хубаво видео, което обяснява какво е антигенен дрейф и антигенен шифт и механизмите за възникването на нова пандемия.

https://youtu.be/tMTl3gU0mFc

Нова пандемия не е въпрос на дали, а кога. Този път обаче сме много по-подготвени, най-малкото имаме ваксини и противовирусни + универсална ваксина е в процес на разработка.

# 22
  • Мнения: 46 511
...Това удебеленото незнайно защо то пропусна...
Защото не предпази  майка ми. Разви усложнение - пневмония. Споделям опит на близък човек, който за 50+ година не беше карал грип, а въпросната зима не беше в състояние дори да ходи на работа.

Щом ви помага, слагайте.

За последно - изразих личното си мнение, моля, запазете добрия тон в темата. 

# 23
  • Мнения: 9 276
Това обаче не ти дава право да манипулираш цитати, за да подкрепят твоите тези. Факт е, че проф. Кантарджиев не казва това, което ти казваш. След като подхождаш толкова нечестно по този въпрос, как да ти вярваме за всичко останало?

И ако това, което казваш все пак е вярно, сигурно ли е изобщо, че майка ти се е разболяла точно от грип, а не от нещо друго?

Точно за това, за да установяваме истината за нещата хората сме измислили научния метод, а не се осланяме на ЕЖК и лични истории.


Can the flu shot hurt my immune response?


https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/can-the-f … y-immune-response

Misconceptions about Seasonal Flu and Flu Vaccines

https://www.cdc.gov/flu/about/qa/misconceptions.htm

Последна редакция: вт, 25 сеп 2018, 08:17 от LillyM

# 24
  • Русе
  • Мнения: 658
Боледувала съм от грип, както съм ваксинирана. Истински, с температура, болки в очите и мускулите, много силна отпадналост. Трая 24 часа. После продължих да ходя на работа без проблем.
Майка ми тогава също се раболя от грип, беше на около 50 г. На нея ѝ отне 2 седмици за да изпълзи за първи път от къщи и да дойде у нас в съседния блок и вече се беше задъхала и уморила. Не беше ваксинирана като се досещате.
Истинският грип е ужасно, ужасно нещо.
Няма нищо общо с тежко респираторно заболяване с температура и отпадналост.
Да не дава господ...

# 25
  • Мнения: 24 467
Не поставяме, залагаме на каляване, хигиена и балансирано хранене.
Майка ми се излъга да постави една година и се срина от боледуване, а по принцип не боледува. Повече не повтори.
Дали ще уцелят щама или не, божа работа. За мен тези ваксини са просто един бизнес.

П.П. Не съм против ваксините, всички вкъщи имаме задължителните.

По същия начин преди години се излъгах и аз - здрав, прав човек, поставих си ваксина и се скъсах да се разболявам. Не казвам, че ваксината ме е поболяла, а че не свърши никаква работа. От години не слагам и не се каня. Не ги намирам за нужни /освен задължителните, които сме си сложили и сме сложили на децата/, освен при хора с определени хронични заболявания и много възрастни такива. И аз ги приемам като бизнес и нищо повече. Гледам да се движим на чист въздух и да се храним що-годе добре, грижим се за спокойствието и психичното си здраве и това е.
И нас лекарката не ни е агитирала да слагаме ваксини. Напротив, мнението й е, че при здрави хора е по-добре да не го правим. Тресвало ме е тежко в живота ми няколко пъти. За 1-2 дни минава, като се належа у нас на топло и попия обезболяващи за главата, която в такива моменти ме скъсва. Иначе обикновените катари на дихателните пътища не си струва дори да ги обсъждам, ваксината не е за тях.

Последна редакция: вт, 25 сеп 2018, 11:12 от Judy

# 26
  • София
  • Мнения: 4 878
Не слагам ваксини и не боледувам. Ваксиниращите ги съжалявам, но не ме интересува особено, че се тровят и си вредят на здравето, тяхното и на децата им.

# 27
  • Мнения: 9 276
Alexandria е тролски акаунт, не отговаряйте.

Рисковите групи при грип освен възрастните хора и тези с хронични заболявания са също и малките деца и бременните жени. Но всяка година наред с хората от рисковите групи жертви на грипа стават и млади хора в отлично здраве и без никакви други проблеми.

http://time.com/5099042/influenza-deaths-flu/


# 28
  • София
  • Мнения: 9 537
А в РЗИ като отиде човек да му сложат ваксината, преглеждат ли го дали е здрав все пак или на доверие бодат? Мисля да заведа и детето с мен, но ако в РЗИ не преглеждат, по-добре да отидем при педиатърката, за да съм спокойна.

# 29
  • Мнения: X
Никога не съм си слагала противогрипна ваксина.Нито мъжа ми, нито на децата ми.
Не сме се разболявали.Нито децата в ученическа възраст, нито мъжа ми, който работи с хора и цяла зима срещу него са кихащи, кашлящи и т.н. болни индивиди.
Писала съм в минали подобни теми, хора около мен, поставили си ваксини, боледуват в пъти повече от неваксинирани.Защо е така, нямам обяснение.
Не смятам и занапред да си поставям.Също залагам на добра храна,  движение поне по 10-на км всеки ден (току що се прибирам от ежедневната многокилометрова разходка въпреки ужасния вятър и студ), каляване и "чиста психика".Явно за моето семейство действа точно тази "терапия".


Общи условия

Активация на акаунт