ПЕТИЦИЯ Да спрем Глобалния пакт за миграция!

  • 26 621
  • 587
  •   1
Отговори
# 30
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

ПП Аз, естествено, съм четвъртият глас "за", защото смятам, че Пактът за легалната миграция допринася за именно за легална миграция, в която според мен няма нищо лошо.

Както писах в другата тема, миграция винаги е имало, има и ще има.

Проблемът с концепцията за "легална миграция" е следният:

Merkel: „Aus Illegalität Legalität machen“: От нелегалната да направим легална - Меркел го казва в прав текст, че нейният план е от нелегалността да направи легалност.



Ето тука същото за африканците:



Ето на английски:

# 31
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 473
Всъщност, в Западна Европа се говори много повече за пакта, отколкото в България. Което е логично - те знаят какво е без никой да те пита да вкарат милиони млади мъже като ги маскираха като "бежанци", идващи от съвсем друга "култура" и да бъдат тероризирани в собствената си страна. Хората разбраха, че като си вкараш в страната половин Калкута, няма да спасиш Калкута, а ще станеш Калкута. Доказателствата за това са на лице всеки ден и им трябваха броени дни, за да съберат петициите им 30 000 подписа. В резултат на това все повече медии се видяха принудени да говорят за това - в Швейцария се надига огромно недоволство, а Австрийският Щрахе иска да се "провери" много внимателно този документ, преди да бъде подписан. Само че тук идеята е да не стигаме ние до там, да сърбаме попарата на западноевропейците, а да се поучим от техния опит и да не оставяме ООН да решава вместо нас кога, какви и колко мигранти ще ни бъдат разпределени. Защото точно за това е създаден този пакт - ООН да решава вместо всички и да УПРАВЛЯВА миграцията. От страните се иска да спазват това и да създадат пътища за миграция.

"Mиграция винаги е имало и винаги ще има" се тръби от всички медии и политици, защото така омаловажават сегашните си дела и карат хората да го приемат като някаква неизбежна съдба. Но истината е съвсем другаде. Образува се бъдещо глобално управление.

https://www.youtube.com/watch?v=vbdGIDxjMyc&bpctr=1538303824

# 32
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

"Mиграция винаги е имало и винаги ще има" се тръби от всички медии и политици, защото така омаловажават сегашните си дела и карат хората да го приемат като някаква неизбежна съдба.

Не, тази констатация означава, че няма нужда допълнително да се стимулира миграцията чрез разни закони и пактове. Не е редно да улесняваме или провокираме тези процеси, защото в света ще настъпи пълен хаос (или вече е настъпил).


В България не се говори за това, Ондайн, защото българите си мислят, че живеят в кочина и си мечтаят да отидат да живеят някъде другаде.

# 33
  • Мнения: 15 960
Щом напредничавите САЩ и хуманната Австралия отказват да подпишат нещо, не ми го хвали. Хич не мисля, че Тръмп се е запънал просто от инат. Ей така са ни пробутали и Дъблинското споразумение и Женевската конвенция ли беше.

# 34
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 473
Щом напредничавите САЩ и хуманната Австралия отказват да подпишат нещо, не ми го хвали. Хич не мисля, че Тръмп се е запънал просто от инат. Ей така са ни пробутали и Дъблинското споразумение и Женевската конвенция ли беше.

Да не говорим за всички други пъти, когато великите сили са взимали решения вместо България, за България и са определяли нашата съдба - в наш ущърб!

# 35
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Пускам линк към документа за решението Европейската Комисия да одобри пакта от името на Европейския Съюз, т.е. всички държави в ЕС:
http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2018/BG/COM-2018-1 … G-MAIN-PART-1.PDF

В документа се оказва изрично, че одобрението не се отнася за Обединеното Кралство, Ирландия и Дания. Предполагам, че в новата версия ще бъде добавена и Унгария.

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
за упълномощаване на Комисията да одобри, от името на Съюза, Глобалния пакт
за безопасна, организирана и законна миграция в областта на имиграционната
политика

Предмет на предложението
Настоящото предложение се отнася до одобряването от името на Европейския съюз на
Глобалния пакт за безопасна, организирана и законна миграция (наричан по-нататък
„Глобалният пакт за миграцията“).


В Европейският консенсус за развитие, приет през 2017 г., се посочва, че ЕС и неговите държави членки активно ще подкрепят разработването на глобалните пактове на ООН в областта на миграцията и бежанците, както се призовава в Декларацията от Ню Йорк за бежанците и мигрантите от 2016 г.

Предвижда се Глобалният пакт за миграцията да бъде одобрен от името на Съюза на 10 декември 2018 г. по време на встъпителното пленарно заседание на междуправителствената конференция.

В съответствие с членове 1 и 2 от протокол № 21 относно позицията на Обединеното кралство и Ирландия по отношение на пространството на свобода, сигурност и правосъдие, приложен към ДЕС и към ДФЕС, и без да се засяга член 4 от този протокол, Обединеното кралство не участва в приемането на настоящото решение и не е обвързано от него, нито от неговото прилагане.

В съответствие с членове 1 и 2 от протокол № 22 относно позицията на Дания, приложен към Договора за Европейския съюз (ДЕС) и към ДФЕС, Дания не участва в приемането на настоящото решение и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане.


ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член единствен
Комисията се упълномощава да одобри от името на Съюза в областта на
имиграционната политика „нулевия проект плюс“ на Глобалния пакт за безопасна,
организирана и законна миграция, приложен към настоящото решение, по време на
междуправителствената конференция в Мароко на 10—11 декември 2018 г.
Европейската комисия се обръща отново към Съвета, в случай че Глобалният пакт за
миграцията, представен на междуправителствената конференция в Мароко на 10—11
декември 2018 г., се отклонява съществено от текста, приложен към настоящото
решение.
Комисията и делегацията на ЕС редовно предоставят информация на държавите членки
и осигуряват подходящо тясно сътрудничество.

Всъщност, това, на което се разчита, е невежеството.

Не казвам, глупостта или тъпотата, нито липсата на интелигентност. Казвам невежеството, защото хората не се интересуват от онова, което се случва. Или по-скоро си мислят, че тях това не ги засяга.
Хората са заети да мислят за бъдещето на децата си - в какво училище да учат, каква професия да изберат, какви оценки имат в училище, на какви курсове да ходят.

Но не искат да разберат, че всички тези въпроси за бъдещето на децата им са абсолютно безсмислени, когато помислим за бъдещето на Европа.
Какво значение има, дали децата получават високи оценки, при положение че ще живеят в нестабилни държави, с висока престъпност, нещо подобно на Бразилия или Южна Африка.

И не, не преувеличавам. Нужни са само 10-15 години, за да превърнем Европа в кочина. Погледнете Швеция и Германия - животът в тези държави се влоши само в рамките на няколко години.

Гласувайте се "да" за пакта, мечтайте си децата ви да отидат в друга държава и да бъдат посрещнати подобаващо. Само дето не можете да разберете, че тия улеснения на миграцията не засягат вашите деца, а децата на хора от държави извън ЕС.

Последна редакция: пн, 01 окт 2018, 19:17 от Не се сърди, човече

# 36
  • Мнения: X
Аз добавям и Резолюция на Европейския парламент от 18 април 2018 г. относно напредъка по глобалните пактове на ООН за безопасна, организирана и законна миграция и относно бежанците

Приети текстове   
Сряда, 18 Април 2018 г. - Страсбург   Неокончателна версия
Напредък по глобалните пактове на ООН за безопасна, организирана и законна миграция и относно бежанците


- като има предвид, че на срещата на високо равнище на ООН за бежанците и мигрантите, организирана от Общото събрание на ООН в Ню Йорк на 19 септември 2016 г., държавите членки на ООН единодушно приеха „Декларация от Ню Йорк за бежанците и мигрантите“, въз основа на която започнаха два отделни, самостоятелни и независими — макар и по същество взаимно свързани — процеса с оглед на приемането на Глобален пакт за бежанците през 2018 г., както и на Глобален пакт за безопасна, организирана и законна миграция, които ще бъдат подписани на конференция, която ще се проведе в Мароко през декември 2018 г.;

- като има предвид, че Върховният комисар на ООН за бежанците беше помолен да проведе консултации относно Програма за действие с цел допълване на Всеобхватната рамка за реагиране на въпроса с бежанците и да предложи Глобален пакт за бежанците в годишния си доклад пред Общото събрание през 2018 г.;

- като има предвид, че ЕС и неговите държави членки са ангажирани в процеса на подготовка и в обсъжданията, довели до представянето на нулевите проекти; като има предвид, че с навлизането в най-критичната фаза на процеса и като следствие от решението на САЩ за изход от преговорите, стана дори още по-важно ЕС и неговите държави членки да играят водеща роля с цел да се осигури силно ориентиран към хората и основан на правата на човека текст;

- като има предвид, че миграцията е комплексно човешко явление; като има предвид, че бежанците са конкретно определени и защитени в международното право като хора, живеещи извън държавата си на произход поради страх от преследване, конфликт, насилие или други обстоятелства, и за които, в резултат от това, трябва да се поиска международна закрила, че бежанците и мигрантите са носители на права на човека и често се сблъскват с повишена уязвимост, насилие и малтретиране през целия миграционен процес; като има предвид, че Глобалният пакт за бежанците и Глобалният пакт за безопасна, организирана и законна миграция са взаимно допълващи се процеси, които ще изискват съвместни действия за тяхното изпълнение;

- като има предвид, че според данни на ВКБООН към края на 2015 г. в условията на принудително разселване са живели около 65 милиона души, от които 12 милиона са били сирийци; като има предвид, че според Световната банка през периода 2012— 2015 г. са били разселени около 9 милиона души, което представлява сериозно предизвикателство за глобалната система за хуманитарна помощ; като има предвид, че 84% от бежанците в света и 99% от вътрешно разселените лица са приютени от развиващи се страни или региони, като повечето от тях са приютени на африканския континент, а само 10% от всички бежанци са приютени в европейски държави с изключение на Турция; като има предвид, че според прогнозите на ВКБООН за глобалните нужди от презаселване за 2018 г. се преценява, че близо 1,2 милиона души се нуждаят от презаселване; като има предвид, че от 2000 г. насам над 46 000 мигранти и бежанци са загинали в световен мащаб, докато са търсели безопасен и достоен живот в чужбина, в това число по минимална оценка 14 500 смъртни случаи в Централното Средиземноморие от 2014 г. насам

- като има предвид, че в исторически план Европа е била регион, който е приемал мигранти и от който са тръгвали мигранти; като има предвид, че европейците също са емигрирали в чужбина поради икономически затруднения, конфликти или политическо преследване; като има предвид, че текущата икономическа и финансова криза доведе до емигрирането на голямо множество европейци, включително във възникващи икономики от южното полукълбо;

1. категорично подкрепя целите на Декларацията от Ню Йорк за бежанците и мигрантите, както и съответния процес за разработване на режим на световно управление, за засилване на координацията по въпросите на международната миграция, мобилността на хората, придвижването на големи потоци от бежанци и дълго продължаващи бежански ситуации и за създаването на трайни решения и подходи с цел ясно очертаване на значението на защитата на правата на бежанците и мигрантите;

2.  призовава държавите — членки на ЕС, да се обединят около единна позиция на ЕС и активно да защитават и придвижват преговорите по важния въпрос за глобалните пактове на ООН за безопасна, организирана и законна миграция и за бежанците;

3.  изразява убеждението, че в един силно взаимозависим свят с предизвикателствата, свързани с мобилността на хората, най-добре може да се справи международната общност като цяло; приветства следователно започването на междуправителствени преговори по Глобалния пакт за безопасна, организирана и законната миграция и началото на официалните консултации относно Глобалния пакт за бежанците въз основа на нулевите проекти, които трябва да приключат до юли 2018 г.;

4.  призовава Европейския съюз, по-специално неговия върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и Комисията, да използват цялата си дипломатическа тежест и да мобилизират делегациите на ЕС не само в Ню Йорк и Женева, но и в други значими държави, по-специално развиващи се държави, чието ефективно участие в процеса е от основно значение като държави на произход и на транзитно преминаване, но и на местоназначение, и следва да бъдат подпомагани от ЕС, с цел да се гарантира успехът на процеса;

5. подчертава, че основните международни договори в областта на правата на човека признават правата на всички хора, включително на мигрантите и бежанците независимо от техния правен статут, и задължават държавите да ги защитават, включително основния принцип на забрана за връщане; призовава да се обърне специално внимание на хората в уязвимо положение и нуждаещи се от специална медицинска или психологическа подкрепа, включително в резултат на физическо, подбудено от предразсъдъци, сексуално или основано на пола насилие, или изтезания; застъпва се в това отношение за включване на конкретни мерки в глобалните пактове; припомня освен това, че слабостите възникват в резултат на обстоятелства в държавите на произход, на транзитно преминаване и приемане или на местоназначение вследствие не само на самоличността на лицето, но и на политическите предпочитания, неравенството и структурната и обществената динамика;

6. изразява съжаление по повод на продължаващото и широко разпространено явление на лица без гражданство, което поставя сериозни предизвикателства по отношение на правата на човека; призовава ЕС и неговите държави членки да гарантират, че този въпрос е разгледан подобаващо в текущите преговори относно глобалните пактове;

7. счита, че следва да бъде разработен механизъм за координация, за да се гарантира допълване и съгласуваност между двата пакта по хоризонтални въпроси;

8.  подчертава значението на събирането и мониторинга на агрегирани данни в областта на миграцията и бежанците, които да бъдат придружени от специфични за мигрантите показатели от съществено значение за изготвянето на политики, основани на реалистични данни, а не на митове или погрешни схващания, като същевременно се гарантират стандартите в областта на основните права, включително правото на неприкосновеност на личния живот и стандартите за защита на данните, и като се предотврати вероятността субектите на данни да бъдат изложени на сериозни нарушения на правата на човека;

8.  подчертава необходимостта от подобряване на проследяването на изпълнението и на двата глобални пакта в близко бъдеще, особено с оглед на техния незадължителен характер, с цел да се избегнат индивидуални подходи от различните засегнати държави; във връзка с това призовава за внимателен мониторинг чрез установяването на критерии и показатели, когато е целесъобразно; подчертава необходимостта да се гарантира, че структурата на ООН и нейните агенции разполагат с ресурсите, необходими за всяка задача, за която държавите вземат решение да делегират на тях при изпълнението на пактовете и свързаните с тях последващи действия;

9.  признава, че управлението на миграцията изисква големи инвестиции, подходящи ресурси и гъвкави и прозрачни инструменти, и че в следващите години ще бъдат необходими добре планирани, гъвкави и рационализирани инструменти за справяне с предизвикателствата, свързани с миграцията; призовава към това, финансовите инструменти на ЕС да играят по-голяма роля в изпълнението на глобалните пактове; призовава към това, следващата многогодишна финансова рамка (МФР) да включва финансова съгласуваност и да преразгледа дългосрочната бюджетна подкрепа за политиките за миграция и предоставяне на убежище и за действията, произтичащи от глобалните пактове; счита, че бюджетите за развитие трябва да се съсредоточат върху устойчивото изкореняване на бедността;

Глобален пакт за бежанците

1.  приветства проекта на пакт за бежанците и неговия подход, съсредоточен върху техните права на човека и ориентиран към хората; поздравява върховния комисар на ООН за бежанците за неговата работа и ангажираност за най-пълноценно изпълнение на неговия мандат; призовава всички държави да поемат ангажименти за по-справедливо споделяне на отговорността за приемането и подпомагането на бежанците по света и настоятелно призовава ЕС и неговите държави членки да признаят и поемат своя дял от отговорността; призовава за приемане на глобален механизъм за споделяне на отговорността, който да подкрепя основан на правата на човека подход към предложения пакт;

2.  подчертава необходимостта от осигуряване на силна и постоянна подкрепа за развиващите се страни, които приютяват голям брой бежанци, и от гарантиране, че на бежанците се предлагат трайни решения, включително да станат самостоятелни и да се интегрират в общността, в която живеят; припомня, че Пактът предоставя уникална възможност за засилване на връзката между хуманитарната помощ и политиките за развитие, и за подобряване на ефективността, ефикасността и устойчивостта на защитата и намирането на решения за бежанците, като създава всеобхватна реакция и обединява всички заинтересовани страни;

3.  подчертава необходимостта от включване на бежанците като активни заинтересовани страни в изготвянето на Пакта и на други международни действия в отговор на бежански ситуации;

4.  призовава за това хуманитарната помощ да не бъде инкриминирана; призовава за осигуряване на по-голям капацитет за търсене и спасяване на хора в беда, за разгръщане на по-голям капацитет от всички държави и за признаване на подкрепата, предоставена от частни лица и НПО в провеждането на спасителни операции в морето и на сушата;

5.  призовава за стабилно разработване и за укрепване на решенията за презаселване в договаряния пакт, като основен елемент за справедливо споделяне на отговорността, посредством конкретни и съгласувани ангажименти, който ще установи или увеличи обхвата, размера и качеството на програмите за презаселване, с оглед посрещане на годишните глобалните нужди от презаселване, установени от ВКБООН; призовава по-специално държавите — членки на ЕС, да дадат своя принос и да засилят своя ангажимент към този въпрос;

6.  настоятелно призовава да се спазва изцяло правото на събиране на семейството и настоява за разработване на безопасни и законни пътища за бежанците, в допълнение към презаселването, включително хуманитарни коридори, международни хуманитарни визи, регионални режими за презаселване и други допълнителни правни възможности (като например частно спонсориране, визи за обучение, схеми за предоставяне на стипендии на бежанци и гъвкави визови правила), така че бежанците да могат да достигнат дестинации с подходящи и достойни приемни условия;

7.  призовава всички държави да подпишат, ратифицират и спазват Женевската конвенция от 1951 г. за статута на бежанците и Протокола от 1967 г. за статута на бежанците (Женевската конвенция);

8.  подчертава необходимостта от възползване от тази възможност за разработване на напълно обновена и хоризонтална перспектива за равенство между половете при колективната международна реакция по отношение на бежанците, която посреща специфичните нужди от закрила на жените, включително борбата с насилието срещу жените, и която подобрява способностите и уменията на жените при възстановяването и устойчивостта на всички общества, като по този начин се преодолява имиджът на жените единствено като жертви; в този контекст призовава за пълното ангажиране на жените, като се започне от детството, с достъпа на момичетата до образование, включително в бедстващи и конфликтни зони, като се изслушват техните мнения и се вземат под внимание техните потребности и тяхната действителност чрез участието им в разработването на политики и решения на кризата с бежанците, с цел тези политики да станат по-устойчиви, адаптивни и ефективни;

Глобален пакт за безопасна, организирана и законна миграция

1.  настоява, че Глобалният пакт за безопасна, организирана и законна миграция следва да бъде ориентиран към хората и основан на правата на човека и да предвижда дългосрочни, устойчиви и всеобхватни мерки в полза на всички заинтересовани страни въз основа на принципа на партньорство и засилено сътрудничество между държавите на произход, на транзитно преминаване и на местоназначение;

2.  счита Пакта за уникална възможност за създаване на връзка между развитието и миграцията в световния политически дневен ред; изразява твърдо убеждение, че целите за устойчиво развитие предоставят цялостна и всеобхватна рамка за основаване на връзката между миграцията и развитието;

3.  припомня, че в доклада на генералния секретар на ООН, озаглавен „Миграцията в полза на всички“, се изтъква, че има ясни доказателства, които показват, че въпреки реалните предизвикателства, миграцията е полезна както за мигрантите, така и за приемащите общности в икономическо и социално отношение и може да бъде двигател за икономически растеж и иновации; решително подкрепя запазването на положително послание относно миграцията и призовава за осведомителни кампании на ЕС и международни информационни кампании, които да привличат вниманието към доказателствата и да противодействат на расистките и ксенофобските тенденции в нашите общества;

4.  призовава държавите — членки на ООН, да сведат до минимум разходите за прехвърляне на парични суми и да решат този въпрос при настоящите преговори по Пакта;

5.  подчертава, че миграцията е призната като проактивна стратегия за адаптиране, начин за осигуряване на препитание противопоставящ се на бедността и фактор, който допринася за приобщаващ растеж и устойчиво развитие;

6.  изразява твърдо убеждение, че е настъпил моментът за обединяване на всички елементи на структурата на ООН, включително Международната организация по миграция (МОМ), в подкрепа за международните усилия за управление на миграцията и укрепване на сътрудничеството; ето защо изразява дълбоко съжаление във връзка с решението на администрацията на САЩ да прекрати участието си в преговорите за Глобален пакт за безопасна, организирана и законна миграция; призовава ЕС да поеме водеща роля в този процес и да порицае държавите, които напускат преговорите или успешно разводняват съдържанието на окончателния пакт; призовава ЕС да поеме своята отговорност в световен план и да работи за гарантиране на успешното приключване на преговорите; набляга върху необходимостта държавите — членки на ЕС, да покажат единство и да обединят позициите си в подкрепа на международен режим за управление на миграцията, основан на правата на човека;

7.  счита, че отварянето на повече законни пътища за миграция, включително въз основа на реалистични анализи на нуждите на пазара на труда, ще попречи на незаконната миграция и ще доведе до по-малко смъртни случаи, намаляване на злоупотребата с незаконни мигранти от страна на трафикантите и на експлоатацията на незаконни мигранти от безскрупулни работодатели;

8.  призовава всички държави да предприемат подходящи мерки за предотвратяване на нарушенията на правата на човека и на експлоатацията на мигранти на тяхна територия, включително от страна на работодателите; призовава за тази цел държавите — членки на ООН, да подпишат, ратифицират и съблюдават Международната конвенция за защита на правата на всички работници мигранти и членовете на техните семейства, приета с резолюция № 45/158 на Общото събрание на ООН от 18 декември 1990 г., подчертава, че Пактът следва да се придържа към и да съответства на международните стандарти в областта на труда, по-специално на основните принципи и права на работното място и съответните конвенции на МОТ и конвенциите на ООН за защита на работниците мигранти и техните семейства;

9.  подчертава колко е важно да се гарантира подходяща подкрепа за доброволно връщане и реинтеграция на лицата, които се завръщат в родината си; подчертава, че децата трябва да бъдат връщани, само когато това е в техния висш интерес и по безопасен, подпомаган и доброволен начин, като се използват специфичните за страната на произход на децата информационни доклади и им се предоставя дългосрочна подкрепа за тяхната реинтеграция;

10.  приканва държавите — членки на ООН, да обмислят приемането на подробни национални или поднационални планове за действие, които да насърчават общодържавен подход за изпълнение на препоръките от Пакта с цел справяне с различните измерения на миграцията, включително развитието, правата на човека, сигурността, социалните аспекти, възрастта и пола, както и да вземат предвид последиците за здравеопазването, образованието, закрилата на детето, жилищното настаняване, социалното приобщаване, правосъдието, заетостта и социалната защита;

11.  подкрепя призива на Декларацията от Ню Йорк за системни последващи действия и прегледи на ангажиментите на държавите членки във връзка с миграцията; декларира своята готовност да бъде приобщен към този процес на равнището на ЕС и подкрепя включването в него на мигранти и други заинтересовани страни;

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT … OC%20XML%20V0//BG

# 37
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 473
Цитат
- като има предвид, че на срещата на високо равнище на ООН за бежанците и мигрантите, организирана от Общото събрание на ООН в Ню Йорк на 19 септември 2016 г., държавите членки на ООН единодушно приеха „Декларация от Ню Йорк за бежанците и мигрантите“, въз основа на която започнаха два отделни, самостоятелни и независими — макар и по същество взаимно свързани — процеса с оглед на приемането на Глобален пакт за бежанците през 2018 г., както и на Глобален пакт за безопасна, организирана и законна миграция, които ще бъдат подписани на конференция, която ще се проведе в Мароко през декември 2018 г.;

Нека започнем от първия абзац - да погледнем какво точно за приели държавите членки единодушно, въз основа на което е създаден Пакта.

https://refugeesmigrants.un.org/declaration

http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/71/1

# 38
  • Мнения: X
От сайта на външното ни министерство пък чета, че Глобалният пакт за бежанците ще бъде подписан сега през ноември 2018 г. в Ню Йорк.

Шести кръг формални консултации за разработване на Глобалния пакт за бежанците

Последният от шестте кръга формални консултации за разработване на Глобалния пакт за бежанците се състоя на 3 и 4 юли т.г. в Женева. Консултациите се проведоха на базата на финалния проект на Глобалния пакт за бежанците, изготвен от Службата на върховния комисар на ООН за бежанците.

Глобалният пакт за бежанците следва да бъде приет от ОС на ООН през ноември 2018 г. в Ню Йорк като анекс към Общата резолюция относно Службата на върховния комисар на ООН за бежанците.

https://www.mfa.bg/embassies/switzerlandpr/news/18960

# 39
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
От сайта на външното ни министерство пък чета, че Глобалният пакт за бежанците ще бъде подписан сега през ноември 2018 г. в Ню Йорк.

Шести кръг формални консултации за разработване на Глобалния пакт за бежанците

Последният от шестте кръга формални консултации за разработване на Глобалния пакт за бежанците се състоя на 3 и 4 юли т.г. в Женева. Консултациите се проведоха на базата на финалния проект на Глобалния пакт за бежанците, изготвен от Службата на върховния комисар на ООН за бежанците.

Глобалният пакт за бежанците следва да бъде приет от ОС на ООН през ноември 2018 г. в Ню Йорк като анекс към Общата резолюция относно Службата на върховния комисар на ООН за бежанците.

https://www.mfa.bg/embassies/switzerlandpr/news/18960

Браво, всичко тихомълком, зад гърба на публиката.

# 40
  • София
  • Мнения: 7 806
Скрит текст:
Цитат
- като има предвид, че на срещата на високо равнище на ООН за бежанците и мигрантите, организирана от Общото събрание на ООН в Ню Йорк на 19 септември 2016 г., държавите членки на ООН единодушно приеха „Декларация от Ню Йорк за бежанците и мигрантите“, въз основа на която започнаха два отделни, самостоятелни и независими — макар и по същество взаимно свързани — процеса с оглед на приемането на Глобален пакт за бежанците през 2018 г., както и на Глобален пакт за безопасна, организирана и законна миграция, които ще бъдат подписани на конференция, която ще се проведе в Мароко през декември 2018 г.;
Нека започнем от първия абзац - да погледнем какво точно за приели държавите членки единодушно, въз основа на което е създаден Пакта.
https://refugeesmigrants.un.org/declaration
http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/71/1
Ето цитат от НюЙоркска декларация за бежанците и мигрантите, на базата на която са съдадени двата глобални пакта, в непретенциозен любителски превод:
т.6 ... Понятието "преместване на големи групи хора" обхваща цял ред аспекти, в това число: брой на пристигащите хора, икономически, социален и географски контекс, възможности на приемащата страна за приемане на съответните мерки и последствията от преместването, което носи внезапен и продължителен характер. Това понятие не обхваща, например, регулираните потоци от мигранти от една страна в друга. "Преместването на големи групи хора" може да представлява смесени потоци от хора, били те бежанци или мигранти, които се преместват по различни причини, но могат да ползват еднакви маршрути.
т.11  На бежанците и мигрантите, пътуващи в състава на големи групи, следва да се оказва всестранна поддръжка, помощ и защита на директивно ниво (?) и в съответствие с ангажиментите на държавите, произтичащи от международното право. Ние също така заявяваме за нашите задължения в пълна степен да съблюдаваме техните човешки права и основни свободи и подчертаваме, че те се нуждаят от такива условия на живот, при които ще живеят в безопасност и с достойнство. Ние обещаваме нашата поддръжка на тези, които страдат днес, а също и на тези, които ще се окажат част от големи групи хора, които ще се преместват в бъдеще.


От този текст се вижда ясно към кого е насочена загрижеността на създателите на пакта. Това не са хората с паспорт и виза, с легализирани документи за образование и квалификация, които отиват да работят в друга страна, където са желани и приети. Тази миграция се решава от имигранта и страната-приемник двустранно, в интерес и на двете страни и глобални пактове не й трябват. 
Тук става въпрос за ония "големи групи хора - смесени потоци от хора, били те бежанци или мигранти", които се преместват и на които следва да се оказва поддръжка, ащото имали право на  достоен живот. Всеки има право на достоен живот, но никоя страна не е длъжна да го осигурява на неканените си гости. Всички видяхме едни такива групи през 2015г. да газят държавните граници на европейските страни и не искаме да ги виждаме отново.

# 41
  • Мнения: X
Щом напредничавите САЩ и хуманната Австралия отказват да подпишат нещо, не ми го хвали. Хич не мисля, че Тръмп се е запънал просто от инат. Ей така са ни пробутали и Дъблинското споразумение и Женевската конвенция ли беше.

Да не говорим за всички други пъти, когато великите сили са взимали решения вместо България, за България и са определяли нашата съдба - в наш ущърб!


Е той Плевньо си го каза в прав текст миналата седмица в Събуди се. Орбан е диктатор, а ние плътно зад Макарон и баба Меркелица, и като ни кажат "скачай" ние да скачаме два пъти по-високо.

# 42
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Ондайн, аз това видео не мога да го гледам, защото било inappropriate or offensive.

Относни пакта за бежанците:

B. Areas in need of support
1. Reception and admission
1.2 Immediate reception arrangements
54. When large numbers of refugees arrive, countries and communities go to great lengths to scale up arrangements to receive them. In support of government strategies to manage arrivals, UNHCR, States, and relevant stakeholders will contribute resources and expertise to strengthen national capacities for reception, including for the establishment of reception and transit areas sensitive to age, gender, disability, and other specific needs (through “safe
spaces” where appropriate), as well as to provide basic humanitarian assistance and essential services in reception areas. Efficient mechanisms to pursue alternatives to camps away from borders will be supported, where considered relevant by the concerned host country.

2.2 Jobs and livelihoods
70. To foster inclusive economic growth for host communities and refugees, in support of host countries and subject to relevant national laws and policies, States and relevant stakeholders will contribute resources and expertise to promote economic opportunities, decent work, job creation and entrepreneurship programmes for host community members and refugees, including women, young adults, older persons and persons with disabilities.

Става въпрос за бежанци, а не за мигранти!

Последна редакция: нд, 30 сеп 2018, 17:18 от Eleonora_27

# 43
  • Мнения: X
Става въпрос за бежанци, а не а мигранти!

Алтернатива за Германия обяснява, че тези с лодките и по сухопътните граници са нелегални мигранти, а не бежанци, но им отвръщат, че са нацита. Така че мигранти поне в Германия май няма, само бежанци са.

# 44
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Става въпрос за бежанци, а не а мигранти!

Алтернатива за Германия обяснява, че тези с лодките и по сухопътните граници са нелегални мигранти, а не бежанци, но им отвръщат, че са нацита. Така че мигранти поне в Германия май няма, само бежанци са.

Това, което постнах в предишния коментар бе от Global Compact for Refugees:

http://www.unhcr.org/5b3295167

Готвят нови бежански вълни!

Общи условия

Активация на акаунт