Професия учител - 4

  • 78 605
  • 738
  •   1
Отговори
# 60
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
Точно  тези проблеми, които са от години са истинската причина да има тотален отлив от тази професия. Ама то докато не станеш част от системата, няма как да го схванеш. И сега се разчита само и единствено на повишение на заплатите, за да мотивират хората да работят , но пак при тия условия, разбирай проблеми. Ами няма как да стане.

# 61
  • Мнения: 9 871
оле писна ми - с това момиче ресурсния учител. Стига се оплаква - щом не ти харесва, махай се от там. Ще вземат друг, който ще върши работата, която има да се върши,, без да гледа само от собствената си камбанария.
Директорката да не е с осем ръце, за да огрее навсякъде??
Ми иди в частния сектор - работи в някой завод на смени за 600 лв и пай ще си говорим.
А, не желаеш? Направи си частна практика, и няма да зависиш от директорката си.

Била те карала да стоиш един час повече. Е, и? Щом нямаш опит, пък искаш да натрупал такъв, ще траеш.

Вижте малко къде се намирате? В света на идеалните неща ли?

# 62
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
Нас не ни задължават да стоим 8 часа, но май само петък си позволявам да си тръгна по- рано. Часовете ми са до 1 и 15, следва проверка на тетрадки, сборници, самостоятелни работи. Административна дейност, все има нещо за вършене. Консултации с изоставащи. Редовни консултации. Съвет. Разпечатване на материали за следващия ден. Методично обединение. Абе всеки ден по нещо. Обикновено си тръгвам в 16 ч. Вкъщи преглеждам уроците за следващия ден. Това е положението, плащат ми, за да работя. Не ме дразни десетчасовият работен ден, а това, че твърде често бюрократичната работа ми изяжда времето за реална дейност, свързана с образователния процес. Масово хората, които не са в системата ни завиждат за краткото работно време, само ние си знаем обаче, колко е реално това виждане.

# 63
  • Мнения: 9 871
Да, бюрокрацията в училище е твърде много, обаче да знаеш - това почна да става повсеместно. Всеки, който работи с документи по някакъв начин, се оплаква от същото - лекарите примерно. Аз също страдам от проблема “много хартия”. Вярвате или не, ни изпразних две тонер касети за една седмица за нещо абсолютно ненужно. Работя по един образователен проект, ако се чудите кой е толкова анти-еко ориентиран.Sad при все че може да се съхраняват документите и да се пращат електронни, примерно.
Навсякъде е така, във всички администрации - не само в училищните.

# 64
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
оле писна ми - с това момиче ресурсния учител. Стига се оплаква - щом не ти харесва, махай се от там. Ще вземат друг, който ще върши работата, която има да се върши,, без да гледа само от собствената си камбанария.
Директорката да не е с осем ръце, за да огрее навсякъде??
Ми иди в частния сектор - работи в някой завод на смени за 600 лв и пай ще си говорим.
А, не желаеш? Направи си частна практика, и няма да зависиш от директорката си.

Била те карала да стоиш един час повече. Е, и? Щом нямаш опит, пък искаш да натрупал такъв, ще траеш.

Вижте малко къде се намирате? В света на идеалните неща ли?

Типична българска реакция и то от най-тъпите. Щом не ти харесва, махай се, за твоето място има други.То на това се и разчита. И засега работи, ама няма да е вечно, както се и вижда.

# 65
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
оле писна ми - с това момиче ресурсния учител. Стига се оплаква - щом не ти харесва, махай се от там. Ще вземат друг, който ще върши работата, която има да се върши,, без да гледа само от собствената си камбанария.
Директорката да не е с осем ръце, за да огрее навсякъде??
Ми иди в частния сектор - работи в някой завод на смени за 600 лв и пай ще си говорим.
А, не желаеш? Направи си частна практика, и няма да зависиш от директорката си.

Била те карала да стоиш един час повече. Е, и? Щом нямаш опит, пък искаш да натрупал такъв, ще траеш.

Вижте малко къде се намирате? В света на идеалните неща ли?
Благодаря, rumka833, че изрази непоискано мнение!
Проблемът не са ми документите! За една седмица потърсих, оформих, разпечатаха необходимите ми документи за децата с ресурсно подпомагане! Мен пък ме дразни мрънкането на учителите колко много документи, писма, оформяне на дневника и друга бумащина имали! Ми ще имат, това е положението! Помагам на колежките с оформянето на писмата към родители, доклади към директора или педагогическия съвет! И не ми тежи! И стоенето по 8 часа на ден в сградата не е болка за умиране! Но ако не схващаш проблема, който бих желала да разреша, моля, не се намесвай! Типично по български!

# 66
  • Мнения: 217
Ресурсната учителка е сложила в учителската и на вратата на стаята си лист с имената на децата по дни и часове, в които работи с тях, това е направил и логопедът. След учебните часове си тръгват.
В училище сме докато имаме учебни часове, консултации с родители провеждаме един учебен час седмично след часовете ( по обяд) и ни се заплаща, като лекторски.

# 67
  • Мнения: 4 941
Учителите в занималня сами ли си купуват неща, които са свързани с работата на децата. Да кажем табла, материали за заниманията по интереси, принтиране на различни неща за работа в занималнята?
И друго да кажа. В началото на месеца обещах на децата, които са послушни и си пишат домашните награди. Чудя се какви да бъдат, ще се радвам да дадете предложения. Около 15 подаръка се очертават, а все пак нямам много средства. На какво биха се зарадвали?

# 68
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Тринити, в нашето училище госпожите по занималня сами си купуват или разпечатват разни неща, необходими за работата им. Виждала съм да донасят топки, федербал, обръчи или въжета за скачане. Очевидно пари за подаръци също не се отпускат. Ако децата, на които преподаваш са първи-втори клас, би могла да ги наградиш с книжка за оцветяване, за по-големите пак книжка, но с някакви приказки. Между другото би могла да посетиш и Джъмбо за евтини дребни дранкулки, тип ключодържател, ластици, фиби, лепенки с различни картинки, книжки и там има...

# 69
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
Да, обикновено учителите си купуват нещата за занимания. Не че така трябва да бъде, ама на шефовете не им пука в масовия случай. А ти имаш интерес да имаш подходящи игри, защото иначе няма какво да правиш в заложените часове за това.

# 70
  • Мнения: 1 765
По повод усилията на властта да привлече свежа кръв в образованието, си мисля, че има още какво да се направи. И то не е единствено по пътя на вдигане на заплатите. Трябва да се намалят нормативите, тогава учителите ще имат повече време за административната дейност, която се изисква по новия закон. Имате ли представа какви са нормативите на колеги от други държави?

# 71
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Във Франция преподавателските норми са сходни - литература, науки, технологии и артистични - 15ч. за гимназиални и университетски преподаватели, които са назначени с конкурс и 18ч. - за останалите. Отделно часовете за консултации и индивидуална работа. Специализирани технически и артистични предмети - 20ч.
Варират според бройката ученици (+1ч под 20 и -1 над 40), дали поддържат лаборатория и т.н.

При началните учители - 24ч. преподаване + 3ч. допълнителни дейности (индивид.помощ, групова работа и т.н.). Говорим за чисто преподаване. Вярно, там не са ангажирани със събиране и заверка на извинителни бележки, но имат задължително подробно рецензиране на писмените работи (дори и тестовете).

# 72
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Скрит текст:
Във Франция преподавателските норми са сходни - литература, науки, технологии и артистични - 15ч. за гимназиални и университетски преподаватели, които са назначени с конкурс и 18ч. - за останалите. Отделно часовете за консултации и индивидуална работа. Специализирани технически и артистични предмети - 20ч.
Варират според бройката ученици (+1ч под 20 и -1 над 40), дали поддържат лаборатория и т.н.

При началните учители - 24ч. преподаване + 3ч. допълнителни дейности (индивид.помощ, групова работа и т.н.). Говорим за чисто преподаване. Вярно, там не са ангажирани със събиране и заверка на извинителни бележки, но
имат задължително подробно рецензиране на писмените работи (дори и тестовете).

Нашият експерт също иска задължително анализ на теста на всеки ученик по всички задачи. Вече съм се специализирала и още като правя тестовете, изготвям шаблон за анализ към него, който после попълвам за всеки ученик по отделно. Даже да има 0 точки...

тинити, не само в занималнята учителите си купуват материали. Около 20-ти септември купих пакет 500 листа и за поправката в началото на октомври, се наложи да купя нов пакет. Картони, маркери за дъската, моливи, флумастри, лепило, химикали, каквото се сетиш, всичко си купувам сама. Редовно пускам и работни карти за учениците.

За поправките не разбирам, защо ме карат за всяка сесия да нося пълен комплект материали. Миналата година бяха 5 комплекта, всеки по около 20-25 страници, съответно за три сесии...

За награди може да разпечаташ и картинки за оцветяване. Балоните също са евтини. От Джъмбо купувам 50 химикала за 6 лв /сини, черни, червени и зелени/. Излизат ми изгодно. В час редовно давам химикали, които после "изчезват". От началото на учебната година до сега поне 10 химикала съм на минус. Ако не дам, цял час стоят, защото нямат химикали... Не ми е проблем даването, но искам като напускат кабинета, да ги върнат.

Сещам се и за фосфоресциращите звездички, лунички и планети. Не са скъпи комплектите, а съдържат доста елементи. Имам и такива "камъчета". Етикети за тетрадки също става, има интересни модели. Стикери също.

 

Последна редакция: нд, 28 окт 2018, 19:12 от Вела

# 73
  • Мнения: 1 908
Запис и от мен в новата тема

# 74
  • София
  • Мнения: 1 250
Учителите в занималня сами ли си купуват неща, които са свързани с работата на децата. Да кажем табла, материали за заниманията по интереси, принтиране на различни неща за работа в занималнята?
И друго да кажа. В началото на месеца обещах на децата, които са послушни и си пишат домашните награди. Чудя се какви да бъдат, ще се радвам да дадете предложения. Около 15 подаръка се очертават, а все пак нямам много средства. На какво биха се зарадвали?

Здравей. И аз съм нова като теб от тази година и да ти опиша как се справям аз. На родителската среща помолих родителите ако имат възможност да донесат бели листи..1 майка ми донесе 1 топ, а 1 топ ми даде домакинката. За сега имам. В у-ще има ксерокс и на него снимам каквото ми е необходимо, най-вече упражнения тип тестове за децата, които са готови с домашните и да не пречат на останалите. За табла имаме картони. От там нататък за седмица на четенето си купих цветни листи 1 лв и 15 ст...имам колежка, на която родителите са донесли и това, но тя работи с тях от миналата година. Поисках от децата да си донесат отделно за занималнята пластелини..половината донесоха и работят по двама с 1 комплект. Топки и т.н. не съм носила, за сега все някое дете носи. Събирахме листа навън и с тях правим апликации, отделно има и други природни материали като ориз, боб, семки и т.н., но за тях пък трябва специално лепило и за сега не сме правили. Общо взето трудно е така, но не и невъзможно..директорите казват родителите да купят, родителите занималнята я нямат за нищо и пасуват. И накрая учителите от голямата си заплата вадят пари, за да правят нещо децата и да не ги побъркват..за жалост типична БГ картинка. Подаръци не съм правила, не мисля и да купувам..само най-належащото.

Общи условия

Активация на акаунт