Имало едно време в Чукурова | ВВ, Кьосем - исторически и костюмни драми №10

  • 19 696
  • 747
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 9 388
Дана, права си, първото не беше лудост. Не исках да поставя знак за равенство, ако посегнеше на някого пак. Първото беше самоотбрана, неизбежно нещо. Второто щеше да е лудост.

Другите неща няма да ги коментирам, защото мисля различно. Зю скри доста неща от Йълмаз, но аз виждам основателна причина за това, не че е била поласкана от ухажването.

За разрешението от брата - наистина не считам, че е задължително на етапа, на който Демир опипва почвата. Не считам, че и културата го налага. Адана изглежда доста модерна по онова време. Там има и хора, за които разрешението е задължително, и такива, които имат съвременни норми на поведение. С такова чувство оставам от гледаното, а и от други продукции за времето.

Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 10:51 от Дданни

# 421
  • Мнения: 28 178
По повод на разрешението, което Демир не е поискал, се сетих за Хюсеин / ли се казваше годеникът на Гюлтен / - как ѝ налетя в онзи обор, а тя не знаеше, че ще я сгодяват за него Laughing

# 422
  • Мнения: 3 436
Здравейте и спорна седмица!  Hug

Дана, целта ми не е да критикувам Йълмаз. Казвам това, което виждам и чувам от самия него.
Същото и за Демир. Не го защитавам. Възхищавам се на любовта, която той изпитва и как се бори за нея.
Той също се нуждае от помощта на другите, но не за любовта си. Отрицателните му черти няма как да харесвам: егоизъм, високомерие, желание всичко да управлява. Но в този образ виждам не само човек; той е натоварен и с културни задачи. Това мисля и за неговата любов. Тя също е по някакъв начин не само любов на един човек, но и любовта, която поколението след епохата  без любов „Хюнкяр“ той „открива“. Нещо подобно мисля. Това прави образа на Демир  в някаква степен несиметричен спрямо този на Йълмаз, в който преобладават чисто човешките черти, според мен, а любовта му – хиперболизирана.
Нито пък искам да те убеждавам в това, което мисля.
Аз приемам тезата, че образът на Демир е "не само човек", а в известен смисъл "събирателен образ" със социално-културни послания. Както и любовта му е в известен смисъл "събирателна" за част от поколението, което ще гради живота си върху любов.  Но точно тази хипербола ме възпира мен да се "възхищавам" на любовта на Демир, като че тя е "любов само на един човек", и в същото време да възприемам образа му като "повече от един човек". Затова и запазвам емоционална дистанция спрямо тази хипертрофирана любов - безусловна, всепоглъщаща, търпеливо чакаща звездния си час, но и ултимативна, тиранична, безогледна.
От друга страна, за мен образът на Демир е натоварен не само с "позитивни" културни задачи - по линия на любовта и модернизацията. Носител е и на други послания - по линията "егоист, нарцис и социопат" въпреки достойнствата му (по Мурат Юналмъш). Видяхме и не едно проявление на това, което Сабахаттин простичко определи - "безмилостни и ужасни тирани" (майка и син). И не мога да съм снизходителна към второто заради ореола на първото.

За лъжата "брат и сестра" ясно беше казано, че сериалът между другото цели да покаже и това - как една безобидна наглед лъжа може да обърка живота на всички. Не сте ли виждали това да се случва в живота на един отделен човек, все едно в живота или на екран? Тогава бъркотията, последствията, отговорността и негативите са за сметка на  този "един човек". Но тук "съавторите" на лъжата са двама и за мен е безпредметно да се търси кой е по-виновен - Зюлейха с изричането й или Йълмаз със замълчаването си и непоемането на отговорност. Имаше такива упреци и към Йълмаз, освен към Зюлейха. По-интересното е манипулативното "разпределение" на вината и отговорността, което прави Демир типично по демировски. Към Йълмаз: отмъстих ти за лъжата, като ти взех жената. Към Зюлейха: нищо няма да промени чувствата ми (след признанието за същата тази лъжа). И тъкмо тук се разминаваме в тълкуването и възприемането, според гледната точка.

Но да се усмихнем с Бюлент Полат (Гафур):
https://vk.com/videos-171698810?z=video-171698810_456239086%2Fcl … Fpl_-171698810_-2
https://vk.com/videos-171698810?z=video-171698810_456239084%2Fcl … Fpl_-171698810_-2

И за тези като мен, които не са дотам запознати с творческата биография на Бюлент Полат:
Скрит текст:
БЮЛЕНТ ПОЛАТ -
исполнитель роли Гафура в сериале
🍃ОДНАЖДЫ в ЧУКУРОВА🍃

Бюлент Полат родился 8 марта 1980 года в Тунджели, Турция. Переехал в Стамбул в 1987 году. Там он получил начальное, среднее и художественное образование. Позже, в 1992 году он начал работать в Театре муниципалитета Бакиркой (BBT), и режиссер выбрал его для участия в детских спектаклях на сцене. Его первая роль в актерской карьере - «Sokak Kedisi» (Street Cat) в 1993 году. Это было замечательное выступление, после которого ему предложили играть в других детских спектаклях. Одна из этих пьес называлась «Ormanlarin Baris Atesi» («Мир огня в лесу»). Поскольку он применял все свои таланты и рвение в каждой репетиции и в каждом спектакле, директора и менеджеры театральной компании захотели, чтобы он играл во взрослых спектаклях на профессиональном уровне. Поэтому, он получил свою первую профессиональную роль, которая была «Айы Гитлер». После этого выступления, в 1995 году, он получил еще одно предложение от Художественного театра Малтепе (MST). Он играл в главных ролях трех пьес этой компании, которые назывались «Есиль Дуня» («Зеленый мир»), «Масал» («Сказка») и «Бейаз Цехенем» (Белый ад).

Потому что телевидение было более популярным, чем театры в те дни, Бюлент был на шаг впереди, и он получил предложения от телекомпаний для многих пьес. Одна из них, которая играет такую важную роль в его жизни, пришла из театра Садри Алисика (SKM), и пьеса называлась «Herkesin Gozu Onunde» («Перед глазами каждого»), режиссер которой Орхан Огуз является лауреатом премии в Каннском кинофестивале. Работая на сцене и на телевидении, Бюлент много лет изучал технику Стеллы Адлер, и, наконец, он решил развивать свою актерскую карьеру по международным стандартам. Его мечты сбылись, и он был принят в исполнительской школе Стеллы Адлер в Лос-Анджелесе в 2008 году. Он окончил эту школу и переехал в Нью-Йорк, чтобы работать в качестве международного актера.
А уже 2012 году его пригласили в турецие сериалы.

https://vk.com/cukurova_mavi?from=quick_search&w=wall-135783830_7296

Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 12:10 от Tania M.

# 423
  • Мнения: 2 768
Здравейте! Hug Чета ви с интерес. newsm10 Наистина има много варианти за това кой какво е можел да направи и какво не е направил в даден момент. Също и дали е правилно или не. Но това е сценария, всичко друго, особено "правилното" води към финал. А сериала е почти в началото и впредвид рейтинга има да ни въртят на шиш още дълго. Неудачите ще се повтарят, други персонажи ще влязат и тях ще заплетат по най- неочакван начин и т. н. Лошите ще стават добри, добрите лоши в определен момент. Едно нещо не сте разчепкали- евентуалната среща между Йълмаз и Зюлейха, каквато задължително ще има, независимо по какъв начин и то скоро. Но не мисля, че от това ще излезе нещо добро.  Вече ни подготвиха с думите на Хюнкяр. Зюлейха ще е изправена пред избор "Йълмаз или детето?"  За момента познайте кого ще избере. Така, че едва ли скоро ще има изясняване на ситуацията за Йълмаз и излизане от златната клетка на Зюлейха.

# 424
  • Мнения: 3 436
Някъде прочетох, че новата героиня била медицинска сестра. Но все едно дали е лекарка или сестра, вдигат полека "нивото" на влюбените в Йълмаз, освен че се множат. И кутсузлия бил.  Simple Smile

Пропуснах да отбележа нещо, което споделих и преди. Като цяло с двете си страни - светлата и тъмната, образът на Демир е по-ясно очертан, по-центриран. Този на Йълмаз ми е все още "размит", лъкатушещ, подвластен и на центробежни сили. Било защото е търсено по сценарий, било защото в центъра на вниманието е повече образът на Демир, с нееднозначните си за мен послания.

Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 12:04 от Tania M.

# 425
  • Мнения: 2 503
Момичета 🤗🤗🤗

За жалост аз не съм толкова “надълбоко” в случващото се в Чукурова и заради това само Ви чета.

И според мен , ако всички герои бяха постъпвали , както трябва, скоро щеше да дойде финалът. И аз като повечето от Вас не мисля , че това ще е скоро. Естествено , ако рейтингът се задържи такъв , какъвто е в момента. Но от четвъртък почва “Сблъсък” , който аз , разбира се, ще следя. И може да има дадена промяна в рейтинга. 🤔

За мен най- голямата , така да кажа виновница , за всичко е Хюнкяр. Не помогна на сина си , а напротив , навреди му още повече. Поне за сега картината е такава, ще видим дали Демир ще бъде щастлив в бъдеще , аз искрено се надявам , че ще е така.
Хюнкяр осъзнава вредата , която му е нанесла , за което се радвам. Надявам се да си намери майстора , защото с целта си да запази нейното семейство , разруши живота на двама влюбени , поне аз виждам нещата по този начин. Simple Smile)

Аз си мисля , че в крайна сметка Зю и Йълмаз ще се съберат , въперки всичко. А Демир в крайна сметка , ще проумее , че не е достатъчно само единия да обича , а да има положителен отговор и от другия човек. Колкото и да я обича , той никога няма да бъде щастлив , водейки такъв живот със Зюлейха , която не изпитва капка обич към него. Поне такъв финал искам аз. 😀  А какъв ще е всъщност- ще гледаме , за да разберем.
Пропуснах да отбележа нещо, което споделих и преди. Като цяло с двете си страни - светлата и тъмната, образът на Демир е по-ясно очертан, по-центриран. Този на Йълмаз ми е все още "размит", лъкатушещ, подвластен и на центробежни сили. Било защото е търсено по сценарий, било защото в центъра на вниманието е повече образът на Демир, с нееднозначните си за мен послания.

Танче 🤗
И аз забелязвам абсолютно същото. Simple Smile

Хубав ден! 🤗❄

# 426
  • Мнения: 21 201
 wavey

От превода на фрага разбирам, че Зюлейха ще спре с играта си и ще му каже право куме в очи какво мисли за него.
Дано Демир да не изперка съвсем след тези й думи.
Дани, +1 за споделеното от теб кой брак има тежест в обществото.

# 427
  • Мнения: 3 634
Мери, от вчера забравям да ти кажа, че няма още бг превод.
Ако още чакаш отговор, той е: чакаме.  Grinning

Таня, напълно съм съгласна. Демир е всичко това, което си изредила. Неговите отрицателни характеристики имат някакво отношение към това да не познаваш любовта. Любовта облагородява, а отсъствието и прави човек егоист и социопат. Но за това ни казаха, че Демир има и друга причина, която сигурно ще разберем при връщането в миналото.
Йълмаз беше досега в затвора, а в Чукурова трябваше да се случи всичко това между Демир и Зюлейха, да се роди детето и Йълмаз да се върне свободен. И то неслучайно в деня на раждането. Сега двамата застават от двете страни на Зюлейха с детето и вече очаквам образът на Йълмаз да бъде засилен. Той трябва да получи осветление за страни, съпоставими с Демир.
Беше ми интересно инфото за Бюлент.
Мед. сестра нямахме, вече имаме, това е добре,
Йълмаз има нужда и да го лекуват, и да го обичат.

# 428
  • Мнения: 3 246
Дани Hug каква е основателната причина на Зюлейха да крие от Йълмаз посочените от мен неща? Интересно ми е мнението ти за причините - кои са те. Hug
За въпроса по повод "разрешението" - Лучия Hug Хюсню налетя на Гюлтен, защото вече знаеше, че са сгодени и вече беше получил разрешението от Гафур, а това, че Гафур не каза на Гюлтен си е техен проблем, Хюсню е мислел, че тя знае и е дала съгласие. Той не би си позволил това нахвърляне преди това разрешение и съгласието на Гафур за годеж и брак.
Казвам, това което знам от близки приятели турци, родени точно през 70- те години близо до Адана. Точно в този регион. Точно и за това, след разговор с тях по повод на сериала, който и те следят, писах по въпроса с разрешението за ухажване, защото те ме насочиха натам. Нито си го измислям, нито си съчинявам. Но, разбира се, всеки си има право на мнение. Просто казвам, това което са ми казали хора кореняци, а вече вие може да си решите, дали да вярвате или не в това. Peace. В конкретния случай, Демир беше привлечен от момиче от друга класа, с друг социален статус...много по-близък до тези хора, които спазват точно тази култура на поведение. Не случайно ни дават Фадик, която веднага мисли за "онези" неща...така са и повечето хора по селата и работниците в чифлиците. На Зюлейха веднага й излезе име, че "има вземане-даване" с господаря, даже обсъждаха как щял да спи с нея и да я остави. Ако беше такъв случаят, Зюлейха щеше да е с опетнена чест и "брата" трябваше да търси сметка,  както от нея, така и от Демир, който си е позволил тази волност. Но спирам дотук, всеки може да вярва в това, което си иска. Аз вярвам на хора родени и отраснали в този регион до 25 годишна възраст и имащи семейства там. Peace
Момичета Hug bouquet!
А, за Демир като носител на културни ценности, съгласна съм с Таня Hug и също така и с Ваня Hug с някои отношения по този въпрос.

Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 13:43 от dana78

# 429
  • Мнения: 9 388
И друга причина образът на Йълмаз да е по-контурен все още е самото му битие и житие. Йълмаз е човек в развитие, в движение. В Истанбул беше помощник на майстора, но с потенциал за развитие. Не знам какъв човек щеше да стане там, ако имаше възможността и любимата жена до себе си.

После стана беглец, после затворник. Все преходни състояния.

Демир не е в преходно състояние, той е в установено състояние, което само по себе си е отлична основа за по-нататъшно развитие. Но дори и в този момент в живота на Демир има яснота, цел, посока, нещо завършено.

Йълмаз носи в себе си идеята за неясното, но хубаво бъдеше с любим човек, с чиста душа и идеали. Демир носи със себе си идеята за установеност, сигурност, безопасност.

Дана, за мен притеснението на Зюлейха Йълмаз да не реагира импулсивно, ако тя му каже за Демир, е основателна причина да скрие от него и да настоява да заминат. Нейното настояване да напуснат чифлика без да дава обяснение ми е достатъчно, за да приема, че тя не се радваше на ухажването.
 

# 430
  • Мнения: 28 178
Дана bouquet, идеята ми беше, че нямаше ухажване, нито дума, а скочи отгоре ѝ, сякаш ще я краде. Годеж, годеж, но все пак и тя е човек - можеше поне две думи да ѝ каже ooooh!

Пипилота bouquet, нищихме срещата между Йълмаз и Зюлейха и стигнахме до там - че няма да повярва на обяснението ѝ за брака с Демир. А след случилото се в края на еп. 10 - съвсем.

# 431
  • Мнения: 3 246
Дани Hug
Цитат
Дана, за мен притеснението на Зюлейха Йълмаз да не реагира импулсивно, ако тя му каже за Демир, е основателна причина да скрие от него и да настоява да заминат. Нейното настояване да напуснат чифлика без да дава обяснение ми е достатъчно, за да приема, че тя не се радваше на ухажването.
Според мен, Зюлейха не би трябвало да има такива притеснения, защото характерът на Йълмаз не е импулсивен до момента и в момента, в който се случваха онези събития - по-скоро е благ мъж, има контрол над себе си...видяхме го с Гафур - спокойно му обясняваше и го "настъпваше" докато чистеше колата, а Гафур подкачаше от яд и желание да го удари. Настояването й беше вяло, поне за мен...Йълмаз я попита защо иска да бяга, обясни й, защо той не иска, като изтъкна няколко причини, а Зюлейха мълчеше, тогава Йълмаз я попита, да не би Сание и Фадик да я притесняват, Зюлейха пак мълчеше и това се изтълкува като потвърждение на думите му. Успокои я, че й завиждат и това беше. Ако толкова искаше да заминат, Зюлейха можеше да му намекне някои неща, можеше и да го излъже...а можеше и да каже после за снимката и да използва това, като аргумент, който е даже доста сериозен. Защо Зюлейха не каза на Йълмаз, че снимката му е по вестниците? Това бързо щеше да го "изстреля" извън Чукурова. Една жена, още повече с качествата на Зюлейха лесно можеше да убеди Йълмаз, но тя поради някаква причина не се постара. Защо не му каза, че е бременна от него? Не казвам, че е харесвала ухажването...но може да е усетила интересн към Демир, не знам. Но не мога да си обясня криенето на толкова неща от Йълмаз...нали са двойка, нали се обичат. Зюлейха не сподели и това, което беше чула за Демир, не каза истината и за библиотеката. Въобще, държеше го в неведение и не мога да си обясня причината. Но нищо от това не мога да обясня с притеснението й, Йълмаз да не реагирал импулсивно. Ами както така си мълчеше и не стопираше ухажването на Демир, ако той наистина беше решил да говори с Йълмаз като "брат" и беше казал, че Зюлейха свенливо приема вниманието му, но той иска разрешение за по-сериозно ухажване...тогава Зюлейха как щеше да се обяснява на Йълмаз и тогава как щеше да обуздава някаква импулсивност. Тя виждаше как с течение на времето Демир скъсява дистанцията и мълчеше...до кога? Та, личното ми мнение е, че ако Зюлейха е искала да накара Йълмаз да си тръгнат, щеше...точно както го догони и го убеди да тръгне с него. Има достатъчно хъс за това.
С другото, което си писала съм напълно съгласна.
Цитат
Демир не е в преходно състояние, той е в установено състояние, което само по себе си е отлична основа за по-нататъшно развитие. Но дори и в този момент в живота на Демир има яснота, цел, посока, нещо завършено.
Точно!  newsm10 Йълмаз беше непрекъснато поставян в нова и нова ситуация - беглец, човек на когото завиждат, беше калян от Гафур, предаден от Хюнкяр, затворник, чакаше смъртна присъда, отмениха я с доживотна, биха го в затвора, той се би, раниха го, избяга, пребиха го, едва оцеля от палеж, пратиха му убиец и т.н. и т.н. Йълмаз беше в непрекъснат стрес, както физически, така и психически. В карцера стоя дни без храна, после е бил в кома след пожара. Непрекъснато в действие, непрекъснати предизвикателства, борба, тормоз. Това трябва да се отчете наистина и не е за пренебрегване. Демир, въпреки, вътрешните си борби беше точно в статично положение и в иначе спокойна атмосфера, домашна, като шеф, при Дженго на барбекю, с мама на кафе и т.н. Нещата са различни, както и обстоятелствата. В ситуацията, в която беше Йълмаз развитието е невъзможно, защото той беше зает да оцелява физически. Така че духовната сфера изостава на този етап.
И да сменя настроението - значи наистина ще има друга влюбена. Това ми намирисва, че СЦ ще карат Зюлейха да ревнува чрез рази нова персона или това ще бъде възможност, Зюлейха да се разочарова и да се обърне към Демир. Ще видим.


Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 14:54 от dana78

# 432
  • Мнения: 5 486
Mariana Georgieva‎
до
 MELEK TEAM-ТУРСКИ СЕРИАЛИ
10 минути ·

В сериала ИМАЛО ЕДНО ВРЕМЕ В ЧУКУРОВА влиза нов женски персонаж. Името на актрисата се пази в тайна. Казват, че това ще е лекарка и ще се влюби в Йълмаз, за Зюлейха се задават черни дни.

# 433
  • Мнения: 4 370
Ваня, благодаря за отговора. Ще чакам търпеливо превода!

Още в самото начало многократно се изтъкна факта, че недомислиците и нелепостите зашити с бели конци от СЦ са за целта на сценария. Не е необходимо непрекъснато да се изтъква, че нямало да има още епизоди, ако това или онова се е случило.
Коментираме всички случки, достоверни или не толкова истински.

Извинявам се, че не мога да слагам стоп кадри и затова ще подкрепям с доказателства коментарите си с уточнение за епизод и минути.

Упреква се Зюлейха, че не е разказала на Йълмаз за вниманието от страна на Демир, но за същото може да се упрекне и Йълмаз. Той не разказа нищо на Зюлейха относно Гюлтен, въпреки че при него нещата стоят съвсем ясно. Тя му се обясни без увъртания и заобиколки. Когато Зюлейха и Гюлтен спореха в стаята му, той само мълчеше и нищо не направи за да застане на страната на любимата си и леко да "изгони" Гюлтен от стаята. Зюлейха излетя вбесена от там, а той я изпрати с поглед и нито дума. 2 еп. 32 мин

Самият Йълмаз имаше повод да разбере, че Демир харесва Зюлейха. Когато разговаряха в колата и Йълмаз каза, че той приличал на баща си, а Зюлейха на майка им, Демир каза - Майка ти е била красива жена.
Йълмаз само му метна един гневен поглед в огледалото. Дали се досети, че по този начин Демир му казва, че харесва Зюлейха!? Да, досети се!

Цитат
Дана, за мен притеснението на Зюлейха Йълмаз да не реагира импулсивно, ако тя му каже за Демир, е основателна причина да скрие от него и да настоява да заминат. Нейното настояване да напуснат чифлика без да дава обяснение ми е достатъчно, за да приема, че тя не се радваше на ухажването.

"Отново ще го направя"- казано решително от Йълмаз - "ако някой те погледне косо". След това признание в прав текст от страна на Йълмаз, няма как Зюлейха да му каже за вниманието от страна на Демир. / 2 еп. 142 мин

Не поставям знак на равенство м/у първото убийство и евентуално второ такова, но пред закона убийството си е убийство. С разлика в наличие на смекчаващи вината обстоятелства. Но факта си е факт, че е отнет човешки живот, дори и да е на такъв долен тип като лихваря. И за най-лошия човек ще има поне 2-3 близки, на които да липсва /напр. деца, родители/.

За двата вида брак - пред Бог и гражданския. Йълмаз каза на Зюлейха, че в паспортите им ще пише, че са съпрузи и "тогава вече може да имаме дете". Значи и той самия разбира, че това вричане пред Бог не е достатъчно в реалния живот.

# 434
  • Мнения: 3 634
Със сцената за ресторанта не можах да стана сценарист,
но звездният ми миг дойде. Grinning
Чули са ме, дадох предложение на Йълмаз да използва детски лекар!
А сега се сещам, че Демир говореше пред Хюнкяр и Зюлейха как иска лекар даже от Истанбул, за да прави ваксинациите на детето.
Това а нашият човек! Новата героиня. Може и да не е чак от Истанбул, но тя не само ще се влюби в Йълмаз, както е написала Тигаса,
а ще бъде и връзката между Йълмаз и Зюлейха.
Ама трябва пак да ме прочетат. Sunglasses

Дана, за мен това, което са ти разказали твоите познати, сигурно е така. Но културните норми, ако изключим дълги епохи на външна статичност, защото и тогава под видимото протичат неоформени като резултат процеси, са нещо, което живеят едновременно в многообразие. Едни процеси започват, други са набрали скорост, а трети вече имат резултати. Това не са неща с някакъв шаблон. Сватбата, напр., която ни изглежда еднаква, е много различна от семейство до семейство, от едно до съседно селище, в различните прослойки и т.н. безброй са вариантите. В чифлика са показали доста добре различния манталитет на хората в конака, на семейството на Шермин и на хората на Гафур. Искам да кажа, че ако тръгнеш из Чукурова и записваш, само тогава ще видиш къде се намират и в какво съотношение е разказът на твоите познати с хилядите други, които ще запишеш. Много бавни са процесите на промяна и това, което отвън ти изглежда едно и също, когато го познаваш подробно, разбираш, че то е непрекъснато в движение и промяна и в него има всичко от - до. И със сигурност и тази норма, за която си писала, е имала по това време много варианти. 

Общи условия

Активация на акаунт