Плюсове и минуси на кварталите в София - 4

  • 44 963
  • 773
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 801
Не може хем да искате евтин апартамент, хем да очаквате че там ще живеят супер интелигентни , заможни  и възпитани хора.
Нормално е че ако се вземе апартамент например в Друбжа, съседите ще са обикновени работещи хора без големи възможности.
При покупката на апартамент се гледат и много други неща, не само цената.
Аз не бих взела апартамент в квартал със цигани, престъпност, клошари ако ще метрото във входа да ми спира.
Просто такива крайни квартали винаги ще имат по-различна репутация

Благодаря, но аз не търся на всяка цена "заможни хора". Да, възможностите ни не са да извадим 200 хил. евро за 120 кв. апартамент, но дори и да бяха каква ми е гаранцията, че съседа няма да е някоя мутра, която да си вика "приятели" или някой "меломан"? Какво правя тогава с инвестицията? Освен да търпя или да се местя пак? Не мисля, че някой би си взел апартамент в престъпен и цигански квартал. Ако човек няма съвсем никакви възможности, може би по скоро ще живее на квартира. Ние търсим спокоен, семеен квартал. Ще отглеждаме деца, не его. Има много прилични блокове, ремонтирани, никой не говори, че на всяка цена ще е панелка, но ако блока е от 95-та примерно и отговаря на изискванията ни, няма да се замисля.

# 736
  • Мнения: 1 467
По вашата логика навсякъде може да си отгледате детето, не успорвсм факта че има и нормални хора в крайните квартали. Мен не ме кефи, един ден детето ми да израстне в такъв квартал, да е заобиколено от някакви вандалчета, съседите да ме хейтят понеже имам по-хубава кола от тях например.
Млад и развиващ се човек съм, и е нормално когато има промяна в стандарта да имаш и по големи изикваня. Всеки се стреми към по-добро, и не седи на едно и също място цял живот.

# 737
  • софия
  • Мнения: 2 463
Аз живя в Люлин, 49 апартамента - звук не може да се чуе от никъде. Всички се поздравяваме и усмихваме. Местоположението и съседите нямат връзка.

# 738
  • Мнения: X
Винаги съм се питала какво му е престижното на кв. Иван Вазов. Едни гнусни отвратителни стари сгради по продължението на ул. Витоша до входа на Южния парк. Транспорт, състоящ се от 1 трамвай. И това е уж топ център, уникална локация с едни от най-високите цени.
Моля някой родом от този престижен квартал да ме светне какво точно му е престижното (освен близостта до парка и НДК). Сигурно са жителите му, които купуват или получават като наследство жилище след представяне на диплома за висше образование и тест за интелигентност.
Освен трамваи 1 и 6, има и автобуси - 102 по Бяла черква, няколко по П. Тодоров и още няколко по България, трамвай 7 по България, а също и  тролей по Тодоров. Понеже е малък квартал, всички линии на ГТ по ограждащите го артерии могат да се ползват от живеещите. Съвсем скоро ще има и метростанция на кръстовището Б-я и Гешов, а в момента ползва метростанцията на НДК и тази на Ситицентъра. За 10-15 мин пеш си на пешеходната Витошка и за пак толкова - в Южния парк. Има ДГ и училище, ТБГ и професионална гимназия,  ДКЦ, частен здравен център и няколко лаборатории, Фантастико и малки магазинчета, също и голям пазар, и Била в Ситицентъра. А, да, целият комплекс на МА е на 10-15 мин пеш през България - Александровска (с друго ДКЦ), ВМА (и двете със спешни отделения), Иван Рилски - за съжаление, често ни се налага да сме там Sad Има 2 спортни комплекса - на басейна Спартак и на стадион Раковски. Има широки улици с дървета и зеленина, като цяло е тихо и спокойно, ако не си директно на големите артерии. Има и таралежи, и катерици, и кълвачи, и пойни птици, които пеят из дърветата на квартала, защото паркът е близо. Голям минус в момента е отказът да въведат зона и е лудница от коли, вкл. сутрин паркират, за да избягнат зоната около НДК, и ходят пеш до там. но предполагам, че няма дълго да остане така. Това се сещам. Жители има всякакви,  зависи на какви преки съседи ще попаднеш, при нас е прилично.

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 23:50 от Анонимен

# 739
  • Мнения: 5 644
Ваша милост не беше ли в Лозенец?

# 740
  • Мнения: X
Ваша милост не беше ли в Лозенец?
В момента по семейни причини сме в Иван Вазов, от страна на ММ е, но аз добре го познавам, защото ми се наложи да го опозная - квартала, де. Харесва ми, определено, но все пак се надявам скоро да се приберем в Лозенец. Кога, Божа работа.

# 741
  • Мнения: 801
По вашата логика навсякъде може да си отгледате детето, не успорвсм факта че има и нормални хора в крайните квартали. Мен не ме кефи, един ден детето ми да израстне в такъв квартал, да е заобиколено от някакви вандалчета, съседите да ме хейтят понеже имам по-хубава кола от тях например.
Млад и развиващ се човек съм, и е нормално когато има промяна в стандарта да имаш и по големи изикваня. Всеки се стреми към по-добро, и не седи на едно и също място цял живот.

Разбира се, че е така. Въпросът обаче е какво търсим. Аз още съм в началото на 20-те, мъжът ми е на 30, той вече се развива успешно кариерно, аз имам добра работа, но скоро ще я сменям, за да си работя по специалността, така че не сме спрели на едно място и не търсим просто нещо приемливо. Не бих живяла в малък апартамент, където вечно ще е разхвърляно и ще се чувстваме като затворници, колкото и хубаво да си го направим. Искам да имам деца, куче, а това няма как да се събере в 65 кв. например. Свикнала съм на "стандарт" от минимум 2 спални и просторни светли стаи. Има положителни страни и на по-крайните квартали, разбира се тези без цигани и честно казано според мен в центъра дори е по-опасно. Проучваме вече от няколко месеца, разхождаме се в кварталите, оглеждаме блоковете, разпитваме приятели и познати, със сигурност няма да изберем нещо спонтанно. Мечтата ми са затворените комплекси, но съотношението желана квадратура и цена на този етап ни е непосилно.

В крайна сметка е всеки според възможностите си. Хубаво е, че може да си позволите нещо по-луксозно и скъпо, дори е прекрасно, но не слагайте под общ знаменател хората, които са изчислили финансите си по друг начин. Не винаги това означава, че нямат възможности, а означава че освен квартал, гледат и редица други фактори.

# 742
  • Мнения: 1 467
Това имах в предвид, съгласна съм и със вас, мнението ми бе провокирано от дамата хвалеща Дружба и как не би я заменила за нищо на света. Убедена съм че ако един ден финансите са по-добри всеки би искал нещо по-добро, да надгради положението.

# 743
  • Мнения: 501
Мда.. И аз живея в Надежда 6, до парка съм, но ще сменяваме квартала след 2-3 години. Много ни е хубав блока, съседите са добре, парка ми е до задника, но всички тъпи физиономии, които виждам всеки ден не мога да ги изтрая. Да не говорим, че аз в тия заведения в които съм ходила е люта чалга..Ако не бях забременяла спонтанно вече щяхме да сме продали апартамента. Та ето пример нали всичко ми е наред ама квартала не ме кефи, не че няма и готини хора има, но са малко.Има 100 метра по-нагоре от нас къща и се отглеждат КОНЕ.. емоцията рано сутрин отиваш на работа и да видиш КОН и МАГАРЕ тичкащи заедно е много забавно..Иначе е спокойно и парка е до нас и транспорт има ама..

# 744
  • София
  • Мнения: 19 341
И аз не успорвам предимствата на добрите квартали, неслучайно цените им са такива.
Ако мога да си позволя ипотека без особени сътресения - съгласна, но да се гърча на всяка цена, за да не виждам кон или магаре...
И все още имаме място за паркиране, дори да си с 2 коли. Много хора на ГТ не се возят, тогава все едно имат или не.

# 745
  • Мнения: 501
За това сме в Надежда за да може да си позволим ипотеката след няколко години и то,защото бебето си е разход и няма да тръгна да ограничавам себе си или бебето заради по-хубав квартал..

# 746
  • София
  • Мнения: 6 106
Ние пък сме в Надежда 5 . Във входа само пренсионери и самотни бабички. По принцип нямам против бабите, но нашите съседки отгоре, отдолу и отстрани са ужасни. тази отдолу събира кучета и котки във входа - храни ги и ги прибира в тях, смрадта е потресаваща. Само да тропне някое дете или да изпусна нещо почва лудо блъскане отдолу. Тази отгоре ни тормози денонощно, през нощта усилва телевизора на макс - викали сме и полиция. След това още по-голям тормоз. Никой не иска да плаща за асансьор, чистачка, ремонти. Само нашите тръби са сменени, на другите свирят по цяла нощ (защото не спят бабите и тропат и се къпят по нощите). Да не говорим колко често ни наводняват, добре че имаме застраховка.

# 747
  • Мнения: 1 718
Попея, накрая ще се окаже, че и в Люлин ако поживеете ще е топ квартал. Grinning
По темата за съседите, явно че е въпрос на късмет даже не толкова на квартал. В Бъкстон имахме много културни съседи, всички на средна възраст, имаше и по-млади де, но никога не сме имали каквито и да е проблеми. В съседния квартал обаче - Ман. Ливади - тотална селяние. Направо бях в културен шок като се преместих, без да преувеличавам...

# 748
  • Мнения: 501
Аз от съседи не мога да се оплача. Имаше един зевзек дето май е квартирант нещо заформи едни купоно с чалга, викнахме полиция, повтори се случая и лепнах една бележка в асансьора, че от утре целия блок ще се буди със Slayer Simple Smile и го изпълних 6 часа сутринта,  5 дена.. Повече чалга не е имало . Иначе съседите не са лоши, просто момчето се беше объркало, че е в студентско общежитие Simple Smile

# 749
  • Мнения: 6 978
Аз живя в Люлин, 49 апартамента - звук не може да се чуе от никъде. Всички се поздравяваме и усмихваме. Местоположението и съседите нямат връзка.
Това е от безсмислените спорове. Grinning Преди го водих тук. И ние се преместихме в Люлин 9, защото сме обикновени хора на заплати (университетски преподаватели), т.е бачкатори. Grinning Макар че е вярно, че цялостно хората, които живеят в квартала са от по-бедните, става дума за най-обикновени хора. Съседите ми отсреща са прависти, долу жената понякога свири на пиано. Има семейства с деца. Живеем срещу детска градина и ги гледам всеки ден - дечица като дечица, чуруликат ми под прозореца. Grinning Нито са "вандалчета", нито ромчета. Децата на съседи учат в двете училища наоколо и в класовете им няма роми. Не знам кой къде прави "тъмни сделки" и няма как да разбера, защото не търся такива. Ако търся, ще ги намеря навсякъде. Зловещата картинка как влизаш в гетото може би щеше да е вярна, ако живеехме в същите панелки, но натъпкани една в друга, а реално става дума за блокове сред градинки, паркове и много училища и ДГ, както в другите квартали. Ама спорът е безсмислен, защото хората си представят Люлин по някакви спомени от преди 10-15 години. Тогава и в Младост беше гадно, а майка ми не ме пускаше към Младост 4, защото беше пълно с цигани и съборетини. Доста неща са се променили от тогава.

Общи условия

Активация на акаунт