Плюсове и минуси на кварталите в София - 4

  • 44 883
  • 773
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 19 253
Сега настроиха яко в Младост 4, покрай Бизнеспарка, и още се строи. Вярно, че в М-4 имаше цигани и ходеше само един 76, сега не знам къде са се дянали.

# 751
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Семейството на приятелка на майка ми  се настани в един от първите блокове на Младост 4 , стърчеше тогава самотен сред купища кал и треволяци , а  в посока Витоша бяха само Камбаните

# 752
  • София
  • Мнения: 5 960
Семейството на приятелка на майка ми  се настани в един от първите блокове на Младост 4 , стърчеше тогава самотен сред купища кал и треволяци , а  в посока Витоша бяха само Камбаните
Сигурно е било семейството на мъжа ми, той разказва същото за кал до уши, бил е съвсем малко дете.  Сега блока, същият си стои съвсем добре, през 1 улица започва Бизнес Парка... Grinning

Последна редакция: чт, 28 мар 2019, 14:41 от Yangdze

# 753
  • Мнения: 1 195
Попея, накрая ще се окаже, че и в Люлин ако поживеете ще е топ квартал. Grinning
По темата за съседите, явно че е въпрос на късмет даже не толкова на квартал. В Бъкстон имахме много културни съседи, всички на средна възраст, имаше и по-млади де, но никога не сме имали каквито и да е проблеми. В съседния квартал обаче - Ман. Ливади - тотална селяние. Направо бях в културен шок като се преместих, без да преувеличавам...
Наистина си е въпрос на късмет. При нас в манастирски (в нашия блок) е доста шарено- има супер симпатични млади семейства, няколко по- възрастни,  обаче има и 2ма олигофрена от типа "имам апартамент тука и целия квартал е мой", единия от които мисли, че общите части към имота му са всъщност собственост върху земята в комплекса. Ама не съм изненадана, в сегашния квартал ги има същите (сухата река). Довлачва се всяка седмица някой таралясник и така остава.  Бабите редовно звънят да викат мъжа ми да им оправя я телевизор, я шкаф (рано сутрин или късно вечер). Да не говорим за смрадта от кисело зеле няколко пъти годишно ... Поне младите семейства зеле не слагат, ама възрастните компенсират и за тях. Един от съседите задължително излиза да пуши на площадката на етажа, друг пуши в асансьора, което мен ме побърква, въпреки че съм пушач. Хора всякакви, ама понякога ми се иска къща на див остров без хора наоколо.

# 754
  • София
  • Мнения: 1 598
Съседите са изцяло въпрос на късмет и няма никакво, ама никакво значение в кой квартал си (освен гетата, разбира се). Дълбоко заблуждение е да мислите, че в Манастирски или Лозенец ще попаднете в по-културна среда, отколкото в Надежда. Имала съм всякакви съседи - и добри, и лоши, но рекордът по простотия и нахалство държат обитателите на затворения комплекс в Драгалевци, където работя. В който и квартал да отидете, от 99 прозореца ще се носи чалга и от един - Моцарт, така че... Всичко е шанс. В днешна София и на жълтите павета може да ви се падне бате Гойко за съсед.

# 755
  • София
  • Мнения: 19 253
Аз...ъъъ...такова, само 1-2 цитата за затворените комплекси (нямам впечатления, може и да са безпочвен хейт)

Не "хит", а "х*й" на пазара, защото като напазаруваш имота, после плащаш на една фирма цени за поддръжка на затворения комплекс по около 3-4 000 годишно и тогава се сещаш що за договор си подписал. И на всичко отгоре ти го изменят едностранно нагоре! Така че това не е добра сделка, а самоубийство.

Важно е КОЙ управлява и стопанисва затвора. Защото когато това е полу-криминална мутра, с дебели връзки в политиката, ще загазите. Не само че ще платите 30% над цената на жилището, но и ще Ви рекетират с месечна такса спокойствие, за "поддръжка" на комплекса, за охрана (80г пенсионер, работещ на МРЗ), за почистване (фирмата е на мутрата), за паркинг (наемът на самостоятелен гараж може да Ви излезе по-евтино) и т.н.

# 756
  • Мнения: 1 467
Не във всеки комплекс таксите са такива, не знам защо върлуват такива слухова и такива космически цифри
например в този в който съм в момента, плащам за охрана 18 лева на месец.
В комплекса на една приятелка, отново от затворен тип плащат по 60 лв на апартамент, но имат и басейн (на година им е 720 лева, не знам къде се плаща по 3,4 К)

# 757
  • Мнения: 3 071
Да ви кажа честно, на мен ми прави впечатление още по физиономиите на хората, облеклото, държанието им разликата в кварталите. Ами, разлика има и тя се усеща осезаемо. У наше село, работнически квартал, елементарен народ, повечето възрастни хора, прилично възпитани, ама децата им не до там, при все, че чалга досега не сме чули, но пък доволно се люпят семки по пейките и стопаните не си събират изобретенията на домашните любимци. Мирен квартал, тих и спокоен иначе. Бабите по пейките обсъждат сериали, пенсии, цената на хляба, внуците.. Децата вандалстват спокойно наоколо.
Малко по към центъра, около баня Мадара - бабите са нагласени, с червилце, припичат се по пейките, бистрят политика. Никой не люпи семки по пейките, насядалите имат отношение към социалния живот на околните съседи, мъмрят обосновано някой прелитащ субект, който е решил да си мие обувките на чешмичката или си хвърля кенчето от бира до пейката, а не в кошчето.
Докторската градина - млади семейства, облечени добре, зализани дивелопъри с рейбанки, одеала по тревичката, децата тичат някак интелигентно и им се правят забележки на сравнително добър книжовен български език, на чужд език също, майките бистрят наболели хипстърски проблеми - изсичането на планините, незаконния лифт, мафията във властта, конкурентоспособността на жената и нейното заплащане, стреса и способите за справяне с него и пр. Бабите ближат марков сладолед и си почиват. Родителите тука са осъзнали, че който си има дете, си го гледа и не ангажират възрастните. Възрастните не говорят за пенсии, а за ренти.
И те така..

п.п. Постът ми, разбира се, е в кръга на шегата и не съвсем. Simple Smile

# 758
  • София
  • Мнения: 19 253
Пише поддръжка, което не означава само охраната.
Копирала съм дословно, както писах, не съм навътре в нещата.

Flip, и аз Моцарт не слушам, ама ще се поправя  Joy Той поне е лек и запомнящ се
При нас се нанесоха едни млади, аз по принцип не очаквам чудеса от хора в общинско жилище, но чудо - няколко съботи от тях се носеше поп-музика. Бях на кантар - от 1 страна щастлива че не е чалга, от друга - ако ми се слуша, ще си пусна сама, а те се чуваха през 3 етажа

# 759
  • София
  • Мнения: 12 374
Ско, разсмя ме Grinning Понеже и ние се подвизаваме из Докторската, само да вметна, че не си виждала моето Маугли колко неинтелигентно може да тича, докато аз пуфтя след нея, дърпаща и куч на повод. В останалото почти ни припознах. Почти Wink

# 760
  • Мнения: 3 071
Аз говоря приблизително, де. Картинката не е изчерпателна, само обобщаваща. Simple Smile

# 761
  • Мнения: 7 571
Ско, разсмя ме с това описание. В моя роден град и квартал по цял ден старците бистрят политиката и рентите на терените си по разни села. Хахаха. А не са хич от интелигентния тип.
Аз пък с кеф бих си говорила с някого за латино сериали, било то в центъра или в Люлин. Ама ц. Вече гледат само турски и индийски. За справката - юрист съм, завършил в СУ.
Така че до тук с генерализациите за жителите на кварталите.

# 762
  • Мнения: 3 071
Да, бе, ясно. Чворове има навсякъде. И в елитните квартали, и в елитните комплекси. Културата често се бърка вече с халтура. Но възможността да срещнеш такива в изначало населените с интелигенция квартали някак намалява. Лични впечатления!

# 763
  • София
  • Мнения: 5 960
Акцентът е, че във всички квартали са само бабите... старците им отдавна ги няма.. На 5 баби на пейка се пада най-много 1 старец... това е статистиката ( на око) . Инак с червило или без, все тая... пак на пейката... по женски

# 764
  • Мнения: 18 575
На Плиска от страната на киното в едно заведение има женска маса - там се събират пенсионерките, и мъжка - за мъжете им. Жените обсъждат сериали и съседките, мъжете - световната политика, ядреното въоръжаване и пр. Интересното е, че двете маси открито си враждуват и не одобряват темите на другите.
Като стана дума за пенсионерки и теми за размисъл, та се сетих.

Общи условия

Активация на акаунт