Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 11

  • 56 772
  • 744
  •   3
Отговори
# 45
  • Мнения: 393
При предното изследване /преди година/, инсулина на гладно е 32.6. Стигал е до 300 на гладно пред 5-6 години. Нещо бъркам с добавките очевидно и пак не спирам да се чудя как съм се предозирла с това б12, като дори не го взимам.

Галактическа, да не би да не го усвояваш и да си плува в организма.
Ето нещо от темата за B12-За да си набавите В12 от храната, трябва да се консумира месо, птиче месо, риба, яйца, млечни продукти или храни, обогатени с В12, а ако ли не, от добавки. Стомахът произвежда и т. нар. вътрешен фактор (интринзик фактор, IF) – протеин, който достига до червата, за да участва по-нататък в пътя на В12. След това други протеини, наречени кобалофилини, пренасят В12 към тънкото черво.
Хора с дефицит на В12, консумират големи количества от витамина: просто организмът им не го абсорбира или използва.
Ето тема за B12 :http://www.bg-mamma.com/?topic=966373


# 46
  • София
  • Мнения: 17 773
Добре де, а как се разбира дали е усвоен, или плува в кръвта?
Излиза, че поне една част от всички доволни, взимали добавка и вдигнали нивата, сигурно не го усвояват, а си им плува в кръвта.
Има ли други показатели, които да покажат дали добрата стойност се дължи на наистина добра стойност или плуваща в кръвта?

# 47
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 064
Направо кръвно вдигнах от тия изследвания. Аз между другото за първи път правя трикратен инсулин след глюкоза и сега нямам база за сравнение. Винаги до момента е било трикратно след хранене.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Момичета сутринта рано ходих до Бодимед да си пусна изследвания. Снощи похапнах добре въглени. Изядох и две кивита.
Инсулина от 13,72 през август, сега е вече 12,78 с цяла единица е спаднал. Има какво да се желае.
КЗ на гладно е 5,4. 
Всички други показатели на кръвната картина са в норма. Дори пикочната киселина ми беше завишена от 437, сеа вече е 373. В урината имам кетони.
Явно вървя в правилната посока с диетата и не смятам да пия Метформинов препарат.
Инсулина е все още висок и затова така ми е отмаляло и ми се спи.

Savichh , ще припомниш ли изходните ти резултати и кога са били правени, за да сравня с тези ...?
И още нещо -ти умишлено ли хапна вчера въглехидрати, за да видиш как ти се отразяват на КЗ и Инсулин?...понеже е препоръчително не просто за една вечер да си похапнеш, а поне няколко поредни дни Simple Smile



За първи път установих, че имам IR на 05 август. КЗ беше 6,1, а инсулина 13,72. Снощи умишлено

хапнах доста въглени, за да видя днес как ще съм. От няколко дни не съм пила добавки.


Savichh, благодаря Simple Smile Аз малко криво съм се изказала , но исках да знам точно това, което си писала -кога си разбрала, че имаш ИР, за да ми се изясни и за колко време си постигнала това намаляване ...
Иначе без да съм спец, относно глик.хемоглобин, както и да го изчисляват твоите резултати са близки до долната граница, което трябва да означава , че е добре. Но ти си знаеш -имаш още да работиш за ИР

Галактическа принцеса, ти всъщност на какъв режим си сега, т.е. нещо не е проработило при теб май, но аз съм от скоро тук и вероятно другите момичета са по-запознати с твоя случай...Все пак, ако искаш сподели, за да търсим верния път заедно Simple Smile

# 49
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 064
Аз бях на НВ допреди 3 месеца, когато ме удари едно жестоко възпаление на дебелото черво и там зарязах изцяло зеленчуците. Лекаря ми забрани и всякакво тлъсто месо и остана само пиле, риба и млечни продукти, като млечните трябва да са обезмаслени. Препоръча ми паста и пица, които отказах, но честно казано почти всеки ден имам по някоя филийка ръжен хляб, защото не остана какво да ям. Знам си аз, че тестото не ми е ок, ама пусти глад. Освен това нещо хич не съм нацелила добавките, вит Б12 ми е силно завишен - без да го приемам, магнезия ми е на долната граница, а го взимам редовно и т.н.

# 50
  • Мнения: 393
Г-ца Д, Simple Smile благодаря ти за въпроса. Тази година през август си пуснах доста изследвания, защото съм без щитовидна жлеза, а качих и килограми след операцията. Заприличах на татко Барба, заформих се като великденски козунак. Ендото реши да ми пусне освен щитовидните хормони, кръвна захар, инсулин, пролактин, АКТН, холестероли и т.н . И тогава се установи, че КЗ 6,1 и инсулин 13,72. Тогава едното ми каза да мина на диета, защото трябва да пия Метфогамма иначе, като също отбеляза, че инсулина се повлиява за 6 м., когато си на диета. Не ми направи обременяване с глюкоза, а ми заяви, че с тези показатели съм с IR.
Тук в групата всички момичета доста помогнаха, за да започна диетата и от 3 м. я спазвам.
Салата ям само на обяд и вечер, повечето я карам на месо, яйца, сметана, пълномаслено кисело мляко, чай, вода, понякога си позволявам 2 блокчета черен шоколад и 1 шепа шам фъстък. Това е самата диета.
Ето към това се придържам:
https://www.dietdoctor.com/wp-content/uploads/2011/03/LCHF-for-beginners_BG.pdf

# 51
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 1 636
Здравейте дами Simple Smile Рядко пиша, но ви чета редовно. Имам въпрос - когато ви писне от яйца и месо, какво ядете? Предпочитам да стоя гладна пред това да изям поредното яйце... Сигурно е период, но наистина ми е много трудно и се усещам, че налитам на неща които изобщо не са ок.

# 52
  • Мнения: 31 562
Здравейте дами Simple Smile Рядко пиша, но ви чета редовно. Имам въпрос - когато ви писне от яйца и месо, какво ядете? Предпочитам да стоя гладна пред това да изям поредното яйце... Сигурно е период, но наистина ми е много трудно и се усещам, че налитам на неща които изобщо не са ок.

Свиква се да ти кажа. Само като знам, че ако карам отново на В и ще кача, веднага посягам към яйцата.
Но чат пат ям и други неща. Понякога боб, леща или ориз с гъби.
На всяко ядене ям голяма салата от сурови зеленчуци. Закон ми е.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 3 358
Здравейте дами Simple Smile Рядко пиша, но ви чета редовно. Имам въпрос - когато ви писне от яйца и месо, какво ядете? Предпочитам да стоя гладна пред това да изям поредното яйце... Сигурно е период, но наистина ми е много трудно и се усещам, че налитам на неща които изобщо не са ок.

Аз ям приоритетно зеленчуци с добавка на растителни мазнини - зехтин, авокадо , маслини. Освен сурови салати, често приготвям зеленчукови запеканки, може с или без поливка с яйца. Например настъргвам тиквичка и обърквам със подправки, зехтин, сирена / каквото има в хладилника , обичайно слагам извара и прясно/меко сирене / , пека до готовност , отгоре понякога заливам с яйце и кисело мляко/сметана , има вкус на баница това. Мусака можеш да си направиш с патладжан и мляно месо някакво, пак заливка отгоре. Често правя замразени зеленчуци / карфиол, броколи , бамя, чушки /  на пара и прибирам в кутии , при консумация вадя и обърквам със сирена и сметана , може и някое яйце и запичам на микровълнова за около 5 минути. Друго предложение- запечени гъби с кашкавал на фурна. Иначе ям риба и извара , много рядко пиле или патица; свинско и телешко не ям. Разни супи можеш да си правиш ,без картофи и фиде.Често вечерям само салата без млечни и меса, слагам зехтин и маслини вътре и е достатъчно, наблягам на количеството, докато се нахраня. В зелена салата може да си прибавиш  някаква консерва риба тон например, за шопската салата е ясно. Аз и салати от кореноплодни ям- зеле, моркови , цвекло, ряпа.   Сутрин съм в състояние да закуся с 1  авокадо, ям си го натурално , дълбая го с лъжица и ям. Скоро писах, че едни бонбони си правя от бадемово брашно, брашно от рошков , кокосови стърготини , масло  и малко стевия на прах , объркваш и в хладилника да стегнат.  Ям 1-2 , когато ми се прияде нещо сладко. Варианти на режимни рецепти много.
Избери си продукти, които харесваш да консумираш и си прави  комбинации.  Идеята е да преобладават мазнините / 60-70 %/и то ненаситените такива , като не е задължително те да са от животински произход. Белтъчините трябва да са по-малък процент 20-40 % макс . Откакто го проумях това , режима ми стана много лесен за изпълнение , не мога да ям месо нон - стоп .

Забравих и печен пипер / във Варна така им казваме на чушките за готвене/  с яйца и сирене , любимо.

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 22:29 от Сребърна паричка

# 54
  • Мнения: 7 181
Вчера си пусках изследвания. Това са резултатите:

Гликиран хемоглобин - 5,30 %

Глюкоза - 4,54 mmol/I

Инсулин - 5,20 uU/ml (3,0 - 25,0 uU/ml)

На обременяването през януари инсулина на гладно ми е 10 mkIU/ml   (2,6 - 24,9 mkIU/ml)
През юли инсулина ми беше 8,7 mkIU/ml  (2,6 - 24,9 mkIU/ml)

Мерните единици са различни и не мога да разбера дали имам подобрение. Първите две изследвания са в една лаборатория, а последното от вчера - в друга. Някой има ли представа от това? Иначе реф. им стойности са почти еднакви.

# 55
  • Мнения: 7 856
Вчера си пусках изследвания. Това са резултатите:

Гликиран хемоглобин - 5,30 %

Глюкоза - 4,54 mmol/I

Инсулин - 5,20 uU/ml (3,0 - 25,0 uU/ml)

На обременяването през януари инсулина на гладно ми е 10 mkIU/ml   (2,6 - 24,9 mkIU/ml)
През юли инсулина ми беше 8,7 mkIU/ml  (2,6 - 24,9 mkIU/ml)

Мерните единици са различни и не мога да разбера дали имам подобрение. Първите две изследвания са в една лаборатория, а последното от вчера - в друга. Някой има ли представа от това? Иначе реф. им стойности са почти еднакви.
Според мене мярната единица е една и също, но с различно изписване.
Просто по различен начин е изписата буквата мю, означаваща микро  (µ).
Инсулинът е добре, но е малко висок гликирания хемоглобин.

# 56
  • Мнения: 7 181
Колко горе-долу трябва да е гликирания хемоглобин? За пръв път го изследвам.

# 57
  • Мнения: 7 856
Колко горе-долу трябва да е гликирания хемоглобин? За пръв път го изследвам.
За здрави хора - от 4 до 5.6 трябва да е.
Издирих нещо, което отдавна търсех - как се превръща гликиран хемоглобин в усреднена КЗ.
Ето линка: https://www.diabetes.co.uk/hba1c-to-blood-sugar-level-converter.html
В твоя случай показва, че средната ти кръвна захар за последните 2-3 месеца е била 5.8.
Което при резултата ти на гладно от 4.8 означава, че КЗ играе в доста големи граници, което не е много добре.

При мене не е така. При последното изследване с трикратно мерене на КЗ (без обременяване) тя беше  между 5 и 5.8. Гликираният ми хемоглобин беше 5 (което значи усреднена кръвна захар 5.4). Явно аз държа по-висока кръвна захар на гладно, но не се покачва и спада, а седи почти постоянна. Което не пречеше инсулинът ми на гладно да беше 25.

# 58
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 064
Благодаря за линка, много е полезен   bouquet

# 59
  • Мнения: 7 181
Аз от три месеца все пия някакви хормонални лекарства (естроген и прогестерон), дали това би оказало влияние върху кръвната захар?

Общи условия

Активация на акаунт