Сглобяеми къщи 4

  • 111 694
  • 776
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 485
Някой дали си е водил сметки за материали (без труд) след като влезете в къщата? От настилки, дограми, обзавеждане, уреди...
Материалите са лесната част. Дори са евтини. Големия проблем в България е трудът. Неумение и липса на квалифицирани и знаещи, пълна измекярщина повсеместно, заливосване и лустросване, неспазване на технологично време, неспазване масово на термини, компромисни решения на много детайли. Всеки се цупи на по малка от 100 лева надница, извиват ръце, бягат, наемат по няколко обекта...Закриха строителните техникуми, вместо тях се пръкват  хотелиери , ресторантьори, мениджъри, малък и среден бизнес, компютърджии, и прочие ненужни кадри. Липсват масово арматуристи, заварчици, автомонтьори, дърводелци, строители с опит..Който работи добре вдига цената до небето.За малка баня искат по 2-3000 лева само труд. За няколко квадрата и 10 дена работа. Масово Български майстори се връщат от чужбина и споделят че тук хващат по добри пари. Нямат договори, няма строги изисквания и проверки, работят на черно без ясни количествено стойностни характеристики и договори, имат страшно много клиенти, не смогват от поръчки.
Българина замогна, вдигна глава и започна да ремонтира и строи.
Наскоро пишман майстор (който наистина е пълен измекяр и неспособен  ни дава цена от 25 лева на квадрат гипскартон до боя САМО труд. Припаднах..Като материали чудото струва не повече от 10 лева смятайте. Картона, шпакловката, мрежата и боята. Друг ни се е хвали че стига до 7000 лева на месец чисти пари ....Затова наш познат ги отсвири и започна човека сам да си прави всичко, и дори се справя честно казано не по зле. И ние сме решили така. Не намерим ли хора които да склонят на нормални цени, започваме сами. Парите не ги събирам по улиците. Никога не бих дала 50 000 лева за лефтерна опаянтена дървена барака. За тия при ще строя масивно. Гледам покрай нас вече масово мъже и жени, млади и стари всеки си хваща и шпаклова, боядисва, полага замаски, каквото могат хората си правят.

Абсолютно верно! Съгласна съм с всяко изречение. Ние сега започваме сагата, наречена строеж. Имахме проект за къща от около 240 кв. Не можехме да вземем оферти от строителни фирми, защото трябваше да чакаме до край количествената сметка от конструктора. Когато я получихме, видяхме, че ще е невъзможно да строим с регистрирана фирма, защото само за труд ни искаха между 37 000 и 57 000 К евро за груб строеж!!!! Затова преглътнахме парите, дадени за проект, и направихме нов от 100кв м. с неизползваем таван, за да няма нужда да търсим регистрирани строителни фирми. Сега проектът е в общината и чакаме разрешение за строеж. Междувременно търсим строители. Пак се наслушахме на простотии, но мисля, че открихме правилния човек, който ни е препоръчан от други хора, като съвестен строител, който не е алчен, но е горд с работата си и не трябва да му стоим на главата, докато работи. Ще видим. Все още питаме и се оглеждаме за строители, защото човекът, който мислим да наемем е свободен чак февруари следващата година. Но пък може би е по-добре да почакаме още няколко месеца, но да попаднем на свестен човек, отколкото да си навлечем ужасно много стрес и негативни преживявания с други, които могат да започнат по-рано строежа. Ще довършваме сами, колкото можем или с отделни хора-. Най-хубавото е, че, когато строиш до 100 кв.м не ти трябват регистрирани фирми, а можем сам или с познати да строиш. Ще видим докъде ще я докараме, но още не сме почнали, а вече имам главоболие само от четене и разговори със строители. Страшни цени, страшна работа.

# 271
  • Мнения: 2
Здравейте, планирам закупуване на терен и строеж на сглобяема къща. В момента проучвам начин за финансиране на строежа. Прочетох предходните теми, но тъй като никъде не намерих да е коментирано, се обръщам към вас тук. Оказва се, че повечето банки не приемата къщи от този тип като обезпечение по кредит и искат да бъде ипотекиран друг имот, което в нашия случай е доста сложно. Дали някой от вас е запознат с този проблем, дали има банки, които приемат ипотеки върху сглобяеми къщи? Благодаря ви за съдействието!


Интересувам се от абсолютно същото нещо, тък като не разполагам с имот, който да ипотекирам.
Не успявам да открия банка, която да предоставя подобна ипотека и се чудя дали самите фирми предоставят опция за договор за изплащане чрез някоя банка.

Без да звучи като реклама, Sweet home предлагаха такава опция чрез Уникредит. Не знам дали все още я предлагат и при какви условия.
Ние строихме с потребителски кредити.

# 272
  • Мнения: 2
Здравейте,доста чета по темата и се интересувам тъй като и аз съм на етап проучване на фирми и съм се спряла на Тед Хаус или Евтин дом.Зная ,че ипотечни кредити на такъв тип стройтелство правят ПИБ към момента.Ако някой има мнения за фирмите на които съм се спряла или  за други коректни фирми моля нека да пише.

# 273
  • Мнения: 485
Здравейте,доста чета по темата и се интересувам тъй като и аз съм на етап проучване на фирми и съм се спряла на Тед Хаус или Евтин дом.Зная ,че ипотечни кредити на такъв тип стройтелство правят ПИБ към момента.Ако някой има мнения за фирмите на които съм се спряла или  за други коректни фирми моля нека да пише.
За строИтелство на къщи от Тед Хаус има мнение в друа тема и то е доста отрицателно. Поразрови се с търсачката и виж какво пишат хората, които им ползват услугите.

# 274
  • София
  • Мнения: 44 174
Здравейте,доста чета по темата и се интересувам тъй като и аз съм на етап проучване на фирми и съм се спряла на Тед Хаус или Евтин дом.Зная ,че ипотечни кредити на такъв тип стройтелство правят ПИБ към момента.Ако някой има мнения за фирмите на които съм се спряла или  за други коректни фирми моля нека да пише.
За строИтелство на къщи от Тед Хаус има мнение в друа тема и то е доста отрицателно. Поразрови се с търсачката и виж какво пишат хората, които им ползват услугите.
а съвсем накратко за кои фирми има добри мнения?

# 275
  • Мнения: 6 306
За нито  една. Всичките си имат кусури. И аз като вас преди все четях и питах в темата и уж много суперлативи за СК, но никой не видях за е качил реални снимки и да е написал конкретни неща + и - за дадена фирма, с която е строил или пък да сподели след известен перод от време дали е доволен от къщата. Има ли няккави проблеми при студено/горещо време. Само общи приказки и всеки само пита и до там. Отговори от реални стопани на такива къщи няма. Само един мъж често се включваше с полезна информация, дори на лични ми писа, но той пък сам.си строи и си допълва разни екстри до вманиачаване да гони пасивна къща. Така че и той не ми беше от полза. Която и фирма от по-популярните да изберете все тая. Цените почти са им изравнени и качеството също. То техонологите не са безброй. На снимки го докарват. Много се строи. Има голямо търсене и сключват повече договори от колкото реално им е капацитета. Някой от тях не спазват срокове. Други пък имат разни вътрешни неуредици като недостиг на майстори и така. Дърпайте една за ушите и действайте. Цените, които се виждат на сайтовета им, и които ще ви дадат като офирта, обичайно са без цената за фундамента/оснонвите/, а това си голям разход, както и изразът до ключ е много разтегливо и различно  понятие. Често се  оказва, че извън офертите имате да доплащате сумати операции за доста още пари. Та цените си ги умножете поне х 2 и може горе-долу да получите необходимата ви прогнозна сума за плащане на СК. Или между 1500 - 2000 лв. на кв. м. с фундамент, къщата до ключ, огради, отопление, охлаждане и обзавеждане. Успех!

# 276
  • Мнения: 485
Живяла съм много години в Канада. Къщите от дърво, които се строят тук нямат нищо общо с тези там. Качеството на дървото не е същото и се строи от по-тънки колони. Да не говорим за качеството на изпълнение. То е под всякаква критика. Имаме парцел в с-. Яна. На улицата на която е нашият парцел се строи една такава къща. Съпругът ми, който в Канада работеше като строителен инспектор забеляза, колко неправилно слагат гипскартона. Слагаха го от външната страна на стената!!. Всички колони бяха тънки като кибритени клечки. Във България дървените къщи нямат традиции и качеството на изпълнение е много съмнително. Качеството на дървото - също! Изобщо не е като в Канада и Америка. Няма такива специалисти, а хора хванати от кол и въже. Аз бих била ОСОБЕНО внимателна, когато избирам строители на дървени къщи!! Да не говорим, че цената изобщо не е привлекателна!

Последна редакция: пн, 17 авг 2020, 09:22 от българска мама

# 277
  • Мнения: 979
Eто така се строи :https://www.youtube.com/watch?v=b_PwiyWM9nc Скипвайте за да видите детайли !
За такова нещо от 50 квадрата примерно бих дала 50 000 лева, но не и за нашата бутафория от клечки и летви. Отделно много се съмнявам дали работят с подходящо дърво, да не говорим че то трябва да се изкисва във вани със специални разтвори, за да не е уязвимо от дървояди, огън и т.н. Не искам да обиждам нашите фирми, но съм виждала с очите процес на изграждане на такава къща макар и за кратко, и трябва да кажа че първоначално бях помислила че хората строят беседка. Но се оказа че си било къща...

# 278
  • София
  • Мнения: 8 578
Недоволни дами, никой не ви задължава да строите с дървена конструкция, не виждам защо се изказват хора, които определено не са имали личен досег с дървени къщи в България. Просто не носи полза Simple Smile
Не знам кой какво и къде е виждал, в колко такива къщи е пребивавал, нито дали е ходил в Копривщица, за да види какви традиции има и няма в България. Но, моля ви, не генерализирайте. Аз живея в дървена къща, гипсокартонът ми не е от външната страна на стените, носещите греди не са летви и материалът е сертифициран - внос от Австрия. Също така смятам, че фундамент ще се наложи да се прави за всеки тип къща, така че този разход би вдигнал цената във всеки случай (само че фундамент за тежка къща е по-скъп отколкото за лека такава).
Ако имате някакви въпроси за строеж и живот в дървена къща, бих се радвала да помогна със скромния си (засега) опит - живея в нашата "лефтерна дървена барака" от месец март. Не знам какво е "лефтерна", но явно не е хубаво, пък на мен у нас си ми харесва...

И за да съм полезна все пак - в темата за Строеж и взаимопомощ скоро се установи, че сондажът вече е по-сложен за регистрация в Басейнова дирекция. Който ще прави такъв, да го има едно наум (понеже по-рано тук писах, че режимът е уведомителен към БД - да се знае, че вече не е).

# 279
  • Мнения: 6 306
Живяла съм много години в Канада. Къщите от дърво, които се строят тук нямат нищо общо с тези там. Качеството на дървото не е същото и се строи от по-тънки колони. Да не говорим за качеството на изпълнение. То е под всякаква критика. Имаме парцел в с-. Яна. На улицата на която е нашият парцел се строи една такава къща. Съпругът ми, който в Канада работеше като строителен инспектор забеляза, колко неправилно слагат гипскартона. Слагаха го от външната страна на стената!!. Всички колони бяха тънки като кибритени клечки. Във България дървените къщи нямат традиции и качеството на изпълнение е много съмнително. Качеството на дървото - също! Изобщо не е като в Канада и Америка. Няма такива специалисти, а хора хванати от кол и въже. Аз бих била ОСОБЕНО внимателна, когато избирам строители на дървени къщи!! Да не говорим, че цената изобщо не е привлекателна!
Значи тук съм готова да поспоря и да обясна, че има къщи и къщи! Първо е много важно как ще бъде направен проекта на къщата. Там по част контруктивна се залага вида и дебелината на дървеният носещ материал за конструкцията на къщата, както и дебелината на стените, фундаментът, покрива и т.н. Искам да кажа, че гредите са достатъчно стабилни и дебели, като дървеният материал е "висококачествен сух, импрегниран с „Импралит”, калиброван дървен материал, доставен от Schweighofer - Австрия". Стени по проект са с дебелниа 25 см. Ето ги и самите вложени материали: "Влагоустойчиви OSB плоскости EGGER 15 мм, подсилена конструкция позволяваща бъдещо надграждане , каменна вата 100мм и с плътност 30 кг/м3, силиконова мазилка, положена върху 100 мм EPS в цветове по избор, стени и тавани, завършени с гипсокартон от NIDA, един слой 12,5 мм /при нас са два слоя гипскартон, положен отвътрешната страна на стените/ , шпакловани и боядисани в цветове по избор с ултраматова, миеща се боя  от KRAFT, ВиК инсталация с вложени най-висококачествени материали, напълно завършена електрическа инсталация със СВТ кабели, предпазители и ДТЗ и монтирани ключове и контакти
на SCHNEIDER ELEKTRIC, модел UNICA, висок клас PVC дограма TROCAL с троен стъклопакет, покрив, изпълнен с  керамични (Македо - това по наш избор), може да бъдат от всякакъв вид."
Ето ви къща от този вид
https://www.ted-house.com/project/sofiq-kniajevo/   

Има обаче и други тип СК, които са с тънки греди, които могат да бъдат както от дърво така и от метал, така наречените турски къщи. Е, те са точно тип бунгало с тънки стени и олекотена конструкция.
Ето това са тези турски СК https://www.turkishexportal.com/Combination-Containers_SP8F3E_01 … 7ae8951dc0b259699
https://www.vipltd.net/?pid=5002&id_realizacia=4

Ако пък къщите ги прави някой самозванец и самоук майстор, то може гипскартона и по оградите да сложи, няма проблем!!!
Има и качество и качество. Основите големи фирми, наложили се на пазара си сторят достатъчно стабилни къщи. Моя близка има такава от почти 10 години и е супер доволна, и то при положение, че е строила с готови панели от Пазарджик/Брацигово, някъде от там беше, но си е сложила хубава изолация отвън и къщата е заспала от всякъде. Топло и уютно. Ако не ми беше казала, че е СК нямаше никога да си помисля, че е такава.
Така че съм съгласна с ToniShu, че не може да се генерализира, че тези къщи видиш ли не ставата и че в България вичко е калпаво и некачествено.

# 280
  • София
  • Мнения: 543
Eто така се строи :https://www.youtube.com/watch?v=b_PwiyWM9nc Скипвайте за да видите детайли !
За такова нещо от 50 квадрата примерно бих дала 50 000 лева, но не и за нашата бутафория от клечки и летви.
....
Стабилността  на конструкцията не страда при по-тънки греди на малки отстояния от такава с по-дебели греди на по-големи отстояния, както е показано в клипа.
И в България се строи по показания начин /без източната орнаментика, разбира се/ от

 https://www.sponec.com/  
Разгледайте ги!  Simple Smile
/Линкът към фирмата не е реклама, а следствие дългото ми проучване на пазара и ,уви, невъзможността ми да си ги позволя/

# 281
  • Мнения: 979
Ами не съм живяла но пък съм видяла с очите си. Относно вашата приятелка с панелите и десетте години - не говорим за панели. И наши познати направиха от такива панели няколко халета преди десетина години  и още не са мръднали. Но панелите са друго....Тук говорим за дървени къщи.
Мисля че има разлика между това което постнах по горе и трите линка в поста
https://www.youtube.com/watch?v=dNYqXAk0Dto
https://www.youtube.com/watch?v=Od_NT4r7FRo
https://www.youtube.com/watch?v=7Mzyn8JBaUA
Водица, никъде не видях линк към видео показващо процеса на изграждане на къщите на Спонец. Показват само готови фасади
[

# 282
  • София
  • Мнения: 543
..... никъде не видях линк към видео показващо процеса на изграждане на къщите на Спонец. Показват само готови фасади
[
И аз не съм попадала на техни клипове по изграждане.
Не съм попадала и на клипове по изграждане на къщи   https://honka.com/bg/bg/  , но и тази технология си има привърженици.
Хубавото във времената на високите технологии е, че имаме достъп до глобална информация, но решенията и следствията от тях са си за наша сметка. Simple Smile

# 283
  • Мнения: 6 306
Ами не съм живяла но пък съм видяла с очите си. Относно вашата приятелка с панелите и десетте години - не говорим за панели. И наши познати направиха от такива панели няколко халета преди десетина години  и още не са мръднали. Но панелите са друго....Тук говорим за дървени къщи.
Мисля че има разлика между това което постнах по горе и ...
[
Аз също мисля,е поясних, че има различни технологии. И да, нашата СК не е с панели и конструкция между, които се поставят, а точно такава каквото се вижда на снимките и на видеата. Първо се изгражда дървената или пък металната конструкция и после на нея се захващат и стените. Тези къщи се водят американски тип. Сега има и термопанели, които се постават в конструкцията. Супер къща на мои близки построена по този начин преди 3 години. Конструкцията е метална, по техен избор. Отвън пак по тяхно желание е облицована с дървена обшивка на принципа на къщите в Сибир.
 Къщата е перфектна и е строена от строителна фирма, която не се занимава основно със СК, а с монолитно стротелство, но са я изпълнили перфектно. Тези къщи на Хонка пък са финландски тип и конструкциата и стените са от огромни дървени трупи. Те се водят дървени къщи, а не СК.Страхотни са, но са изключително скъпи за нашият пазар. В с. Баня срещу  хотел Хот спринг са изградени няколко такива май за продажба. Ще видим какви цени ще им обавят, но няма да е под 2000 евро кв.м. Има и друг вид по така наречената щвейцарска стара технология с конопени тухли, която технология наподобява къщите на нашите прабаби и прадядовци, направени от кал и слама. В новият хотелски комплекс Белчински извор в с. Белчин, част от къщите за гости са изградини по тази технология. Когато ги продаваха на зелено цената им беши 2800 евро кв.м. Явно намаше мераклии и решиха да ги превърнат в луксозен Спа комплекс. Много мога да пиша и обяснявам, защото отдавна проучвам СК, докато реших каква да бъде нащата къща и по каква технология, която да е баланс между качество и цена. Като малка имахе вила на Черният кос - Люлин планина, която беше СК тип сандвич от най-обикновините  пазарджишки къщи. Супер си беше за онези времена, но я продадохме. Там нямахме вкарана вода, а се ползваше изворна пред двора на къщата, т.е. не много комфортно и удобно за хора като мен, които обичат удобствата.

Последна редакция: вт, 18 авг 2020, 11:06 от fatalina

# 284
  • Мнения: 979
Като чуя 2000 евро квадрат за строеж и ми идва да хвана картечница. До преди година се строеше в Провинцията масивно на 300-350 евро до ключ, 300 лева беше грубия строеж и това от фирми, явно много се е замогнал Българина след като вече се говори за някакви  хиляди евра. За какво ли са тогава тия протести ? При 2000 евро на квадрат строеж говорим не за 15 -20 % нормална печалба а за над 100. Кервани от камиони ежедневно напускат страната с трупи, изсича се поголовно и масово , и в един момент може наистина дървото в България да стане по скъпо от златото

Общи условия

Активация на акаунт