Какво значи "възпитание на дете"?

  • 16 512
  • 354
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 30 802
По отношение на силата на любовта - там вече има различни виждания. Според някои детето обича безусловно, дори доста токсична майка. Докато майката обича детето, ама с условия и може дори да го потормозва, уж за негово добро.

Иначе по отношение на своите деца, вече търся главно "учебен момент", тоест трябва да има някаква издънка и да покажа, че не е ОК. Иначе ако всичко е ОК, ги оставям да откриват света според способностите си.

И друг въпрос си задавам - дали е задача на родителя да сподели някои пътища за успех в света на възрастните, или да остави детето 100% да открива топлата вода.

# 91
  • Мнения: X
Колко обича детето безусловно майката се вижда като я прати в старчески дом Stuck Out Tongue Stuck Out Tongue

За издънката - и аз така. Хипотетично ако ѝ говоря - не може да ме разбере. Напоследък вече покрай книги и филмчета почна да отлепя по принцип какво е "лошо", кой е "зъл" каква постъпка е лоша, палава. И че "коварен" може да е синоним на "пъклен" (защото зказваме винаги, че икономът от аристокотките имал пъклен план да се отърве от тях и като казах веднъж че бил коварен план, ме поправи на "пъклен") Simple Smile)

Според мен е задача на родителя да предпази детето колкото може. Изобщо не съм фен на този подход - хвърляш го в дълбокото да се учи да плува. Така се създават неврози и фобии.... Колкото повече успееш да предпазиш детето и да му предадеш своя опит, толкова по-добре. Не мисля, че губи нещо детето. примерно като беше на 1 годинка я държах постоянно да не падне и съответно нито веднъж не е падала при мен нито от катерушка, нито от люлка, нито се е удряла. Постепенно почнах да я отпускам все повече и повече и в момента е по-адекватна и координирана от доста момченца на по 4 години дори. Нищо не е загубила от това, че не съм я оставил да се изпопребие като мъничка.

За света на възрастните е за по-натам и трябва човек да е сигурен, че това, което споделя, е наистина правилно Simple Smile Simple Smile

# 92
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 917
За тези, които не знаят значението на думата приятел ( малко ми е странно да го обяснявам, това се обяснява на дете под 7 годишна възраст), но явно нечии родители не са си свършили работата. 
Не са си свършили работа Вашите родители, за да ви обяснят, че това е агресивно и заядливо подхвърляне, с което започна и цялата тема - хората,които говорят по подобен просташки начин и раздават оценки на напълно непознати хора и родителите им
Предполагам, че един човек на 37 години  би трябвало да знае значението на думите приятел и родител, и му звучи просташко, заядливо и агресивно, когато се посочат пропуските му. Определено родителите ви не само, че не са си свършили работата, но са и липсвали. Епитетите, които използвахте показват липсата на елементарна култура и въздействието на приятелите..... нали се интересувахте каква е разликата между приятел и родител, резултата е на лице.

# 93
  • Мнения: X
Възпитанието е непрекъснат процес до едни 18 години та ми е малко странно да чета мнения на хора  с дете на 2-3 години, които реално с почти нищо не са се сблъсквали извън комфортната зона на семейството.

 Аз съм на друга вълна и съответно в тази тема не намирам нищо интригуващо ме и касаещо възрастта, която ме интересува като родител.

Преди няколко дни точно за това говорехме с една позната, която изказа мнение, че децата се възпитавали до 5-6 годинки и след това ги поемало у-щето и приятелите и т.н.

Аз само я попитах ако дъщеря й е на 21 и ви представи  с блеснали очи новия си приятел наркоман и бездомник от разбита семейство дали ще спрете да сте родител и да й дадете съвет за тази връзка или ще я потупате по рамото и оставите сама да си оправя живота и взема решенията?

Последна редакция: пн, 17 дек 2018, 20:41 от Анонимен

# 94
  • Мнения: 3 439
Какво значи възпитание на дете дори не конкретизира дали е твоето, а и всеки има право на мнение независимо дали има, няма и на каква възраст е/са детето/децата му.
По последното питане на Сирен аз пък съм на коренно различно мнение от bgtatko81. Всъщност едно е да предпазиш детето си, друго ее споделяне на успешните пътища в живота. И все пак съм не за 100, ама да речем 90% детето само да открива топлата вода. Защото това е неговият живот, твоят си го живей както искаш. Това, че си създал живот не прави децата ти да са ти длъжни доживот. Можеш да им покажеш посока, различни опции и алтернативи, но изборът е техен.

# 95
  • Мнения: X
Споделяне на опит и откриване на топлата вода са взаимно допълващи се методи. Изобщо живота не е черно-бял, действа се на всички фронтове!

# 96
  • Мнения: 30 802
Все си мисля, че има класи и прослойки, където им дават една връзка ключове за успех. Е, има опции - да си лекар или адвокат, ама няма опция да си хипи. Въпросът ми е главно за професиите - да тръгва ли от нула детето, или да му дадеш път и занаят.

Иначе мисля, че насоки и съвети от родители са ценни до около 30-35, може и след това, зависи от опит и широта на съзнанието. В доста случаи от една възраст нагоре родителите са безполезни, дори вредни.

По отношение на ранната възраст - все по-малко помагах с ходене. С третото дете имах най-голям успех - изобщо не съм я "учила да ходи". Тоест това изкуствено ходене с високо вдигнати ръце. Сама се научи да си владее тялото и имаше най-малко падания.

По отношение на трудни въпроси - по малко и постепенно. Не мога да я предпазя, че в света има опасности. Децата обичат истории с леко ниво на ужас. Затова й харесват неща като The Gashlycrumb Tinies.

# 97
  • Мнения: X
Нормално е да насочиш детето си натам, накъдето можеш да помагаш. Пък, ако не иска, здраве да е.

От моите деца това, което държах за ръка и проходи бавно, не се преби никога. Малкото камикадзе искаше все само да драпа и си е падало на главата десетки пъти. Извод - няма такъв!

# 98
  • Мнения: 9 196

Аз само я попитах ако дъщеря й е на 21 и ви представи  с блеснали очи новия си приятел наркоман и бездомник от разбита семейство дали ще спрете да сте родител и да й дадете съвет за тази връзка или ще я потупате по рамото и оставите сама да си оправя живота и взема решенията?

Ще потупам много добре, но не по рамото. Така ще я отупам, че само като види наркоман и бездомник, ще си спомня за потупването докато е жива. Joy

# 99
  • Мнения: X
В Б-я няма чак толкова отдиференцирани класи и прослойки и дори и да има то няма как да се предвиди с точност, че детето ви ще направи добър избор, въпреки добрият призход и стандарт на живот.

 Говоря за моменти извън учене на ходене на бебе, махане на памперси, захранване, режим на сън и прочие ранно-детски възпитавания и ще ми е интересно майки на претийн и тийн деца да се включват повече.


Салшиша, как ме разсмя Simple Smile 

# 100
  • Мнения: 30 802
E поне лекари, адвокати, някои от изкуствата, архитектите - те са си прослойка.

9 води ли се пред-тийн или още му е рано? Общо взето разговори, с честен тон. Имам късмет, че е момче, при това популярно, и драмата е минимална, имайки предвид предисторията. Но в училище и сред децата няма проблеми. Пак казвам - късмет, че е момче и няма драма.

# 101
  • Мнения: X
Сирен, 9-12 са претийн.

И какво гарантира факта, че баща ти е стоматолог, а мама е архитект? Това предпазва ли те автоматично от погрешните избори?

# 102
  • Мнения: 3 439
Майка ми е лекар и ми забрани да ставам лекар. Разбира се, не съм искала - не съм станала квото съм своенравно. Държаха да ме изучат и ме спряха от спорт преди да съм го поставила пред учението и сериозните професии. Брат ми също. Това отчитам като грешка.

# 103
  • Мнения: 30 802
И какво гарантира факта, че баща ти е стоматолог, а мама е архитект? Това предпазва ли те автоматично от погрешните избори?

Нищо в живота не "гарантира", всичко е само вероятности, пътечки. Гарантира това, че растеш в среда с определен светоглед, който разкрива по-мащабни панорами върху живота, отколкото семейство, където се бачка конкретика с малко мислене и четене. Разговорите са други, книгите у дома са други, а това се натрупва с времето.

Повишава вероятността да попаднеш сред интелигентните професии, а те по-често са и по-платените.

Вече другите житейски избори също са фактор, но по отношение на способности, както и набиването в главата, че от теб ще стане човек с професия - това също си е важно.

Виж пак за майката-тигрица, там са от определена среда и прослойка и затова така си мъчат децата - да се впишат в нея, а после доста неща в живота са им на тепсия, защото всеки чеше гърба на другия. Защото дори бездарен адвокат или архитект се справя по-добре от талантлив, но в ограничена професия. В някои среди са го разбрали и си култивират позиции за децата, ако и да не са блестящи таланти. Осигуряват им скучен, но подплатен живот, което в някои аспекти не е зле всъщност.

# 104
  • Мнения: X
Гарантира само стандарт на живот докато расте детето, но за другото може и да се поспори.
Как възпитават децата си онези и тези? Какви са разликите и в какво са по-успешни от другия модел? Как се вписват тези модели в собствения ви модел на възпитание?

Общи условия

Активация на акаунт