Спокоен, немного малък град с благоприятен климат?

  • 40 578
  • 804
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 7 776
Аз работя в София и живея извън нея и имам други такива примери около мен. Още по-лошо, продадохме имот в прехвалената Банкя,за да се махнем от нея. И имам къща и двор и знам как да гледам градина. Още някакви теории за доене на кравички? Хубаво, не ги разбираш тия софиянци, никой не те и кара,но допълнителните квалификации са крайно излишни. Да се живее извън града в периферията му, е обичайно практика във всички цивилизовани държави, само българинът, пардон, софиянецът се буто да живее на пъпа на София под наем 😉

# 766
  • Мнения: 12 154
От чисто любопитство порових в нета. Започнах със Сандански. Вярно, 28 000 жители, ако се вярва на статистиката:
4 основни училища, 1 спортно и 3 гимназии
10-тина педиатри
Стоматолозите не можах да ги преброя, затова на който му се брои да брои. В Русе не вярвам да има толкова:
http://www.bgps.eu/bg/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%8 … D1%81%D0%BA%D0%B8
Парк - голям и хубав.
Открит топъл басейн, в който интензивни тренировки правеха деца през април! Дъщеря ми беше готова да се разреве, че не носим бански, ама кой да знае. Достраша ме да я пусна, че и август в жегите изпада в хипотермия.
Фризьорски салони видях няколко по главната и в района, за козметични студия не съм гледала, ама сигурно има.
Заведения - доста, народ също.
Доста гърци и руснаци.
Цените по-ниски от Русе.
Огромен Кауфланд.
Култура? Театрите доста пътуват вече, дори и да няма местна трупа спектакли ще гостуват от време на време. Концерти - сигурно има. Фестивали също. А и Гърция не е далече, ако човек иска да посети някое събитие.
Голям недостатък е разстоянието от родните им места и семействата.
Това на прима Виста.
За Петрич едва ли е по-зле положението. Мога да се поразровят и за него, и за Хисаря, да видим какво ще излезе.
Туристическите градове май са доста добре устроени.
Търново и Габрово - ясно, все пак са областни центрове, при това около 60-70 хилядни.

# 767
  • Мнения: 24 467
... Да се живее извън града в периферията му, е обичайно практика във всички цивилизовани държави, само българинът, пардон, софиянецът се буто да живее на пъпа на София под наем 😉

Винаги съм се чудела на този феномен. За мен идеално е точно живот извън гъчканицата и мръсотията, с гледка, зеленина, тихалък и по възможност на високо място.
Да ме вържат, не бих живяла в такъв център.

Скрит текст:
От чисто любопитство порових в нета. Започнах със Сандански. Вярно, 28 000 жители, ако се вярва на статистиката:
4 основни училища, 1 спортно и 3 гимназии
10-тина педиатри
Стоматолозите не можах да ги преброя, затова на който му се брои да брои. В Русе не вярвам да има толкова:
http://www.bgps.eu/bg/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%8 … D1%81%D0%BA%D0%B8
Парк - голям и хубав.
Открит топъл басейн, в който интензивни тренировки правеха деца през април! Дъщеря ми беше готова да се разреве, че не носим бански, ама кой да знае. Достраша ме да я пусна, че и август в жегите изпада в хипотермия.
Фризьорски салони видях няколко по главната и в района, за козметични студия не съм гледала, ама сигурно има.
Заведения - доста, народ също.
Доста гърци и руснаци.
Цените по-ниски от Русе.
Огромен Кауфланд.
Култура? Театрите доста пътуват вече, дори и да няма местна трупа спектакли ще гостуват от време на време. Концерти - сигурно има. Фестивали също. А и Гърция не е далече, ако човек иска да посети някое събитие.
Голям недостатък е разстоянието от родните им места и семействата.
Това на прима Виста.
За Петрич едва ли е по-зле положението. Мога да се поразровят и за него, и за Хисаря, да видим какво ще излезе.
Туристическите градове май са доста добре устроени.
Търново и Габрово - ясно, все пак са областни центрове, при това около 60-70 хилядни.

Като посещаваща често и Петрич и Сандански мога да кажа, че са доста различни. В полза на Сандански. С всичките му плюсове - за мен идеален климат, раздвижен, оживен, с магазини, заведения, училища, природа, пътеки за туризъм, минерални извори, парк, възможности за спорт. Има си достатъчно и лекари, и зъболекари, и козметични, и фризьорски салони т.н. Петрич е друг мащаб, по-малък.

# 768
  • Мнения: 25 664
... Да се живее извън града в периферията му, е обичайно практика във всички цивилизовани държави, само българинът, пардон, софиянецът се буто да живее на пъпа на София под наем 😉

Винаги съм се чудела на този феномен. За мен идеално е точно живот извън гъчканицата и мръсотията, с гледка, зеленина, тихалък и по възможност на високо място.
Да ме вържат, не бих живяла в такъв център.


Ако най-голямото постижение в живота ти е да излезеш от селото и да отидеш да живееш в София, много ясно, че няма да разбереш тези, които от София се местят на село.  Grinning

# 769
  • Мнения: 24 467
Че останаха ли хора от селата?  Laughing
Даже и те ако тръгнат да се местят вече отпрашват за чужбина директно. Какво ще си губят времето тука.
...
Иначе живях една година в центъра на София - ужас някакъв! Пази Божке да не се налага втори път.

# 770
  • Мнения: X
Темата защо заби в тази посока? Всеки живее там, където му е удобно за момента, дали е село или град - няма значение. Когато имаш малки деца и ти се налага да се съобразяваш с училища и градини, много ясно, че ще се буташ там, където ги има и няма да дириш зеленина и спокойствие. Кой къде си е продал къщата и къде се е забил, мен изобщо не ме грее - като ми пораснат децата аз имам къде да отида - два декара двор ме чакат в прекрасно село, ама сега какво да диря там?

На Сандански не знам кое му е устроеното, освен че има един голям магазин - Кауфланд. Града си е умрял отвсякъде, само предлагането на квартири е добре застъпено. Зимата предполагам, че ще е пълна скука.

Не знам защо не вземате под внимание възрастта на Калина и мъжа й. Много ясно, че като млади хора ще търсят нещо по-различно от жените, които са над 40-45 години и списват в темата.

# 771
  • Мнения: 47 996
Хората се бутат в центъра на София или някои квартали защото София не е с много добра инфраструктура, или по-точно имало е добра инфраструктура преди десетилетия, но тя не е модернизирана изобщо и често придвижване от един квартал до друг съседен може да ти отнеме час, което е безумно. А от един периферен квартал до работно място на другия край на града- и 2 часа. Ако си с дете/деца и гониш работно време, увисваш жестоко
За Сандански- на хартия и като турист е едно, на практика друго. Разрови медиите за болницата, по едно време беше закрита поради липса на специалисти. Педиатър липсваше. Няма много възможности за работа. Гимназиите са " Гимназията", която що годе бива, и "Селското", в което хм, не се учи. Спортният интернат иначе е ок, но децата ЦЕЛОГОДИШНО плуват на открито...дискутираше се вариант да плуват в Австрийския хотел на закрито поне зимата ( хотела не го ли купи кмета, бивш кмет, нещо такова?), но май не се случи. И т.н.
Иначе за туризъм ми е номер 1 Simple Smile Обожавам го. Дишам добре там, харесва ми с всички минуси Simple Smile

# 772
  • Мнения: 9 475
Сандански е супер за максимум 1 седмица. Аз на 5-тия ден изплясках от скука.

# 773
  • Мнения: 24 467
Темата защо заби в тази посока?
Скрит текст:
Всеки живее там, където му е удобно за момента, дали е село или град - няма значение. Когато имаш малки деца и ти се налага да се съобразяваш с училища и градини, много ясно, че ще се буташ там, където ги има и няма да дириш зеленина и спокойствие. Кой къде си е продал къщата и къде се е забил, мен изобщо не ме грее - като ми пораснат децата аз имам къде да отида - два декара двор ме чакат в прекрасно село, ама сега какво да диря там?

На Сандански не знам кое му е устроеното, освен че има един голям магазин - Кауфланд. Града си е умрял отвсякъде, само предлагането на квартири е добре застъпено. Зимата предполагам, че ще е пълна скука.

Не знам защо не вземате под внимание възрастта на Калина и мъжа й. Много ясно, че като млади хора ще търсят нещо по-различно от жените, които са над 40-45 години и списват в темата.

Обсъждаме различни гледни точки. Това Е темата.
Имаме предвид И възрастта на жената. И това, че е с дете, което е в начална или основна училищна възраст, не в гимназиална. За такова дете предлаганите и разисквани градове с подходящ климат предлагат училища. Областните - и гимназии.
...
Иначе хора различни - и на 20, и на 30, и на 40 може да търсиш спокойствие и чист въздух, или навалица, която си върви логично с не особено голяма чистота, или нещо усреднено между село и човешка гмеж - това си зависи по-скоро от личните приоритети. Аз и на 25, и на 30, и на 40 имам все едни и същи предпочитания. По този повод всеки човек решава за себе си.
 Затова си говорихме, че няма никакъв смисъл от анкета, например. Тя нищо не решава.

Последна редакция: чт, 07 мар 2019, 11:23 от Judy

# 774
  • Мнения: X
Наистина е много индивидуално всичко. Има хора, които си обичат лудницата, динамиката и суматохата на големия град и не можеш да ги мръднеш от там дори и на "стари години". Има такива, които избират да живеят в покрайнините или в село в близост до града, което за мен е много добър вариант, ако си активен шофьор. Аз не съм и нямам желание да ставам, за което дори ме обвиниха по - назад. Освен това в развивите държави нещата са уредени по добре, но в България има риск пътят ти да не е разчистен от снега, зимата да ти спре тока и интернета и т.н. За щастие, зимите вече са по - леки, но все пак тези проблеми остават.
Има и хора, на които си им харесва по - малък и спокоен град с 10 000 жители, едно кафене и 2 училища примерно.
Наистина е въпрос на темперамент, разбирания, среда, навици и т.н.
При нас конкретно проблема е, че искаме да живеем в сравнително голям и развит град, с някакви възможноси, а такъв, отговарящ на другите ни условия, няма. Затова и компромисът е много голям. Ние не търсим тишина и спокойствие на този етап и ако не не се налага здравословно не бих си и помислила за малък град.
Esmee, родом съм от 30000 град, но отдавна не живея там и въпросите какво бих правила в Габрово и Казанлък си ги задавам и аз. Но хайде, за там съм по - склонна да си мисля, че ще има какво да правя, но за по - малки градчета...мм не съвсем.

# 775
  • Мнения: X
... Да се живее извън града в периферията му, е обичайно практика във всички цивилизовани държави, само българинът, пардон, софиянецът се буто да живее на пъпа на София под наем 😉

Винаги съм се чудела на този феномен. За мен идеално е точно живот извън гъчканицата и мръсотията, с гледка, зеленина, тихалък и по възможност на високо място.
Да ме вържат, не бих живяла в такъв център.

Скрит текст:
От чисто любопитство порових в нета. Започнах със Сандански. Вярно, 28 000 жители, ако се вярва на статистиката:
4 основни училища, 1 спортно и 3 гимназии
10-тина педиатри
Стоматолозите не можах да ги преброя, затова на който му се брои да брои. В Русе не вярвам да има толкова:
http://www.bgps.eu/bg/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%8 … D1%81%D0%BA%D0%B8
Парк - голям и хубав.
Открит топъл басейн, в който интензивни тренировки правеха деца през април! Дъщеря ми беше готова да се разреве, че не носим бански, ама кой да знае. Достраша ме да я пусна, че и август в жегите изпада в хипотермия.
Фризьорски салони видях няколко по главната и в района, за козметични студия не съм гледала, ама сигурно има.
Заведения - доста, народ също.
Доста гърци и руснаци.
Цените по-ниски от Русе.
Огромен Кауфланд.
Култура? Театрите доста пътуват вече, дори и да няма местна трупа спектакли ще гостуват от време на време. Концерти - сигурно има. Фестивали също. А и Гърция не е далече, ако човек иска да посети някое събитие.
Голям недостатък е разстоянието от родните им места и семействата.
Това на прима Виста.
За Петрич едва ли е по-зле положението. Мога да се поразровят и за него, и за Хисаря, да видим какво ще излезе.
Туристическите градове май са доста добре устроени.
Търново и Габрово - ясно, все пак са областни центрове, при това около 60-70 хилядни.

Като посещаваща често и Петрич и Сандански мога да кажа, че са доста различни. В полза на Сандански. С всичките му плюсове - за мен идеален климат, раздвижен, оживен, с магазини, заведения, училища, природа, пътеки за туризъм, минерални извори, парк, възможности за спорт. Има си достатъчно и лекари, и зъболекари, и козметични, и фризьорски салони т.н. Петрич е друг мащаб, по-малък.
За мен е идеално да имам красива и просторна зелена гледка, детето ми да играе точно срещу нас, да мога когато карам колело да пресека улицата и след това да навъртя 7-8 километра само в паркове и градинки, а не да карам по улиците. Искам всичко да ми е на пешеходно разстояние, за да не се налага да се гъчкам в градския транспорт или да вися в задръствания, в колата. И на всички тези мои изисквания отговаря само идеалния център, в който напук на всеобщото мнение въздуха през повечето време на годината е доста чист. Всеки, който следи airsofia.info знае това.

# 776
  • Мнения: X
Ами всъщност има логика. Въздухът е чист там където няма отопление на твърдо гориво и промишлено замърсяване. Всъщност  airsofia.info мери само ФПЧ (доколкото знам), т.е. от него не се разбира нивото на замърсяване от производствени дейности.
Освен това климата оказва влияние. В Русе с тия мъгли, цялата мръсотия се задържа на нисков във въздуха и цяла зима не се дишаше буквално. На по - проветриво място няма да е така.
Та, по тая логика излиза, че малките градчета не са много ОК за зимата.

# 777
  • Мнения: 24 467
Ами всъщност има логика. Въздухът е чист там където няма отопление на твърдо гориво и промишлено замърсяване. Всъщност airsofia.info мери само ФПЧ (доколкото знам), т.е. от него не се разбира нивото на замърсяване от производствени дейности.
Освен това климата оказва влияние. В Русе с тия мъгли, цялата мръсотия се задържа на нисков във въздуха и цяла зима не се дишаше буквално. На по - проветриво място няма да е така.
Та, по тая логика излиза, че малките градчета не са много ОК за зимата.

То и другите химически замърсявания не се изследват, ако се прави проверка само за ФПЧ. А далеч не са само те, които определят нива на замърсявания във въздуха.

Трудно си е в Русе. Тази зима ходих пак два пъти и действително ми направи впечатление - гъста мъгла, която се влачи и задържа. Хайде, аз съм здрава, не ми пречи за някой и друг ден, но ако поостана повече време, може и да се разболея. Никак не е здравословно това.
Котловини, долини, равнини покрай реки - това са места, в които не е много проветриво и затова замърсяванията се задържат. Както си писахме вече - релефът е една от образуващите на климата.
Зависи от градчетата. Днес много хора се отопляват на ток или на локално парно с пелети. Доста хора си поставиха слънчеви колектори и други подобни системи. В Севлиево, например, от десетилетия хората си прокараха и се топлят на газ.

# 778
  • Мнения: X
Да, малки градове, в които има газ и масово се топлят така са ОК, просто на повечето места хората все още си карат масово на ТГ. Това е и целта на тази тема, да се разберат подробности за живота на различни места, защото примерно няма как да знам къде как се отопляват. Ето, като пуснах темата мислех, че в Благоевград е добре, но се оказа, че точно заради печките е мръсно и там...

# 779
  • Мнения: X
Ами всъщност има логика. Въздухът е чист там където няма отопление на твърдо гориво и промишлено замърсяване. Всъщност airsofia.info мери само ФПЧ (доколкото знам), т.е. от него не се разбира нивото на замърсяване от производствени дейности.
Освен това климата оказва влияние. В Русе с тия мъгли, цялата мръсотия се задържа на нисков във въздуха и цяла зима не се дишаше буквално. На по - проветриво място няма да е така.
Та, по тая логика излиза, че малките градчета не са много ОК за зимата.

То и другите химически замърсявания не се изследват, ако се прави проверка само за ФПЧ. А далеч не са само те, които определят нива на замърсявания във въздуха.

Трудно си е в Русе. Тази зима ходих пак два пъти и действително ми направи впечатление - гъста мъгла, която се влачи и задържа. Хайде, аз съм здрава, не ми пречи за някой и друг ден, но ако поостана повече време, може и да се разболея. Никак не е здравословно това.
Котловини, долини, равнини покрай реки - това са места, в които не е много проветриво и затова замърсяванията се задържат. Както си писахме вече - релефът е една от образуващите на климата.
Зависи от градчетата. Днес много хора се отопляват на ток или на локално парно с пелети. Доста хора си поставиха слънчеви колектори и други подобни системи. В Севлиево, например, от десетилетия хората си прокараха и се топлят на газ.
Аз имам уред, който измерва CO2, HCHO, Particles, PM2.5 и PM10 и всички стойности в момента са идеални.

Общи условия

Активация на акаунт