Спокоен, немного малък град с благоприятен климат?

  • 40 539
  • 804
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 2 558
Болницата е една от най-модерните откъм оборудване в България в момента и сред водещите топ 5 за лекуване на доста заболявания. Но районът на  Панагюрище благодарение на промишлеността е изключително замърсен.

# 751
  • Мнения: 25 600
Ох, влюбена съм в Копривщица, ама 9 месеца зима... Брррр...

# 752
  • Мнения: 3 608
В кой град колко и какви училища има може да се провери на сайта на местното РУО. Колкото до болници и специалисти, Русе е относително голям град с 150000 население, една общинска и две частни болници, ама има недостиг на специалисти, та размерът на града не е сто процентова гаранция, че ще има избор на доктори и зъболекари и че са непременно добри специалисти. Заради санаториумите си Трявна/ Габрово и Сандански би трябвало да имат добри специалисти. В Сандански миналата година вадихме зъби на детето, има няколко зъболекари. Мисля и че Сандански/ Петрич нямат и промишлено замърсяване, наблизо са Роженския манастир и Мелник, Рупите - все места с хубав, чист въздух. Имат по няколко училища. Имам приятелка там, мога да разпитам за препоръки. Но са на другия край на България и са около 30 000 население, без туристите, което явно не ги прави предпочитани за живеене.
Бе Как 150 000население това не е вярно на половината е ако не и по малко.Статистиката лъже много.

# 753
  • Мнения: X
За дете с белодробни проблеми е изключително важно наблизо да има болница и специалисти.Защото при един тежък пристъп трябва се реагира бързо.А да намериш пулмолог в големия град е много по-лесно.

Аз лично бих избрала Велико Търново ,Габрово или Сандански.


Не случайно и белодробните болници за лечение и долекуване на такива заболявания са на определени места.

http://sanatorium-iskrec.com/%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81/
http://www.sbalbbgabrovo.eu/
http://belodrobnadetska.com/
http://belodrobnabolnica.com/
https://sbalbb-troyan.com/
http://lyulyatsi-gabrovo.com/content/view/18/34/
http://nkrehabilitation.bg/filiali/sandanski/
...
Особено за продължително лечение и рехабилитация.
В Банкя въздуха също е доста добре, но авторката търси по-голям град. “Минералната вода и чистият въздух
са наистина най-голямото богатство на курортното градче. Водата от минералните извори е сходна по състав с тази на световноизвестните извори Виши във Франция и е подходяща за профилактика и рехабилитация на сърдечно-съдови заболявания, смущения на нервната система, нарушения в обмяната на веществата.

Известно е, че въздухът в Банкя се сменя няколко пъти в денонощието, изключително богат е на озон и е изпълнен с фитонциди, които се отделят от боровите дървета. Единственото друго място с подобен въздух в Европа е известният чешки курорт Карлови Вари.’’

# 754
  • Мнения: 3 534
Е, да бе, лъже. Всъщност може да не е 150000, а 148000. Ама пък наполовина не е.

# 755
  • Мнения: 3 608
Е, да бе, лъже. Всъщност може да не е 150000, а 148000. Ама пък наполовина не е.
Градът Е много запустял и се хващам на бас че е под 100 000 постоянно живеещи.

# 756
  • Мнения: 12 003
Сия Маритима, в Русе ли живееш? Градът намаля, но съвсем не е запустял. Да, преди 30 години беше 200 000+, днес е 150 000, но преди 70 години е бил 45 000.

# 757
  • Мнения: X
Статистиката няма как да лъже при преброяване на населението.

# 758
  • Мнения: 3 608
Статистиката няма как да лъже при преброяване на населението.
Е Как да няма като голяма част от децата са студенти и не живеят в Русе.Звънят на вратата колко души ви е сем 3 ама не питат детето или мъжът къде е?Мама Ру  Русенец съм но живея В Сф вече 20г.През няколко месеца съм в Русе майка ми и сестра ми живеят там.Имам наблюдения когато аз се махнах колко хора от моя набор и по големи от мен ги няма сега там.Младите също ги няма за 20г не са се родили толкова деца колкото хора са напуснали градът. Е от къде са тия 172 000?Аз ще се радвам ако има толкова хора да живеят там, нали виждам какво е по улиците ,постоянно търсят работна ръка но няма кой да работи.За мен цифрите не са реални колкото пъти да съм в Мола все едно бомба е паднала ако има хора би трябвало да е фраш.Защо големите брандове нямат магазини в Русе та даже и това,че румънци все идват да пият кафета..Градът умира в моите очи.Да имам доста приятели които са все още там но са все по малко.Икономически инфраструктурно,чистота в всеки един аспект, всичко е по кривата надолу както и населението на града. Новата зала бутафорна колко концерта имаше от отварянето И,хората в Русе са хора на културата ако има население ще има и концерти и публика да ама Не.Дай Боже да се развива да се подреди да се върнат хората но уви.

# 759
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
От турските села много народ се изсели в Русе.

# 760
  • SF
  • Мнения: 21 167
Къща за почивните дни някъде няма нищо общо с постоянно живеене на даденото място. Никой не оспорва качествата на Хисаря като туристическа дестинация. Само че за почивните дни не ти се налага нито да търсиш добро училище, нито лекар, зъболекар, болница, работа (ако все пак се наложи), нито забавления и извънкласни дейности за децата, нито частни уроци, или фризьор, козметик и т.н. Щото за театър, кино, концерти и спортни мероприятия разбрахме, че може да се ходи до съседен град (което пак не винаги е толкова просто с малки деца), но за козметични процедури и зъболекар аз лично не съм склонна да ходя извън населеното място редовно.

Поради липса на всичко изброено в нормалния му съвременен вид, певицата М.П. изкара точно 2 месеца в Казанлък и се върна да ражда и да отглежда деца в други условия. Нищо, казва тя, нищо няма там. Само цигани, мизерия и празно. Денят минава, без да ти се е случило нищо.

Аз те разбирам, че изборът е труден. Ако си имаше мечтан град - Несебър или Копривщица, примерно,  и  всичко в него ти харесваше, привличаше и ти стигаше, тази тема нямаше да я има.
Лично аз не бих сменила града, в който живея и хубавото е, че не ми се налага поне за момента, защото не виждам друг вариант.
Или не искам да виждам.
Има много хубави места в България, посещавам с удоволствие, ако имам възможност, но в същото време се радвам, че не живея постоянно там.

За съжаление това е нормалната обстановка в България и вариантите за удобни и привлекателни за живеене достатъчно големи градове са сведени до 2-3. И то с компромиси.
В Германия, Франция, Испания такъв избор не би бил толкова ограничен. И там би могло да се оформи дискусия, но с обратен знак. Тук избираш от 3, които горе-долу стават, а там от 100, които еднакво стават - също труден избор.

И не на последно място, но има голямо значение кой къде е живял преди преместването и с какво му се е налагало да се справя. Едни и същи обстоятелства за един може да са спокоен начин на живот, а за друг скучен начин на живот.

Много модерно стана за някои софиянци, подобно на западняци, да се местят в по-малки градове. Имотите били по-евтини, въздухът бил по-чист, бабите им давали по-истински домати.. И като свърши лятото, ваканцията и сгънат шезлонгите, почват да мрънкат, че там живот нямало и събота и неделя обикалят моловете.

# 761
  • Мнения: 12 003
Това, че населението е спаднало отпреди 30 години не значи, че градът замира. То само 2-3 града "растат" в България. На концерти не ходя, но доста събития има в новата зала. Е, няма как да си мерим със София, ясно е. То и Макдоналдс няма, значи умираме или русенци си имат собствено мнение относно храната? Молът не ми е мерило. Скъпите марки също. Заплатите не са като в София, а има доста по приятни места за разходки от мола. Е, аз си живея в града и те уверявам, че далеч не е на умиране. Кусури си има, ама аз и на София мога да намеря доста нищо, че ходя веднъж в годината по работа. Идеално няма, или поне идеалното за един не значи идеално и за останалите.

# 762
  • Мнения: X
Студентите се преброяват в града, в който учат. Пък и е Русе едва ли има 30 000 студента, че да не излизат сметките. Откъдето и да го погледнеш, това е 5-я по-големина град и колкото и да замира, държи фронта.

# 763
  • Мнения: 30 802
Как бе, баш Хисаря е пълно с козметични и СПА процедури и салони, по хотелите. За децата има конна езда, тенис ще се намери, инструмент сигурно някой преподава в града. Велоалетите са хубави, наблизо има трекинг пътеки в Стара Планина, има басейни.

# 764
  • SF
  • Мнения: 21 167
Това, че населението е спаднало отпреди 30 години не значи, че градът замира. То само 2-3 града "растат" в България. На концерти не ходя, но доста събития има в новата зала. Е, няма как да си мерим със София, ясно е. То и Макдоналдс няма, значи умираме или русенци си имат собствено мнение относно храната? Молът не ми е мерило. Скъпите марки също. Заплатите не са като в София, а има доста по приятни места за разходки от мола. Е, аз си живея в града и те уверявам, че далеч не е на умиране. Кусури си има, ама аз и на София мога да намеря доста нищо, че ходя веднъж в годината по работа. Идеално няма, или поне идеалното за един не значи идеално и за останалите.

Е как ще е на умиране...
Имах предвид, че много зависи, ако ни се наложи преместване, кой от къде се мести. Не искам да обобщавам, защото всеки ще намери пример, който ще опровергае обобщението ми. Калина е родена в град с население 30 хиляди и обмисля да се премести в Габрово, Казанлък. Но я ме попитай мене, аз какво ще правя в Габрово или в Казанлък. Нито ще имам работа, нито среда...
Изргаждаме различни отношения относно кое да ни е мерило и за какво според това, което сме и начина  на живот, който сме водили.
Пак ти казвам, че в София може да ти писне от празни приказки:  Отиде им препичането!
И тези глупости ги приказват с един сериозен вид, сякаш знаят как се дои кравичка в 6 сутринта. А и е добре  да й се почисти малко на кравичката...

Общи условия

Активация на акаунт