Гордо пъчиме кореми, към ОКТОМВРИ без проблеми

  • 16 222
  • 269
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 708
                             Hug
За майчинството-да попитам-ако това за 90% от осигурителния доход го приемат,аз като се водя болнични от 6 месеца насам и сигурно докрая,а болничните са 80% от дохода,тези 90% от 80-те% ли ще са?Ох не знам дали ме разбрахте,малко объркано го написах? newsm78

Даа, май е точно така! Аз съм в същото положение и почти съм убедена, че ще е така, защото се гледат последните 6 м. Малко сме прецакани, но пък си вземаме заплатки 6 м, а си стоим вкъщи пред компютъра  Wink


Ей това от кодекса на социалното осигуряване отговаря точно на вапроса:

Чл. 49. (1) (Доп., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) (Изм., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

Значи най-малко 160 лв засега, колкото е минималната РЗ за страната

Да, Калима, това е ясно, но тези 90% ще са от заплатата ми или от сумата, която получавам сега като съм в болничен (80% от заплата), защото при мен се получава разминаване с около 40-50 лв от това, което вземах докато ьодех на работа и това, което вземам сега, и ако са 90% от по-малката сума??????
Ето това е същинския въпрос!

Ами мисля че е 90 % от сумата която получаваш като болничен (тоест 90 % от 80-те % от заплатата ти). Поне така беше при мен миналия път, не вярвам да има промяна но е по - кофти варианта. Аз само се надявам тази промяна да касае и нас, защото ще сме заварено положение и може и да не ни огрее

# 61
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
За мен няма значение върху каква база ще ми смятат % защото "коректният"  #Cussing outми работодател ме осигуряваше на минимална, така че ще си вземам минималната  Cry

# 62
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
И добро утро на всички на мен съня ми бяга ли бяга, и така ме боли кръста, че по цяла вечер само се въртя и не мога да си нямеря масто да ми е удобно

# 63
Добро утро  и от нас,
аз днес съм на работа и така ми се спинка всяка събота,че направо ми е мъка да ставам за работа,вместо да си почивам.
Относно имената ние все още не сме мислили,но аз съм решила че няма да се съобразявам с никой,най много да се консултирам с таткото.
А това за майчинството,каквото и да приемат винаги ще сме прецакани,тъй като повечето от нас ни осигуряват на минимална работна заплата.
KaliMa и аз така имам нарушен и неспокоен сън напоследък.Сънувам какви ли не глупости.Но то май всички мами се оплакваме от това.То си е нормално.После пък като се родят бебчовците няма да имам е никакъв.
Приятен weekend и целувки на коремчетата Grinning

# 64
  • Мнения: 1
Добро утро!
Утре рано-рано заминаваме на моренцето newsm44  Днес ще се стяга багажа и мама обеща да ми даде от нейните рокли, защото нищо не ми става от мойте дрешки. Не смея да пробвам и банските си, отлагам мига на разочарованието до последно....
Гледах по магазините за нещо ново, но като си представя, че само тази година ще го нося (или поне така се надявам)  Rolling Eyes не ми се иска нищо да купувам. 
Дано приемат тези промени в закона и на второ четене, защото като си видя фиша от заплатата и данъците - лошо ми става какво плащам на държавата #2gunfire Откакто работя вече осма година се осигурявам на реалната си заплата и сега не ми е много ясно след 135 - те дни как ще е с новите "доходи"Simple Smile), но най-важното е да сме живи и здрави, всичко друго се наглася!!!!
 Много поздрави и целувки на всички коремчета,  сигурно едвам ще смогна да ви изчета , като се върна
 love001

# 65
  • Мнения: 2 015
За мен няма значение върху каква база ще ми смятат % защото "коректният"  #Cussing outми работодател ме осигуряваше на минимална, така че ще си вземам минималната  Cry
И аз съм така newsm45!

# 66
  • Мнения: 2 152
Ку ку и от мен Party

Как сте днес? На мен ми е много готино настроението. Запазихме си вече местенце и на 18 юли заминавме на морце на Слънчев бряг, в една много сладка вилааа newsm44Нямам търпение  Mr. Green Въобще обаче не ми пука дали ще ми стане банския. Та нали сме бременни. Ще си купя нов. Сега ни е паднало да сме цоцоланки, няма какво да се депресираме. preggo

В момента у нас има майстори и едно чукане и клопанеее. Не е приятно, май като гледам почти всички правим или ще правим някакви ремонти. После обаче ще е хубаво и бебчо ще спинка на чистичко и новичко Heart Eyes

Неса, изпробвах ти рецептата. Ммм на мен много ми хареса. Обаче аз не слагам захар, ей така си го пия натурално и много ме кефи шейка Mr. Green

Отивам да простирам prostor Чао на всички и приятен уикенд

# 67
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 371
Дзак и от нас Mr. Green
Ако щете ми вярвайте ама цял ден ви чета и цял ден ме мързи да пиша Crazy
Малко позахладня тук при мен и преди малко с тати се разходихме малко навън и вече съм уморена Blush
Кръц айде на моретооооооо Party Party Party
Туй за болничните ми е пълна Индия за мен. Като цяло не ме касае защото съм съдружник и освен майчинството си получавам и други доходи Mr. Green Но ста прави, че много работодатели /не и аз/ осигуряват на минимална а иначе работника получава повече Twisted Evil И ако е така то по-добре да вземате майчинство 160лв. #Cussing out гадна работа...няма оправия тая държава и това е Crossing Arms Ох развълнувах се......
Още работи щях да пиша ама забравих какво ooooh! уф за къде съм незнам вече Mr. Green
Марче страхотни имена за момиченца Peace
Аз цялата съм в някакви пъпчици...майка ми вика, че сигурно е от жегата....то че и двойно се потя сега. Crazy
Ами това за сега от мен...ако се сетя още нещо ще пиша...
Целувки мамчета Heart Eyes

# 68
  • Кюстендил
  • Мнения: 104
Здравейте и от мен в тая жега,добре,4е заваля за малко,та сега се диша.Докато се усетя,4е имаме нова тема.............едвам ви из4етох.Доколкото знам за май4инството то се определя от заплатата и няма нищо общо с болни4ния отпреди раждането.С 1 бременост бях болни4ни 6 месеца и след като родих си взех цялата сума,защото БОЛНИ4НИЯ ЗА ПРЕДИ И СЛЕД РАЖДАНЕ(тези прословути 135 дни) СЕ ИЗПЛАЩАТ 100% ОТ ЗАПЛАТАТА,А МАЙ4ИНСТВОТО Е ТВЪРДО ОПРЕДЕЛЕНО И НЯМА НИЩО ОБЩО С БОЛНИ4НИЯ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ.Надявам се да сте ме разбрали

# 69
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
...БОЛНИ4НИЯ ЗА ПРЕДИ И СЛЕД РАЖДАНЕ(тези прословути 135 дни) СЕ ИЗПЛАЩАТ 100% ОТ ЗАПЛАТАТА,А МАЙ4ИНСТВОТО Е ТВЪРДО ОПРЕДЕЛЕНО И НЯМА НИЩО ОБЩО С БОЛНИ4НИЯ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ.Надявам се да сте ме разбрали

Не са 100%, както цитирах по горе

Чл. 49. (1) (Доп., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) (Изм., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

90 % са, а не 100 %. А ако си осигурявана на минимална заплата обезщетението за бременност и раждане ще е колкото минималната заплата

Това е , не е добре но толкова са ни отпуснали ония горе  #Cussing out

# 70
Здравейте, момичета! Може ли да ме прибавите и мен към списъка с термините.  Аз съм от Пловдив на 28 години, първа бременност, термин 16 октомври.

# 71
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 467
pshesh . добре дошла и лека и безпроблемна бременност!  bouquet
Ей супер, още една пловдивска мама  Grinning

# 72
  • Мнения: 6 642
Привет на новите мамчета/с някой се знаем-ILMA/ welcome
Явно всички днес сте по разходки .Ние ще изчакаме да стане 20ч. да идем на бира и риба .
Решихме ще ходим на моренце сигурно в Несебър.
Последните седмици не съм качвала килца и съм доволна  newsm74
Е хайде до утре.

# 73
  • Кюстендил
  • Мнения: 104
Добро утро на вси4ки,хайде да изпием по едно кафенце заедно  Coffee. Добре дошли на новите мами-лека и успешна бременост им пожелавам.
Мен няма да ме има известно време,защото отиваме на село при свеки,та да си обереме няколкото декара 4ереши.ДА ЗНАЕТЕ САМО КАК НЕ МИ СЕ ХОДИ newsm45

# 74
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 371
Добриутро и от нас bowuu
Вчера хвърлях по един поглед тука ама никой не пише бе момичета...жегата ли ви погна или хукнахте по плажвете Mr. Green
При мен си е солидна жигичка...стоя и се потя като морж Crazy
Добре дошли на новите мами  bouquet
Лек и прохладен ден мамчета Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт