Вземане на булка ?За или Против

  • 10 209
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Била съм на сватби със и без взимане и откупуване на булката. Възможността за чудесно прекарване или сеир и простотия винаги я има. Хубаво е булката предварително да е решила и инструктирала сватбарите, какво иска и как да станат нещата, че да не се получи като на една сватба - от блъскате и натискане пред вратата, бутнаха една от шаферките и момичето си счупи ключицата на портмантото.
А това с чаршафа съм чувала, че по циганските сватби още се практикува...

# 31
  • Мнения: 478
На моята сватба имаше взимане на булка и беше много забавно и интересно. Шаферките го караха да пише обещания, имаше бъзици, приятелите му дойдоха с резачка, която включиха и се шегува ха, че ще отрежат вратата. Накрая бутнаха вратата и влязоха с нея. Като цяло се получи много забавно. А самия момент пък на излизането на булката от дома й, и предаването на младоженеца, няма по - мил и по-разчувстващ момент за мен на цялата сватба от този. Това е момент, в който толкова емоции бушуват в теб, момент в който осъзнаваш, че от този момент нататък поемаш по нов път. Едновременно малко тъжно, но и невероятно, незабравимо усещане. Иначе и другата ти идея е готина, по-съвременна, но аз бих я използвала като идея за фотосесията и да си направя взимането на булката, както и на кумовете и там ако се готини кумовете стават големи забави и остават после спомени за цял живот.

# 32
  • софия
  • Мнения: 78
Редно е да се спазват традициите.

# 33
  • София
  • Мнения: 28 116
Редно е да се спазват традициите.
Защо?

# 34
  • София
  • Мнения: 22 887

И според кого?

# 35
  • Мнения: X
Редно е да не се налагат чужди виждания върху младоженците. Ако те желаят да спазят традициите - хубаво, ако не - пак хубаво.

# 36
  • Мнения: 6 889
И аз винаги съм смятала, че човек трябва да прави нещата по свой вкус. Ние вечерта преди сватбата си спахме заедно, много редки са случаите, в които сме се разделяли през годините и ми беше абсурдно да си лисваме точно тази нощ. В сватбения ден ММ отиде да се приготви в хотела и трябваше заедно с кума ни да дойдат да ме заберат от вкъщи и да отиваме към мястото на фотосесията, но се получило някакво недоразумение и кумът първо дойде у нас и се получи така че аз забрах ММ, не той мен Grinning

# 37
  • София
  • Мнения: 378
Нашата сватба беше тип американски стил и баща ми ме заведе до олтара, а ММ две красиви момичета. Да бяхме в голям хотел, но и да бяхме в София бих го направила пак така. Мн по красиво и нежно е а и така всички гости виждат булката за първи път. Но всичко си зависи от желанията на младоженците. Просто това обикаляне по домовете и играене на хора на улицата, както и влизане на 50 човека в къщите ми идва малко в повече, едно че не всички успяват да видят всичко, друго че понякога има щети по дома а и в крайна сметка идеята е вие двамата да се видите за пръв път, а е и доста трогателно когато бащата те дава на Мм

# 38
  • София
  • Мнения: 22 887
Нашата сватба беше тип американски стил и баща ми ме заведе до олтара, а ММ две красиви момичета. Да бяхме в голям хотел, но и да бяхме в София бих го направила пак така. Мн по красиво и нежно е а и така всички гости виждат булката за първи път. Но всичко си зависи от желанията на младоженците. Просто това обикаляне по домовете и играене на хора на улицата, както и влизане на 50 човека в къщите ми идва малко в повече, едно че не всички успяват да видят всичко, друго че понякога има щети по дома а и в крайна сметка идеята е вие двамата да се видите за пръв път, а е и доста трогателно когато бащата те дава на Мм

Била съм н сватба с обикаляне навсякъде и после като при вас пак бащата заведе булката до масичката за подписване в хотела.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 429
Традициите са това,което ни отличава като нород.Какво по-българско от хоро, вземане на булка, църковен брак.Но наистина човек да го чувства със сърцето си.Гледайки американски филми и приемайки техни традиции и начин на отношение мисля , че не печелим , а губим себе си.Ако смятаме да живеем в България мисля , че трябва да си я обичаме и с географията и с фолклора , за да има какво да предадем и на децата си.

# 40
  • София
  • Мнения: 28 116
Църковният брак е българска градиция?

# 41
  • София
  • Мнения: 378
Аз не мисля че като заемам неща които ми харесват от Америка или Европа е нещо лошо. Напротив. Ако иска човек да е традиционалист и да запази фолклора тогава не виждам защо се купуват рокли с дълги шлейфове или има шаферки в еднакви рокли. Както и това бутафорно подписване пред гостите след като вече са сключили брак.Факт е че вече мн са се смесили традициите в сватбите и ако някой наистина иска българска сватба то тогава трябва да забрави за всички екстри като шафери, торти и т.н и да отиде на село или в Жеравна. Аз пак казвам мое лично мнение е че е по красиво и романтично да се видят пред олтара. Губи се смисъла ако преди това има взимане и т.н или фотосесия на младоженци които обаче още не са казали Да.В крайна сметка сте поканили Х брой гости и е хубаво те д присъстват на всички мероприятия, а не да се делят кой къде да отиде и да обикаля цял град с колите. Освен това се случват и гафове- трудно паркиране в последния момент, както и закъснение заради снимки или забавяне по домовете на кум,булка...

# 42
  • София
  • Мнения: 28 116
Сещам за традицията с благата ракия и всичко, свързано с нея. Доста унизителна традиция, добре че е отпаднала.
Не всяка българска традиция е добра.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 885
На мен традицията с тъпани пред къщата и булчинското хоро, дето ти лепят пари, не ми харесват. Това не значи, че не включихме други обичаи на сватбата, като минаване под 3 ленти и захранване с питка, имаше и програма с ансамбъл за народни танци, които вдигнаха хората на женско и мъжко хоро. Всеки сам си решава кои традиции да включи и кои не му харесват.

# 44
  • Мнения: 3 439
Сещам за традицията с благата ракия и всичко, свързано с нея. Доста унизителна традиция, добре че е отпаднала.
Не всяка българска традиция е добра.
Би ли споделила, че ми стана интересно?

Общи условия

Активация на акаунт