Септемврийски бебета 2018 - Тема 3

  • 61 971
  • 737
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 2 124
Зърнени култури мисля, че не могат да се варят в уреда на Авент, поне според упътването не може, а и то има дупки като се обърне каната за варене и ще се набият вътре зърната.

Месо може да се вари вътре познавам хора, които така го приготвят, но аз го варя отделно просто от параноята ми Grinning

За зърнени култури ползвам една Яйцеварка на Delimano  с приставка за варене на зърнени култури Grinning
На същия принцип като Авента е и става за нула време.

Аз ползвам и готови Био каши, закупени от Био магазин в Германия, приготвям и домашни също така, но то не смогвам всеки път аз да й приготвям кашите (като не са смляни на брашно, трябва непосредствено преди ядене да се приготвят).

Зеленчуковите пюрета обаче са само домашно приготвени обожава ги.

# 541
  • Мнения: 319
Момичетата които вече сте въвели някаква мазнина към пюретата, каква и по колко? Hug

# 542
  • Мнения: 2 124
Аз слагам съвсем, съвсем малко на върха на ножа, пречистено Био краве масълце, но слагам от вчера малката е на 7 месеца, преди това не съм добавяла мазнина.

# 543
  • Мнения: 274
Аз също добавям краве масло в зеленчуците на око от както сме на 5 месеца.

# 544
  • Мнения: 162
Аз добавям една - две капки зехтин

# 545
  • Русе
  • Мнения: 301
Зърнени култури мисля, че не могат да се варят в уреда на Авент, поне според упътването не може, а и то има дупки като се обърне каната за варене и ще се набият вътре зърната.

Месо може да се вари вътре познавам хора, които така го приготвят, но аз го варя отделно просто от параноята ми Grinning

За зърнени култури ползвам една Яйцеварка на Delimano  с приставка за варене на зърнени култури Grinning
На същия принцип като Авента е и става за нула време.

Аз ползвам и готови Био каши, закупени от Био магазин в Германия, приготвям и домашни също така, но то не смогвам всеки път аз да й приготвям кашите (като не са смляни на брашно, трябва непосредствено преди ядене да се приготвят).

Зеленчуковите пюрета обаче са само домашно приготвени обожава ги.
Зариби ме с този уред за яйцата. И аз ще си взема, понеже искам и кашите аз да и приготвям. Търся рецепти. Ти как приготвяш, когато не ползваш готови? А месото го вариш във вода ли? И аз съм малко параноя 😁

# 546
  • Мнения: 2 124
Ами варя го във вода месото, но вече ще го правя в уреда,защото изпробвах да сваря малко пилешко и го свари добре.

Ами аз като правя каши варя зърнените култури и ги пасирам с АМ и добавям плод и сервирам на малкото, така съм правила от ориз, просо, елда.

# 547
  • Русе
  • Мнения: 301
Ами варя го във вода месото, но вече ще го правя в уреда,защото изпробвах да сваря малко пилешко и го свари добре.

Ами аз като правя каши варя зърнените култури и ги пасирам с АМ и добавям плод и сервирам на малкото, така съм правила от ориз, просо, елда.


Супер, мерси за инфото Simple Smile
А кога почнахте с кашите? Днес сме на 11 ден от захранването и само 3 зеленчука съм вкарала- картоф, тиква и батат. Следващите са ми морков и пащърнак.. тях вече за по 3 дни мисля да вкарвам. Понеже ака през два дни и доста се пъне докато изкара "пюрето" на третия ден, си мислех да и дам круша и слива, но чисти и по няколко лъжици. Кашите мисля към 7месец да въведа /за да не се запече, а и още я кърмя не бързам да замествам СЗ/, по това време и месото и жълтъка. Като се чудя първо давам жълтък през ден 1 седмица и тогава почвам с месото или един ден жълтък, втори ден месо, трети ден чисто зеленчуково, после пак жълтък... и т.н.... лесно ми беше до сега ама вече почвам да се обърквам 😳

# 548
  • Мнения: 505
На мен ей тези клипчета много ми помогнаха.
https://www.youtube.com/watch?v=1NeJEo489m8

# 549
  • Мнения: 162
Здровейте мами! Моята бебка от два дена си върти главата наляво надясно супер  бързо.. някое друго бебе да прави така или да сте чували нещо по въпроса?

# 550
  • Мнения: 2 124
Аз първо захраних със зеленчуците, после постепенно вкарах плодовете и бяха минали едно поне 20-ина дни( през които си хапваше зеленчуци и плодове) преди да започнем кашите (зърнените култури като елда например по-скоро регулират изхожданията отколкото да запичат).

Ако не искаш да заместваш хранене можеш да й приготвяш кашите с кърма.
Аз приготвям с АМ.

14 дни давах жълтък през ден и чак тогава включих мръвката и редувам 1 ден с жълтък, 1 ден с месо, неделя посно.

И моята преди си въртеше така главата и ми казаха, че е нормално двама лекари питах, отшумя вече.

# 551
  • Мнения: 319
Здровейте мами! Моята бебка от два дена си върти главата наляво надясно супер  бързо.. някое друго бебе да прави така или да сте чували нещо по въпроса?
ние сме така когато заспива. Вече повече от 2 месеца. Попитах 2ма лекари казаха нормално е така се приспиват. Но при нас не отшумява и взех да се притеснявам

# 552
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 148
Привет мамчета,

Дали има още някоя като мен от кърмещите без цикъл? На 18 малчо ще стане на 7 месеца, а от гостите ни вест, ни кост. С първото детенце, въпреки, че кърмех ми дойде на 50 ден, а сега....

# 553
  • Мнения: 93
Ехоооо! Мадамиии, тука ли стеее? 😂😂😂 Мисля, че вече сте ме забравили и сега ще ви дръпна един пост, щот' ни мой тъй!!! 😁. Първо ще желая да се изхваля яката, после пък ще се оплача като за последно. Станах популярна 😂😂😂. Всяка вечер ме очакват разтревожени, или любознателни мили майчета, които имат различни въпроси и просто не стигам до форума. Но! Това не значи, че съм ви забравила, или пък, че нямам какво да ви кажа и разкажа. Аз винаги имам, бе хора!!!! Тааа, по приложенийцето ми the wonder weeks, ако следите какви глупостички си драскам все, Алис точно излезе от leap 5, което ще рече, че минахме точно през 5-тото гадничко периодче, което е наименовано Светът на връзките, The world of relantionship. Сега разбирайте, че и за вашите бебенца се отнася, касае всички септемврийчета, макар че Алис я касае особено много... 😂. Поръчах си и книгана, щот' имам много време за четене напоследък... /ироничен наклон/ Тея хора или имат камери у нас, или имат скрити гномчета-клюкарчета по шкафовете... Егати, описали лично моето бебе, честно. Толкова точно и прецизно, даже и мен са описали. В този период, който продълэава от 22-26 седмица, след ТЕРМИН, а не след раждане, бебенцето открива връзките между нещата- тоест отношенията между предметите- те могат да бъдат вън, вътре, над, под, между, зад, пред... общо взето почват да разбират триизмерния свят. Вече когато видят кутийка да речем- не се задоволяват с видимото, а търсят дали вътре има нещо, дали дрънчи, как би могла да се разглоби. Правят връзки между конкретен шум и значението му- тоест чуват шум от шумоляща торбичка, търсят я с очи и очакват да я стигнат, чуват звънец, свързват го с врата, чуват ключове- знаят, че тати се прибира и тн и тн. При Алис например забелязах няколко промени в тази посока- прави връзка между дистанционното и телевизора- като вземе дистанционното и веднага поглежда към телевизора, даже сменя канали доста успешно, като чуе входната врата и се обръща към вратата на хола, която не е в същата посока, като вземе телефона ми- го държи с две ръце като мен- все едно пише...аз нали все това правя 😂. И това не е единично поведение, а обичайно. През този период бебенцата разбират разстоянието от един предмет до друг, както и осъзнават дистанцията между тях и родителите си. По този повод, се появяват често 2 неща- пълзенето- в опит да достигнат желания предмет, или човек, второ- раздразнение, породено от страх, че майката е на разстояние, което бебето не умее да контролира. Тоест бебето осъзнава, че мървите в обратна на него посока, което в неговите очички е отдалечаване- понеже чак сега то е напълно развито да възприеме това правилно. За него светът е доста плашещо място, когато вие сте р другата стая, защото лъвовете и тигрите може да са навсякъде около тази пещера... то откъде да знае, че е защитено у вас. А пък и кака като нашата, дето тича и скача и играе като луда- бебето не е особено защотено, ако не ги виждам и така става, че обигновено все му се случва нещо на практика... Та, двете неща, които ни сполетяха през последната седмица са пълзенето- Ураааа Алисче пропълзя на 4 крака, супер сладко и уверено и второто Алис ме влудяваааааааа, крещи и реве само ако съм на две ръце разстояние, вместо на 1, ако стана до тоалетна, или да и направя обяда на нея и на кака и, се почва крещене, което преминава в истеричен рев и не е успокояема изобщооо. Супер крива, раздразнителна и лесно се уморява от всичко. Това е абсолютно описание от авторите на книгата. Иска да я забавлявам непрекъснато, да я нося, да съм до нея неотлъчно. Не харесва други хора осоцено, ако не са баща и и кака и, даже баща и под въпрос. Седи в него, ако ме вижда, ако не- писъци. Което да не ви подвежда- не ме обърква кое е правилно, или не, просто ме е изтощило. В тази ситуация, с опит от първото ми дете, което преживяваше тези периоди сто на сто като бебето, да се опиташ да се разделиш от бебето като го оставиш на баба, татко, дядко- това е огромна тактическа грешка. Не че нещо ще му стане, но това е най-големият му страх и вие опитвайки се да го "научите" да осъзнае, че трябва да прекарва време и с други хора- всъщност му го сбъдвате. Най-големият ужас! Бебето се чувства изоставено и най-важното, че като не ви вижда то вече осъзнава, че нищо не може да направи, тоест вие не сте толкова наблизо, че да ви стигне и в резултат на това- плаче. Най-интересното при нас е, че Алиска е почти залепена за мен, но пък понеже начинът по който възприема заобикалящата я среда е съвсем чисто нов, тя е толкова раздразнителна и превъзбудена, че плаче от сутрин до вечер, освен, когато яде или спи... Което еее... нали... Колкото и да съм наясно те в книгата неслучайно пишат и за мен- че е нормално да съм нервна, да ми е писнало и да се моля да свърши. Изпуснали са само, че мечтата ми тези дни е да се облека като тексаски шофьор на тир и да вляза през вратата на хола, все едно влизам през половин вратички на кръчма в дивия запад, да се изплюя през зъби /в салфетка, че като знам какво ми коства 1 снирка.../и да погълна на екс шише уиски... Е, не може да е такова напрежение. Отгоре навсичко захранването така и подейства на перличка, че може да се изака и 5 пъти на ден, в най-различни творчески цветове и текстури и задължително за платно ползва вски бодита, клинчета, блузки, чорапи... Така, де- няма накакъв си памперс да ограничи това изкуство. И аз постоянно къпя, пера, успокоявам, гушкам, готвя, слагам да спят, рева през това време, пия, после пак наново... Братче направо единственото, което можеше да се случи и да е по-гадно от тоя период беше баща им да замине за 2 дена някъде си, да оправял колата. Мамицата и, тая пущина. То по-добре да беше с любовница на почивка, щеше да се върне възстановен и щастлив, не няк'ъв си смачкан, изцапан и крив. Ама като ме видя мене, че приличам на пребита /в ония бар, дето споменах по-горе.../ и реши тихичко да си вземе душ и да поръча семейна пица... 😀. Освен това, че пропълзя, Алиска реши, че е подходящо и да се изправя и така на 6м и точно 14 дни почна да се изправя и по мебелите. Днес цял ден с това се занимава, когато не реве... супер опасна е, постоянно пада и ближе всичко, или съм с парцала, или съм в очакване да се изсипе отнякъде малкото и дупенце. Ако знаете какво е да те гони едно пълзящо и ревящо в отчаяние да не му избягаш... направо ми се къса сърцето. Слагам я в раницата и я нося 15-20 мин, но общо взето като сме вкъщи не и е забавно... само навън нося активно. И между другото-количката още и е враг номер 1, ползваме я по около 1 час на ден. Това е максимумът и то ако от тоя час-40 мин спи. Не става работата, но все пак, тя ще ми подсказва как и къде, а аз ще се съобразявам, защото трябва да е на 100% щастлива. Тя ще ни е последното бебе. Искам само да е щастлива. Много я обичам. Неземно. С вторите деца човек е по-друг някакси... аз сега нищо не правя на 100 процента, защото ми е много по-важно бебето да се чувства добре, щасливо, задоволено и на мястото си. Тъй, исках и за захранването да тпомена разни работи. Аз съм захранила с картоф, тиква, морков, пилешко, лук, гхи, магданоз, джоджен, цвекло. Според доста литература и няколко специалисти, с които имам лични разговори, обединено съм научила следните препоръки- Ако бебето е на кърма имате няколко варианта за най-оптимално меню- след захранването с няколко зеленчука се въвежда месо, жълтък и риба- първо, защото бебетата на тази възраст /5-6м/ разграждат тези храни до прости аминокиселини, на база какви ензими имат въобще в наличност, второ, защото хемоглобинът на кърмените бебенца по право е по-нисък, заради ниското съдържание на желязо в кърмата. Всъщност желязото от зеленчуци за бебенцата не е усвоимо изобщо, търси се във вида, в който се намира в жевотинските протеини и то в месото предимно. Ако се стремите към бързо заместване на хранене и бебенцето хапва доволно- за да заместите хранене това не бива да става само със зеленчуци, или каши- трябва да има месо, жълтък, риба. По средно 10-15 грама в началото. Около 7 месеца може и по 20грама на порция. Но като за начало така- към пюретата, с които ще замествате- добавяте кубченце месо, рибно филенце, или 1/8 жълтъче, в последствие се увеличават количествата. Но протеин трябва да има. Не е проблем, даже е препоръчително бебето да си досуче, ако желае. Сега, ако имате да въвеждате нови храни и грамажите са по-ниски, например въвеждате ново месо- цяло кубче би било неразумно /говоря в кубчета, защота така съм направила месото- разбирайте 20-25гр/, тоест давате си зеленчуковото пюре, което е около 100 гр,+ 5-10, гр новото месо, и после додавате кърма. Вторият вариант е да предлагате до 80-100гр на хранене зеленчук, месо, плод, каша-каквото и да е- след това предлагате 2-те гърди. Ако бебето не иска веднага след хранене половин-1 час по-късно процвате отново, важното е да не се пропуска хранене при този вариант, за да се вземат протеините и коремчето да не се напълна само с бедна на хранителни вещества за бебенцето храна-каквото е зеленчуковото или плодовото пюре например. Там няма двигатели-нито протеини като хората, нито мазнини, нито въглехидрати. Прилага се като стил на хранене, ако бебенцето отказва да приема повече от 60-80гр на хранене /може и по-малко и до 100 гр/ , докато то само не увеличи порциите. Дали ще дадете кърмата от шише, или от гърда зависи от вашея начин на хранене с бебето. Но досукването е съществено за утоляването на хранителните и емоционалните нужди на бебето на тази възраст. Същото е по отношение на бебенцата на АМ, с тази разлика, че вместо досукване се предлата АМ, или за допиване от шише, или се добавя на прах за доза 100мл към храната. Това е в случай, че бебенцето не поема повече от 100 гр на хранене, или когато е чисто зеленчуково. Изключение може да има 1-2 пъти седмично /разтоварващо/, но дори и тогава следобедната закуска би следвало да е протеинова. За следобедната закуска и за бебенцата на кърма и за бебенцата на мляко- ако се правят каши, кисели, кремчета е желателно да се правят с АМ / за кърмените в началото 6-7месеца- малка доза сз, досукване, а около8-9 месеца дозата за 100 гр ам за пиене в храната,но хипоалергенно мляко!/ Примерно аз кремчета правех на каката така-варя си прамерно каша от елда във водичка /лимец, спелта, пшеница, овес/, после добавям плодово пюре, или настърган плод, от което кашата изстива и като стане поносима за пипане- добавям АМ, колкото за 100 гр. мляко за пиене. Много ги обичаше. Слага съм в последствие бисквитки, ядки, извара, вместо АМ, но като за начало това е достатъчно. Когато не съм слагала АМ просто съм намаляла количеството и съм давала да си досуче. Тома е щадящ начин за захранване, при който се целят две неща-да се адаптира по-плавно храносмилателната система.на мъничетата, на която определено и е трудно и не е за подценяване важността да не се бърза! и второ- да се поддържа лактацията на кърмещата майка, като се остави на детето да увеличава количеството на твърдата храна за сметка на кърменето. Много често срещано е бебе на кърма да се захранва бавно и да яде по 40-80гр на хранене. Някои дори през целия ден изяждат това количество. Вие си давайте всяси дан манджата, бебето си знае работата. И длугото- много е важно на бебето да му е вкусно, аз много пъти съм го писала наляво надясно-пресни подправки-магданоз, копър, джоджен, чубрица, домашни бульони, костен бульон, гхи масло, зехтин, лук, чесън...- това е подходящо, няма страшно нека да им е вкусно- едно зеленчуково пюре рядко впечатлява с вкус и текстура... Не говорим за сол, захар, оцет, а за типичните за националната кухня зелени подправки, които ги има във всяка градина. Все пак целта на захранването е адаптация към храната на възрастните-ние кога ядем пюре от пащърнак с картоф и тиква??? Гадост😀. Аз си сварих домашно пиленце- в бульона сложих сухи подправки- сух морков, сух лук, целина, праз лук- изсушен, пресен морков, пресен лук- прецедих, налях във формички за лед, замразих и зенчуков бульон-лук, морков , чушка, и него прецедих, но и оставих част с парченца и пак замразих. После прехвърлям в пликове. Днес варих картофче, 2 кубчета пилешки бульон, 1 кубче пюре от морков, 2 лъжици тиква, стръкче магданозче, грахово зрънце гхи- пасирах- бебето изяде 70гр - досука още половин гърда... 🤩. Ии така. Кашите също аз никога не съм купувала готови-само веднъж с каката и тя изобщо не яде, а тя ядеше всичко, че просто счетох, че е загуба на пари и продукти и се отказах
. Ще дам още рецептички за кашите и препоръки, но друг път, защото пак моите постове нямат четене.... Хайде за тази вечер толкова, бъдете здрави, бебенцата ви да бъдат здрави и щастливи и ако откачат Алис, да знаете, че е НОРМАЛНО- при някои по-рано, при някои по-късно, при някои по-силно, при други почти незабележимо, но ВСИЧКИ преминяват през този период и имат признаци за раздразнение, когато ги оставяте, или се отдалечавате от тях. Ще мине, ще свърши скоро-аз така си повтарям и гледам да не минавам покрай терасата... 😂😂😂 Кис ю лейдис! Целуфанки!!!

# 554
  • Мнения: 442
Привет мамчета,

Дали има още някоя като мен от кърмещите без цикъл? На 18 малчо ще стане на 7 месеца, а от гостите ни вест, ни кост. С първото детенце, въпреки, че кърмех ми дойде на 50 ден, а сега....
Радвай се Grinning .. Лично не мога да кажа, но бях чела някъде из темите, че на някои чак към 10-12ти месец им идват гостите.

Общи условия

Активация на акаунт