Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Консултации с адвокат

• 38 483
  • 839
  •   1
Отговори
# 795
  • Далечният изток
Аида, ами как - никак. Иска му се на човека.
Няма такава процедура за "отказване", то не е по желание това.
Simple Smile Да, никак. Отговорих вчера на лично съобщение на съфорумката.

gabiplus, делата за издръжка на пълнолетен са различни от тези за издръжка на ненавършило пълнолетие дете. Съгласно разпоредбата на чл. 144 от СК родителите дължат издръжка на своите навършили пълнолетие деца, ако последните не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си, когато учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на 20-годишна възраст при обучение в средно и на 25-годишна възраст при обучение във висше учебно заведение. В този случай обаче е необходимо да се прецени и обстоятелството дали плащането на издръжка няма да създаде особени затруднения за родителя. Това означава, че родителят, от когото се търси издръжка, трябва да притежава средства над собствената си необходима издръжка, които да му позволяват без особено затруднение да отделя средства и за издръжка на пълнолетното си учащо дете. Преценката за това е винаги конкретна и зависи от имуществото, от доходите, квалификацията, семейното положение, здравословното състояние и начина на живот на задълженото лице. Тоест съдът винаги преценява спрямо конкретния случай  дали плащането на издръжка ще създаде или не особени затруднения за родителя. Затова успешното водене на подобно дело за издръжка изисква преценка на съвсем различни обстоятелства от тези, които са съществували при делото за издръжка, когато детето е било малолетно или непълнолетно.

Последна редакция: вт, 25 май 2021, 14:33 от AIDA_N

# 796
  • София
Е, то по тая логика и в университета основен приоритет им е да учат. Wink Иначе да, така се получава с гимназията и пълнолетието преди и сега.
За ученик вероятно винаги ще присъдят, освен ако бащата не е съвсем закъсал финансово - без работа и без шанс да намери. Но 200 лева, да отбележа, за мен не е съвсем символична сума, а за навършил пълнолетие освен това не се прилага минимумът от четвърт минимална заплата.

Бащата имаше запор през последните 15 години и получавахме редовно присъдената издръжка, но с навършването на 18 на сина ми, той е подал молба до ЧСИ за стопиране на издръжката и запорът законно е вдигнат.
БНД вече диша спокойно и с облекчение, че се е отървал от всякакви издръжки и няма вече да дава нито стотинка за сина си, но аз много се надявам съдът да присъди някаква сума, докато младежът е ученик.

Всъщност- каквато и сума да присъдят за следвщата една година, със сигурност ще е по-добре от нула...

# 797
Не съм сигурна, но това дело трябва да се пусне май от самото 18-годишно дете. AIDA_N може да каже, дали е така. Но, ако е така, отношенията между баща и син може да се влошат дългосрочно.

# 798
  • Пловдив
Категорично и несъмнено от самия пълнолетен младеж трябва да се "пусне" исковата молба, има си хас пълнолетен човек да го представлява родител, било то и ученик, издържан от същия този родител.

Между 14 и 18 исковата молба се "пуска" заедно от детето и родителя. Не знам дали това влошава отношенията, предвид, че до 18 издръжка се дължи почти безусловно, а над 18 - само при условие, че не затруднява родителя.

# 799
  • София
Имаме входирана вече молба от 18 годишния младеж и чакаме призовка за делото.
Отношения за влошаване няма, не поддържат връзка повече от 10 години.
И пак да кажа- без дело сумата ще е кръгла нула, с дело- все има шанс да получи някаква издръжка, докато е ученик.

# 800
PL.Ivanova, и сега можете да го изготвите и да го изпратите. Можете и сама, но ако искате, и адвокат ще го направи.
Уведомете го, че от едикоя си дата местоживеенето на детето ще е на следния адрес..... Изпратете го с обратна разписка, за да имате доказателство, че действително е уведомен.
Той в момента не поддържа контакт с вас, но ако реши все пак да си осъществи личните контакти, трябва да знае къде се намира детето.
Ако сама напиша това  уведомително писмо,то ще има ли същата тежест като такова изготвено от адвокат ако реши бащата да се заяде и да заведе дело

# 801
  • Далечният изток
Документите, написани от адвокат, нямат тежест. Просто са издържани в правната стилистика. Все пак аз дори ви казах какво точно да напишете и как да го изпратите... Но пак казвам - ако мислите, че няма да се справите, може и адвокат да ви го изготви. Но не за тежест, а по-скоро за правилност.

# 802
Да впиша ,че от дадената дата местоживеенето на детето(име) се сменя и че личните им срещи си остават както е в решението на съда .Нещо такова нали.Не ми е проблем да си го напиша сама,щом това не е от значение ако той реше да прави проблем.Аз даже планирам и да му звънна да му кажа и по телефона,но искам да го има черно на бяло все пак за да не вземе да ме съди

# 803
При развод и присъдени родителски права на мен необходимо ли е при записване на училище на детето подписа на бащата?

# 804
  • Буркина Фасо
Не.
Задължение е на отглеждащият родител да запише детето на училище, както и да осигурява присъствието му.

# 805
  • Далечният изток
Би трябвало този, който упражнява родителските права, да запише детето на училище. Искат подписите и на двамата родители ли?

Последна редакция: вт, 08 юни 2021, 17:27 от AIDA_N

# 806
Не знам затова питам тъй като ще местя детето си в друго училище и се притеснявам да не би да искат подпис и на другият родител.
Честно казано като цяло ме интересува къде би в коя институция би ми се наложило подписа на бившият ми съпруг,защото в решението за развода ни пише само че правата са присъдени на мен

Последна редакция: вт, 08 юни 2021, 17:15 от PL.Ivanova

# 807
  • Далечният изток
Би трябвало само с вашия подпис.

# 808
Добре а за какво и кога ще ми трябва подпис и разрешение на бащата?За смяна на адрес?За преместване ?

# 809
  • Далечният изток
Чак толкова не съм запозната, но все пак по институции решението да си е във вас.
Единственото, което е сигурно, че е необходимо разрешение от другия родител, е излизане с детето от България.

Общи условия

Активация на акаунт