Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 5 фев. 2019, 10:17 ч.

Учредено вещно право на ползване

  • 972
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте. Собственик съм на имот , придобит чрез дарение, когато съм била непълнолетна. Дарителите (баща ми и майка ми) са си запазили правото на ползване докато са живи. Прочетох в чл.11 на закона за местните данъци и такси, че данък за този имот дължи не собственика(аз) , а ползвателите. Да, но вмомента имам натрупани близо 7000 лв данъци (имота е със статут снек бар и данъка му е около 600лв годишно) на мое име. Това неправомерно ли е и при кого да си търся правата ? Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 2 151
Така е. Ползвателите с учредено вещно право на ползване са данъчно задължените лица. В данъчната декларация следва да са посочени и ползвателите, същите следва и да получават известията за размера на данъка.
Имате право на иск срещу родителите си за горната сума, освен ако не се разберете с тях доброволно да си я платят.

# 2
  • Мнения: 23
Така е. Ползвателите с учредено вещно право на ползване са данъчно задължените лица. В данъчната декларация следва да са посочени и ползвателите, същите следва и да получават известията за размера на данъка.
Имате право на иск срещу родителите си за горната сума, освен ако не се разберете с тях доброволно да си я платят.

A защо срещу родителите си ? Тяхна грешка ли е че данъците са се начислявали на мое име от общината, вместо на тяхно ?

# 3
  • Мнения: 2 151
Е, данъчните ли да ви платят задълженията? Пак питам - в данъчната декларация, която някога е подавана, ползвателите вписани ли са? Или да хвърлят боб, за да разберат, че имота има ползватели.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 123
 Правилно са отговорили по-горе. Дори и непрецизни да са били данъчните, данъкът Не е заплатен и съотв. се дължи. Без значение е за данъчните, че вие, вашите родители или който и да е там е получавал съобщенията за данък и не е плащал нищо. Имате право само на иск срещу родителите си.

# 5
  • Мнения: 23
Нямам представа, както казах била съм непълнолетна и изобщо не съм и разбрала какво се случва, а още по малко съм знаела какво означава данъчна декларация. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 151
Амиии, щом можете да пишете вече, то значи може и да си направите съответните справки, където е необходимо. Успех! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 23
Да, благодаря.

# 8
  • Мнения: 31 586
Здравейте. Собственик съм на имот , придобит чрез дарение, когато съм била непълнолетна. Дарителите (баща ми и майка ми) са си запазили правото на ползване докато са живи. Прочетох в чл.11 на закона за местните данъци и такси, че данък за този имот дължи не собственика(аз) , а ползвателите. Да, но вмомента имам натрупани близо 7000 лв данъци (имота е със статут снек бар и данъка му е около 600лв годишно) на мое име. Това неправомерно ли е и при кого да си търся правата ? Благодаря предварително.

Коя година сте придобили собствеността върху имота?
Тогава е трябвало вашите родители да подадат съответната декларация, в която да упоменат смяната на собствеността, както и учреденото вещно право на ползване в полза на родителите ви.
Данъчните не следят служебно тези неща - не са задължени. Оперират според данните, които вие сте им подали.

Това, че при тях вие фигурирате като данъчно задължено лице ме кара да мисля, че има нещо - сигурна ли сте, че родителите реално имат точно ВЕЩНО право на ползване? Защото дори да не е подадена декларация след като вие сте придобили имота, то собственици и данъчно задължени ще се водят пак...родителите ви, а не вие. Няма логика иначе вие да получавате извесстията. По-скоро става дума за недоразумение относно вида точно на придобивния способ - вижте си пак договора за дарение и какво точно пише в него.

Най-лесно е да отидете в МДТ в съответната община по местонахождение на имота и попитате какви декларации са подавани при тях за този имот, и какво точно по отношение собствеността е декларирано.

# 9
  • Мнения: 23
Мен също ме усъмни това, но в нотариалния акт пише ..даряват на дъщеря си сграда еди каква си, находяща се еди къде си и накрая пише "..,като дарителите си запазват правото да ползват имота до смъртта си."

# 10
  • Мнения: 31 586
Ясно. Изглежда е точно така както си го описала и в първият пост...

Значи не са отразили в декларацията своето вещно право...вашите, когато са предекларирали имота след сделката.

Или някоя леля в данъчното не е чела добре декларацията.
Но първото ми се струва по-вероятно...водиш се собственик и за това на теб начисляват.

Трябва да се провери в данъчното какво е подадено...няма как иначе.

Успех с лелите в данъчното..че аз троша сомо нерви там..Stuck Out Tongue Winking Eye

ПС....малко странно как се ползва стопански обект...но там не съм сигурна. Може и да може..

# 11
  • Мнения: 23
А дали може да не е вписано изобщо, че има ползватели по по грешка, а това да е останало само написано в нотариалния акт ?

# 12
  • Мнения: 31 586
Да..това точно имам предвид.
По закон данъчните са длъжни да съдействат при попълване на декларацията. Още повече че се дава и копие от нотариалния акт.

Но тъй като задължението е "семейно" така да се каже...плащането пак се връща в семейството един вид...

Виж за най-старите задължения давността дали не е изтекла.
10г ако са минали...не плащаш.
Посъветвай се...

# 13
  • Мнения: 308
Има 5 години давност за данъците, искайте да ви ги погасят тези от преди 5 години. Оправете си декларацията и си платете останалия данък.

# 14
  • Мнения: 31 586
5г...ама ако няма спиране и прекъсване на давността. Ако е получавала писма..те прекъсват давността и почва да тече нова 5г давност. 10г е абсолютната и най-сигурна давност.
Но има тънкости..нека се посъветва...

Общи условия

Активация на акаунт