Отговори
# 465
  • Мнения: 6 622
Didi i Mitko, веднага нося един бисер.

"Напротив,  оказва се, че не е от СОЦ-а схемата за захранване. Наш роднина, много добър педиатър работи и живее във Франция. Той твърди, че най-новите наблюдения показват, че когато се започне постепенно захранване от 4 месец, детския организъм има повече време да се адаптира и се проявяват по-малко алергични реакции. Ако се започне от 6 месец, то много набързо трябва да приеме различни видове храна, което е по-рисково. Е, че така. Както си мислех да захранвам на 6, сега само чакам да минат ваксините и започвам с плодовите пюренца.

# 466
  • Мнения: 2 050
То може и да е вярно това, чета и аз за най-подходящия прозорец за захранване бил от 16 до 26 седмици, долу-горе 4-6 месеца. Обаче мога да се съглася, ако става въпрос за ЗВБ примерно, там все пак става дума за никакви количества, я влезе нещо в коремчето, я не 😆. А не майки, дето почти насила тикат някакви огромни за мен пюрета по 180-250гр сутрин-обед-вечер, някои дори с биберон, че то детето не знае как да преглътне дори. И на първо място ми е съобразяването с бебето, ако проявяват признаци за готовност по-рано, сигурно бих опитала.

# 467
  • Мнения: 6 622
Е, какво ЗВБ на такова малко бебе. То още не може да си уцели устата с ръка.
Кактусчето беше дала много изчерпателна информация в кърмаческата тема, за това кога е подходящо да се захранва.
 

# 468
  • Мнения: 2 050
А уцелват, уцелват, ако е за да намушкат някакъв боклук Joy Все пак децата се развиват с различна скорост, някои прохождат на 10 месеца, други на година и половина. Така че и с храната мисля, че може да има вариации и не боли да му се даде да си гризне примерно банан или нещо такова, не да му се тикат филии с кайма все пак Simple Smile Синът ми на 5 месеца и половина си се справяше да хапне нещичко, пък бебето на 7+ още не беше усвоило техниката на преглъщане.

# 469
  • Мнения: 6 622
Едно е на 5 месеца и половина, съвсем друго е на 4 . Виж в кърмаческата тема Кактусчето е дала много подробно обяснение защо не трябва да се захранва рано.

# 470
  • Мнения: 2 050
Аз изобщо не споря, че трябва да се захранва рано. Просто казвам, че границите са затова - за повечето бебета ще е подходящо на 5-6 месеца да се захранят, за някои дори 6 ще е рано, за други пък 4 може да е добре, но да - те ще са единици. Затова следим признаци за готовност и се съобразяваме с нашето си дете.

# 471
  • Мнения: 1 001
Реално това са препоръките в Западна Европа - м/у 4ти и 6ти месец. Аз знам доста бебета захранени към 4.5-5 месеца, и наистина си хапват с апетит и до днес, зависи си от детето.
За алергени - уж казват, че като организмът се запознае по-рано с тях, по-добре. Прясното мляко при нас се въвежда с второто заместено хранене. Т.е., ако захранването започне 4ти месец, на 5ти се вкарва прясно мляко. Но предвид факта, колко реално прясното мляко е истинско, не очаквам някакви реакции. Ягоди дадох за първи път да опита като им беше сезонът миналата година, значи детето е било около 9-10м, нямаше реакция, ама тя тогава не ги и хареса, ама тая година голямо ядане пада.

# 472
  • Мнения: 2 988
Къде е това? Прясно мляко на 5месеца?!? А при деца с АБКМ или лактозна непоносимост?
Абсолютни глупости са това, че ако се изтърве периодът между 16 и 26 седмица бебето няма да хапва с апетит. Моето го захраних на 6 месеца и половина. В крайна сметка прояде. Не в момента, в който го сложих на столчето, а доста по-късно, но за мен беше изключително важно той да дъвче, а не просто да поглъща храната. Баткото го захраних рано по съввт на педиатърката и сега още не можем да се преборим с проблемите, които си докарахме заради това.

И хайде пробвайте на бебе на 4 месеца да дадете да си „гризне”. Та то  все още само лежи. Само дръжте под ръка телефон, за да се обадите на спешна помощ или дано сте подготвени за оказване на първа помощ.

# 473
  • София
  • Мнения: 8 664
Това са препорълите на ESPGHAN " Exclusive or full breast-feeding should be promoted for at least 4 months (17 weeks, beginning of the 5th month of life) and exclusive or predominant breast-feeding for approximately 6 months (26 weeks, beginning of the 7th month) is a desirable goal. Complementary foods (solids and liquids other than breast milk or infant formula) should not be introduced before 4 months but should not be delayed beyond 6 months. " http://www.espghan.org/guidelines/nutrition/  Сами може да сметнете седмиците, хората са и посочили месеците.  С promoted имат предвид, че майката трябва да бъде окуражавана да кърми МИНИМУМ до тогава, а не, че това е най-подходящата възраст за захранване. А изключително кърмене до 6 навършени месеца е желаната цел. Т.е. 4 месеца е минимумът, но 6 е желателното.
Препоръки на WHO (СЗО)
"The transition from exclusive breastfeeding to family foods, referred to as complementary feeding, typically covers the period from 6 to 18-24 months of age, and is a very vulnerable period. " https://www.who.int/nutrition/topics/complementary_feeding/en/  Посочили са, че процесът стартира на 6 месеца. Това е нормалната възраст за захранване, според съвременните препоръки на здравните и педиатрични организации.
Тук също има препоръки(обхващат и кърменето и други неща) на WHO https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
Про някои бебета може да се изчака и до 7 месец, но не бива да се залита в крайности и 8 е вече късно. Изпуска се моментът, когато имат интерес и желание да се учат. Както на много бебета им се убива интереса да се хранят сами или да дъвчат вдри парчета, ако не им се предоставя такава възможност и дори категорично им се дърпат храна или прибори от ръцете(да не се цапат). После, докато се усетиш, вече са на 2 и се чудиш защо още пасираш или не иска да яде само с лъжица.


# 474
  • Мнения: 6 622
Идвам с нова порция бисери 😁

"Както каза един педиатър, вода трябва да се предлага, без значение дали е изцяло на кърма детето или не. Няма как да знаеш дали е жадно или не, ако не предложиш. "
От друга потребителка:
"И моята госпожица започна с се храни на по-малки интервали. Стигам до заключение че е време за захранване."

# 475
  • София
  • Мнения: 9 116
Лимонче, прави доста неприятно впечатление да копираш непрекъснато постове от отчетната ни тема и да ги слагаш тук.

# 476
  • Мнения: 7 776
Е темата е за бисери, що да не слага? Не е сложила име нали? Аз също слагам от бебешката тема цитати.

Въм форума има тема и за смешки и там копираме цитати на потребители из различни теми.

Който не иска да попада в тия теми, просто да не пише бисери 😉

# 477
  • Мнения: 6 622
Е, аз слагам тук бисери от майка ми, та от отчетната няма да слагам. Всичко е без лоши чувства към потребителките, даже не има помня никовете, просто са си бисери.

# 478
  • Мнения: 2 988
Споделям разговор от днес с комшийката:
-Нали вчера черпи за рожден ден? А сега кърмиш. Нали до годинка само?
-Кога съм казвала, че ще е до годинката?
-Ами аз мислех, че вече яде всичко и ще спираш да кърмиш.
- Хапва от всичко, но продължава да търси да суче и в скоро време няма да спре, а аз насила няма да го спирам.
-Ти ще видиш, че ще ти писне...
-Щом 3 месеца цедях денонощно и не се отказах значи и сега няма да ми писне и да се уморя. 
-Ще го направиш цицоман да знаеш.
Накрая ми писна да се обяснявам и заявих „Ще порасне и ще видим

# 479
  • Северозапада
  • Мнения: 5 475
Темата е за абсурдни реплики свързани с кърменето и захранването, нещо което сме чули/чели, т.е. е по-скоро клюкарска 😁.
По повод ЗВБ, свекърва ми също се опасяваше, че дъщеря ми като яде парчета и се натоварва стомахчето. А за задавянето се чудя като дадат солета на едногодишно (даже и по-малки) не се ли опасяват, че може да отхапят и пак да се задавят 🤔.
Нещо смешно. На дъщеря ми започнаха да и растат зъбите след годинка. Свекървата казваше, че сигурно защото е дъвкала храната, венците и са станали твърди и зъбите по-трудно са избили 🤣

Общи условия

Активация на акаунт