Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 32

  • 41 056
  • 745
  •   1
Отговори
# 495
  • Бургас
  • Мнения: 1 454
Леле, и мен ме чака това. Не знам някой майстор или строител да си чисти, ако познавате искам да се снимам с него.

Ние сме сложили фургон в парцела за строителите и химическа тоалетна, ама и кошчета за хартийки ли да сложа.

# 496
  • София
  • Мнения: 375
juniper, не си сама Simple Smile И при нас нямаше никаква тържественост. Хич ме няма по подобни ритуали, отделно след 2г. и 5 м. чакане, нямах грам желание за каквото и да е, просто исках да започнем.

А за почистването след майстори - сменихме доста бригади майстори, защото за всяка дейност бяха различни хора. Единствените след които не личеше, че се е работело бяха две момчета от ромски произход и то на една доста цапаща работа като машинна гипсова мазилка. Почистваха си всяка стая, ние като ходехме понякога засичахме боклук събран в найлон в средата на стаята, който после те си изхвърляха на определено място в парцела.
Други като тях май не нацелихме.

Ние имахме час за монтиране на ламината на тавана за вчера, но монтажистите казаха, че влажнсотта на замазката е над нормата и не препоръчват монтаж сега. А тази замазка е от април някъде Sad Може би ще търсим влагоуловители, дано вършат работа.

И да се похваля - боядисах всички спални и станаха супер, още не мога да повярвам на резултата, а хващам кажи речи за първи път валяка Simple Smile

Успех на всички сега стартиращи, да имат поо-малко бюрократични препядствия и всичко да върви по план!

# 497
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Благодаря. Обнадеждихте ме за смяната на статута. Ние сме алергични към държавните институции и наехме фирма за цялата галимация. Предполагам по-бълрзо ще стане така.  Peace

# 498
  • Мнения: 4 785
Благодаря. Обнадеждихте ме за смяната на статута. Ние сме алергични към държавните институции и наехме фирма за цялата галимация. Предполагам по-бълрзо ще стане така.  Peace
Майка сменяха преди половин година, сега я питах - 8 месеца Wink

Аз познавам най-съвестният технически ръководител, с фирма е, той си пробира бригадите, но е толкова прецизен, че вече смени една, та затова сега започваме. Толкова е лесно да имаш пълно доверие на някой, аз се заклевам, че ако не е той да сме полудели до сега, а сме само в началото. Адски много нерви ни обира, много пари ни спестява... абе добре го похвалих, ма е зает Laughing

# 499
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Здравейте! Някой дали е правил декларация за доброволно съгласие за строеж на границата на УПИ?
Искаме гаража да е до съседите и имаме тяхното принципно съгласие, но не знам как се оформя това документално.
Ако някой може да даде идея, ще бъда много благодарна.

Ние сме така със съседите. Отидохме при нотариус и подписахме следната декларация:
Скрит текст:

ДЕКЛАРАЦИЯ
Подписаните:
1. ......
с ЕГН ...
адрес...
собственик на... по нот. акт. ...

2. ......
същото като горе

с настоящата ДЕКЛАРИРАМЕ, ЧЕ ДАВАМЕ ДОБРОВОЛНО СЪГЛАСИЕ
на гореспоменатите съседи (ние изрично повторихме номерата на парцелите и че и двата са находящи еди-къде-си)
да построят следните постройки на допълващо застрояване: гараж
на общата граница на имотите си при спазване на всички строително-технически, хигиенни и противопожарни правила и норми, по одобрени от Община .... проекти.

ПРИ СЛЕДНИТЕ УСЛОВИЯ:
1. Съгласието касае първите 8 метра считано от....

гр...
дата
ДЕКЛАРАТОРИ
1.
2.
Само да добавя, че при нас декларациите ги заверихме при кмета на общината ( малко градче). Имаха готови бланки, в които попълнихме за какво става дума и 5 лв. такса на човек от съседите, които са наследници 5 броя.

# 500
  • Мнения: 1 476
Не всеки кмет може да изпълнява нотариални функции и да заверява тези декларации - зависи от населеното място.

# 501
  • София
  • Мнения: 375
Да се оплача Sad(
Нас успяха да ни оберат още преди да се нанесем. Не сме пуснали и СОТ-а още.

Та въпрос - как точно се пазите и кое е най-ефективно или коя комбинация от мерки?
На всичкото отгоре къщата ни е в дъното на продълговат парцел и мъжът ми доста се притеснява и за децата, които след училище ще са сами.

Ще се радвам да чуя всякакви мнения и идеи!

# 502
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Скрит текст:
Здравейте! Някой дали е правил декларация за доброволно съгласие за строеж на границата на УПИ?
Искаме гаража да е до съседите и имаме тяхното принципно съгласие, но не знам как се оформя това документално.
Ако някой може да даде идея, ще бъда много благодарна.

Освен написаното от juniper ,при нас искаха да се уточни и височината на допълнителната постройка.Както и изрично да се упомене и нашето съгласие  ,че разрешаваме и те да дострояват на новообразувалата се калканна стена на границата.
На Мърмяу и Bar B Q,пожелавам все по-трепетни положителни емоции покрай строежа!

Да разбирам,че нямам право да се оплаквам след като и нашият строеж стартира около 1г и 5м след закупуването на парцела.Проточи се тъй като обединявахме два парцела.Иначе от готовия проект до стартирането може би около 4м.Но после....
Досега 6 месеца груб строеж..🙄,фирмата за дограма също ме сюрпрезира,че ще закъснеят и в момента семейния тим върши пипкавите неща-рязане и грундиране  на металните  планки от кофража,тъпчене на вата,изграждане на Вик и хидрофорна шахта..
И незнам дали вашите строители си чистят,но Бога ми,голяма мизерия беше след тях.Хвърляли арматури,тухли и дървен материал из двора-за 6 месеца естествено се срастнали с тревата,а шишета,консерви,хартии и какви ли още не битови отпадъци се паднаха на моя милост да изчисти-пак из цялото дворно място.Изгубих бройката на пълните със смет чували. 🤨
И при нас е същото след строителите. Все още тая надежда, че ще си изчистят, тъй като не са си прибрали платна, инструмент и др., че иначе не ми се мисли какво ни чака и като труд и като плащане за изхвърляне на строителни отпадъци.

Chaplet , изключително неприятно. Караш ме да се замисля и аз по въпроса.

# 503
  • София
  • Мнения: 2 426
Къщата, която построихме е в село, което е доста пусто извън летния сезон. До сега успяхме да минем една година без обир (пу,пу,пу) - сложили сме СОТ и 4 камери. Съседите до нас (идват още по-рядко и за по-кратко от нас) са със същия СОТ и камери, като една от техните камери гледа диерктно нашата къща и от СОТ-а имат достъп до нея (до всичките им камери, всъщност).
Строителят ни сложи камерите, исках 8, за да се гледат една -друга, не ме послуша. Тогава не се разправях, вече бешв сложена изолацията и т.н., не ми се занимаваше. Обаче купихме и съседен парцел с постройка вътре и сега ще искам да наблюдавам и него. В списъка със задачи за следващото лято съм си сложила - добавяне на камери.
Иначе камерите ги гледам от телефона, ей сега видях, че вятърът ни е отпрал платнище на оградата. Слагам в списъка за поправяне.
Замислих се заради този отговор, че имаме разрешение за ползване някъде от втората половина на миналия септември, минаха перипетиите по построяването, започнаха тези по довършване и поддръжка. Между другото, чак през август сега ни вързаха окончателно електромера. Не е само строежът, ха ха!

# 504
  • Мнения: 1 744
Ние сме със СОТ , сложиха го заедно с довършителните, лично аз съм много доволна от тях, после като слагаха ламината срязаха единя кабел и СОТаджийте постоянно търчаха понеже им се активираше паник бутона, един ден дойдоха техни техници търсиха, ровиха, откриха проблема и го отстраниха. Имаме и дистанционно с паник бутони, да чукна на дърво, не сме имали проблеми

# 505
  • Мнения: 1 970
Камери, СОТ, куче. свестни съседи.
И пак лятото ми задигнаха стълбата, която беше изправена под черешата... Циганска работа.
Вътре влизаха веднъж за 9 години. Нищо ценно не са намерили, търсили са злато и пари, иначе техниката не ги е интересъвала. СОТ-а беше заглушен, явно са били профита, не кокошкари. Оттогава не са се сещали, да чукам на каквото трябва...
Но никога не е късно...
И да си го кажем направо - няма спасение, не са решили, не са Ви обрали. Жив късмет е всичко.
И въоръжена охрана да има, няма невъзможни неща, просто прага на вероятността и профила на крадците се променя.


И интересно - колкото по-охранявано, толкова по-често проверяват дали се охранява качествено. Логиката им е, вероятно, че има защо да се охранява.

Дроидд, камион боклук няма как да не платите накрая. Ако е само един, черпете от сърце.

# 506
  • Мнения: X
get_real може ли малко подробности за камерите, моля. Може ли да си ги купим и инсталираме сами? Или си трябва спец?

# 507
  • София
  • Мнения: 2 426
get_real може ли малко подробности за камерите, моля. Може ли да си ги купим и инсталираме сами? Или си трябва спец?
iVMS 4500 се казва приложението в телефона ми, от което ги следя, зная че е китайско. И само това! За жалост. Обаче целия строеж го изкарах дистанционно и от каквото не разбирам - поизпуснах.
Например имам добро налягане на водата, накарах ги да сменят тръби. Също така - сифоните ми са с вода, за да не мирише. Ама с тези неща имам предишен опит и макар и дистанционно - контролирах, защото знаех какво. Обаче имам проблем със септичната яма и може да се наложи да я местя, защото ми беше първата в живота.
Та камерите са от нещата, от които не разбирам много. Само знам, че трябва да се слагат винаги така, че за се “гледат” и пазят една-друга. Затова и исках 8 на четирите ъгъла на къщата, те ми сложили 4...
Сървърът записва седмица и трие най-стария запис, за да насложи новия.
Ще мога да видя информация за самия сървър и камерите около Нова година, по план ще я караме там. Или ако пътувам преди това, но е малко вероятно.

# 508
  • Мнения: 6 622
Ние най-сетне закупихме мечтаният от нас парцел и сега се мъча да измисля разпределението и да изчисля приблизително РЗП.  Смятам общата квадратура на всички помещения и тераси + 20% зид, но не мога да преценя приблизително каква квадратура да добавя за отворено стълбище от този тип.
Скрит текст:

. Нещо друго изпускам ли?

# 509
  • София
  • Мнения: 2 426
Между 8 и 15 кв., зависи от височината на таваните и широчината на стълбището.

Опитай да сметнеш стените точно, а не като процент.
Мисли за къщата като “как живеем”, т.е. каква е рутината на семейството, колко време прекарвате в хол, в стаите си, в баня. И така определи какви, колко и къде да имаш стаи. Ако, напромеф, ти си взимаш дълги вани, непременно сложи тоалетната отделно от банята или една допълнително. Или ако сутрин мужа то става рано и пие кафе, тропайки, сложи кухнята максимално отдалечена от спални, стаи. Ако децата са на възраст към тийн, по-собре малко по-големи стаи за тях и по-малък хол, защото те и без това ще си висят в тях. А пък като се изнесат, ще си устроите сигурно в една такава стая кът за някой от вас. Или точно наобратното, просто разпределението е добре да зависи от начина на живот на семейството.

Общи условия

Активация на акаунт