НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 128

  • 64 447
  • 740
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 4 585
Стевията се препоръчва масово за диабетици, но за ИР - не. Изкуствени подсладители според мен не трябва да се използват от никой - никога не знаеш какво могат да ти докарат. Имаше случай с реакция към аспартам в едно училище, не знам дали си спомняте.

# 676
  • Мнения: 730
До уточня - лично аз не препоръчвам нито стевия, нито изкуствени подсладители, нито захар, нито глюкозо-фруктозен сироп. Нито твърдя, че са полезни.

# 677
  • Мнения: 275
Спирането на сладкото , за мен е като спирането със цигарите. ( при мен говоря)
И двете ги изключих постепенно.
Пробвах и от раз , и грам не се получи- изнервям се от тоталното ограничение на нещо си ( няма значение какво е то). Намалих ги , после пушех по една вс.вечер и накрая ги спрях.
А при повечето хора е точно ОБРАТНОТО- СПИРАТ забраненият плод от РАЗ.
Всички сме различни. Нека всеки намери своето лично щастие, усещане и удоволствие от храната и напитките ( и не само 😉 )

# 678
  • София
  • Мнения: 4 878
Аз сладкото никога не съм го спирала, само съм го ограничила. Позволявам си и сладки плодове, вкл. банани и фурми, и шоколад, и тахан с мед, даже и купешки бисквити понякога. Необяснимо ми е обаче как някой чак пък толкова не може да спре да си слага захар в кафето, че даже ѝ търси заместители.

# 679
  • Мнения: 275
Аз сладкото никога не съм го спирала, само съм го ограничила. Позволявам си и сладки плодове, вкл. банани и фурми, и шоколад, и тахан с мед, даже и купешки бисквити понякога. Необяснимо ми е обаче как някой чак пък толкова не може да спре да си слага захар в кафето, че даже ѝ търси заместители.
Ами ей така. Вкусове всякакви
То не е и нужно да си го обясняваш

# 680
  • Мнения: 424
Здравейте,
На режима съм от около 35/36 дни. Успях да съм сравнително стриктна, като може би ям по - голямо количество млечни, от желаното.
Но вчера имах невероятен глад за сладко и тесто, и реших вместо да освирепея, да ям малко от всичко, което искам. Е да, ама днес хич не ми е комфортно на стомаха и нямам никаква енергия. Разбира се е възможно да се орепокриват и др фактори.
За момента съм мн доволна от този тип хранене, само че малко съм разочарована от малкото тегло, което свалих-3 кг. Имам мн наднормено и ми се искаше да е малко по експедитивно, но явно трябва да се заредя с търпение.
Да си призная имам нужда от малко кураж, че да не се отчайвам:)

# 681
  • Мнения: 6 222
Зарежи кантара и гледай мерките.Аз се тегля веднъж в месеца,за 80 дена почти съм си позволила също ден с въглехидрати,след него и аз бях уморена и сънлива и ми беше тежко на корема и мързеливо като цяло.Мерки не съм мерила,но минах на долния размер дрехи.Избери си дреха за ориентир и се въоръжи с търпение 🤗

# 682
  • Мнения: 18 542
Тъй си е, кантара и калориите в шкафа - заключени и забравени.
Важно е как се чувстваш и как ти стоят дрехите, а не какво показва кантара или приложението дето ти брои калориите.

# 683
  • Мнения: 35 113
Аз моя кантар някъде съм го прибрала и нямам грам идея къде е Simple Smile
Но аз тази седмица съм адски сънлива. Като мечка спя и нощем и през деня. Едвам отлепвам от леглото. До тук- от две кафета минах на 1. Просто не ми е вкусно без захар и предпочетох да не го разхищавам като не ми е вкусно. Но, добре, че с мъжът ми сме заедно на режима, че какъвто ми е слаб ангела..

# 684
  • Мнения: 424
Хахаха... Ее обнадеждих се, защото стандартният тоалет леко взе да ми олабва.и каишка та на часовника свих с една дупка(че колан нямам, де 😉) . Явно наистина се свивам.. Ама вярно ще го зарежа кантара.
Тази седмица ще се опитам да намаля и млечните.. Ама са ми голяма слабост.
 Допълвам Направи ми впечатление, че коментирате кафето. По принцип го пия чисти и не ми е яд, но исках да пробвам с масло а ми се струваше голяма гадост. Един ден се престраших и установих, че на вкус даже се подобрява и намалява горчивина та, капвам и малко мляко и е супер. Проблема, е че трябва да го пия бързо иначе маслото се стяга.

# 685
  • Мнения: 495
И на мен млечните са ми слабост. Направо, ако може всеки ден само такова ще ям.
Месото хич не ми нрави, не съм вегетарианка де, но не ми идват никакви идеи какво да си сготвя с месо. Колкото и смешно да звучи Grinning
Колко дни в седмицата ядете месо?

# 686
  • Мнения: 18 542
Към пържола не ми трябва нищо за добавка.  Laughing

Аз ям месо всеки ден. Вратни пържоли, пилешки бутчета, пилешки дробчета, агнешки сърца, кюфтета, понякога наденички. Всичко пека във фурната. Редовно си приготвям пилешко със сметана (понякога добавям гъби). За гарнитура сирена, яйца понякога маслини.

# 687
  • Мнения: 12 821
Подсладителите някои ги хвалят, други ги плюят, трите казват че само някои са добри... всеки си преценява.
За диабетик, който не произвежда или почти не произвежда собствен инсулин, уж няма какво да му направят. Нали не вдигат глюкозата в кръвта. Но пък то за такива диабетици и фруктозата е ОК, а за нас не е.

За хора с инсулинова резистентност (каквито има доста между пишещите в темата) обикновено не са добра идея. И аз не съм на 100% сигурна на кое да вярвам вече, но на доста места срещам твърдения че самият сладък вкус кара тялото ни да реагира с отделяне на инсулин. Един вид подготвя се да се справи с каквото сладко навлиза в системата. Ами то ако е така, дори по-зле ми звучи подсладител от захар, ако има захар поне ще се "употреби" донякъде тоя инсулин и ще се редуцира. Ако е произведен "напразно", съвсем не е добре и това всеки с ИР би трябвало да го знае и да го спестява на тялото си, което вече си има повече от нужното.
Това да не се чете като "яжте си захар", разбира се, ама по-кратък начин да си напиша разсъжденията не намерих. Не съм специалист, това е каквито изводи съм си направила за себе си с времето, минах на НВ-ВМХ заради висок инсулин и съответно чета и проучвам в тази насока каквото намеря.

За хора без такъв здравословен проблем не знам, ама все съм си мислела че основното в НВ режим е да държи инсулина нисък и кръвната захар стабилна. С висок инсулин в кръвта не се отслабва, само се огладнява, това е положението. И ни се прияждат въглехидрати тогава, в доста от случаите.
Сигурно и относно подсладителите има разлики кой в каква степен реагира, както с всяко друго нещо в храната, но все пак си имайте едно на ум. Освен че и поддържат навика да се яде сладко, който без тях е по-лесен за премахване.

# 688
  • София
  • Мнения: 4 878
Подсладителите при всички положения са по-вредни от захарта.

Цитат от темата за ИР:
"И още нещо МНОГО важно - НИКАКВИ подсладители - много от тях вдигат инсулина повече от захарта и за по-дълго".

Последна редакция: пт, 17 май 2019, 20:47 от Alexandria*

# 689
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Рися, аз картофите ги замених с алабаш.

Ама изобщо не съм се сетила! Този алабаш винаги ми е изглеждал като нещо измислено Simple Smile Ще пробвам, ако намеря сега.

За стевията изобщо няма да споря. Купих, опитах, усетих вкус като... "на диабет" му казвам аз - когато прекаля със сладките неща, и се отказах. По-добре се чувствам без нея.

Общи условия

Активация на акаунт