Разчитане на резултати от медицински изследвания

  • 59 580
  • 759
  •   1
Отговори
# 90
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Възможно ли е да анемия при нормален хемоглобин?


можеш да имаш нисък феритин.
анемия е при нисък хемоглобин, липса на желязо при нисък феритин.
желязодефицитна анемия - и двете са ниски.

евентуално и Б12 изследвай.

# 91
  • Sofia
  • Мнения: 4 477
Трудно ми е да повярвам, че при 138 хемоглобин при жена е възможност желязо, Б12 или фолиева киселина да са под норма. Тези симптоми не ги виждам като за анемия. По-скоро приличат на психологически.

# 92
  • Мнения: 20

Възможно ли е да анемия при нормален хемоглобин?


можеш да имаш нисък феритин.
анемия е при нисък хемоглобин, липса на желязо при нисък феритин.
желязодефицитна анемия - и двете са ниски.

евентуално и Б12 изследвай.

Благодаря ти за отговора!Преди години съм си правила изследвания на В12 и на желязо-Б12 беше в норма,желязото-леко завишено.Забравих да спомена,че вдигам температура,не постоянно,а примерно за по няколко седмици през няколко месеца.,имам нощно изпотяване и гадене.На 27 години съм,а вече се разпадам хахах

# 93
  • Мнения: 1 071
Здравейте,от доста време насам имам оплаквания като световъртеж,слабост,умора,задух,сърцебиене,паник атаки,постоянна жажда и така  нататък...Ако тръгна да изброявам няма да ми стигнат редовете.Днес си направих изследвания и има изменение.В петък съм на доктор.Според кардиоложката ми се касае за вид анемия.Дали някоя от вас може да даде компетентно мнение за резултатите от ПКК:
МCV 102.4 -завишено
MCH 33.5 -завишено
Gran % 43.3-под нормата
HB 138-Нормален
Възможно ли е да анемия при нормален хемоглобин?
Момичета,ще ви  бъда много благодарна!
За паник атаките, сърцебиенето и т.н. Виж задължително щитовидните хормони ТСХ, Т3 и Т4., както и Тат и Мат. При не добри резултати консултация с ендокринолог.
Относно ПКК, изследвай и желязо, понякога е ниско, въпреки добър хемоглобин.

# 94
  • Мнения: 51
Здравейте,не знам дали въпросът ми е за тук ,но съм много притеснена. Синът ми на 3 годинки има завишени стойности на креатин киназата. Моля за мнения според вас има ли защо да се тревожа,и да ме насочите на какъв лекар трябва да го заведа . Личната лекарка я няма цяла седмица ,а докато дойде ,ще се побъркам Благодаря предварително

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 17:51 от Не се сърди, човече

# 95
  • Мнения: 273
Кръвно изследване за Хламидия lgM lgG
Какво означават lgM lgG...? Трябваше ли да пусна и lgA ?

# 96
  • Мнения: 1 071
Кръвно изследване за Хламидия lgM lgG
Какво означават lgM lgG...? Трябваше ли да пусна и lgA ?
Скрит текст:
Нямате и никога не сте имали хламидия. Няма смисъл от ИгА.
ИгМ отчита прясна инфекция, ИгГ отчита стара скрита инфекция.

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 17:46 от Не се сърди, човече

# 97
  • Мнения: 273
Нямате и никога не сте имали хламидия. Няма смисъл от ИгА.
ИгМ отчита прясна инфекция, ИгГ отчита стара скрита инфекция.
притесниха ме резултатите защо не са 0,00 ?

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 17:47 от Не се сърди, човече

# 98
  • Мнения: 1 071
Цитат
притесниха ме резултатите защо не са 0,00 ?
Няма как да са 0.00. Аз да речем изследвам редовно токсоплазмоза ИгМ и ИгГ, никога не са 0, но са отрицателни. Няма как показателя да е изцяло 0.
Не се тревожи, нямаш хламидия, никога не си имала. 😀

# 99
  • Мнения: 273
Здравейте,не знам дали въпросът ми е за тук ,но съм много притеснена. Синът ми на 3 годинки има завишени стойности на креатин киназата. Моля за мнения според вас има ли защо да се тревожа,и да ме насочите на какъв лекар трябва да го заведа . Личната лекарка я няма цяла седмица ,а докато дойде ,ще се побъркам Благодаря предварително
Скрит текст:
дежурен Личен Лекар нямате ли? какви оплаквания има синът ви ? повторете теста и отивайте при лич. лекар.
дано да няма нищо

1.   Мускулната дистрофия тип “Дюшен”

Заболяването засяга предимно детската и юношеска въэраст и е една от многото типове дистрофични и дисметаболитни заболявания на нервната система и нервно мускулния апарат.
Мускулната дистрофия тип “Дюшен”,  засяга предимно момчетата, като първите белези се проявяват около първата до третата година от раждането.  Причинена е от Х – свързан ген, т.е. генът разположен върху Х – хромозомата / момичетата имат две, а момчетата едно копие от този ген/.
В последно време се установи, че в почти половината от болните момчета промяната в гена е настъпила при него и никой друг индивид във фамилията не е носител на този дефект. Това обаче е трудно, а понякога и невъзможно да се докаже и може да се определи само от внимателна и компетентна оценка на семейството. В повечето от случаите майката носи този ген, но самата тя не се засяга от него. Всеки следващ син на носителката има вероятност 50% да е засегнат и вероятността всяка дъщеря да е носител също е 50%. Много важно е веднага след поставяне на диагнозата да се проведе генетична консултация в специализиран център и да се изследват подходящи биохимични и ДНК проби на всички рискови членове на семейството. То е Х- свързано рецесивно заболяване. Генът е локализиран на късото рамо на Х- хромозомата (Хp21). В 65% от случаите чрез ДНК анализ се намира голяма делеция (липса на части) в гена. В останалите има малки дефекти, които обикновено не могат да се докажат.
Малък брой от жените проявяват изразена мускулна слабост в много ниска степен и те са известни като, “изявени” носителки.  Определяне на носителския статус на жените във фамилията по данни от изследването на КК и прилагане на нови рекомбинантни ДНК технологии също така и провеждане на дородова диагностика върху хорионни въси взети чрез хорионна биопсия
Основно клиничните белези на болестта са:
поклащаща се в страни походка т.н. “патешка” походка, тя се явява вследствие на слабост в мускулатурата  около тазобедрените стави. Детето не може да подскача и тича нехарактерно.
Симптомът на Gower е положителен т.е. затруднено е ставането от пода и за да го извърши детето си помага с ръце.
Характерни са съчетанията на симетрични двустранни атрофии на напречно набраздената мускулатура със слабост и уморяемост на същите. Раменете са увиснали, лопатките са откроени като крилца, коремът е издаден напред, талията е изтъняла. Стопената мускулатура на бедрата прави те да изглеждат по – тънки от подбедриците, които са псевдохипертрофирали / изпъкнали от натрупаната мастна тъкан - изглеждат прекалено развити/.
След загубата на двигателна активност са налице различни деформации:
Сколиоза /изкривяване на гръбначния стълб встрани/, контрактури /намален обем на движение в ставите и мускулите/ вследствие обездвижване.
У заболелите деца има предразположеност към респираторни инфекции в по-късните стадий на болестта.

Въпреки, че  се касае за неизлечимо заболяване може да се работи за ограничаване ефектите от мускулната слабост.
Изследвания:
• Креатинкиназа (КК): силно повишени стойности (5 до 100 пъти)
• ЕМГ: миопатична
• Ултразвук: повишена ехогенност
Мускулна биопсия:
• Прогресивни изменения с времето. Дегенерация и регенерация, промени в размерите
на мускулните фибри и поява на вътрешни ядра, разрастване на мастната и съединителната тъкан
• Имунохистохимия – силно намален или липсващ дистрофин
Лечението на мускулната дистрофия е трудно и неясно. То е предимно консервативно и е насочено към профилактика на вторичните усложнения: гръбначни деформитети, контрактури, дихателни проблеми и др.
Терапията се извършва в следните главни насоки:
подобряване и поддържане обема на движение в ставите и предпазване от контрактури.
Подобряване на мускулната сила и подпомагане на двигателната активност.
Профилактика на респираторните усложнения. Получава се с дихателни упражнения, дренажни пози, по –често проветряване на помещението ,в което се намира детето, разходки, излети и др.
Методи :
Методите на лечение са главно физикални и рехабилитационни. Техните главни цели са:
да се направи преценка на физическото състояние на детето, която да бъде база за третирането му.  Преценява се мускулната сила и двигателната активност посредством ,на което се дава програма за рехабилитацията.

Не е редно да се смята, че всички предложени движения и мерки трябва да се прилагат в едно и също време или са подходящи за всяко дете. За целта двигателната програма и състоянието на детето трябва периодично да се следи от специалисти и на време да се адаптира, съобразно променящите се нужди на детето.
Голям дял в лечението заема ортотиката.

От физиотерапевтичните методи с успех се прилагат общи облъчвания с УВО / ултравиолетови облъчвания/в суберитемни дози.
Друг важен аспект от лечението на децата е диетологията, която със своите методи контролира телесното тегло.  
От медикаментозната терапия се прилагат витамини от група В, витамин Е, малки дози инсулин, АТФ / аденозинтрифосфат/, аминокиселини, анаболни препарати, нивалин. Внимание не прилагайте самолечение. Търсете лекарска консултация в тази насока.
Обобщавайки методите на лечение трябва да се подчертае, че е много важен режима на щадене за да може да бъде съхранен и уползотворен за по – дълго време функционалния капацитет на болното дете.

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 17:50 от Не се сърди, човече

# 100
  • Мнения: 1 013



Имам силно изразена анаеробна бактериална инфекция и уреаплазма.
Със съответните симптоми. Назначено ми бе (според мен) неадекватно лечение: еднократно Азакс 2 Табл. и Арилин 2х2.

# 101
  • Мнения: 273
Кой ви е дал антибиотик БЕЗ АНТИБИОГРАМА ??!?!?

# 102
  • Мнения: 1 013
Добре известно е, че има много такива лекари.
Правих ДНК изследване в Геника, където не правят антибиограма.
Много дълго време имам оплаквания и неглижиране от няколко лекари. Сега взех нещата в свои ръце и направих ДНК. Но не мога да се лекувам сама. Един лекар вече се пробва неуспешно.
Какво да предприема?
Чета, че такива инфекции се лекуват дълго.

# 103
  • Мнения: 1 071
Антибиотик без антибиограма, абсурд, отделно уреаплазма изисква много дълго и продължително лечение. Сменете лекаря.

# 104
  • Мнения: 1 013
Антибиотик без антибиограма, абсурд, отделно уреаплазма изисква много дълго и продължително лечение. Сменете лекаря.

Преди ДНК правих обикновена микробиология с антибиограма и не излязоха анаероби, а само "възможна инфекция с анаеробни".

Общи условия

Активация на акаунт