Да си купиш парцел-какво е важно?

  • 34 917
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 460
Коте напълно съм съгласна, но човека го е написал много добре като напътствие за човек, който тепърва започва да търси и незнае какво да гледа, освен пейзажа и района. Инъче и ние попаднахме на статията след като купихме парцела ни, а пък и по нататъка в статията се казва, че автора е избирал парцела си 13 месеца, което според мен е твърде много за динамичния пазар на имоти в последните години. По късно ще продължа с преписа:)
Lizi, не съм чела книгата, но ще я потърся, това е само статия от едно списание.

# 16
  • Мнения: 460
Дере. Огледай дали наблизо има дере- там обикновенно се стичат отпадните води на селището и през лятото миризмата е непоносима. Огледай се за други заблатени и неотводнени площи наблизо- те са развсъдник на комари и миризми. Огледай също за сметище или район за изсипване на строителни отпадъци- оттам могат да идват миризми, шум и прахоляк.
 
Миризми. Огледай дали наблизо не се отглеждат животни като овце, свине, коне и др. Ако вятъра духа оттам, ще почувстваш миризмата дори от стотина метра и повече. Разпитай за работилници, макар и нелегални, Ако някой наблизо работи в двора си с химикали или други миризливи вещества, разпитай и ще узнаеш. Особенно внимавай ако наоколо има склад с варели- кой знае какво може да има в тях. Ако има запалителни вещества една експлозия би могла да стигне до твоите прозорци и дори по лошо.

Шум. Огледай за работилници и други потенциални източници на шум. Огледай за шумни заведения и силен трафик на хора и коли.

Пушек. Огледай за индустриални комини или множество от битови комини в близост, попитай откъде предимно духа вятъра. В София например вятъра духа преобладаващо от запад. Ако се разходиш през зимата из центъра на Бояна например, ще усетиш силна миризма на пушек, това е защото всички къщи се топлят с локално парно и комините бълват денонощно гадости. Ако имаш алергии като мен или просто миризмата те дразни, насочи се към вилната зона на същото селище или по далеч. Там миризмата на пишек също се усеща, но значително по слабо.

Регулация. Попитай дали парцела е в регулация. Това значи да разбереш дали можеш да строиш, или само да си гледаш фиданки. Ако кажат да, поискай да видиш скица на парцела. Скицата е един документ, който се издава от общината и идентифицира имота, размерите, отбелязва сградите в него и описва много други неща.
Ако на скицата пише че това е имот, това ти казва че е селскостопански имот и нямаш право да строиш вила или къща (можеш да строиш постройки свързани със стопанска дейност като обори, парници и други) Ако искаш къща за живеене, на скицата трябва да пише, че е парцел. Ако ти покажат стара скица, искай нова, за да си сигурен че няма промени в статута.
Преди да платиш лично провери дали размера описан в скицата, отговаря на истината. Това става като сам премериш границите на имота и сам изчислиш квадратурата. Помня, че на мен се опитаха да ми продадат парцел, който в действителност беше с 30% по  малък от описаното в скицата. Не разчитай, че наякой държавен чиновник си е свършил работата и че скицата е достоверен отразител на фактите.
Преди да платиш попитай съседите дали имат претенции куъм оградата и очертанията на дадения парцел. Има случаи в които съседи се съдят за местоположението на оградата въпреки наличието на скица. Разбери дали е така за да не се озовеш в юридически въдовъртеж. Някой парцели са такива че блокират достъпа до съседни. В такива случаи общината може да те задължи да отстъпиш място за път или топик ( малка пътечка, колкото да премине лека кола). Провери тези факти преди да се окаже че си платил за квадратура, която предстои да бъде подарена на общината. Ако се натъкнеш на такъв случай, поискай  от продавача да не смята към цената квадратурата на бъдещия път.

А сега аз правя едно уточнение, нашия парцел няма регулация, но ще строим, а даже и ще ни отпуснат банков кредит при тези условията. Просто тогава е малко по трудно, но не  невъзможно.

# 17
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Смело се захващай със смяна на предназначението - излиза доста по-евтино, отколкото урегулираните парцели. За справка: Ние си купихме 2 дка парцел земеделска земя край Кърджали за 4 пъти по-малко пари, отколкото ни искаха за 400-500 квадрата в регулация. Процедурата ни отне около 6 месеца и ни струваше 2000 лв. Наехме фирма-посредник и не се занимавахме абсолютно с нищо. В крайна сметка си имаме 3 големи парцела (от 2-та декара), като ще си оставим единия за нас, а другите ще продадем.
Желая ти успех!

# 18
  • Мнения: 1 320
Парапланерче, много, много ти благодаря!

Ина, моля, дай поне повърхностна идея как става смяната на предназначението?

# 19
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Относно смяната на предназначението:
Както вече написах, ние оставихме нещата изцяло в ръцете на посредника. Дадохме му нотариалния акт и скицата от Поземлената комисия и действа нататък. Доколкото знам, първо се проверява дали има изградена канализация и електропроводи в близост до парцела, прави се подробна скица от Поземл. комисия май. Ако всичко е наред, се събират съгласията на съседите и не знам още какво и се чака да се насрочи комисия за разглеждането на молбата. При нас това става доста бавно, понеже идва комисия от София май и то, когато се съберат достатъчно молби, за да се оправдаят разходите. И така, точно в последния работен ден на миналата година е излязло становището и парцелът е с право на строеж.
С парапланерчето си обменяхме известно време мнения на тази тема, сега разбирам, че са по-напраднали от нас - браво! Ето линк към тогавашната тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19947.msg399303#msg399303 Ние сега правим геоложките проучвания и следва проекта. Сигурно догодина ще строим. Поне се надявам!!!

# 20
  • Мнения: 460
Inna, много много се радвам за вас, браво, страхотна новина Hug  За съжаление ние още нямаме регулация, но пък живот и здраве надяваме се есента да почнем строежа, минахме през геоложкия доклад, архитектурния проект( чакаме само проекта по безопасност за да си го вземем), тази седмица одобрихме и проекта за озелелняване, до месец ще имаме сключен договор с Електроразпределение, а сега чакаме едни документи за ВИК, там се забавиха при нас нещата, но се надявам скоро всичко да е ок
Момиче, довечера продължавам със статията, още малко ми остава да я преполовя Grinning

# 21
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
парапланерче, как ще строите, като нямате регулация!? Ще ви мине ли проектът през Общината?
Колко време вече чакате регулацията? Сами ли я правите?
С какво ще строите - тухла, итонг? Ще наемате ли строителна фирма или работници?
С много въпроси те засипах Simple Smile, ама нали и при мен това е на дневен ред...

# 22
  • Мнения: 460
Inna привет Hug
ами искахме да вкараме в регулация, но в съседния квартал има дело в съда, с тях ни свързва улица и затова сме зависими от това дело, въпреки че не ни касае. Та тамън се зарадвахмме, че му се вижда края, делото мина през Върховен съд без право на обжалване и трябваше всичко да приключи, но се оказа че единия от жалбоподателите починал и сега търсят наследниците му и с тях започва от начало цялата процедура. Инъче мислихме някой да ни движи процедурата, но още не можем да стигнем до там.
Проекта ще мине през общината като си му е реда, заради липсата на регулация ни дават по малък процент за затрояване, но нас ни удовлетворява напълно. Даже кредит ще ни отпуснат, това ни беше най голямот притеснение, защото нямаме парите за строежа, а банките искат парцели в регулация, но от една банка ни казаха, че щом имаме всички необходими документи, вкл. разрешителното за строеж ще ни отпуснат без проблем.
Строежа ни се води временна постройка, докато влезе регулацията в сила, след това ще стане със статут на постоянна.
Ще строим с тухли, гледах едни новички, малко по скъпи, но намаляваши до минимум мокрите довършителни работи, още ги мислим, ще видим какво ще кажат и строителите за тях, като се срещнем. Ще строим с бригада, момчетата са от Плевен, препоръча ни ги наш приятел, работели перфектно. Като вземем проекта ще се уговорим да дойдат да видят и да си кажат тежката дума.
Ами май това е засега, надявам се всичко да е наред. Вие защо чак догодина ще строите?

# 23
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
paraplanercheto, благодаря за изчерпателния отговор! Сигурно ще възникнат още въпроси по строежа, та пак ще те питам, ако може Wink.
Какви са тия нови тухли, не съм чувала за тях?
Ами ние проекта още не сме го почнали, изготвянето му и всичките процедури по узаконяването сигурно ще отнемат няколко месеца. Ако свършим до края на лятото, може и да почнем да строим. Ако хване зимата - догодина напролет.
Ние също ще теглим кредит за строежа и се надяваме да продадем и двата парцела, та да натъкмим паричките Wink
За строежа сигурно ще наемем и ние бригада оттук.
А процедурата по узаконяването (на проекта) как става и колко време отнема? Вие ли си движехте нещата? Защото ние се договорихме с агенцията, която ни прави регулацията, да поеме и това. Те работят с архитекти, геолози и общинари, обиграни са, с една дума Wink
Колко ви взеха за проекта (общо, за всички части)? Защото на нас ни предлагат около 14 лв./кв.м без геоложките проучвания, всичко друго.
Извинявайте, че стана дълго, но мисля, че информацията, която споделяме, може да е от полза и за други!

# 24
  • Мнения: 1 320
Продължавайте да споделяте-всичко е важно и на мен лично ще ми е от полза! Hug

# 25
  • Мнения: 460
Дъждовна вода.
Огледай високата част на парцела. За¬бележи как съседът е отводнил парцела си и къде се насочват дъждовните води. Ако водят право към твоя, напролет, когато снеговете започнат да се топят, ще текнат реки през него. Същото може да стане и при проливен дъжд. Прецени възможностите да отбиеш тази вода. Избягвай парцели, през които текат поточета. Явно естественият релеф на терена води всичките околни води при теб. Водата е голяма напаст за къщата и трябва да се избягва.

Питейна вода.
Парцелът, който купих след 13-месечно търсене, се оказа с редица проблеми, аз нямах настоящия списък. Агентите, които ми показваха парцели, не си скъпяха думите колко прекрасни и изгодни са местата, които пред¬лагат. Например мен най-нагло ме излъгаха, че в парцела има питейна вода. Аз започнах да се оглеждам, но никъде не ви¬дях чешмичка или тръба. Тогава те ми посочиха мястото, където тръбата стигала до парцела ми. След като го купих, копах два дни в търсене на тръба. Мина един съсед и съчувствено ме попита защо копая толкова усърдно. Като му казах, че търся вода, той се преви от смях. "Синко, каза той -тук не е имало вода откакто се помня." Когато попитах агента за тръбата, той най-безсрамно ми заяви, че на него така му били казали.
Така че поуката е ясна: първо питай, след това задължи¬телно проверявай. Ако ти кажат, че има вода, да ти покажат тръбата. Ако е запушена, да ти я отворят и да видиш с очи¬те си, че тече вода. Дори това не е достатъчно. Провери за налягане. Ако има кранче, отвори го докрай. След това се опитай да запушиш водата с пръст (така правят от служба ВиК). Ако успееш изцяло да спреш струята, значи налягане¬то няма да ти свърши работа — не купувай този парцел или се приготви да си прекарваш друг, по-сериозен водо¬провод.
Не разчитай на питейна вода от самоделен кладенец. Почвите в много вилни зони и села са замърсени от септич¬ни ями, които са самоделки и не отговарят на законните изисквания.
След като си се убедил, че има вода и че има налягане, про¬вери дали водата е узаконена. Виж дали има водомер и си запиши номера, провери дали има пломба, попитай дали има отворена платежна партида или сметка и си я запиши. След това провери в съответната служба ВиК дали тези данни съвпадат, дали всичко е платено и дали всичко е наред.
Остава да провериш едно последно нещо. Измери раз¬мера на входната водоносна тръба с шублер или ако нямаш такъв, просто увий с конец външния диаметър на тръбата и го скъсай там, където се срещат двата края. Иди с тази мярка при ВиК проектант и го попитай дали този цолаж тръба има достатъчно капацитет да захрани твоя бъдещ обект. Опиши в общи линии какво възнамеряваш да построиш и го помо¬ли да направи груба сметка за капацитет.
Чак след всички тези действия ще добиеш по-точна представа по въпроса имаш ли питейна вода или не. Виж¬даш ли колко неща трябва да знаеш и да предприемеш, за да намериш истината, а до тази истина няма лесно да стиг¬неш, ако сам не се потрудиш. Някои от тези техники са при¬ложими дори ако купуваш готова къща или дори съвсем нова къща.

Ток.
За ток не е нужно да питаш, просто се огледай. Реши дали ти трябва монофазен или трифазен ток. Има ли жици наблизо? Колко са? (За монофазен трябват две, за трифазен четири.) Ако има, те влизат ли в твоя парцел? Ако влизат, про¬вери има ли електрическо табло. Ако има, запиши си номе¬рата на електромерите и часовниците. Попитай има ли раз¬плащателна сметка в Енергото и си я запиши. Ако дотук нещо липсва, има голяма вероятност токът да не е узаконен както трябва.
С данните иди в съответното Енерго. Провери тяхната достоверност, провери дали има неплатени сметки. Ако не ти сътрудничат, иди със собственика. Попитай дали има капаци¬тет за тази или за бъдещата ти сграда. Всъщност тук въпросът е много по-сложен. Никой в Енергото няма да ти даде подробна информация за капацитет, защото, за да ти дадат правилен отговор, ще поискат узаконен проект на сгра¬дата. Но ти в момента искаш да купиш само парцела. Кой ще ти даде авансово информация за бъдещ обект и кой ще ти гарантира валидността на информацията само след няколко месеца, да не кажем година-две? Никой! Тук си в шах! Ти ис¬каш помощна информация от държавата, за да знаеш дали да купиш даден имот, а държавата ти казва купи, проектирай и после ще говорим. Как да се оправиш в тази безизходица? Ако имаш близки в Енергото - пей, сърце! Ако нямаш, наеми някой електричар проектант, който има такива. Ако не можеш, поне проучи шансовете си за успех. Провери дали наблизо има трафопост или улично табло. Наличието на такива уве¬личава шанса ти за директна връзка с кабел.
Разпитай съседите дали има напрежение в мрежата, тоест, дали ако измериш с мултицет тока в контакта, ще покаже между 210 и 230 волта. Направи този тест в пиковите часове между седемнадесет и деветнадесет часа. Попитай как е на¬прежението през зимата. Хората, без да знаят какво е мулти¬цет, ще ти кажат дали крушките им мъждукат през зимата или светят нормално. Ако общото мнение на съседите е, че токът е силен, значи районът е добре захранен и твоите шан¬сове да се включиш в готовата мрежа са добри.
Ако има проблеми с напрежението, ще трябва или да си теглиш личен кабел, което е най-вероятно, или в по-лошия случай ще те накарат да построиш цял трафопост. И в двата случая огледай дали наблизо има мрежа с високо напреже¬ние (онези високи стълбове с дебелите проводници), или се опитай да разузнаеш има ли наблизо подземен кабел с ви¬соко напрежение (20 киловолта). Наличността на такива би могло да спести сериозни разходи по трафопоста чрез така нареченото разкъсване на мрежата. Това разкъсване, ако се позволи от Енергото, може значително да скъси дистанцията на твоя личен кабел и с това общата цена на електрическото захранване.
Общо взето, по въпроса с тока ще имаш много работа. В никакъв случай не се задоволявай с отговорите на агента, който иска да ти продаде имота, или с този на собственици¬те. Те ще ти повтарят като папагали това, което искаш да чуеш. Тяхната единствена цел е да ти продадат, а не да те информират. До каква степен ще се приближиш до истината зависи от твоята борбеност и упоритост. Ако разчиташ на посредник за информацията, пак не забравяй, че този посред¬ник иска пари от теб, неговата цел е да ти ги вземе независи¬мо от това колко съществено и задълбочено е проверил не¬щата и доколко е достоверна информацията му.

Фекалии.
Огледай и разузнай как съседите са решили фекалния си проблем. Много често те отвеждат фекалиите към съседа си с някоя "тайна" подземна тръба или шахта. Някои дори не си правят този труд и направо изсипват су¬ровите отпадъци в някой ъгъл на парцела си. Естествено наклонът ще докара гадориите при теб. Особено внимание обърни за някоя от онези дървените тоалетни бараки, с дупка в земята. Колкото и невинно да ти изглежда това съоръжение, повярвай, лятото това нещо започва да смърди безмилостно. Как да легнеш да се попечеш или да поканиш гости за хапване, ако това нещо е залепено до оградата ти? И на съседа му мирише, но фактът, че се е примирил с поло¬жението, говори, че дълго време нищо няма да се промени, освен ако си съгласен да решиш и неговия проблем за
своя сметка.

Канализация.
Попитай има ли канализация. Ако ти ка¬жат, че има, поискай да видиш тръбите. Ако ти кажат, че са за¬ровени дълбоко, поискай да видиш някъде наблизо ревизи¬онна шахта. Такава следва да има на всеки завой от канали¬зационната система. Отново попитай съседите дали наисти¬на има канализация. Ако няма, а това ще е случаят за повече¬то вилни зони и по-малки селища, ще трябва да си изгра¬диш септична яма.
Огледай квартала — ако наблизо има дере, това е добре. Чудиш се защо, след като малко по-горе те съветвах да няма дере. Съветвах те да избягваш близост до дере, защото то мирише. Защо мирише - защото това е единственото закон¬но място, където имаш право да насочваш избистрените фе-кални и битови води. Значи, ако ще правиш септична яма, добре е да има наблизо дере, за да има къде законно да из¬сипеш преливните води от септичната яма. Ако няма да пра¬виш септична яма, стой далеч от дерето, защото ще ти мири¬ше, без да имаш полза. В този случай трябва да вземеш ком¬промисно решение.
Сега искам да изясня нещо много важно. Има и друго законно решение на проблема с отпадъчните води, макар че въобще не е популярно. Това е така наречената събирателна шахта. Единственото й предимство е, че тя те освобождава от нуждата от дере. Мисли за нея като за едно голямо подзем¬но водонепропускащо бетонно корито с капак, което е скри¬то някъде под земята в твоя парцел. Когато това корито се напълни, ти трябва да извикаш специална цистерна, наричат ги "лайнарки", която да изсмуче цялото съдържание на кори¬тото и така до безкрай.
Този подход, който нашата държава предписва за ог¬ромната част собственици на парцели, които не са в близост до дере, е крайно неудобен и скъп. Неудобен е, защото тряб¬ва да следиш кога шахтата е почти пълна и да викаш цис¬терната. Такива цистерни са малко и не идват веднага след повикване. Обичайно е да чакаш с дни. Докато чакаш, твоята шахта може да се препълни и да залее двора ти. Скъпо е, за¬щото една средна шахта от около 30 кубика ще изисква ня¬колко курса на цистерната. Това удоволствие може да ти струва 100—200 лева, тоест една средна докторска заплата. По норматив един човек изразходва около 2 кубика, но ако се къпеш всеки ден (нали ще ставаме европейци), фигурата от кубици ще бъде доста по-висока.
Къде е логиката, питам аз? Една държава, която зорлен
плаща двеста лева месечна заплата, излиза с правилник, който те задължава с месечен разход от няколко заплати, само за да си почистиш мръсотията? Затова хората МАСОВО прибягват до непозволени начини за освобождаване от мръсните води и създават предпоставки за сериозни проблеми както за природата, така и помежду си.
Най-често собствениците прибягват до шахти със суха зи¬дария или, технически казано, попивни кладенци. Всъщност правят в двора си шахта от наредени едри камъни, без да ги спояват един за друг с циментов разтвор. Така тези хора, ко¬ито държавата умишлено и жестоко е поставила в безизхо¬дица, се надяват, че водите ще изтекат през дупките на камъни¬те и почвата ще успее да ги попие. Това решение е масова заблуда и е бич за околната среда.
Неотдавна от медиите разбрахме, че основната причина за свлачищата във Варненско е точно изобилието на такива шахти със суха зидария или с преливници извън дере. Поч¬вата има определен капацитет да поема подпочвени води. Ако е песъчлива, този капацитет е по-голям. Ако е глинеста, този капацитет може да е нищожен. Във всички случаи води¬те, причинени от хората, лесно могат да надхвърлят капаците¬та на почвата да ги поеме и тогава водата започва да изплу¬ва на повърхността. Разнасят се миризми, появяват се комари, създава се потенциал за зарази и болести.
Друг проблем с този подход е, че сухата зидария не за¬държа твърдата утайка, както прави септичната яма или събирателната шахта. Тези твърди утайки се смесват с почва¬та, изплуват на повърхността и започват да текат надолу по склона на терена, замърсявайки огромни площи.
Казано накратко, положението е трагично, държавата се ослушва и дебне как да закове някого с глобичка, а ти, строи-телю, искаш да упражниш конституционното си право да имаш дом, и то хигиеничен. Държавата има няколко инстан¬ции, с които "следи" положението, измисля правила и налага глоби. Такива са ХЕИ (орган за хигиената), РИОС (орган за околната среда) и Общината (орган на проблемите). Всяка една от тези инстанции има огромни   книжни тухли за пра¬вилници и безброй изисквания към теб и само дебне да те закопае с някоя глоба. Не очаквай никаква помощ или съвет от никоя от тях.
Този болезнен и сериозен проблем, с който ще се сблъска всеки нов собственик на къща, е причинен главно от безпо¬мощността на държавата ни. За съжаление единственото трайно и ефективно решение може да се постигне само с ре¬шителната и масова намеса на държавата, а всички знаем, че това скоро няма да стане. Решението е да се построи към всяко селище и вилна зона обща канализация, която да отго¬варя на модерните стандарти за хигиена и опазване на околната среда. Пак ще кажат държавниците, че няма пари. Защо да няма, кой мисли по този въпрос? Има ли кой да пресметне парите, които всеки собственик е дал поотделно за неефективните варианти на шахти? Ако имаше държавен орган, който да събира тези пари (още при издаването на разрешително за строеж) и да ги влага ефективно в изграж¬дането на канализация за съответното селище, проблемът щеше да се разреши веднъж и завинаги.
Но да оставим горката държавица на мира. Засега зада¬чата ни беше да купим подходящ парцел, нали? И така, огле¬дай дали съседите си изсипват мръсотиите при теб, следвай наклона — той сам ще ти подскаже откъде може да се появи проблем. Внимавай, ако си харесал идеално хоризонтален парцел. Такъв парцел е много атрактивен естетически, но няма да имаш накъде да насочиш своите мръсни води, макар и подземно. Внимавай, ако е лято и въздухът наоколо е тежък. Това е показател за наситена с мръсни води почва, а от това отърване няма.
Има още, но стига засега. Ако си успял да получиш горес¬поменатата информация и си сигурен, че е достоверна, имаш моето одобрение да купиш парцела и да се класираш за следващото изпитание.

# 26
  • Мнения: 460
Ето статията за тухлите:

Тухлите „монамур" са новата страст на дюлгерите

Когато говорим за строеж, имаме предвид преди всичко тухлата като основен строителен материал. И тъй като години наред оплакванията са от некачествени български тухли, сега ще стане реч за нещо ново на родния пазар - перфектните френски тухли топотиг. В превод буквално - сама стена; а като закачка - мон амур (моя любов). И защо не, след като те са наистина любими на строителите поради лесния им градеж, а още по-любими за тези, които ще обитават жилището, построено от тухли, последно поколение на световния строителен пазар. Засега те се внасят от франция, но скоро се очаква да започне производството им и у нас. Какво е основното в
качествените им характеристики
Топлоизолацията при тях е почти като при сти-ропора. Коефициентът на топлопренасяне е 2,92, а на топлоподаване - едва 0,32 (колко бавно изстиват!), това на практика означава, че с тях се пести поставянето на 10 см външна топлоизолация. Френските топотиг се правят по специална технология, която пести до 23 % от разходите за изпичане при стандартните тухли. У нас: в София, вече има доста бизнессгради, които са построени с топотиг.
Стени като в старите кооперации
Тези тухли са подходящи изцяло за външни стени, като размерът им е 30 на 37,3 см. Поставят се с тясната страна навън, така че стената става с дебелина от близо 40 см с последващата мазилка. Те са два вида: едните са с малки ромбоидни канали, създаващи своеобразен лабиринт, който задържа въздуха и осигурява перфектна изолация. Тухлите са направени така, че липсват традиционните студе-
ни зони, което от своя страна предотвратява появата на конденз, мухъл и плесени. Вторият вид с правоъгълни клетки и се използват основно като завършващи елементи - там, където трябва да се пускат колони и трегери. Основата разлика от стандартните тухли е, че
хоризонтално те не се лепят помежду си
а се редят на жлеб на принципа на сухата зидария -без свързващи материали. Технологичната линия е направена така, че да излязат с идеална форма, а материалът не позволява никаква деформация. Затова редовете са изключително равни. Лепене има само по вертикапа, но не с традиционния хоросан, а със строително лепило, както при газобетон-
ните блокчета, като дебелината на слоя е 2-3 мм. Строителното лепило се полага отгоре със специален уред - резервоар и движеща се ролка, подаващи точното количество. Така лепилото не запълва каналите, въздухът циркулира по цялата височина на стената, а външният слой на тухлата е достатъчно тънък, за да акумулира околната топлина.
На принципа на комина
по каналите топлината се разпределя по цялата стена. Този въздух през зимата не позволява изстиване на стената, т.е. явява се като основен топлоизола-тор. Фугировката се прави със строително лепило отвън, така че стената ста; ва изключително гладка, бе фуги. Двата вида тухли се предлагат с различни „аксесоари" - това са ъгли и детайли за оформяне на колонки, первази на прозорците. За нестандартни форми се използват тухлите с правоъгълни канали, които при нужда лесно се срязват с електрически трион.
Цените: Скъпото излиза евтино
Тухлите топогтшг са 3-4 пьти по-скъпи от традиционните, но в крайна сметка стената излиза по-евтина с около 10 лв. на кв. м. Площ от 120 кв. м струва около 2500 евро, което е близо 40 лв. на квадрат. Още с около 10 лв. на кв. 'м е външната мазилка, което формира обща цена - 50 лв./кв. м същата квадратура с обикновени тухли, плюс задължителната топлоизолация и мазилка излиза близо 60 лв. на квадрат.

# 27
  • Мнения: 460
Инна, на разположение съм, стига да мога да помогна Grinning
Утре ще пиша по подробно, че гледаме филмчето за колите и хич не мога да се концентрирам Grinning

# 28
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
paraplanerche, страхотна информация Hug! Много изчерпателна статия за парцелите, ще ми се да я бях прочела преди 1 година, когато купувахме нашия. Но сега виждам, че сме изкарали късмет, защото всичко е ОК  Wink. А за тия тухли е много интересно, ще разпечатам статията на съпруга ми да я види. Къде в България се продават? Дали обикновените майстори ще могат да се справят със зидарията  newsm78?

# 29
  • Мнения: 460
 Grinning То ние попаднахме на статията след като купихме парцела, но определено е полезно инфото, при нас има доста проблеми, като например че нямаме улица, има пътека, но се надяваме да се разберем със съседите. Регулацията също, но пък имаме канализация, на много хубаво място сме и на 2 крачки от парка и най вече дворчето Grinning, хол, гледащ на юг, магазинче, ех едвам издържам вече в тая квартира.
Статията за тухлите е от "Вестник за къщата" 8-14.06.06г. ,изглеждат много добре и отвън строежа изглежда като с итонг, чистичко, още не съм търсила къде се предлагат, но щом пише, че има сгради построени с тях, значи трябва да има предлагане. Тухличките отсрани имат улейчета и издатинки и просто се напасват, изглежда много лесно. Лично мен ме плашат довършителните работи и затова този вариант много ми допадна.
Сега за проекта. На нас ни предложиха цена от 9е на квадрат, което е по малко от минималните цени, но ни казаха, че ще ни направят тази отстъпка и ние сме много благодарни. Отделно си платихме геоложкия доклад 400лв, и прокта за безопасност и още нещо си , като едното е 400, а другото- 600, съжалявам че пиша така, но като вземем проекта ще знам със сигурност кое колко. Отделно също и проекта за озеленяване, може би около 400-500лв, засега сме дали само 100лв, колкото струва печата в Зелена система, където ги одобряват. Проекта ни стана за около 1,5-2м, още не сме го взели. Отделно се пускат молби във ВИК и Електроразппределение за изходни данни и за присъединяване (още в началото като почвате проекта), те са около 50-60 лв, следващия месец ни предстои сключване на предварителелн договор с Ел. за него ни казаха че ще трябва да платим 690лв, за договора с ВИК ни казаха че ще ни струва най много 300лв, но още не сме стигнали до там, Вик искат едни документи от общината, защото водопровода не е правен от общината, а от съседите, та така да видим, ако имаме проблеми, то те ще са там. След като имаме изходните данни за ел и вик ще дадем на фирма, която ще ни прекара проекта през пожарната и хеи ( ако не се лъжа) и ще ни издаде доклад за съответствие, с който ще внесем проекта в общината. Казват че с него срока за издване на разрешително за строеж е 1 седмица.
Сами ще си движим нещата, т.е. май да си подадем документите за разрешителното, но архитектката ни каза, че ще ни съдейства, където има нужда, а и имаме много добър адвокат. Така че надявам се бързо да стигнем до там, единствено вик ни е проблем за сега.
За строежа искрено се надявам, ако можем да го почнем есента, защото всички ни плашат с влизането в ЕС и ако до сега си мислех че е някаква всеобща параноя, то определено започва да ме хваща и мене. Но когато стане тогава, каквото зависи от нас го правим.
Nati nat ще се радвам ако се включиш Hug, при тях всичко е на една крачка преди разрешителното.

Общи условия

Активация на акаунт