Частни училища - информативна тема 25

  • 40 153
  • 776
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 425
Вижте, Ежко, че последните 30 години педагогика се влиза с 2,00 /образно казано/.
Да, така е. Защото се излиза с 600лв. заплата. Съвсем нормален резултат от пазарната икономика.

Родителите се надяваме,че този проблем ще бъде преодолян с читави ЧУ, но уви - те не са много...
Читаво училище означава проверени в практиката традиции. Поне три-четири петилетки. Това по време, когато едновремешните добри учители все още преподаваха в държавните училища и хората масово не виждаха смисъл да плащат за образование. От тези, които плащаха, мнозинството плащаше не за образование, а за екстри - по-добри сгради, престиж, допълнителен език...
Малцинството, което плащаше за образование стигаше за формирането на няколко училища, за които сега се избива народа от първа гестационна седмица. Защото междувременно повечето опитни преподаватели се изпенсионираха, а нови - йок. Нови ще се появят в достатъчно количество най-рано след 10-15 години, когато повишените СЕГА (и може би) заплати накарат младите читави професионалисти да изкарат педагогическа правоспособност и след няколко години практика да се формират като учители...
Дотогава единиците ентусиасти, които са станали учители ВЪПРЕКИ системата, ще бъдат поемани от наложилите се училища. А таксите ще стават все по-високи, поносими за все по-малко хора.

А таксите не могат да се вдигат до безкрай, защото и нашия финансов ресурс е лимитиран все пак. Но истината е, че частното образование става полека-лека недостъпно и за представители на средната класа.
Разбира се. На средната класа не и и трябва - стига и и професионалното обучение. Малко математика, малко Word и Excel. Може би английски или немски. Да си върши работата и да си знае мястото. Въпроси?

# 736
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Последното не го разбрах...точно средната класа у нас според мен ползва частно образование. ИТ-та, хора с малък бизнес, съвсем нормални хора. Или поне така би следвало да бъде. Стане ли някаква свръх недостъпна елитарност частното, нивото му ще падне доста...

# 737
  • Мнения: 5 425
Стане ли някаква свръх недостъпна елитарност частното, нивото му ще падне доста...
Нимой съ плаши - ще има стипендийка-две за ултра-супер генийчета, за да вдигат нивото.

# 738
  • Мнения: 912
Последното не го разбрах...точно средната класа у нас според мен ползва частно образование. ИТ-та, хора с малък бизнес, съвсем нормални хора. Или поне така би следвало да бъде. Стане ли някаква свръх недостъпна елитарност частното, нивото му ще падне доста...
Точно в този дух тръгнах да пиша и аз. Точно в момента представителите на средната класа формират основната част от учениците на ЧУ. Но пък и Ежко е прав - факт. Целта явно е друга и идеята е ЧО да стане все по-малко достъпно. На управляващите не им трябват мислещи хора, а бачкатори /не искам да засегна никого, разбира се/. Та, пак да се върна на въпроса с парите - ненормалното увеличаване на таксите ще откаже много хора, още повече, че ти нямаш предвидимост на финансовия ресурс, който трябва да заделиш. А това, в съчетание със спадащото качество на учители, ежегодните промени на учебните планове и всички други щуротии, не ми се мисли до къде ще доведат.

# 739
  • Мнения: 5 425
Образование става с пари. Адски много пари. Или с масовост. Повсеместна масовост.
Кой да налее пари? Който ги има в достатъчно количество си е решил въпроса. Но да решава чужди?
Масовостта изисква "съединението прави силата". Доколко това е възможно? Справка - скандалите в повечето ни "елитни" ДУ.
Сегашните ЧУ са възможни на сегашните такси, защото канибализираха досега евтини учители, обучавани по друго време.
За да оцелеят - ще трябва злостно да вдигнат таксите. Ще оцелеят единици. За да обслужват доста по-богата аудитория. Или ще им се наложи да режат разходи и качество. А вие продължавайте да се мръщите на малки дворчета, претъпкани стаи и неподменени столове, веднага след като са били повредени от децата...

# 740
  • София
  • Мнения: 2 779
Ezhko, може и да излезеш прав. Но в такъв случай излиза, че е по-добре да съветваме хората в темата, които тепърва търсят ЧУ, по-добре изобщо да не търсят, ако не са сигурни, че ще могат да плащат двойни на сегашните такси. А тези които, сега са в ЧУ, но също с ограничени финанси, също да се преориентират към ДУ овреме. И то... ще свърши наплива за ЧУ.  Simple Smile

# 741
  • Мнения: X
В ПБ има наплив, да. От хора, които изобщо не са в час какво става вътре. А тези, които са вътре нямат особен избор за по-добро училище нагоре в класовете. Опциите са минимални. След 4 клас няколко деца са се насочили към ДУ с математика и сериозно ходят на курсове. Освен ниското ниво на образование, в момента имат сериозен проблем с храната при предстоящо увеличение на таксите за следващата година. Доста над нивата на читавите училища. Английският винаги е рекламиран като 10 часа, но лека полека в някои класове намалява до 6 часа.

# 742
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Аз да ви кажа сигурно за горните класове ще мисля за ДУ или самостоятелна форма. АК не ми трябва, детето ми нямс нужда от езикова гимназия. Другите частни гимназии не виждам какво допринасят.
Сегашното училище е ок, но с много условности. А ако повиши таксата с 1 лев, ще доведе до вулкан от размисли за какво точно плащам...
Confused
И това изобщо не се отнася до ТЕ, а до купищата компромиси в частното образование. Ще каже някой ако искам... е така е, ще е прав. Онова, което ме влудява е липсата на избор - сред училищата, сред болниците, сред политиците, всичко!

# 743
  • София
  • Мнения: 16 193
Моето дете е в АК не защото е езикова гимназия, а заради всичко останало. Ако беше само езикова гимназия, и 2ра английска би "ми" стигало.

# 744
  • София
  • Мнения: 11 982
Лейка, кои са купищата компромиси, които виждаш в частното образование?

# 745
  • София
  • Мнения: 5 012
Моето дете е в АК не защото е езикова гимназия, а заради всичко останало. Ако беше само езикова гимназия, и 2ра английска би "ми" стигало.

Деленето на гимназиите на езикови, МГ и ПМГ освен у нас, къде другаде се прави?

За мен е трудно да включа колежа в такава класация, защото нещата се случват по различен начин. За да са по МОН те са се обявили за ЕГ, но начинът по който се учи е доста различен ( може би в НЕГ да е подобно в лайстунг паралелките). В този смисъл френският лицей и училището към немското посолство също ли са езикови гимназии?

# 746
  • Мнения: 5 425
Подкрепям Призма, Шарки и co. Моите младежи знаеха английски на съвсем прилично ниво и преди АК. Не са там за да учат езика. (Не че не са научили много и по него).

Онова, което ме влудява е липсата на избор - сред училищата, сред болниците, сред политиците, всичко!

Избор винаги има: швейцарски колежи, немски клиники, имаме избор да издигаме наши кандидати или себе си като такива...
Изборът обаче е наше право, само когато сме си го изработили/отвоювали.

Последна редакция: пн, 11 мар 2019, 16:25 от Ezhko

# 747
  • София
  • Мнения: 5 945
За среда ли плащаш тогава?
Че те агресивните деца и нафуканите синчета са тези на родителите с парите, най - често....
На мъжа ми аргумента против ЧУ основно е: детето ми няма да учи с децата на фолк певиците...
Споря с него по темата.... ама може пък да има и нещо вярно в тези думи.... Thinking

# 748
  • София
  • Мнения: 16 193
Децата не си избират родителите. Синът ми беше от 1 до 4 в един клас с дъщерята на Лияна. Е, тогава детето си беше много прилежно, и  не беше кокона или елементарна. Сега не знам каква е и не ме интересува.

Не, не за среда. За преподаване, за научаване на навици за учене. За събуждане на интерес към знания.

Що се отнася до "средата": нея не си я "купувам, а си я създавам сама. Същото е и при децата (ни).


# 749
  • София
  • Мнения: 17 280
Това беше и на майка ми аргумента като ни обясняваше колко грешим с ЧУ. Само след 1-2 месеца вече беше на друго мнение.

Общи условия

Активация на акаунт