Как се подготвяте за работната седмица?

  • 13 717
  • 201
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 13 623
Вервам, почивката не означава лежане. На нас събота и неделя са ни изключително активни дни. И почти не се задържаме вкъщи. Ходим на екскурзии, на вилата, излизаме с приятели, пътуваме до други градове, спортуваме. Разбира се, има и лежерни моменти, в които четем книги, ходим на кино или просто си почиваме, но през повечето време сме в движение.
Понеже имаме 4 деца на различна възраст, през седмицата няма начин да седна с книга или с филм. Няма и кой да ми готви. Но аз също не си представям да правя нещо късно вечер. Вечер обичам да си лягам сравнително рано (до 22:30 съм в леглото), след като съм се занимавала няколко часа с децата, домашните им, вечерята и всичко останало. Всъщност, аз ставам в 6 ч. през седмицата и гледам тогава да си свърша всичко, докато си изпия кафето и изпратя всеки по задачите му, преди аз самата да се приготвя за работа. Събота и неделя сутрин са ми единственото време, в което мога да се залежа до 9 ч. и да помързелувам в леглото.

# 31
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
Аз като чета тук пишештите и се чудя добре де, кога след работа намирате толкова време за всичко, тъй че почивните дни да са ви изцяло свободни. На мен цялата подготовка и чистене вкъщи отменат по около 2 часа в събота и 2 часа в неделя.  През седмицата ставам в 7:30, излизам в 8:30 и се прибирам от работа към 18:45. Не мога да си представя как тепърва ще започна с пазаруване, готвене и чистене след това.

Правила съм го, ама резултата е, че след пазаруването се прибирам към 19:15 влизам в кухнята в 19:30, докато нарежа измия и сготвя става поне 20:30, хапваме до към 21ч и после пак в кухнята да изчистя след себе си - поне половин час, защото това включва опаковане на храна за работа за следващия ден, прибиране на каквото е останло в хладилника, миене на съдове и забърсване и излизам от кухнята понякога в 22:00 часа, хвърлям си душ и си лягам, а на сутринта пак се почва.

Това много ме изтощава, ако трябва и прахосмукачка да пускам, пералня, прах и то отиде. Нямам съдомиялна, прахосмукачка робот или сушилня (под наем съм),  не обичам и да се храня навън или пък готова храна, предпочитам да готвя. С тази подготовка през почивните дни се прибирам от работа, мятам всичко в тенджерата/тавата и готвенето ми отнема макс 40 мин, после чистенето и опаковането на обяд  за следвашия ден още 20 мин, така най-късно 20:30 съм свободна да си почивам.

# 32
  • Мнения: 1 196
Просто хората имат различни семейства, професии, приоритети, хобита, разполагат с различно свободно време и съответно го разпределят така, както на тях им е удобно и практично. Така че, лично аз не виждам нищо странно, нито в домакинстването, нито в излежаването или пътуването през уикенда или през седмицата. Просто ежедневието на някои, налага различен от общо възприетия подход, ако изобщо може да се каже, че има такъв.

# 33
  • Мнения: 5 073
petiaivanov
   Да ,имам деца...и си редя пъзел и чета книга Grinning Представяте ли си го ? Това ще да са някакви извънредно кротки деца Stuck Out Tongue
Нямам,то се разбира от написаното от мен Simple Smile Но все си мисля,че като проимам,задълженията ще са повече,не по-малко,нали?Ако сега чистя и оправям вкъщи събота и неделя,то с деца не виждам как ще си почивам тези дни.
Много съм съгласна със  SilverDream.Горе-долу моя график е като нейния.С такова работно време,наистина не виждам как вършите всичко след работа и събота и неделя са ви абсолютно почивни Simple Smile

# 34
  • Мнения: 204
Като чуя, че миялната и пералнята си вършат всичко сами и започвам да се убеждавам, че сме купили боклуци. Та.. аз винаги премивам нещо и нещо досушавам, много ме изнервя това. Иначе няма такива домошари, като нас, никъде по света сигурно. Освен почистването се спукваме и от готвене. Закуска, обяд, вечеря. Та палачинки, та ястия, пърленки, десерти. През уикенда все някой яде и все някой готви. С бебето и кучето абсурд да пътувам, аз и до парка да излезем се приготвям по един час. Ходим на разходки, де. Неделята е различна с това, че сме на гости при наще. В петък оставяме малката на майка и излизаме навън. Какво спане, та в най-добрия случай спя до 7. Иначе в 6 бебето вече е будно и кафето е готово. Но чак да правя заготовки за седмицата ми се вижда прекалено. Откъде да знам какво ще ми се яде в сряда например. Храната при нас не е просто за оцеляване, тя си е удоволствие.

Последна редакция: пн, 25 фев 2019, 12:01 от Lol90

# 35
  • Мнения: 3 974
Нищо не премивам след миялната, а слагам и супер загорели тави, тигани...
Сутрин излизам около 8, вечер се прибирам около 16-17. Правя тренировка или йога, после се чисти, готви, но в 18 макс сме приключили.
Уикендите са за почивка, било то и лежане.

# 36
  • София
  • Мнения: 13 623
Просто хората имат различни семейства, професии, приоритети, хобита, разполагат с различно свободно време и съответно го разпределят така, както на тях им е удобно и практично. ...

Това е ключът. Писах за себе си. Ставам в 6 ч. излизам между 9 ч. и 10 ч., според това дали очакваме клиенти или не.
Това са минимум 3 ч. сутрин. Децата ги събуждам в 6:30, обличат се, закусват и излизат точно в 7:10. Съпругът ми сутрин ходи да тича и да разхожда кучетата и най-късно в 9 ч. отива в кантората. Много често кафе пием там, след като аз отида и тогава закусваме заедно. Аз в това време имам време да си направя първото кафе, да приготвя закуска, да подредя, да сготвя, тогава бърша прах, пускам прахосмукачка или минавам с мопа (не изисква много усилия, защото имаме робот и той си обикаля всеки ден), пускам миялната и пералнята (никога не ми се е налагало да премивам или препирам, а уредите ни не са особено нови), сушилнята. На обяд често се прибираме да обядваме вкъщи със съпруга ми - тогава той ми помага да оправим прането и измитите съдове. Ако той е в съда или на служебен обяд, аз обичам да отскачам до близките магазини (имаме 6 хипермаркета и няколко плод и зеленчука наблизо) и купувам някои неща, което ни спестява после от времето за седмичното пазаруване.
Вечер съм вкъщи най-късно до 17:10. Съпругът ми се прибира в 18 ч. Децата се прибират между 16 и 18 ч. Понеже тогава вече няма друго, освен вечерята, за която всички помагат, успяваме да се занимаем с децата - домашни, разговори, къпане на малкия, всякакви занимавки. Вечеряме и децата след 21:30 ч. са си по стаите. Двамата малки (на 4 и почти на 12) заспиват, каките се занимават с техни неща (учене, чатене, филми, понякога тогава се прибират от срещи с приятели - те са големи - едната е почти на 17, а другата е почти на 19 г.). До 22:30 ч. имаме час със съпруга ми да обърнем внимание на себе си - пием по вино, всеки си взема душ, приготвяме си дрехите за следващия ден, пакетираме храна на децата за училище и ние двамата си лягаме.
Горе-долу това е през делничните дни. Затова и за почивните дни не остава много за вършене.

# 37
  • Мнения: 11 832
petiaivanov
   Да ,имам деца...и си редя пъзел и чета книга Grinning Представяте ли си го ? Това ще да са някакви извънредно кротки деца Stuck Out Tongue
Нямам,то се разбира от написаното от мен Simple Smile Но все си мисля,че като проимам,задълженията ще са повече,не по-малко,нали?Ако сега чистя и оправям вкъщи събота и неделя,то с деца не виждам как ще си почивам тези дни.
Много съм съгласна със  SilverDream.Горе-долу моя график е като нейния.С такова работно време,наистина не виждам как вършите всичко след работа и събота и неделя са ви абсолютно почивни Simple Smile
Да, представям си го. Огромно удоволствие е за мен да редя пъзели. С колкото повече части са те - толкова по-добре!

Всичко е въпрос на работно време и самоорганизация. Страшно мразя да се мотая. Организиран човек съм. Не разчитам на чужда помощ. Просто си правя сметката и си разчитам времето.

# 38
  • Мнения: 5 073
Fever Ray
респект за 4-те деца.Много се радвам на големи семейства.Винаги съм искала такова,но живота ме бутна на другаде и явно няма да имам много деца,ако изобщо имам даже Simple Smile
Каквото и да правиш,когато и да го правиш,всичко е оправдано с 4 деца.А ти,до колкото виждам ,си си направила страхотен график.
Да са ти живи и здрави всичките и вие покрай тях Simple Smile

petiaivanov
и аз съм така и за това,когато някой каже,че събота и неделя само почива,недоумявам .
Аз и за почивката си имам план Grinning

# 39
  • Мнения: 204
И аз редях пъзели преди да се роди бебето, хахаха. Бихте ли казали какви таблетки за съдомиялна използвате?

# 40
  • София
  • Мнения: 13 623
Вервам, благодаря ти за хубавите пожелания! Желая ти да се сдобиеш с рожба, че дори и с 2 наведнъж! Стискам палци за това.

Лол, аз много харесвам таблетките на Астониш (всичко в 1).

# 41
  • Мнения: 310
Аз като чета тук пишештите и се чудя добре де, кога след работа намирате толкова време за всичко, тъй че почивните дни да са ви изцяло свободни. На мен цялата подготовка и чистене вкъщи отменат по около 2 часа в събота и 2 часа в неделя.  През седмицата ставам в 7:30, излизам в 8:30 и се прибирам от работа към 18:45. Не мога да си представя как тепърва ще започна с пазаруване, готвене и чистене след това...
Аз съм с подобен график - пазарувам на прибиране от работа или в обедната почивка, редовно, необходимото. Не залагам на дългосрочни планове, защото често плана се променя в последния момент. Винаги имам заготовки във фризера за бърза вечеря, а тях правя когато имам време/желание. Вечеряме към 9.
Гладя и мия чинии често в рекламните паузи, докато гледаме ТВ .
Мия баня/тоалетна и зареждам пералня/сушилна вечер, когато взимам душ, не е сложно, отнема минутки.
Прахосмукачка и миене под, поливам цветя, редя дрехи и прочие докато готвя - все пак не всяко ястие изисква да висиш над печката.
Не съм Шива, но обичам да съм ангажирана с много неща наведнъж, тогава съм по-продуктивна Simple Smile
Ето ти свободния уикенд от домашни занимания...

п.п. Vervam, йогата може да отнеме и само 20мин , а за колко се прави един омлет...  Wink

# 42
  • София
  • Мнения: 12 374
Уикендите, ако не пътуваме някъде, спя до 10-11 и после поне час обичам да си изпия кафето на спокойствие. В събота сме по паркове с детето и кучето, често пъти се виждаме с приятели и обядваме и вечеряме навън. В неделя детето ходи на курс по програмиране и балет - на първото я води и взима ММ, тъй като започва в 9, а аз спя по това време, на балет следобед я водя аз. Чистенето е разпределено помежду ни, сътветно за час успяваме да свършим. Пералня, миялна и сушилня пускаме на равни интервали през цялата седмица. Обичайно ММ готви нещо в неделя вечер, за да има за понеделник и вторник - вчера например направи свинско с кисело зеле и супа топчета.

# 43
  • София
  • Мнения: 38 912
Ха-ха-ха! Знаех си, че някой ще припадне от 12 те крачки! Ами какво да правя вчера в тоя студ? Да си разнасям телефона из къщи, да ми отчита и домакинската дейност?

# 44
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
За работа излизам в 8.10, прибирам се в 17.15.
Не готвя вече, но когато го правих - до 18.00 бях готова.
Не ядем сложни манджи, но пък и готвенето ми е в графа Релакс.
Миялна на два дни - нищо не доизмивам - всичко свети - феъри платинум ми помага.
Пералня - ако се наложи. Две минути е зареждането, 15 сек. е преместването на дрехите в сушилнята.
Не подреждам. Имам голям плот в спалнята - слагам отгоре. До края на седмицата купчината  е изчезнала.
За чистенето - има кой.

И аз се чудя какво толкова цапат и ядат!
Цял ден сме на работа - кой да цапа? С обувки не се влиза, подовете и мебелите са оптимални за почистване. Дограмата е перфектна - не влиза прах отвън, на 4 етаж сме - глухи улици, без движение.
Ако има малки деца е друго. Но ако са над 10 г. - няма оправдание.  Peace

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 12:46 от Не се сърди, човече

Общи условия

Активация на акаунт