Избор на качествен Extra Virgin зехтин

  • 53 942
  • 536
  •   1
Отговори
# 465
  • In transit
  • Мнения: 11 922
Цената му е повече от добра, ако го има някъде наличен, аз бих взела, но във Варна не виждам.

# 466
  • Мнения: 452
За съжаление не пише от коя страна са маслините, а само ЕС, което значи, че може би са сбирка от различни страни. Твърди се, че при транспортирането се губи от качеството, в сравнение с локално обрана и обработена в кратки срокове продукция.

# 467
  • Мнения: 2 683
Това цитат на човек продавал зехтин от друг форум.
Голяма част от нещата са споменавани и тук, други и аз не ги знаех:
"маслините се тръскат внимателно, после насипват в конопени чували / не найлонови ! / . Вашно е , защото найлонът дере, а окисляването и развалянето на маслината започва от одраксването й.
- до 24 часа трябва да е пресована - студена преса. То е центрофуга, по точно.
Киселинността на зехтина не е негово качество . Това е гаранция и измерване на показател , че зехтинът е добиван без да се драскат маслините и още същият ден от брането им, както и за хигиената и стандартите при съхранението му. Това определя киселинността - по-ниска , по добра хигиена и начин на добив. Не се хващайте на киселинност на сертификат - важна е тази на бутилката. Скъпите зехтини, имат киселинност под 0.3 . Под 0.5 е отличен ако се намери за под 19 лв. Границата е до 0.8 - нагоре не е екстра върджин зехтин, маслините са седяли, вкисвали са . Това не е най- лошо. Лошото е - Салатният/ наречен в БГ / зехтин помаче, се прави от остатъците от производството на е. върджин - от костилки и, и затова може да е зелен на цвят. В Гърция го използуват само за готвене.
Вкусовите качества и витамините , олеините в ЕВ зехтина не се измерват с киселинност- те зависят от вида на маслините и почвено - климатичните условия .Най-добрите сортове са мавруля и коронейки, които виреят само в Пелопонес и Крит / там имат и още по-редки, но зехтинът от тях е с малък добив и заминават директно към Ривиерата и др. места с много излишни кинти/.
За добрият зехтин, студеното пресоване до 28 градуса е основно. Някои производители от Крит даже го правят и под земята , за да е ниска температурата .Това различава ЕВ студено пресован зехтин от другите мазнини - олиото, както и помаче зехтинът, се извличат с помощта на химикали. затова ЕВ зехтнът е по-скъп - от10-11 кг маслини, излиза 1 литър. После отива извън производителя на ЕВ , той не иска да прави такива неща, няма промишлени инсталации и не иска да разваля реномето си - на химическа обработка - купуват го други гръцки зехтинпроми или испанци и се добива помаче зехтин - още няколко литра на 10 кг.
Общо взето, за ЕВ се иска хубави маслини и много труд , както е относително евтини инсталации - добивът обаче е малък . Затова го сравнявам с домашната ракия. Принципа е един и същ.
Та от веригата супермаркети ти казват – ще купуваме естра върджин зехтин от вас до 5.80 -6 лева . Надценката им е 40 %, която е реална – имат централни складове и логистика, много разходи за персонал и транспорт . Ще си кажете – защо не си внасят сами стоките? Не става – по-изгодно им е да работят с доставчици , иначе складовете им ще са като летище София, служителите тройно повече. Така , даже и със зареждане само за 1 седмица напред, складовете им пак са огромни. Когато доставчиците изведнъж се оттдръпнат – вижте какво стана с Карфур, скоро ще е Пикадили.
Казват ти и ти решаваш – този зехтин при веригите е бутилираният като „тяхна” марка – ако се установи нещо, изгаря доставчика- в случая някаква пловдивската фирма,която никой не я знае, това е склад на едро, не е продавал на потребители а само на магазини – големи, малки, колкото могат да привлекат. Той също не изгаря, защото сигурно е бушон – направена фирма от стари играчи в бранша, в някое село взимат склад, който е от затворен тип – няма служители, продават колкото могат – за 50-100-300 000 лв и като дойде проверка, няма никой-празен склад под наем, фиктивни лица. Като отшуми пак ще го отворят, може и в друго село, дават се за без пари читалища, училища, ткзс -сгради, слагаш СОТ който е по-скъп от наема и си готов.
В статията има няколко общи вярни неща, но написалият я явно никога не е продавал зехтин. Потреблението не е 1-2% от общото количество мазнини, като влезете в някой хипермаркет се вижда ясно, че зехтинът е повече от всички други мазнини взети заедно. Той не седи по щандовете – ако една стока няма достатъчно продажби във веригата, моментално се спира и се заменя , мястото на излагане на щанда/ регал е точната дума за кратко/ е скъпо и трябва да носи приход на веригата. Над 60 %от продажбите на хранителни стоки в България вече са във вериги.
Другото твърдение, че зехтин не се продава на борсите – така е , не защото продажбите и количествата са малки, а защото не е универсална стока като замразен портокалов сок. Само ние имаме над 40 вида разфасовки на 3 производителя зехтин вече – едни са за горният клас потребители, други са насочени към ВИП клиенти, има и по-икономични големи разфасовки за ресторанти-хотели –кетъринги, то не са зехтин за подаръци, за кърмачета и майки - кърмачки, с риган, с лимонов сок и какво ли не още. Така се правят от това 2-3 кашона, от другото 5-6, бързо се стига до 70 кашона – едно пале, внася се и после пак, за да е пресен зехтитът. Ако е само един вид зехтин, няма как с него да държиш разнообразни клиенти и да разширяваш продажбите.Всичкият зехтин с изключение на ВИП е един същ като качество с малки вариации, ние специално много държим на качество, проби, киселинност, димност и други изследвания, и нямаме много евтин зехтин. Няма как да стане борсова стока, което сигурно е желанието на въпросният господин, то е все едно парфюми да ги продаваш на тон на борсата. От борсите искат да става така : обаждат ни се постоянно, всякакви уж борси се нароиха – платете 100 лв за да участвувате в търг на 5 тона от еди какво си – отговора е културен: Нямаме възможност да участвуваме , затваряш телефона, той да разбира : абе бегай некъде не ни губи времето, ще вземеш от 20 доставчика по 100 лв без да знаем реално какво се прави.
Дълго стана , но планинарите поне да знаят, какви са хватките в тая игра. По- горе бях писал как да си купуваме добър зехтин . И сега, повечето от зехтина – и във веригите, и в малките магазини, е менте / на пазарищата пък 100 % , там имаме само 2 клиента като за цяр, искат винаги нещо много евтино/. Но пък истинският хубав есктра върджин студено пресован зехтин, е страхотна храна.
Опасни зони на ментета : не от големите марки от големите зехтинпроми / правилно в статията, тези отбелязани 70 %, са всичкото производство на зехтинпромите/ и не от ”автентични” железни варели в малки магазини, не и нефилтриран/разбирай мръсен с есенция/.
"

# 468
  • Мнения: 4 071
Може ли да попитам на етикета къде се гледа за киселинността?
Имам 2 зехтина вкъщи в момента. Единият е испански от био магазин, дадох 30+ лева за него и при мазнините пише: наситени мастни киселини 13гр. А другият е Коста Доро от Фантастико, но от био щанда и той има наситени мастни киселини 17 гр. Това ли е което се гледа?

# 469
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 761
Не  е това. На повечето зехтини не пише. 0, и нещо си трябваше да е по спомен.

От понеделник ще има хубаво намалени ена зехтини в Кауфланд.

# 470
  • Мнения: 2 683
Може ли да попитам на етикета къде се гледа за киселинността?
Имам 2 зехтина вкъщи в момента. Единият е испански от био магазин, дадох 30+ лева за него и при мазнините пише: наситени мастни киселини 13гр. А другият е Коста Доро от Фантастико, но от био щанда и той има наситени мастни киселини 17 гр. Това ли е което се гледа?

Трябва да пише acidity ≤ 0.8
В България рядко се намира такъв на който да пише. А и често в България лепят етикет на български върху оригиналният етикет с описанието.

# 471
  • Мнения: 3 306
Който иска хубав или  много хубав зехтин, си поръчва от чужбина, директно от някой производител, има стотици. В България има едно и също, от най-евтините с поне 50% печалба.
Има стотици сортове с различни вкусове, това е като с виното или с кафето, у нас има без сортове или много рядко с някакъв сорт, малко като вината от село или кафето от чувала на което пише, че  бразилско.

Ако си купувате хубав-скъп зехтин, никога не купувайте някой с над 1 год престояване, камо ли преди изтичане на срока му, нали тогава се намалят у нас. Вкусовете качества след 1 год спадат рязко.

Зелен цвят имат и зехтините от ранните реколти, най-скъпите, не само от костилки.
Те са най-скъпи, защото се правят от повече килограми маслини, примерно 8-10кг за 1литър.

Последна редакция: сб, 30 мар 2024, 09:16 от Alexslav

# 472
  • In transit
  • Мнения: 11 922
Алекслав, в момента зехтин на промоция с цена под 25 лв за литър е супер оферта. Говоря за масовите зехтини по магазините - испански, италиански или гръцки(но не от онези в тенекиите дето ги пакетират в БГ с неясен произход).

Вчера помолих един приятел да ми прати цените на зехтина в Барселона, ами под 25-30лв нямаше цена.
Сега, ако някой иска супер качество на невероятни цени е друго неща, аз говоря за масовите зехтини. Това го уточнявам, за да не започне пак спор на тема зехтин.

Киселинността обикновено я пише на сайтовете на производителите.

# 473
  • Мнения: 3 306
Аз за цени не говоря, ти започна. Ясно е с каква надценка се работи в България за всичко.
25лв както каза е на супер оферта, ама нормално са по 35-40лв/л.

В Испания и Италия нормалните зехтини също не са евтини вече, без намаление са 9-10евро или у нас са пак с поне 60%-100% по-скъпи.
Друг е въпроса, че у нас се въртят едни и същи марки и видове от 10 години.

Няма нужда да се търси приятел, че да ти прати снимки от Барселона, ето ти от стандартен магазин тип Кауфланд за България, без да е на оферта.
По-евтините са по 20-22лв/л(у нас са 36-40лв/л) и то пак от определени сортове, а  не някакъв. По-скъпите са 26-30лв/л вече са от определени географски зони и т.н.







# 474
  • Мнения: 2 584
Добре, може ли да препоръчате препоръчан сайт, български или който да доставя до България? Ще бъда безкрайно благодарна, защото най-вероятно ще попадна на сайтове със съмнителен зехтин. Затова моля и за препоръка. Да ми спестите лутането и търсенето. Аз лично си падам по зехтин, който е с по-мек вкус, да не е горчив или "лют".

# 475
  • Варна
  • Мнения: 398
А аз си падам по зехтините с леко парлив вкус.
Говоря като вкусови качества, и така да го кажа и лечебни.
Зщото това парливото ми действа много добре за прочистване на дихателните пътища употребено по конкретен начин.

Обаче си нямам никаква идея леко лютото/парливо каква информация дава от към качесво - хубав, лош, средна работа или друго....

Ако има запознати и искат да споделят......

# 476
  • Мнения: 3 306
Няма разлика в качеството от вкуса, дали е лют, горчив или сладък, това зависи от сорта.
Обикновено лютия  за българския вкус е най-търсени по света, но това не са зехтини за салати, по-скоро са за добавка като подправка накрая след като нещо е сготвено или върху някакви мезета.

Меките вкусове без нагарчане и лютост  са сортове Arbequina и Hojiblanca от испанските.

# 477
  • In transit
  • Мнения: 11 922
А аз си падам по зехтините с леко парлив вкус.
Говоря като вкусови качества, и така да го кажа и лечебни.
Зщото това парливото ми действа много добре за прочистване на дихателните пътища употребено по конкретен начин.

Обаче си нямам никаква идея леко лютото/парливо каква информация дава от към качесво - хубав, лош, средна работа или друго....

Ако има запознати и искат да споделят......

Доколкото знам това има отношение към възраста на маслиновите дървета, от които се добива зехтин, освен сортовете. Колкото са по-млади е по-лютив/парлив и обратно.

# 478
  • Мнения: 2 683
Преди месец започнах да тъся мед. На едро го продават на 4-5 лв. кг. В магазина 14.
Уви същото е и със зехтина, и всичко останало.
Да си призная зехтин който ми допада си намирам все по-трудно. От супермаркетите купувам само в краен случай.

# 479
  • Пловдив
  • Мнения: 5 950
Зехтин си купувам от Ирина Тенчева. Около 35лв беше литъра. По-добър никъде не съм пробвала -вкусен,гъст,ароматен. Нищо общо с масовите зехтини по магазините. Да,скъп е,но е топ качество,безкомпромисен.
Който желае,може да й следи профила в Инстаграм -там обявява кога зехтинът е готов за продажба.

Общи условия

Активация на акаунт