Избор на качествен Extra Virgin зехтин

  • 53 287
  • 522
  •   4
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 057
През февруари тествах в хладилника две марки зехтин - Favorit испански от Т маркет и Cirio италиански от Кауфланд. И при двата след две денонощия се образуваха колонии от твърди парчеца,  плуващи в течна среда. Не се бяха утаили по дъното,  нито бяха полепнали по стъклото. Зехтина Favorit ако е в салата (айсберг, домати и краставици) по-бързо се втърдява - за два часа. Вкусен ми е много този  Favorit,  но аз обичам нагарчащ зехтин.  Както и леко нагарчащи и солени маслини.  Другите са ми безвкусни и пластмасови. Зехтина Cirio още не съм го пробвала.

# 91
  • Мнения: 19 027
Cirio горчи, ще ти хареса сигурно

# 92
  • Мнения: 896
Поясни малко за тази киселинност?Каква трябва да е и как променя вкуса?
Не променя вкуса. Киселинноста е един от основните показатели на зехтина (acidity). Няма нищо общо с наситени и ненаситени масни киселини. Киселинноста зависи от това какъв е зехтина (extra virgin 0.3-0.8%, virgin 2% и т. н.) Не знам защо но на 90% от зехтина който се продава в България този показател не е даден.
 Мнението ми е че щом не го дават значи е от некачествен материал. Това че зехтина е екстра върджин не значи че се прави от първокачествени маслини.
Затова и купувам бутилиран в Гърция, имам малко по-голямо доверие от надписа на етикета.

# 93
  • Мнения: 2 057
Мазнините са неутрални по отношение на киселинността,  а зехтина е почти 100% мазнина. Каква киселинност,  кви пет лева... Това не е протеин,  който повишава киселинността,  или алкализиращ въглехидрат като зеленчук или плод,  който  я. понижава. Кск ли пък не киселинността да е най-важен показател на зехтина.  Търговски трикове просто.

# 94
  • Мнения: 3 615
Сега последно?Да направим една класация на марките които са добри и се продават в Бг после може и от други Европейски държави.Аз ползвам един гръцки но не ми допада мн на вкус.

# 95
  • Мнения: 2 478
Качественият зехтин е с киселинност под 0.8. Най-хубавите са около и под 0.3-0.4.

В ЦБА има някакъв BIO от о.Крит и пише всичко, включително киселинност <0.8. Ще го пробвам по-натам.

За марките, веднага казвам две :

1/ Terra Creta.
Пробвал съм традиционния и от Estate линията Kolymvari и Bio Organic. И двата страхотни. Kolymvari, зеленият етикет, го има в Кауфланд.

2/ GAEA.
Пробавал съм Sparta и Sita. Предстои Fresh Simple Smile, като ще го поръчам през нета, че off-line не го намирам. Преди поръчка ще звънна на търговеца, за да обсъдим и срока на годност. Kalamata също ще пробвам по-натам.

На Costadoro Bio Logico Unfiltered ми идва малко тежък. Не казвам, че не е качествен, просто не е за моя вкус, и няма да повторя, като свърши. Утайката и гъстотата си се вижда и през бутилката, на стайна темепратура си го държа.

По-натам ще пробвам на Monini BIOS.

Чувам, че и на Minerva били качествени.

В световен мащаб Испания е най-голям производител на зехтин, и освен познатите Del Alma и San Lazaro, други не съм ползвал. Всеки случай не смятам, че това са от най-качествените им зехтини, по-скоро масовка за нашия пазар.

Някой беше споменал по-горе, че харесва горчиви, аз пък не.
Но всеки с вкуса си. Който харесва горчив, да пробва на Elia. Киселинността му я пише в горната част на бутилката и варира 0.3-0.4.

Последна редакция: нд, 31 мар 2019, 00:33 от FragranceFanatic

# 96
  • София
  • Мнения: 251
Според мен Gaea е от топ гръцките зехтини, и не са ти оправдани съменията.
И аз съм виждал етикети и на български, и на английски на един и същи продукт.
Въпреки това не смятам да се притеснявам.
Маслините им в пакетчетата са много скъпи - 150гр 4лв - много ми харесва миксът - зелена, каламата, кралска някаква.
В добавки към салатите ми вечерно време придават невероятна сочност и "вкусност" ароматните маслини, мариновани и отлежавали в extra virgin зехтин, с бисилек, лимон и още някакви други подправки.

Следващите на Gaea, които ще опитам след Sparta и Sita, ще са Organic и най-високия клас Fresh - лимитирани бутилки, само в нета ги намирам тук-там.

Fresh e печелил много награди и го има в адски много класации на топ шефове по света за най-добри зехтини.

Че е топ марка може да се разбере най-малко по цената, затова и реших все пак да пробвам от този зехтин, въпреки че избягвам небългарски продукти опаковани в България.  На вкус не е лош, но и аз съм виждала хубав, домашен зехтин донесен от Гърция, в който са поставени маслини, почти да се "желира" в хладилника. Според мен така трябва да се държи един истински зехтин. Надали ще купувам вече от точно този вид. Иначе във Фантастико, от където купих този (GAEA Kalamata) имаше и GAEA Fresh, с етикет от 2016 год.

# 97
  • Мнения: 19 027
Зехтинът на Била горчи ли?

# 98
  • Мнения: 3 615
Зехтина в хладилника стана като каша все едно почти замръзнал а не е от евтините но явно е боклук.

# 99
  • Мнения: 69 004
Дай снимки....каква точно каша?

# 100
  • Мнения: 3 615
Дай снимки....каква точно каша?
Извадил съм го от хладилника беше стегнал от сорта на свинска мас и нищо не течеше като се опитах да овкуся с него.

# 101
  • Мнения: 896
И моя след 5 дни в хладилника стана гъст (не като мас, ама може би като мед) и почна леко да нагарча. Иначе като аромат и вкус много ми допада. Ето това е зехтина: https://peloposnissos.com/en/products

Колко време го държа в хладилника ?

ПС: Ето и малко за теста на зехтин https://www.24chasa.bg/zdrave/article/4347532
Та...хубавия зехтин може да се сгъсти, ама може и да не се сгъсти Simple Smile

Последна редакция: ср, 03 апр 2019, 21:57 от vanqivanova

# 102
  • Мнения: 3 615
2седмици беше в хладилника отначало направи утайка и не го бях ползвал през изминалото време,изваждам бутилката обръщам да сипвам дръжки той стегнал го сложа пак и като стане ще кача снимка.

# 103
  • Мнения: 20
Завчера и аз купих от кауфланд зехтин Атлон,два дена стоя в хладиника но само потъмня,дори не се сгъсти.Тази вечер го сложих в камерата и утре ще видя.Най интересното е,че на етикета има QR код и сайт на гръцкия производител които не съществуват при търсене в гугъл.www.eleagea.gr.Което само по себе си е невярно спрямо клиентите

# 104
  • Мнения: 22 867
Завчера и аз купих от кауфланд зехтин Атлон,два дена стоя в хладиника но само потъмня,дори не се сгъсти.Тази вечер го сложих в камерата и утре ще видя.Най интересното е,че на етикета има QR код и сайт на гръцкия производител които не съществуват при търсене в гугъл.www.eleagea.gr.Което само по себе си е невярно спрямо клиентите

Има го сайта.

Последна редакция: нд, 07 апр 2019, 14:09 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт