Любители на рози

  • 46 088
  • 752
  •   2
Отговори
# 630
  • Мнения: 14 784
Аз режа към 20-30 см резник,гледам да е по-дебеличък,махам всички листа,пъпки ако има и остава гола пръчка. Нищо не слагам в почвата. Ето тази ми е от есента:

# 631
  • Мнения: 8 949
Крайно време е и аз да пробвам да вкореня някоя резница. Все нещо може да се хване.
Ще опитам есента.
Anyyyone, слагаш ли бутилка отгоре?

# 632
  • Мнения: 265
За пръв път ще се опитам да захвана роза. Резницата обаче не е много дебела, дали има шанс да се хване? И трябва ли да махна листата от нея? Мисля да сложа  в градината ни, където е полусянка

# 633
  • Мнения: 14 784
Да,слагам и цяла зима си стои с нея. После на пролет ако е топло,я махам,нощем я слагам пак. Преди месец и половина може би я махнах за постоянно. Когато няма минусови температури нощес. Имам една голяма розичка,вече на 2 години,от резник. Имах още един тази година,но точно когато се беше разлистил и тръгна,една къртица го изрови и изсъхна.
Ели,да,махаш листата и да остане само пръчката,както е моето на снимката горе. Пробвай.

# 634
  • Мнения: 265
Благодаря, ще пробвам, пък дано стане!

# 635
  • Мнения: 2 728
Попаднах на това три начина за вкореняване на роза и да ви го споделя. Пробвал или сте?
https://bukvarche.com/2016/12/06/%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0 … 0%BA%D0%B5%D1%82/

# 636
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 777
Четох , че на 1вата година се изрязвали прецъфтелите цветове...тя мисля дс ги изрежа днес, дали ще сбъркам?


JASMINА най-после си показа цвета, нямам търпение да се отвори.

# 637
  • Бургас
  • Мнения: 877
На първа година се изрязват пъпките да не цъфтят...
Прецъфтелите се режат винаги, ако искате скоро да Ви зарадват с цвят, и се реже като почне да прецъфтява всеки цвят, а не да чакате да прецъфтят всики и тогава да ги режете...

# 638
  • Мнения: 2 798
За самопочистваща се мини роза важи ли същата техника, че докато паднат сами прецъфтелите, е доста грозничка Grinning.

# 639
  • Бургас
  • Мнения: 877
Като се говори за самопочистващи, се има предвид, че изсъхват дръжките на цвета и падат след време, докато на нормалните в повечето случаи си седят, даже биха затапили розата някои и ще расте трудно..
Иначе премахването още щом започнат да падат е добре за всички рози, не отнемат от силата на розата, особено за тези които тръгват да образуват семенници, то отгоре е сухо, но розата продължава да го храни за да станат и узреят семената...
Всяко почистване било на цветове или болни клонки и листа е добре за развитието на розата....
Когато съм при розите (не живея при тях) ги почиствам всеки ден, винаги има на прецъфтяване нещо.
Миналата година отсъствах 1 месец и някои от по-капризните след прецъфтяването бяха направо "замръзнали" и като растеж за цъфтеж да не говорим, едва 2 седмици след като ги почистих започнаха да правят пак пъпки, преди това 2те седмици наваксваха с растеж, а преди да замина бяха нацъфтели изцяло, явно са ме чакали да ги почистя Simple Smile
Преди като бях при тях и ги чистих всеки ден, храстчетата не оставаха без цвят, все някое клонче цъфтеше. докато чака другите да направят пъпки...

# 640
  • Мнения: 2 798
Супер, благодаря за споделения опит.

# 641
  • Мнения: 5 373
Момичета, скоро писах за моята голяма катерачка Илзе Крон, която аз, неуката, засадих на гол корен в саксия Grinning
Откъснах първата малка цветна пъпчица, за да не губи сила с нея, сега на 5мм над старата пъпка има нова. Милата много иска да цъфне явно. Мисля да я оставя, така и така навсен ще я пресаждам, поне да и' видя цвета тази година. Явно се е вкоренила достатъчно, щом настоява да цъфти, нали?
Продължава да расте един единствен клон право нагоре, но каквото такова. Догодина ще подходя по друг начин към нея.

# 642
  • Мнения: 45
Здравейте момичета, уплътнявайки нощната смяна реших да видя какво пишете тук. Така се въодушевих, че поръчах Lavender Ice, за южна тераса, имам пластмасова голяма кашпа, след малко отивам за тор за рози. Както е писала съфорумка за зелените пръсти, мисля че съм с такива, но нямам опит с рози. Нещо особено при засаждането има ли? Ще се радвам, ако някой сподели опит. Приятна и цветна седмица.

# 643
  • Мнения: 8 949
Phloxx, няма нищо лошо да оставиш да цъфне, не се притеснявай!
Имам над 50 рози в градината и никога не съм им премахвала пъпките. Те и без друго си растат бавно и е нужно търпение, за да ги видиш след някоя и друга година в пълната им красота. Защо да се лишаваш сега от един разцъфнал цвят?!

und so weiter, предполагам, че розата, която си поръчала е в контейнер, т.е. вече разлистено растение. Така че няма проблем да я пресадиш сега. Обаче трябва да е в мега голяма саксия, за да ти върви добре. Гледам, че ги слагат в около 50-60литрови саксии. Не знам твоята колко е. Розите правят големи корени и имат няжда от пространство.

# 644
  • Мнения: 5 373
Утро, благодаря! Ще и се порадвам тази пролет!

Und so weiter, аз се опитвам също да отглеждам рози  в кашпи. Забелязах, че повече ги нападат въшки, от розите в градината. Различен сорт са, може и това да е от значение, но по саксийните рози въшките винаги са повече. Сега ги налазиха и едни черни мушици, същата  работа е.
 За да върви добре, искат много редовно поливане и торене, почвата не трябва да пресъхва в никакъв случай. Ако има как, засенчи саксията с нещо, да не я напича слънцето целодневно. Аз слагам отпред саксии с мушкато или други дребосъци.
Предимството е, че при буря и слана можеш да придърпаш кашпата на завет Grinning
Преди да пресаждаш саксията се накисва във вода, но това сигурно го знаеш. Много хубава розичка си си избрала!

Общи условия

Активация на акаунт