Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 35

  • 41 444
  • 811
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 9 777
Абсолютно съм убедена, че само тези, които са работили или работят в архитектурно бюро или просто са в бранша, най-добре знаят врътките. Аз писах какво трябва да бъде, а какво е - те си знаят.
 Pep-si, това, което си показала, показва единствено неспазване на закона - кв. м. общи части няма такова животно по закон, независимо от проекциите.  Показва също и крайния резултат от евентуални "гимнастики" с общите части.
И няма защо да се тръшкам - моето по нотариален акт е както си е по закон, мен няма как да са ме метнали с общите части.

# 151
  • Мнения: 40 876
Томева е права - не можем да им излезем хванем спатиите.
Затова аз си имам емпирично правило - ако разликата между общата площ и застроената площ е около 15% всичко е супер. Ако е до 20% пак е приемливо. Ако е над 20% вече нещата заслужава човек да се замисли. Пък как са го сметнали какво значение има? 

# 152
  • Мнения: 2 268
Цитат
Пък как са го сметнали какво значение има? 

За мен има, доколкото при наличие на проект, лесно можеш да провериш (ако искаш разбира се), дали сумата от идеални части прилежащи към отделните обекти (в м2,  съответства на общото количество общи части в м2 в сградата например). И дали има някаква пропорционална зависимост. Нормално е 2 еднакви апартамента с еднакво разпределение и изложение на различни етажи да са с минимална разлика в % дължаща се евентуално на различните коефициенти за етажност.
На мен наличието на повече информация никога не ми е излишно.
Ако ти кажат че към твоя имот принадлежат примерно 30% без никаква др. информация, ти няма как да провериш дали не са те натоварили, и "твоите" 30 % не компенсират нечие друго жилище, което е с 15% например, защото купувача е по - симпатичен на инвеститора Simple Smile
Но пък  man_darin_ka,  е щастлива, че няма представа нейните % колко м2 са всъщност...и е убедена че
Цитат
мен няма как да са ме метнали с общите части
, въпреки че едва ли е правила контролни изчисления.
Така че няма угодия така да се каже Simple Smile.

# 153
  • Мнения: 40 876
Ако ти кажат че към твоя имот принадлежат примерно 30% без никаква др. информация, ти няма как да провериш дали не са те натоварили, и "твоите" 30 % не компенсират нечие друго жилище, което е с 15% например, защото купувача е по - симпатичен на инвеститора Simple Smile

Съвсем в тон с написаното преди - ако ми кажат 30% ще попитам защо са толкова много и ще поискам документите за другите апартаменти и накрая сигурно няма да купя. Но ако ми кажат 15% няма да искам нищо, защото това си е съвсем нормална цифра. Общо взето като в ресторант - знам горе долу каква сметка се очаква и ако ми представят близка цифра не се ровя да проверявам сметката. Ама ако очаквам 60, а ми сервират 90, ще се заровя да видя какво са ми калкулирали.

# 154
  • Мнения: 25 737
http://galeria-varna.com/apartment-details.php/%D0%9136-69.html
Тук как са според вас общите части?

# 155
  • Мнения: 677
Пише, че са под 10%, което е екстра. Но може да са теснички стълбищата, площадките и т.н.

На мен не ми харесва разпределението. Струва ми се, че има прекалено много изгубена площ.

# 156
  • Мнения: 40 876
При застроена площ от 91,7 и обща площ от 99,6 процентът на общите части е 8%, което е супер.
Но пък чистата площ (77, 23)  е малко по-малка от нормалното за такава застроена площ, ама то е защото има много стени с много чупки. Но едното компенсира другото и като цяло чистата площ е близо 78% от пълната, което е много добре.

Иначе коридорът ми идва малко в повече и стаите са доста теснички, ама това вече си го решаваш ти.

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 19:38 от Черна станция

# 157
  • Мнения: 9 777
Много странно архитектурно решение - все пак площта на апартамента не е малко, но пък всички помещения са малки - и спалните, и кухньохола, и баните. Хубаво е, че има килер и гардеробна (много полезни помещения), но пък доста площ се губи в коридори. В кухньохола кухненският бокс е миниатюрен за такъв голям по площ апартамент, бъдещият собственик е почти абониран за темата Нашите кухни с въпрос - Как в това пространство да сложа печка, съдомиялна и хладилник и да имам достатъчно плот?
Без да съм сигурна, но съм останала с впечатлението, че обикновено кухня/бокс се "залепва" за тоалетна, т.е. дели ги една стена, за да ползват една вертикална ВиК шахта. Тук би трябвало да има 3 ВиК шахти, защото 2-те бани и кухн. бокс не делят стена. Но както казах, не съм сигурна.

За общите части - при мен има в н.а. само застроена площ, % общи части и цена, това е. Това е достатъчно, ако има нужда от ремонт на покрив или ремонт на асансьор, да се сметне колко дължа аз. Иначе е ясно, че този % от общите части съм го платила, никой не ми го е подарил. Но няма и заблуда за това, че апартаментът е Х квадрата, а пък той всъщност е Х минус нещо си.

# 158
  • Мнения: 25 737
Да, наистина дневната не се допира до баня.  Thinking Принципно може гардеробната да изчезне и да стане прилична спалня 16-17м2; дневната да погълне коридора със прозореца на север и другата спалня да остане преходна, но с отделна баня.
Много тъп архитект, признах го.

# 159
  • Мнения: 40 876
Като цяло аз не бих си го причинила това за живеене. Спалните малки, малки, ама все може да се спи в тях, но и боксът, и холът на практика не могат да се усвоят добре, няма място за нищо. Показаната конфигурация е доста силно под въпрос Wink
 Иначе за курортен апартамент става - някой да изкара седмица вътре без да готви кой знае какво може.

# 160
  • Мнения: 9 777
Поглъщането на част от коридора от дневната няма да реши проблема с кухненския бокс, защото това пространство пак ще остане "коридорно", макар и в площта на дневната - оттам ще се влиза в дневната и ще се отива към преходната вече стая. Плотът на бокса няма да се увеличи. Виж и в момента, печка, мивка, пералня и съдомиялна, но практически остава плот 1,20 над пералнята и съдомиялната, а долни шкафове - нъц, само един под мивката, който не е пълноценен.
За семейство с деца, които обикновено купуват тристаен, в един момент нито за възрастните, нито  за порасналите вече деца не е удобен преходен хол - или родителите ще пречат на купона в хола или децата с купона в хола ще пречат на родителите.
ЧС е права, за почивка е ОК, няма да има особено готвене.
Бутането на стени също не може да стане ей така.
Цената е фантастична обаче.

# 161
  • Мнения: 25 737
Скрит текст:
Поглъщането на част от коридора от дневната няма да реши проблема с кухненския бокс, защото това пространство пак ще остане "коридорно", макар и в площта на дневната - оттам ще се влиза в дневната и ще се отива към преходната вече стая. Плотът на бокса няма да се увеличи. Виж и в момента, печка, мивка, пералня и съдомиялна, но практически остава плот 1,20 над пералнята и съдомиялната, а долни шкафове - нъц, само един под мивката, който не е пълноценен.
За семейство с деца, които обикновено купуват тристаен, в един момент нито за възрастните, нито  за порасналите вече деца не е удобен преходен хол - или родителите ще пречат на купона в хола или децата с купона в хола ще пречат на родителите.
ЧС е права, за почивка е ОК, няма да има особено готвене.
Бутането на стени също не може да стане ей така.
Цената е фантастична обаче.
То дори няма разрешително за строеж, нормално цената да е тънка.

# 162
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Много е добре, дори задължително човек да търси повече информация и да чете, нооо...съм се убедила в едно: едно аз да си чета закони, наредби и т.н., а съвсем друго да ми ги тълкува спициалист, било то юрист или др. в дадената област. Ако не познаваш законите, наредбите в детайли, всичко е все едно извадено от контекста..., защото няколко члена по-надолу или в друг раздерл има и други изключения или друг прочит на "буквите" на закона.

# 163
  • Мнения: 2 268
Няма изискване дневната да граничи с баня, но действително често се случва такова групиране.
Прекалено много коридори, вероятно направени, за да няма преход. Общите части са учудващо малко, вероятно няма гаражи и се разчита на парко места в двора.
Цитат
За общите части - при мен има в н.а. само застроена площ, % общи части и цена
, точно както и при всички останали, ако си обърнала внимание, това по нищо не се отличава от моя пост:
Цитат
Във всеки нотариален акт се записва застроената площ + % прилежащи общи части (и за старо и за ново строителство).
Наличието на трансформацията на % в м2 просто осигурява прегледност и спестява неволни аритметични грешки.
Това, че има недобросъвестно написани обяви, по никакъв начин не зависи от проекта и както вече стана въпрос е маркетингов подход, целящ да не се пропускат обяви, в случай че някой търси по критерий цена / м2< от...
А и напоследък ми прави впечатление, че  отваряйки обява  обикновено е описана и засроената площ.

# 164
  • Мнения: 677

нещо такова би било по-добре.
Без дрешник, но с голяма спалня.
В малката спалня също се получава една ниша за гардеробче.
Преходът през холокухнята ще дали кухненската част от холната.

Само че това как да стане, най-малкото заради комина.
може вратата към хола да се свали по-надолу, след комина, като малко се изяде от площта на спалнята.

Общи условия

Активация на акаунт