Отговори
  • Мнения: 59
Здравейте,
моля за юридически съвет по следният въпрос. Живея в къща в която единият от етажите е чужда собственост, но без този етаж да притежава право на собственост върху поземления имот. Този човек вече години живее без да почиства нито двора, нито стълбите в къщата, също така не плаща и данък върху имота.Изпратих покана към нея за наем затова, че преминава през двора ми на която отказа. При тези обстоятелства искам да разбера дали ако заведа дело за наем за преминаване през двора  ще има смисъл? Благодаря за отговорите

Последна редакция: сб, 09 мар 2019, 16:08 от bubanka

# 1
  • Мнения: 2 488
Не съм юрист, но собственикът на етажа има право на преминаване, длъжни сте да му осигурите достъп. А кои данъци не е плащал? Той дължи данък само за сградата, а не за двора.

# 2
  • Мнения: 11 335
Двора е твой - тя като каква да го поддържа?
Това, че минавам през градинката пред блока не ме прави задължена да я копая.

Относно чистотата в сградата - пак няма как да я накараш да плаща и чисти. Че то за един е чисто, за друг мръсно.

За данъците теб не те касае.

# 3
  • Мнения: 2 170
Няма как да искате наем. Хората няма как да летят до другия етаж. Нали не ви седят в двора.

# 4
  • Мнения: 59
Няма как да искате наем. Хората няма как да летят до другия етаж. Нали не ви седят в двора.
Въпросът дали имам право вече е уточнен с адвокат и да имам. Тук помолих, ако има някой който се е сблъсквал с подобна ситуация да ми каже дали има смисъл от завеждане на дело.

# 5
  • Мнения: 2 170
Няма как да искате наем. Хората няма как да летят до другия етаж. Нали не ви седят в двора.
Въпросът дали имам право вече е уточнен с адвокат и да имам. Тук помолих, ако има някой който се е сблъсквал с подобна ситуация да ми каже дали има смисъл от завеждане на дело.
Не съм се изразила правилно🙂.
Исках да кажа , че няма смисъл.

# 6
  • Мнения: 8 796
Човекът по една пътечка ли преминава? Сигурно това е малка част от двора ви. За каква сума претендирате? Чудно ми е по каква методика изчислявате за колко лв/мес да претендирате?  Струва ли си да заведете дело за такава сума? Как се е стигнало до това, че човекът не може да се добере до имота си (обикновено и парцели се разделят, така, че и двамата да имат изход? Има ли други решения откъде този човек да влиза, технически взможно ли е да се направи вход за него откъм улица, или по външни стълби (може съдът да реши това  и да не го осъди да ви плаща наем)?

# 7
  • София
  • Мнения: 28 520
Защото вие сте собственикът. Ако това положение не ви устройва, не е трябвало да ставате собственик. Може да му предложите за продажба част от земята, ако може да се дели.

# 8
  • Мнения: 59
Човекът по една пътечка ли преминава? Сигурно това е малка част от двора ви. За каква сума претендирате? Чудно ми е по каква методика изчислявате за колко лв/мес да претендирате?  Струва ли си да заведете дело за такава сума? Как се е стигнало до това, че човекът не може да се добере до имота си (обикновено и парцели се разделят, така, че и двамата да имат изход? Има ли други решения откъде този човек да влиза, технически взможно ли е да се направи вход за него откъм улица, или по външни стълби (може съдът да реши това  и да не го осъди да ви плаща наем)?
Да, малка част от двора е и сумата е символична, защото не става въпрос за пари и за мен си струва да се заведе дело.Причината да се стигне до тук е много дълга, ако искаш да я чуеш ще ти пиша на лични. И няма друг вариант да се стигне до етажа, това е единственият начин.

# 9
  • Мнения: 59
Защото вие сте собственикът. Ако това положение не ви устройва, не е трябвало да ставате собственик. Може да му предложите за продажба част от земята, ако може да се дели.
Не аз съм станала собственик при това положение, а тя. А продажба на част от земята не стой като въпрос изобщо.

# 10
  • София
  • Мнения: 28 520
Само че ако тя стане собственик на част от земята, ще бъде длъжна да плаща данъци. Вие искате хем да си държите собствеността само за вас, хем друг да участва в плащането.

# 11
  • Мнения: 2 488
Данък за земята дължи единствено собственика на земята. И също собственикът на земята е длъжен фа осигури право на достъп на собственика на етажа. Пише си го в закона.
Водене на дело е излишно хабене на енергия и средства с неясен резултат.

# 12
  • Мнения: 59
Само че ако тя стане собственик на част от земята, ще бъде длъжна да плаща данъци. Вие искате хем да си държите собствеността само за вас, хем друг да участва в плащането.

Казах, че не е редно за едните да са само позитивите , а за другите само негативите и не съм искала да участва в плащането на данъците, а заплащането на наем за преминаване.

# 13
  • Мнения: 119
Имах познати в подобна ситуация, те ползваха чужд имот, за да стигнат до своя. Но ставаше въпрос за земеделски парцели, не знам дали има значение. Това, което помня беше - те плащаха x сума на собственика на чуждия имот, за да го ползват за преминаване. Възможно е за жилищни имоти ситуацията да е различна. Ако има начин разберете се мирно със съседите си, тези истории никога не свършват добре, а все пак постоянно ще се гледате в двора и по етажите.

# 14
  • Мнения: 59
Данък за земята дължи единствено собственика на земята. И също собственикът на земята е длъжен фа осигури право на достъп на собственика на етажа. Пише си го в закона.
Водене на дело е излишно хабене на енергия и средства с неясен резултат.
Собственика да плати данъка, да осигури достъпа, да изрине снега може би да сложи червен килим, а преминаващият какво?

Общи условия

Активация на акаунт