Болни деца в ясли и градини?

  • 8 178
  • 279
  •   1
Отговори
# 30
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Болна тема ми е. За безсимтомните е ясно, но като го знам, че кашля и баба му ми обяснява, че щял да ходи щото нямало кой да го гледа...Това при наличие на родители, баби, дядовци...толкова ли един не може да си вземе болнични?!?! Но едната баба работи в градината и проблем няма. А аз как мога да си я гледам. Да не ми се оправдават с работодателите. Детето си мисля е приоритет. И здравето му. А за моето- няколко пъти като я взимам г-жата казва, че МНОГО е кашляла. В къщи - нищо. Няма и едно изкашляне...Водя я на другия ден, чувам че дете кашля и обръщам внимание. А г-жата/другата/ "Ми казваме на родителите, но пак го водят. Аз: Вчера другата г-жа каза, че и Х. кашляла. Не, тя не е от кашлящите. Това беше ден преди лятната ваканция и целяха да си осигурят пълно отсъствие на децата последния ден за да разчистят за ремонта и да започнат отпуските си от 1-ви.

# 31
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Все още децата ви са в ясленска възраст и не сте свиканли... Има време, вече в градината няма да ви прави впечетление.

# 32
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Болна тема ми е.
 Да не ми се оправдават с работодателите. Детето си мисля е приоритет. И здравето му.
Аз пак да си кажа - да, детето е приоритет, но не можеш да го държиш в саксия. Именно защото ако не в градината, в училище ще трябва да съумее физически да се сблъсква и преодолява същите вируси, бацили, сополи, микроби и т.н. Те няма да са по-различни, същите ще са. И тогава ли заради един сопол ще си стои вкъщи? А после?
Ако пък детето е с някакви специфични заболявания и от прост сопол се влошава до болница, ами да - редно е да си стои вкъщи то и да е приоритет за родителите си, а не всички останали деца с течащ сопол да отсъстват, за да пазят него.

Последна редакция: пн, 11 мар 2019, 17:59 от 'Кафе с мед'

# 33
  • Мнения: X
Аз искам само да допълня, че всичко казано до тук в стила на Кафе е добронамерено. Вие отивате там, откъдето се връщаме ние. Реално, ако едно дете боледува много и постоянно се налага да си е вкъщи, значи не е за ясла/ градина. Моят син беше така с яслата, спрях го и си седях още 1,5 години вкъщи с него, понеже здравето му ми беше приоритет. После вече беше друга бира. Ама не съм обвинявала другите родители, деца, госпожи, система и прочие.

# 34
  • Мнения: 102
и аз съм бясна на родители, които с бележки за здраво дете си водят болно детето, защото ...оправдания какви ли не. но се обаждам и не си мълча. любим отговор ми е "остаттъчната кашлица" - не съм лекар, но няма такова нещо в учелниците по медицина. та с този вид кашлица се стигаше до болници, пневмонии и какво ли не. веднъж предизвиках и проверка, то дакато се обуят сутрин си е песен от "хор бодра кашлица".
а за сополите..., благодаря на една майка, която има възможност и се грижи за детето си, да ни каже, че в безобидния сопол на детето й са открили освен стафилококи, стрептококи и пневмококи. и познайте, от 27 бр, 12 ги изследвахме и всички ударихме бинго. по играчките та до всички. след няма и месец, само 7 ходеха на градина и то тези след излекуваната инфекция.
та...историята познава какви ли не случаи, но ми е писнало, защото освен детето, страдаме и ние с мъжа от време на време, а какво остава за семействата с повече деца, възрастни хора в едно жилище и т.н.

# 35
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
любим отговор ми е "остаттъчната кашлица" - не съм лекар, но няма такова нещо в учелниците по медицина. та с този вид кашлица се стигаше до болници, пневмонии и какво ли не.
А Вие колко учебника по медицина прочетохте, за да твърдите горното? Така, както не сте лекар, де.
А щом вашето дете стига до болница, заради поствирусна кашлица на друго дете (невъзможно, но щом твърдите), значи нещо с имунната защита на вашето дете не е наред и то би могло със същия риск да се качи в такси, трамвай или да отиде в мол и да се влоши до болница. В такъв случай, не дръжте сметка на всички останали хора, а преосмислете вашето поведение.

# 36
  • Мнения: X
Няма чуваемост в темата определено.

Детето е отговорност на родителите си, не на родителите на другите деца. Щом от най-малкия вирус получава усложнение, значи мястото му не е в градината. Няма начин личен лекар да даде бележка на реално болно дете (температура, диария, повръщане и т.н.), че е здраво.

Моите деца кашляха точно един месец лятото. Бяха си вкъщи, да не гракнете сега, но въпреки това кашлицата им отшумя много бавно. Едното пи антибиотик даже, без файда.

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Не веднъж съм виждала как пред кабинета на педиатъра майки на малки деца вдигат скандали ,защото не им дават бележка ,че детето е здраво.
Защото нашия педиатър не дава такива бележки,ако детето не е оздравяло.
Обикновено майките се сърдят,защото няма кой да гледа децата.
И точно това е основната причина да се пускат болни деца в детската градина.
Има случаи когато учителката звъни на майката да си вземе детето,защото е с температура,но майката или не си вдига телефона изобщо или казва,че ще дойде ,но идва чак следобед.
Естествено през това време поне няколко деца вече са се заразили.
Добре е детето да изкара примерно варицела на тази възраст и да си изгради имунитет.
Но има болести след които имунитета пада и се появяват усложнения.

В предучилищна група в училище вече не е така,защото децата са по-малко.и госпожата като види,че някое дете не е добре го изпраща при сестрата.Тя пък не дава лекарства,а се обажда на родител .Най-вече ако детето има температура.
Ако родителя не дойде,звъни на 112 .Това го знаят всички и не си изпращат децата болни.
Поне в нашето училище е така.

Според мен майка,която изпраща детето си болно с температура на ясла,градина и училище вреди първо на собственото си дете .То е ясно, че за останалите деца не и пука.
Това е безотговорност ...


# 38
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Естествено, че има остатъчна кашлица. Случва се вирусът да увреди и алергизира лигавицата чисто механично и да ѝ е необходимо време да се възстанови. Тогава си има дразнене и кашляне, без те да са заразни. Аз пък видимо болни деца не съм виждала да се водят. Не споря, може да има и такива родители, но аз не съм свидетел. В яслата и моят син боледуваше много, а на въпроса ми към главната сестра как става така тя отговаряше, че всички в групата са здрави и си ходят постоянно. Кого да обвиня??? Ми никого! В първа група боледуваше 50:50, и то сравнително леко и така всяка следваща година става по-добре.

# 39
  • Мнения: 113
И на мен ми е болна тема. Затова вместо да влизам в спорове за това, кой какво мисли, че е редно или не, направо казвам -  прочетете наребите и вътрешните правила на градината/яслата. Почти нищо от написаното там не се спазва. Медицинската сестра в детското заведение трябва да преглежда на входа - ако имаш  сополи, зачервено гърло, температура или кашляш просто не си за там. Никакви теории и философстване не са нужни. Измислено е вече. Бедата на градините и яслите, поне в тези които съм влизала е, че няма достатъчно добра хигиена. Групите са с прекалено много деца, в твърде малки стаи. Лошо е, че и не малко деца са облечени неподходящо, не се хранят добре и не се извеждат достатъчно навън - на парк например, а не на детски център в мола. Комбинацията на всичко това, съчетано с пълно безхаберие на лекари, институции и най-вече на простащината на родители, които компетентно решават, че сополът на детето не е достатъчно зелен за да го спрат от ясла или градина са виновниците за тази плачевна ситуация.
Никой не може да ви казва да не си водите детето на градина, защото много боледува. Всички деца имат право да ходят на такава, особено тези на работещите родители, при това без да се застрашава здравето им. Щом сте одобрени, плащате си таксите и детето ви е здраво, защо то да има по-малко право да ходи на градина от болното? И що за логика е това? Има си правила и това, че някой не си  е направил труда да ги спазва, включително и самите хора, които работят в съответните ДГ/ДЯ не означава, че те са безсмислени, означава че някои хора нямат възпитание и уважение към другите.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Не видях някой да забранява на родителите на боледуващи деца да ги водят. Казваме, че има деца, които боледуват и правят усложнения от нещо, което при друго дете ще мине безсимптомно или с лек секрет от носа. Е, за лек секрет от носа сори, ама няма да си спра детето от градина.  Не се чувствам виновна, не го пращам с торба лекарства, не маскирам симптоми. За мен детето е здраво. Ако е отпаднало, с температура, с по-сериозна хрема, кашлица и т.н. ще го спра. Това е положението.

# 41
  • Мнения: 46 511
И на мен ми е болна тема. Затова вместо да влизам в спорове за това, кой какво мисли, че е редно или не, направо казвам -  прочетете наребите и вътрешните правила на градината/яслата. Почти нищо от написаното там не се спазва. Медицинската сестра в детското заведение трябва да преглежда на входа - ако имаш  сополи, зачервено гърло, температура или кашляш просто не си за там. Никакви теории и философстване не са нужни. Измислено е вече...
Всъщност на доста места се спазва. Дадох пример с нашата група. Но боледуването си е като при другите, така че емоциите са излишни...

# 42
  • Мнения: 113
Думата, която употребих е "казва", а за забрана и дума не може да става. Както съм посочила, има си ред, правила, измислени от медицински лица, които трябва да са валидни за всички. Една сестра трябва да е в състояние да установи, дали се касае за лека хрема или нещо по-сериозно. Редовно по градините се дават и сиропи за кашлица и антибиотици от родителите, че даже съм виждала и да карат лелките или госпожите да дават лекарства. А случай, в който дете е  видимо зле, а никой не го взима от яслата цял ден, въпреки, че майката е уведомена.....ами СОРИ, ама като имате дете, лекувайте си го, поемете отговорност за него.

Всъщност на доста места се спазва. Дадох пример с нашата група. Но боледуването си е като при другите, така че емоциите са излишни...
Не съм виждала никога да се спазва това, нито съм чувала за друга градина/ясла, където това да се спазва поне за града, в който аз живея. Искрено се радвам, че не навсякъде е така.

Последна редакция: пн, 11 мар 2019, 16:57 от Не се сърди, човече

# 43
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Нашата педиатърка е казвала, че детето може да ходи на ясла/градина след преглед, при който детето има лек сопол и кашлица. В яслата всички боледуват и често имат сополи. В градината също, някъде към 3та група нещата се пооправят.
Има деца, които правят усложнения от всеки сопол, но това си е тяхна специфика. Повечето не са така.
Ако детето има здравословни проблеми, то родителите му трябва да го пазят, а не да чакат останалите да го сторят. Не става всички да си спрат децата от ясла/градина заради 1-2 деца, които са по-болнави и правят от нищо усложнения.
Изболедувахме си ги ние семейно тези яслено-градинни вируси и бацили. Колко пъти сме завъждали скарлатиния бацил, вируси с повръщане и т.н. Никога не съм дебнела кое дете е болно в групата.
А пък някой да ми скокне да се разправя защо детето ми кашля, ще е много интересна ситуация.  Joy Joy Joy

# 44
  • Мнения: 46 511
Не съм виждала никога да се спазва това, нито съм чувала за друга градина/ясла, където това да се спазва поне за града, в който аз живея. Искрено се радвам, че не навсякъде е така.
Реално няма никакво значение, защото положението с болестите е 1:1. Просто родителите търсят друг виновен, при нас се стигаше до куриози като този, че детето им се разболяло, защото е яло крем какао на стайна температура...

Общи условия

Активация на акаунт