Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 677
  • 739
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 198
Здравейте дами, аз отскоро се опитвам да си отглеждам орхидеи и цветя изобщо. Имам си една подарък, която си расте чудесно, пусна ми втори цветонос даже и си цъфти плътно от ноември. Първия цветонос стана огромен, вързала съм го с колец за домати. Grinning
Скрит текст:
Купих си друга от Т-маркета до нас, обаче бидейки непросветена, се помамих по красивите цветове и чак после видях колко са загнили корените и изпочупени листата, в момента се бори, не знам дали ще оцелее.
Днес направих нов опит, купих си една красавица от Била, листата са сочни, изглежда с добре развити корени.
Скрит текст:
Обаче като влязох в темата да поровя и да питам според вас дали да я пресаждам веднага, по-назад видях, че розово по корените значи гъбички -  фузариум. Прилагам снимка, кажете ми моля, да тичам ли утре до агроаптеката? Куадрис се казва подходящия фунгицид, доколкото разбирам.
Скрит текст:
Току-що е полята, на сухо не изглеждаха така розови, всичко беше сребристо зеленикаво.

# 511
# 512
  • Мнения: 8 029
Днес направих нов опит, купих си една красавица от Била, листата са сочни, изглежда с добре развити корени.
Скрит текст:
Обаче като влязох в темата да поровя и да питам според вас дали да я пресаждам веднага, по-назад видях, че розово по корените значи гъбички -  фузариум. Прилагам снимка, кажете ми моля, да тичам ли утре до агроаптеката? Куадрис се казва подходящия фунгицид, доколкото разбирам.
Скрит текст:
Току-що е полята, на сухо не изглеждаха така розови, всичко беше сребристо зеленикаво.
Може и да са си просто оцветени... гледам, че и листата имат това розовеникаво покрая, а и цветоноца (стебълцето му) червенее... Растението изглежда добре, но я извади, огледай корените и обработи Simple Smile
Моята "Папагал" имаше розовеещи корени и част от корените изгниха горе до стеблото (над корите е основата на стеблото), обработих два пъти с обилно обливане с верита и топсин, буквално полях с тази смес, два пъти през 2 седмици. Сега гледам бледозелени връхчета на два въздушни корена, които имаха черничко на края. Дано да съм стопирала нещата. Започна да прецъфтява, след като отвори всички пъпки до връхчетата на разклонените цветоноси, та от там не мога да оценя как е, но листата се освежиха и са лъскави...

jujasol, това е вълшебно Heart Eyes

# 513
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
Здравейте,момичета Hug
Скоро ви открих и красивата тема, страхотни красоти имате, адмирации Hug.
Попаднах на вас търсейки информация за моята едногодишна орхидея, на която долните листа взеха да се сбръчкват. От тук разбрах, че трябва да я изкарам от саксийката да огледам корените да третирам и т.н. След като я изскарах видях, че много корени са изгнили само няколко бяха добре реших да я сложа във чаша вода почти седмица стоя във вода, но моя позната каза да я слагам в субстант. Днес третитах нея както и другите ми три орхи с Топсин и засадих отново. Питането ми е след като ги третирах с каша от Топсин и засадих след колко време трябва да ги полея тъй като бяха за поливане преди да сменя субстанта? 

# 514
  • София
  • Мнения: 771
..... реших да я сложа във чаша вода почти седмица стоя във вода, но моя позната каза да я слагам в субстант. Днес третитах нея както и другите ми три орхи с Топсин и засадих отново....

Ако днес сте извадили от водата,  значи че току що сте я полели....
Т.е. 2-3 седмици не пипате

# 515
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
..... реших да я сложа във чаша вода почти седмица стоя във вода, но моя позната каза да я слагам в субстант. Днес третитах нея както и другите ми три орхи с Топсин и засадих отново....

Ако днес сте извадили от водата,  значи че току що сте я полели....
Т.е. 2-3 седмици не пипате

Ок, за тази която стоя във вода, а другите които третирах с Топсин и пресадих, те бяха за поливане, но реших да не потапям във вода след като съм ги третирала с препарат.

# 516
  • София
  • Мнения: 3 893
emichka84,

Аз питах преди време за червените корени. Става дума за същото фалче - October forest или Октобър фест, както го прочетохме дружно у дома Grinning
Та, да споделя развитието:
След като паднаха двете листа, орхидеята се успокои - останалите 4 лИста са добре. От външната страна са тъмно лилави, но явно си е нормално за сорта. Корените, които се виждат се обезцветиха и вече не са розово-лилави. В саксията се вижда нов растеж на едния, а цветоноса изгуби две пъпки, но отвори всички други. В момента нарастват връхчетата на цветоноса и разклонението му. В основата на листата има също зелено-лилав пръстен, какъвто е цвета на листата отзад. Друга жена питаше наскоро за същият сорт във фейса - снимките ѝ като цветове  бяха като на моята. Явно си е сортова особеност.
Все пак, като правя Топсин или Куадрис за другите - не забравям да я опръскам и полея с разтвора.

# 517
  • Мнения: 14 064
Какво се случва с орхидеята ми? Защо се е сбръчкала и покафеняла така, и трябва ли да отделя това, което си има листа и корени? Не се вижда добре на снимката, но прилича на "бебе". Изкарало е листенца и корени.




Една бледожълта, която е само с три цвята. Много са ми скромни откъм  цветове.

# 518
  • Мнения: 198
Благодаря за отговорите! Поуспокоихте ме. В събота ще успея да стигна до агроаптеката и ще я обработя.
Днес минах през Кауфланд на Цар Борис III, защото видях, че пускат минита. Имаше и големи фаленопсиси, обаче някой ентусиазиран човек ги беше УДАВИЛ всичките, и големите и минитата. Не се шегувам, вдигнах една саксия да видя корените и потече вода, имаше поне 4 пръста в легенчетата. Успях да подбера едно, което изглеждаше не много загнило, в момента съм го извадила от субстрата, почистих мъртвите корени и съм го провесила да съхне по организъм. Нали нищо няма да му стане до събота ако поседи на сухо по корени?
Скрит текст:

# 519
  • Мнения: 2 025
Никой ли не се е сблъсквал с "моя" вредител? Някой преди време беше разказал с какво третира превантивно новите си орхидеи, но не мога да го открия, може ли отново да сподели?

# 520
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Да ви покажа моята принцеса, която беше с гигантски цветове, когато я купувах. Цъфна, голям е цветът, но не колкото от магазина.
Скрит текст:
С 'посестримата', която взех наскоро
Скрит текст:

Като личица, които те гледат са Heart Eyes

# 521
  • Мнения: 8 029
С моспилан третирам превантивно против вредители, а със смеска топсин и виера против гниене и гъбичнки...

Аз да ви сe ожаля, онази орха дето я спасявам от месеци и беше вече с 3 коренчета... миналата седмица като чистих аквариума и поразбутах и видях, че водата е напълно свършила, сипах ѝ малко... но после съм бутнала настрани чашката и дънцето на стеблото се е било топнало във вода и... Cold Sweat черно гниене на стеблото... отрязах до здраво и остана по едно листенценце и една мини пъпчица за корен... няма да я бъде! 6 месеца да ѝ спра гниенето и да я докарам до 3 здрави коренчета и сега я окепазих Close

Последна редакция: чт, 09 май 2019, 10:53 от peneva_a

# 522
  • Варна
  • Мнения: 1 951
emichka84 нищо няма да й стане, като гледам корените са достатъчно и добре изглеждат... стига да не й дойде много шока от всичките тези манипулации Simple Smile


peneva_a може пък да тръгне пак - орхидеите са държеливи растения, знаеш Simple Smile

# 523
  • Мнения: 198
Вещица,
надявам се и аз да не ме се разсърди от всичкия тормоз. По-лошото е, че докато рових из корените, намерих едно мнооого дребно зелено буболече, не можах да го снимам, толкова беше малко. Някъде четох, че ларвите на памуклийките са зелени? Sad Цветенцето е наказано в банята засега. Та днес след работа ще мина през агроаптеката на Красно село, мога ли да смеся фунгицид и инсектицид и да мина с едно киснене? И след няколко дена с друг инсектицид, после с трети, всичките различни, и чак после садя, правилно ли съм разбрала?

И понеже съм луда по цялата глава, тая сутрин реших да видя как са мини фалчетата в другия Кауфланд наблизо, до автогара Овча Купел. И там бяха удавени, ама сърце юнашко не трае....  ето го днешното, и то по организъм, още на работа го разфасовах, не мога да гледам как седи с гнилите коренчета, а от саксийката тече вода.
Скрит текст:

# 524
  • Мнения: 2 024
Току-що забелязах, че по стъблото на едното мини има на няколко места нещо лепкаво и безцветно. Какво може да е и как да процедирам?

Общи условия

Активация на акаунт