Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 663
  • 739
  •   1
Отговори
# 540
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
demmy., сигурна ли си, че е гние?
Не съм проверявала. Купих я, пресадих я, пръсках я преди това. Ще я извадя пак освен.

# 541
  • София
  • Мнения: 771
demmy., сигурна ли си, че е гние?
Не съм проверявала. Купих я, пресадих я, пръсках я преди това. Ще я извадя пак освен.
А от както я пресади, колко пъти полива? Щото сега са сухи външните корени и корите, ама едва ли не си поливала ни веднъж след пресаждането?

# 542
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
demmy., сигурна ли си, че е гние?
Не съм проверявала. Купих я, пресадих я, пръсках я преди това. Ще я извадя пак освен.
А от както я пресади, колко пъти полива? Щото сега са сухи външните корени и корите, ама едва ли не си поливала ни веднъж след пресаждането?
Веднъж съм я поливала след пресаждането.

# 543
  • София
  • Мнения: 771
Веднъж съм я поливала след пресаждането.

А! Значи няма причина да е изгнила от преполиване... Ама ти разчовъркай леко, като най-лесен вариант за елиминиране.

# 544
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Ето я.
Има наченки на цветонос сякаш -  една розова точка се вижда и една зелена /може би корен/.
Сега я намокрих.
Скрит текст:


Да не и' е голяма кашпата?

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 19:29 от demmy.

# 545
  • София
  • Мнения: 771
ми живо си е отвсякъде... да, видях наченките на корен/цветонос Smiley
А ти побърза да го върнеш в кашпата ли? Мисля, че го забоде по-дълбоко отколкото трябва.
Ако просто е било дехидратирано, ще се опънат листата бързо, ама ако имаш болест ти трябва по-компетентен от мен човек.
Успех demmy.! Hands V

# 546
  • на брега
  • Мнения: 1 089
Здравейте, момичета!
Опитът ми с орхидеите е повече от скромен/от 3 год. отглеждам 7 фалчета, едва тази пролет мога да се похваля с домашен цъфтеж на 5 от тях/.
Моля помогнете, идентифицирайте една орхидея  bowuu
Купувана есента от малък цветарски магазин, без цвят. Беше преоценена и захвърлена в един ъгъл. Мисля, че за няколко месеца в домашни условия се развива прилично, покараха листа... Искам да прочета повече за отглеждането й, но не мога да разбера каква е точно.
Снимки:
Скрит текст:

# 547
  • Мнения: 633
Лучиа, т.нар камбриева орхидея, като цъфне ще може да се определи каква е точно като вид.

# 548
  • Мнения: 1 404
Здравейте, нямам опит с орхидеи,
Моята е с паяжина. Пъпките увяхнаха преди разлистване (вътре в тях имаше бял мъх). Сега видях, че и по листата има бял мъх. Акари ли са това? Много съм неопитна с цветята, ще се справя ли или е трудно?
Също ако са акари, малко дете и бебе имам. Стои на плота в кухнята, нещо опасно може ли да има, свързано с акарите?
Благодаря!

# 549
  • Мнения: 988
demmy.,според мен е дехидратирана.Ако я накиснеш за няколко часа при следващото поливане ще изглади листата.
Lisa,пусни снимка ако може.Вредителите по орхидеите не са опасни за хората, не се притеснявай.
Една красавица от мен.😊
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 23:59 от Sunshine29

# 550
  • Мнения: 13 782
Страхувам се да предположа че орхидеята на Демми е болна с гъбично заболяване или т. Н. Сухо гниене. Дехидратиране се получава по друг начин, възстановяването на тургора става за час след поливане и въобще при току - що закупени орхидеи е невъзможно явление. В дом условния дехидратиране може да има след седмици неполиване.  Разбира се има вариации които е невъзможно да обхвана в един пост  но все пак мисля че е болест.

# 551
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Не съм специалист по болестите на орхидеите, така че може да не обръщате внимание на мнението ми, но тази орхидея май за десетина дни поне два пъти е вадена от саксията, мяткана наляво-надясно и после пак тъпкана обратно вътре. Еми... и аз бих увяхнала... Sad
Просто не си падам по ровичкането на корени...

# 552
  • Мнения: 8 022
Единствената, която не оголих след покупка (в последните 2 години), беше посадена в сфагнум в саксийка ф8. Извадих, леко разрових, колкот ода видя, че няма гъба и кошничка и сложих над кори в саксийка ф9... и така 6 седмици. Не съм поливала нито веднъж, беше подгизнала, само пипвам - мокро и прескачам поливката... Преди два дни стигнах да поливам, оглеждам й корените и виждам, че са сухи сгърчени като солети, черни до стеблото, долу кухи... а в мократа си част кашави гнили... Worried А орхата държи цветовере, листата твърди и лъскави. Накиснах в препарат и сега съм я сложила с двата си здрави корена над вода. Да я бях разровила овреме да я обработя, сега не съм сигурна дали ще я спася, а "ръчканите" са си добре, нови цветоноси пускат... Капризното лиодоро има нови коренчета и бааааавничко пусна новия цветонос Simple Smile

# 553
  • Мнения: 14 064
Аз пък хич не съм разбирач, но мисля, че лилавото по листата на орхидеята на Деми е някакво заболяване.

# 554
  • Мнения: 988
Съгласна съм с теб,re_ge.Много ценя опита ти,мненията и съветите ти.🤗
Да споделя защо все пак предположих дехидратиране.Случвало ми се е и на мен някоя орхидейка да ми се "разсърди",разбирайте да сбръчка листата както при demmy..Почти винаги е ставало след като извадя орхидея от корите с цел отстраняване на кошничката.Моите наблюдения са,че не всички преживяват едно пресаждане по еднакъв начин.Моята манхатънка ми се "разсърди" по този начин,мое вътрешно чувство,заради стреса от пресаждането,друга причина не намирам.Корените и бяха сухи,корите влажни.След време се оправи.Не твърдя,че съм права,може и да греша,просто споделям моите наблюдения.😊

Общи условия

Активация на акаунт