вечерно преяждане

  • 10 893
  • 195
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: X
Добро утро Simple Smile Имах едно залитане, което ме вкара в цял ден от прекаляване, но сега съм пак стриктна. Под стриктна имам предвид, че се старая да се храня горе долу като описаното в ВМ-НВХ, без да меря и тегля и смятам, ами просто гледам да правя избори от позволените групи и продукти (изключение са плодовете, тях си ги ям). Не ми е трудно и не съм гладна, но аз и преди не съм била. Все пак отчитам разлика, че като си направя една хубава вечеря -да кажем мръвка, маслини, салати повечко и доста добре се чувствам след това. Имам пак порив за ядене 1-2 часа след това, но ми се струва, че една идея по-лесно ги преодолявам, но може да е и заради това, че наистина искам да го преборя това чудо и буквално седя заинатена на дивана и стискам зъби, защото знам а съм станала да си взема нещо уж режимно, а съм приключила с преяждане. И ако удържа, чувството всъщност преминава доста бързо. При последния случай, когато обаче не удържах фронта, пак така ми се загнездиха някакви мисли за храна и се улових, че конкретно тогава нито беше да съм нещо уморена, емоционална, стресирана, сдухана, отегчена и пр., нито бях и половин идея гладна, нито ми се спеше, бе просто мисля хем навик, хем лакомия, желание в най-чист вид за нещо, което ми харесва. Но проблемът е, че ми харесва 1 хапка, а не мога да се спра и натам се изражда в някакво мазохистично натъпкване, което не ми харесва, но не мога да се спра, докато не свърши това, което ям и после ми се отразява зле и психически и физически. За това, най-разумно е да не си позволявам явно и 1. Без 1 мога, с 1 не, нали знаете...Та сега ще се старая вече да се придържам към такъв тип хранене-месо, риба, яйца, бяло сирене със зеленчуци (не картофи). Може и млечни, но не много, че и те са ми на кантар как точно ми действат (разните сиренца и сметани провокират тъпчене).  През деня мисля - сутрин 1/2 кофичка кисело мляко с малко овесени трици и 1 ч.л. тахан някакъв или плодове-1-2 бр. На обяд - подобно на вечеря или може и някоя манджа, но ориз, картофи, варива по рядко (аз по принцип не ям от тях често). Следобед може плод, или шепа ядки. И вечеря ви казах. Сега, предполагам, че това с плодовете някой ще каже, че не е препоръчително, но ако не са много ми се струва, че няма проблем. Гледам хич да не ям колбаси, че адски зле ми се отразяват. Всъщност захарта, брашното и колбасите са трите неща, които по личното ми усещане трябва да спра наистина. Алкохол смятам да не си забраня-но само ако съм в компания по повод нещо, което е да кажем до 2 вечери на седмица. Какво мислите за такова хранене?

# 106
  • вкъщи
  • Мнения: 2 458
 Аз в момента съм в такова положение, след претърпяна операция януари месец и драстично спадане на теглото-бях станала 52 кг при ръст 173. После последва неконтролируемо ядене, страшен апетит, буквално неконтролируем. Всички казваха, организма си наваксва и т.н. Обаче онзи ден се претеглих и кантара показа 59 кг, което може и да не е много, но си ми тежат. Най-добре се чувствам на 56 кг, макар че хората около мен твърдят, че съм твърде слаба. Тогава ми е най-леко. Определено храненто ми  е фикс идея, движението също. Винаги съм била леко а, преди 4 години си промених храненето и за 2 години успях да сваля 22 кг. От тогава внимавам и се чувствам виновна ако прегреша. Лятото спортувам всеки ден и се движа много, но сега зимата и след операцията движението ми е сведено до вървене пеш до работа и каране на велоергометър.
При мен трудностите идват от апетита за сладко. Там не мога да устоя, от всичко друго се отказвам без проблем, но сладкото ми е такава слабост, че...И все още търся добавка , която да ми помогне да преодолея постоянния глад за сладичко.

# 107
  • София
  • Мнения: 7 990
Добро утро, целта ти е отслабване или ограничаване на вечерното преяждане?
Може да прегледаш кои плодове са с по-нисък гликемичен индекс и да се ориентираш към тях. Фруктозата вдига инсулина доста, особено за някои плодове. Ако целта ти е да отслабнеш, изключи поне тях.
С ядките също лесно се преяжда, ако имаш възможност, не се храни с тях всеки ден.
Важното е, че си започнала, регулирането става постепенно. Поздравления от мен.

# 108
  • Мнения: X
Ами аз ако оправя вечерното си поведение, ще отслабна..през другото време общо взето се храня добре. Главната ми цел е да се науча да контролирам какво ям и да мога да спра, да скъсам тази болна връзка с храната..Мисля, че като следствие ще дойде по-добра визия и здраве. За плодовете общо взето знам кои не се препоръчват в диетите-банани, круши, череши..Ако ям до макс 1 банан на ден, то повече не ми се яде, мисля, че не би било проблем. Ядките като са сурови и без сол не ме привличат кой знае колко , та повече от шепа няма да изям. Виж, ако са от другия вид, леле майко..за това тях трябва да ги изключа заедно с другите "опасни" за мен храни. Както разбира се и всякакви снаксове, чипсове, разядки боклучави, но аз по принцип рядко налитам на такива, освен пуканки, те са ми проблемни също, май заради солта и маслото..
лелка, сладкото и на мен много зле ми влияе. Изяждам 1 бонбон и следва лавина. Стигам до положение, да ми е неприятно, даже не особено вкусно, тежко и дискомфортно, но ако има още бонбони в кутията ще ги изям, трагедия. Да изкопая дъното един вид, пък утре на чисто..Това е в моя случай свързано с т.нар. black and white thinking..Не става да приема, че малко съм му отпуснала края и да се спра. Нещо в мозъка ми веднага се включва да каже как то, така и така вече се о..ах, дай да е качествено, пък утре ще съм съвършена. Свързано е и с перфекционизъм и все такива вредности. Това за мен де, всеки си знае за него..

# 109
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз съм от хората, които могат с месеци да устискат да не ядат сладко или паста (двете ми любими храни), но седнат ли, няма спиране. Изяждам целия шоколад, цялата кутия бонбони, цяла голяма пица. Няма как да изям един бонбон или парче пица и после да продължа с живота си, все едно остатъкът не съществува. Изобщо хора, които отварят шоколада, изяждат парченце и после го прибират, за мен са психопати, потенциални серийни убийци SmileSmile

# 110
  • Мнения: 2 055
nikitto,  браво!  Като за начало чудесно се справяш! Закуската само много не ми харесва,   може да ти вдигне инсулина. Ако ти е вкусно,  може да пробваш сурова чушка,  пълнена със сварено яйце и сирене,  или парче айсбег с кашкавал или просто нещо останало от вечерята.

# 111
  • Мнения: X
Таис, хаха ето с това ще се успокоявам, поне не съм потенциален убиец Simple Smile)
Иначе сериозно, мисля, че има хора, склонни към пристрастяване и аз съм явно от тях. Наблюдавам го у децата си-две, една майка ги гледа, с едни и същи налични храни вкъщи, ми съвсем различно реагират и съвсем различни хранителни навици формират..едното, за жалост се държи така все едно гледам себеси т.е. ако има нещо любимо наоколо, не може да мисли за друго, докато не се свърши. Другото, също обича същите храни, но е в състояние да си ги разпределя и пази за месеци напред и изобщо не се олива. Та..явно и по рождение има някви фактори. Това, което няма мярка е така с всичко - много обича удоволствията и ако може животът да е един безкраен празник...Другото е стегнато, самодисциплинирано. Аз самата за отговорности и задачи съм много точна и дисциплинирана, но за забавления съм като отвързана и чувство за мяра никакво..
лу-лу, мерси за идеите за закуски, хубави са Simple Smile

# 112
  • Мнения: 31 691
Аз знам, че съм си малко психопат  Joy

# 113
  • Мнения: 7 268
Аз съм си взела една кутия особено хубави бонбони. Вечер изяждам по една и ги забравям. Не ми е било проблем никога.

# 114
  • Мнения: 2 050
Аз също съм крайност. Или ям или не. Ужасно е.

# 115
  • Мнения: 31 691
Не ме мислете за толкова дисциплинарана.
И аз мога да се улея като свиня.
Тази седмица ми дойде. Много тежък цикъл първия ден. Купих си торта с маскарпоне.  Не е голяма, малки са парчетата, ама четири изядох. Като я излапах ми мина сичкото лошу. Мислех на другия ден да омета и другите, ама добре, че ми изядоха две да не се освиня съвсем.
Днес ми е лек цикъла вече и нямам нужда от сладко.
Не мога да си обясня. Три спазмалгона изпих и не ми мина. Изядох тортата и ми олекна веднага.
Най-вероятно кз е паднала. То неслучайно като се дарява кръв ти дават въглехидрати. И нали съм на режим, нормално е да ми падне сигурно.

# 116
  • Мнения: 12 769
Скрит текст:
Добро утро Simple Smile Имах едно залитане, което ме вкара в цял ден от прекаляване, но сега съм пак стриктна. Под стриктна имам предвид, че се старая да се храня горе долу като описаното в ВМ-НВХ, без да меря и тегля и смятам, ами просто гледам да правя избори от позволените групи и продукти (изключение са плодовете, тях си ги ям). Не ми е трудно и не съм гладна, но аз и преди не съм била. Все пак отчитам разлика, че като си направя една хубава вечеря -да кажем мръвка, маслини, салати повечко и доста добре се чувствам след това. Имам пак порив за ядене 1-2 часа след това, но ми се струва, че една идея по-лесно ги преодолявам, но може да е и заради това, че наистина искам да го преборя това чудо и буквално седя заинатена на дивана и стискам зъби, защото знам а съм станала да си взема нещо уж режимно, а съм приключила с преяждане. И ако удържа, чувството всъщност преминава доста бързо. При последния случай, когато обаче не удържах фронта, пак така ми се загнездиха някакви мисли за храна и се улових, че конкретно тогава нито беше да съм нещо уморена, емоционална, стресирана, сдухана, отегчена и пр., нито бях и половин идея гладна, нито ми се спеше, бе просто мисля хем навик, хем лакомия, желание в най-чист вид за нещо, което ми харесва. Но проблемът е, че ми харесва 1 хапка, а не мога да се спра и натам се изражда в някакво мазохистично натъпкване, което не ми харесва, но не мога да се спра, докато не свърши това, което ям и после ми се отразява зле и психически и физически. За това, най-разумно е да не си позволявам явно и 1. Без 1 мога, с 1 не, нали знаете...
Та сега ще се старая вече да се придържам към такъв тип хранене-месо, риба, яйца, бяло сирене със зеленчуци (не картофи). Може и млечни, но не много, че и те са ми на кантар как точно ми действат (разните сиренца и сметани провокират тъпчене).  През деня мисля - сутрин 1/2 кофичка кисело мляко с малко овесени трици и 1 ч.л. тахан някакъв или плодове-1-2 бр. На обяд - подобно на вечеря или може и някоя манджа, но ориз, картофи, варива по рядко (аз по принцип не ям от тях често). Следобед може плод, или шепа ядки. И вечеря ви казах. Сега, предполагам, че това с плодовете някой ще каже, че не е препоръчително, но ако не са много ми се струва, че няма проблем. Гледам хич да не ям колбаси, че адски зле ми се отразяват. Всъщност захарта, брашното и колбасите са трите неща, които по личното ми усещане трябва да спра наистина. Алкохол смятам да не си забраня-но само ако съм в компания по повод нещо, което е да кажем до 2 вечери на седмица. Какво мислите за такова хранене?
Поздравления за това че си започнала да действаш и вече виждаш че не е чааак толкова трудно да удържиш. С времето по-лесно ще става. Хем осъзнаването че всичкото това ядене не ти е толкова нужно, хем и постепенното създаване на навик да не го правиш.
Тая закуска обаче дето си я написала не ми звучи като режима дето пишеш че си го избрала, нито ми се струва достатъчна, мен такава закуска най-много да ме разяде повече. Но пък мен са ме обявили за извратена, чист тахан да лапна 1-2 лъжици и съм доволна от живота, не всеки го харесва. Плодовете не са толкова страшни, стига да не избираш най-неподходящите. Дребни от сорта на ягоди, боровинки и прочие са ок, особено ако наистина ядеш по шепа от тях само. Те не вдигат така инсулина както примерно банан.
Но пък ако за момента се чувстваш добре така, няма лошо, важното да започнеш да си променяш навиците, не е речено че наведнъж трябва да стане. От това, което описа като здравословно състояние, имаш нужда от голяма промяна, но пък дори и малка промяна е по-добре от това да не правиш нищо. Така че пак правиш нещо за себе си, поне аз предпочитам по такъв начин да разсъждавам, по-добре е за мотивацията от чувство за провал и отказване.
Скрит текст:
След време, когато си стабилизираш навиците за ядене, вече ще е хубаво да почнеш да следиш поне за кратък период какво и колко изяждаш, ако си избрала да се придържаш към НВВМХ, че там понякога отначало човек само си мисли че се храни така, а съотношенията на храната се оказват съвсем други. Или пък калориите идват много/малко, а това пак не е добре. Но това според мен не ти е на дневен ред толкова, имаш нужда от време да свикнеш с промените, дето вече си ги въвела и планирала.
За алкохола няма кой да ти го препоръча и да ти каже че е добре за теб, но това предполагам си го знаеш и сама. То не е едно и също и какво пиеш, малко количество бяло вино примерно не е страшно толкова, докато няколко бири хич не са шега работа за човек с ИР, това са много въглехидрати и дори не е храна... Аз забелязвам че колкото и преди не носех на пиене, откакто съм на такъв режим още по-лесно ме хваща дори и малко количество, та съвсем само по поводи съм го ограничила. Имай предвид и това и си се наблюдавай, че алкохолът прави и преяждането много по-лесно. Поне в моята компания не всеки пие като се съберем - кой не пие изобщо, кой шофьор... ами пак си ни е весело, на никого не пречи да е на вода.

# 117
  • Мнения: 7 268
Не мисля, че е много страшно да изпиеш една бира, че и две при особени случай.

# 118
  • Мнения: 12 769
Разбира се че не е страшно, при поводи и аз го правя... обаче питането беше ок ли е алкохол по 2 вечери на седмица. За човек с ИР не е безобидно ако е често.

# 119
  • Мнения: 31 691
Е то зависи тез особени случаи колко често са.
Но е ясно, че алкохола при ИР трябва да е изключително рядко.
Виното може би е най-безобидно. Ама качествено и само чашка. И това рядко.

Общи условия

Активация на акаунт