вечерно преяждане

  • 10 918
  • 195
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте Simple Smile
Сигурна съм, че има доста хора, които също като мен редовно ядат без да са физически гладни. Имало е и тук преди теми за редовното преяждане, хранененето на емоционална основа, дали от стрес, дали от скука, дали от тревога или като начин да се награди човек или просто да се изключи...Предполагам причини има много и различни, със сигурност липсва добра хранителна култура още от детството, заложени са лоши навици и механизми за справяне с живота, най-общо...Всеки с тоя проблем можеби може да дефинира кога горе долу е почнало, кои събития или взаимоотношения го провокират. Със сигурност има и доза чревоугодничество. За волята е ясно, не ни е силната страна по отношение на яденето. Може да има и доза пристастяване към определени храни. Мен толкова вече не ме вълнуват причините, колкото как точно да се преборя и да изляза от този кръг - през деня хранене добро, здравословно, без глад, вечерта нормална вечеря и ии някъде към 10ч, когато е вече моето време  изведнъж ме налазват мисли за храна, разбира се не салати и полезности, и обикновено докато се усетя съм се предала и съм започнала да правя прибежки до хладилника, редувайки сладко, солено, тестено, мазно, някоя чаша вино и т.н. Няма как да нямам храна, имам деца, трябват си продукти за сандвичи за училище и пр., знаете как е.  На скоро се улових, че даже нямах и филм, който да гледам, а почнах да цъкам по каналите за фон на преяждането..обикновено гледам нещо, а яденето е фона. Та, въпроса ми е, ако някой се е преборил , моля да сподели как. Истории, съвети, добре дошли са Simple Smile
п.п. вече взех дадавам фира здравословно, доста кръвни показатели не са ми ок-захар, холестерол, триглицериди, пикочна киселина. Черният ми дроб логично е омазнен и увеличен. С наднормено тегло съм. И почвам да имам порблеми със стави и кости. На спорт няма как да се запиша, не си разполагам с времето, а и това няма да ме спре да злоупотребявам с храна..правила съм го и в периоди, в които съм спортувала, все същата работа. Иначе, животът ми е добър, харесвам го, личен живот, работа, всичко е ок, в рамките на нормалното, със спадове и пикове. Това поведение го влача от дете, но с годините става все по-зле и организмът ми реагира все по-зле. На психолог съм ходила, не помогна.  Благодаря предварително, ако някой сподели положителен опит.

# 1
  • Мнения: 46 534
Като за начало пусни кръвни изследвания: TSH, FT3, FT4, TAT, MAT, прогестерон (на 21 ден от цикъла), кръвна захар и инсулин.
Ако са в норма - воля.
Ако не са - лечение, то ще регулира проблема.

# 2
  • Мнения: X
Тези хормони съм ги пускала няколко пъти (но можеби не на 21ви ден) и винаги са били в норма. Следя ги, т.к. имам възли на щитовидната жлеза, които следя да не растат.. За волята, не е да нямам воля, спрях цигари след бая години много активно пушене..С всяко друго нещо се справям, но...с яденето не и не. Не става, ден след ден провали... Звучи вероятно нелепо , но е факт, че сме много на тоя огън дето се печем..

# 3
  • Мнения: 47 996
И аз нямам воля, или може би имам прекалено много емоционални проблеми. Пила съм и редуктил, когато още се продаваше, не става. Проблема с апетита не е в глада.
Хормони и инсулин също съм изследвала, има изменения, но не налагат медикаментозно лечение. От друга страна ако си ям, ще се стигне до лечение .
Най-добре е ако съм си заредила хладилника с нискокалорични неща за похапване- морков, целина, извара, пуканки и прочие. Дъвча си тях. По-добре е от шоколад, саламче и прочие....

# 4
  • Мнения: X
Happy, това е вариант, но няма как изобщо да нямам никакъв колбас или кашкавал, или пък да няма хляб вкъщи..Като ги няма най-изкушаващите ме неща, свалям летвата и почвам да се тъпча с такива, дето даже не са ми любими. Но не е било да избера с моркови да се натъпча или с мандаринки..Все ще намеря нещо "по-добро", в краен случай хляб с масло..

# 5
  • Майна Сити
  • Мнения: 954
Твоето ми звучи повече като навик, отколкото от глад. Ставаш ли през нощта да похапваш? Няма ли вариант като огладнееш просто да си легнеш? Навиците се изкореняват трудно, в първата седмица е ужасно, после вече става по-лесно с всеки изминал ден.

# 6
  • Мнения: 46 534
Тези хормони съм ги пускала няколко пъти (но можеби не на 21ви ден) и винаги са били в норма...
И моите на щитовидната уж бяха в норма, но се оказа грешно тълкуване на резултатите. Така че не пречи да се провери още веднъж.
За прогестерона, стойността му не е реална, ако не е направен на точния ден и да е след овулация.

# 7
  • Мнения: X
Добре, ще пусна прогестерон на 21 ви ден. Ако той не е наред, по какъв начин би оказал влияние на храненето?

# 8
  • Мнения: 2 055
Никак. Бабите като са с нисък прогестерон да не би да ядат късно вечер?

# 9
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Аз в такъв случай бих предложила да направиш нещата трудни за себе си. Например пазарувай веднъж седмично с план и си наложи да не стъпваш в магазин през останалото време. Щом нещата за сандвичи например те изкушават в неделя си приготви всичко за тях под брой и ако ти останат неща като хляб, кашкавал, салам, масло просто ги прибери в камерата. Така ако решиш, че искаш филия с масло ще трябва да си размеазиш всичко преди да я направиш, иначе ще трябва да изядеш сандвича на детето за училище, а наистина ли би го направила? Същото с останалата храна - направи я недостъпна и трудна за себе си, остави си нарязани плодове или зеленчуци, кисело мляко, здравословни неща. Така е много по-вероятно да изядеш тях вместо останалите изкушения. На първо време това е по-добрия вариант, след известно време може и здравословните неща да изключиш. Също нещо друго, което може и да помогне е да хапваш обилна вечеря по-късно, по-добре едно обилно хранене по-късно вечерта, отколкото едно обилно хранене рано + още едно хранене точно преди сън.

# 10
  • Мнения: 343
Знам, че авторката изключва възможността за спорт поради липса на време, но все пак ще си разкажа моята история, може пък да помогне на някого да намери мотивация.
Аз също съм чревоугодник. Нещото, което вкара нещата в норма при мен е спортът - разнообразни групови тренировки по 3-4 пъти седмично. Държи ми теглото в норма дори при преяждане. В момента, в който си надвия лакомията и започвам да свалям килограми. До момента съм свалила близо 22-23 кг, на периоди от по 1-2 кг на месец, като в някой месеци просто съм задържала тегло (ако не овладея храненето). Трябваше ми мотивация докато видя резултат в мерките, после вече е лесно , като с вкусната храна - искаш още и още. Влизам в дрехите си от преди 9 години, като заради спорта съм с 3-4кг. отгоре над килограмите, в които влизах в същите дрехи без него.  Чувството да вляза с размер S е чудесно, чувството да се погледна в огледалото и да не избягвам отражението си също. Жестоката истина е, че с оправдания не става. Търсих си ги доста време. Пак си ям сладко, не всеки ден обаче.
Килограми се свалят с отрицателен калориен баланс. Спортът сам по себе си не е достатъчен ако се тъпчеш, но помага за допълнително изгорени калории, оформя тялото, укрепва сърцето.
Някой хора успяват само с диета. Аз не мога, обичам да си хапвам и ми е трудно да се откажа от тортите, пастата и вкусната храна. Затова спортувам.

# 11
  • Мнения: 7 746
Колкото повече ядеш, толкова повече си разширяваш стомаха и идкаш да ядеш повече
И докато си с мислене ‘няма начин да...’, наистина няма да има начин
Постепено намали храната, няма кой да дойде и да ти заключи хладилника

# 12
  • Мнения: X
Silverderam, Това не е лошо като идея. Разигравайки го в ума си как точно ще стане, обаче веднага ми се яви картината-в хладилника оставам 1 сандвич за понеделник и 4 слайса салам и 4 кашкавал и 4 филии и пр. за следващите 4 дни, другото замразявам. Да, но идва вечерта и аз се нахвърлям на каквото съм оставила за 4те дена, а междувременно вадя другото от фризера, за да се размрази та да има за детето на другия ден за сандвича. Това е много вероятно да се случи, защото съм забелязала, че се самосаботирам по всякакви възможни начини и ставам много изобретателна като идва реч за това да преям, когато съм решила, че ще ям..Редовно се случва да купя за някакъв празник някакво лакомство за подарък на някое дете (мое, чуждо, няма значение) и докато дойде празника, аз да съм го изяла и се налага да го купувам пак, че понякога и по няколко пъти. Но все пак има шанс да проработи твоята идея, можеби ако директно замразя 5 сандвича...пфф до къде се докарах...
Lilly, със сигурност бих свалила , ако спортувам, правила съм го преди с народни хора, на които се бях записала. Пак си се тъпчех, но  по-рядко и малко. Но по ред причини в момента единствено мога да ходя по обяд да кажем на разходки по-бързи и стегнати и да правя някакви домашни упражнения, което не е така зареждащо , както ако си с други хора..
Herzen, права си и отлично си давам сметка как изглежда темата. Оправдания винаги има. Но е факт, че не съм спряла да се опитвам от много години насам, всеки ден полагам усилия да реша проблема, понякога успявам да се вкарам в релси за седмица две. Почвам и кила да свалям. И неминуемо се стига до ситуация, в която дали, защото нещо ме е разтревожило, дали от силни емоции, дали от преумора ..минава ми мисълта да хапна нещо режимно, което само по себеси не е проблем, да кажем малко шунка или шепа печени ядки, направя ли го мисълта за храна вече ме обзема с голяма сила и край .. почва се едно неконтролируемо ядене. После вече даже не ми е и гузно. Толкова пъти се е случвало. Хранително разтройство е това, но все пак трябва да има и оправия...
п.п. ясно ми е, че няма кой друг да ми помогне , освен аз самата. Но може да има хора, минали през това и справили се.

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 12:48 от Анонимен

# 13
  • Мнения: X
Дали са ти добри съвети, аз бих добавила - а какво вечеряш? Пробвай нормална като количество, но нисковъглехидратна като съдържание вечеря.

# 14
  • Мнения: 1 134
На мен лично ми направи впечатление това, което пишеш за яденето пред телевизора - това е една от най-вредните практики, т.к. едва ли не ти се разсейваш от самото хранене и мозъкът ти приема информация, че вече си сита, чак след като си преяла. По - добре изключи телевизора и яж бавно. Другото - свикни с малки, но чести порции и последно хранене около 7ч. най-късно. Ако след това огладнееш в 10ч., изяж плод. При мен тази система действа най - добре, иначе и моите хранителни навици не винаги са били най - добрите.

# 15
  • Мнения: 46 534
Никак. Бабите като са с нисък прогестерон да не би да ядат късно вечер?
Влиянието на ниският прогестерон (съответно висок естроген) е съществено за апетита и по-специално за глад за въглехидрати, както е и в нейния случай.

Хормоналните нива при бабите са различни, не може да се направи сравнение.

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 12:52 от Не се сърди, човече

# 16
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 019
Има и друго, крайно радикално решение-няма да купуваш нещата,които най-много те изкушават.Аз също бях така, но т.к се оказах в преддиабетно състояние, а и детето ми е хиперактивно ,особено като яде сладко, просто спрях да взимам сладки неща, само плодове и черен шоколад.Колбаси у дома от години не влизат, бързи въглехидрати-също(ориз,захар,брашно...).Хлябът си го правя сама като си взимам черни брашна и забърквам разни миксове със семена, ако случайно купя сок(защото и това е много рядко) задължително го разреждам с вода, и най-важното-в 99% от времето не вечерям след 18:30(останалият 1% са изключения като Нова година ,Коледа и рожденните дни,но и тогава се опитвам след 20 да не се храня).А газираното е табу у дома.Също нямам време за спорт(а и желание),но с тези ограничения,които съм си наложила държа нещата под контрол.

# 17
  • Мнения: 7 318
Не мисля, че ще се справиш сама. Потърси специализирана помощ: психиатър, психолог. Пишеш, че си била при психолог и не ти е помогнал. Пробвай с друг, с опит с хранителните нарушения.

# 18
  • Мнения: X
-не купувам и не държа на "склад" в къщи вредни храни
-ям стабилна вечеря
-правя си чай, ако ме "напъне" да ям след 21-22 ч.
-ако и това не помогне, лягам си, не виждам причина да стоя пред тв и да се мъча...

Апропо, това оправдание "...имам деца и за тях купувам/държа в къщи всякакви храни" никога не съм го разбирала.Нали тези храни и децата ще разболеят след време?Значи, за мен са вредни и непрепоръчителни, щото ме правят дебела и болна, обаче няма проблем да тровя детето си с тях?

# 19
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Страхотни съвети са ти дали момичетата. Казваш, че имаш воля, но сама се саботираш. Когато не дършиш изкушения вкъщи шансът да ядеш още и още е много голям. Тук трябва много добра организация и контрол на всички вкъщи. При мен мъжа ми е голям дразнител за вредни храни, затова и на него не му давам да яде неща, които ме изкушават.

Не съм съгласна обаче със съветите на момичетата за ранна вечеря в този случай. Това е хубав и полезен навик, но няма да помогне да избегнеш хапването в 10 вечерта, просто защото късното преяждане на този етап е навик, който би бил подсилен от чувството за глад, особено ако не си свикнала на ранна вечеря. Затова според мен първата цел е от 2 вечерни хранения да минеш на едно, дори с цената на това то да е към 20:30 - 21:00ч. Така като стане 10 вечерта стомахът ще е още пълен и няма да има място за повече храна. Когато вечерята е богата и придружена от голяма салата това е лесно постижимо. След време като свикнеш само с едно хранене вечер можеш да работиш по въпроса да го изместиш по-рано през деня.

# 20
  • Мнения: 343
Lilly, със сигурност бих свалила , ако спортувам, правила съм го преди с народни хора, на които се бях записала. Пак си се тъпчех, но  по-рядко и малко. Но по ред причини в момента единствено мога да ходя по обяд да кажем на разходки по-бързи и стегнати и да правя някакви домашни упражнения, което не е така зареждащо , както ако си с други хора..
Съгласна съм, но щом можеш да се разхождаш по обед супер, прави го. Или пък домашните упражнения, намери видео с тренировка която ти допада и давай смело. Дори да е по-кратичка, има 20-30 минутни. Щом спорта преди ти е помагал в овладяването на храната, нищо не ти пречи да опиташ отново. Ключът е в постоянството, намери това което ти върши работа в ежедневието и не спирай, без значение дали ще е диета, спорт или катинар на хладилника.
Аз лично за себе си съм открила, че ако има нещо сладко у дома го мисля постоянно и не спирам докато не го изям. Простото решение е да не купувам или ако много ми се прияде да взимам нещо малко. Не кутия бисквити, а примерно малко десертче по 40-50гр. Така дори и да го изям няма да прекаля. Докато с кутия бисквити не е сигурно. Вероятността да не мирясам докато не я унищожа цялата е огромна. Grinning

# 21
  • Мнения: X
Храната, която "разболява" мен не е изцяло вредна, както казах, като няма сладки и тестени, почвам да прекалявам с продукти , които са най-основни. Ок, колбасите са си вредни, но нали все пак трябва да има някакви продукти, които детето да използва за сандвичи..Тя носи и плод, и варено яйце, и ядки, моркови, краставици, но сандвича си остава основното. Ако съм правила да кажем баница или рядко мъфини, взема детето и от тях за училище. Мъжът ми също пречи, защото той умее да се контролира, за разлика от мен и зарежда с разни тип солети, зеленчукови чипсове и пр., не много и не сладко, но като вляза във фаза и на тях налитам. А не мисля, че той ще спре да купува всичко.
Относно часа и размера на основната вечеря мисля, че е все едно в крайна сметка, защото до преяждане се стига независимо колко съм се наяла преди това. Дори често, докато ям разни неща пред тв даже усещам, че физически ми идват в повече, но умът ми не се успокоява, докато не свършат или докато не ми стане наистина тежко.
За яденето пред тв, наистина е голяма грешка. Но ако реша да си легна (а често можеби наистина порива за храна всъщност прикрива порива за сън и умората), ще се чувствам прецакана. Все едно не съм имала и 1 час за себеси...И едва ли не зорлем седя, но не лягам.
Относно психолога, точно на такъв бях, който се занимава с хранителни разтройства. Помогна ми да навържа как се е почнало, какво го е провокирало и как се е създал този ужасен навик, който при това е вече повече срещу мен, отколкото да ми помага, но не ми помогна как да го спра. Почнахме някакви техники, прекалено абстрактни за мен, а аз съм доста рационална и загубих вяра, че ще се получи. За психиатър мисля, че не съм..Група за взаимопомощ, но на български би ми помогнала, но в бг интернет пространство нещо не намирам такава.
И последно, не споменах, но преди години правих натоварване с глюкоза и освен, че кръвната ми захар е висока винаги на всички изследвания, се оказа, че имам и ИР, но ми казаха, че с хранене ще се нормализирам. Както е видно не съм оправила яденето, даже съм го влошила...Нови изследвания не съм правила.

# 22
  • Мнения: 2 055
Ха,  дойдохме си на думата.  Не ми било прогестерона,  ми инсулина.

# 23
  • София
  • Мнения: 38 553
Ами тогава нещата са прости - минаваш сериозно на ниско въглехидратно хранене. Спираш всякакво тесто, паста, захар, ориз, картофи, царевица и т.н.
Хубавата новина е, че ще ти се яде по-малко.
И мен след вечеря ме избива, ама хапвам мазно сиренце, една ябълка и редче черен шоколад и си лягам.

# 24
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
До тук на всяко едно предложение и съвет намираш причина да не се получи и да не сработи. Не знам какво очакваш от темата, като отричаш всичко и категорично отказваш да излезеш от зоната си на комфорт. Според мен не искаш резултат, по-скоро си пуснала темата за да кажеш после "ето, опитах и това, ама не стана". Промяната трябва да стане в мисленето ти най-напред, после в навиците ти. Докато активно си намираш оправдания да не правиш нещо няма да спреш да преяждаш. Може би мотивацията ти не е подплатена от нещо значимо, като здравето ти, децата ти и пеимера който искаш да дадеш. До тук ти дадоха както радикални съвети, така и съвети, които искат от теб минимални усилия, но ти си категорична. Според мен първо си изясни за себе си защо искаш да спреш да преяждаш, после прецени дали причината е по-важна или комфорта който ти доставя храната. Ако е първото - супер, ако е второто - пак така. Но нито група за взаимопомощ няма да ти помогне, нито психолог или терапевт, защото оправданията са по-силни от всичко, когато мотивацията я няма. Знам, че не е готино да излезеш от зоната си на комфорт, ама без да го направиш нищичко няма да постигнеш, само ще се тъпчеш и после ще се чувстваш гузна, но доволна.

# 25
  • Мнения: X
SilverDream, разбирам какво ми казваш. Мислила съм много по темата. Знам, че звуча и изглеждам точно както ме описваш. Разбрала съм някои от причините защо не искам да спра да преяждам, колкото и парадоксално да звучи. Но всяко саморазрушително поведение носи и ползи за човека, от които е явно трудно да се откажеш. Не казвам, че те са ми по-важни от причината да искам да спра с това поведение. Но докато на ниво здрав разум причините да искам да спра да се храня така са ми по-важни, на някакво ирационално ниво сякаш другите ползи са ми важни..Права си в коментара си. Иначе искам резултат и промяна-сутрин. Вечер ги оставям за другия ден...

# 26
  • Мнения: 2 055
nikitto,  инсулиновата резистентност ти пречи на волята ти вечер. Прочети първия пост на темата за НВ-ВМХ и се ориентирай към него.

# 27
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Прекрасно знам за какво говприш. Когато аз преяждах вечер и реших, че трябва да се преборя със себе си си поврарях на глас "мога да ям всичко, което си поискам, но НЕ ИСКАМ" докато не си повярвах. Дългосрочните цели понякога са обезкуражаващи, но пък малките цели са лесни за изпълнение,като например да си поставиш за цел да не ядеш след вечеря само тази вечер. Една вечер не е толкова трудно, нали? Ако толкова не можеш да се удържиш си направи чай и го пий без подсладител, опитай да усетиш аромата и вкуса на билките или плодовете от които е направен, или си сипи газирана вода в красива чаша за вино с резен лимон, и се постарай да усещаш как балончетата гъделичкат небцето ти, намери си занимание, което да отвлече вниманието ти като например да си направиш маска на лицето или маникюр и педикюр, да почетеш книга. Само тази вечер.

# 28
  • Мнения: 47 996
На мен ендото ми препоръча да пробвам добавката хром
На някои хора им действа, убивал апетита, особено за сладко
На мен май по-скоро не, ама не го пия много редовно
Сега пак ще почна
Пробвай да пиеш един хром следобед и виж дали ще има разлика

# 29
  • Мнения: X
Благодаря ви за съветите и мненията. Ще се заема да прочета повече за ИР и за ВМ-НВХ. Вероятно ще мина и през ендокринолог с резултати от ново натоварване с глюкоза. В тази връзка, можете ли да ми препоръчате някой в София? Съветите за психологическата страна на проблема също са ми от полза, благодаря.

# 30
  • София
  • Мнения: 7 995
Гладът за въглехидрати в диапазона късен следобяд-вечер е много типичен за ИР.
Убий го с по-високомазнинно хранене за сметка на въглехидратите. Мазни риби, кашкавал, домашна майонеза, сусамов тахан или хляб от него, мазни меса (не колбаси), моцарела, Бри/ Камембер, макадамия, тиквени и слънчогледови семки, авокадо, боровинки/ягоди/малини с маскарпоне и пр. ще ти помогнат да тушираш глада за сладко.
Най-критична е първата седмица, после свикваш и не се концентрираш толкова върху храната. Стомахът се свива и неусетно започваш да се храниш по-разумно, овладявайки неистовия глад.
И хром, хром хелат.

# 31
  • Мнения: 46 534
nikitto, в раздел Здравни специалисти има препоръки за ендокринолози. Чети, избирай и записвай час. Когато лечението започне нещата сами ще се нормализират и няма да ти е проблем да спазваш препоръките за хранене при ИР.
Ха,  дойдохме си на думата.  Не ми било прогестерона,  ми инсулина.
Свързани са, ИР води до понижен прогестерон, съответно до двойно влияние в/у апетита. Затова е добре да се направят всички изследвания, за да се види цялостната картина, понякога е едно, друг път друго, трети - всичко накуп.
При мен ИР разбута прогестерона и не ще да се вдигне, въпреки че инсулинът ми вече влезе в норма, затова го приемам отделно. А всъщост са ми придружаващи заболявания на проблем с щитовидната.
Затова съветът ми беше да пусне всички изредени, нещата често са навързани, не само един, изолиран проблем.

# 32
  • Мнения: 8 889
А какво означава нормално хранене през деня? В какво се състои то като количество и тип?

# 33
  • Мнения: 31 793
Скрит текст:
Храната, която "разболява" мен не е изцяло вредна, както казах, като няма сладки и тестени, почвам да прекалявам с продукти , които са най-основни. Ок, колбасите са си вредни, но нали все пак трябва да има някакви продукти, които детето да използва за сандвичи..Тя носи и плод, и варено яйце, и ядки, моркови, краставици, но сандвича си остава основното. Ако съм правила да кажем баница или рядко мъфини, взема детето и от тях за училище. Мъжът ми също пречи, защото той умее да се контролира, за разлика от мен и зарежда с разни тип солети, зеленчукови чипсове и пр., не много и не сладко, но като вляза във фаза и на тях налитам. А не мисля, че той ще спре да купува всичко.
Относно часа и размера на основната вечеря мисля, че е все едно в крайна сметка, защото до преяждане се стига независимо колко съм се наяла преди това. Дори често, докато ям разни неща пред тв даже усещам, че физически ми идват в повече, но умът ми не се успокоява, докато не свършат или докато не ми стане наистина тежко.
За яденето пред тв, наистина е голяма грешка. Но ако реша да си легна (а често можеби наистина порива за храна всъщност прикрива порива за сън и умората), ще се чувствам прецакана. Все едно не съм имала и 1 час за себеси...И едва ли не зорлем седя, но не лягам.
Относно психолога, точно на такъв бях, който се занимава с хранителни разтройства. Помогна ми да навържа как се е почнало, какво го е провокирало и как се е създал този ужасен навик, който при това е вече повече срещу мен, отколкото да ми помага, но не ми помогна как да го спра. Почнахме някакви техники, прекалено абстрактни за мен, а аз съм доста рационална и загубих вяра, че ще се получи. За психиатър мисля, че не съм..Група за взаимопомощ, но на български би ми помогнала, но в бг интернет пространство нещо не намирам такава.
И последно, не споменах, но преди години правих натоварване с глюкоза и освен, че кръвната ми захар е висока винаги на всички изследвания, се оказа, че имам и ИР, но ми казаха, че с хранене ще се нормализирам. Както е видно не съм оправила яденето, даже съм го влошила...Нови изследвания не съм правила.



Значи от много време знаеш, че си с ИР и продължаваш да се тъпчеш  ooooh!
Какво прави през това време? Не ти ли хрумна да седнеш да прочетеш малко за Ир?
Наистина може би трябва да посетиш някакъв терапевт ако не можеш сама да се справиш с тези пристъпи на преяждане. И аз съм ги имала. Няма да описвам тези "престъпления"  Mr. Green
Но в един момент осъзнах, че преяждането грам не ми помага за нервността и проблемите. Нито ми ги решават, нито ме правят по-спокойна. Даже обратното.
Като минах на НВ, нивата паднаха още и повече се успокоих. От тогава всъщност не съм преяждала. Година и половина.
Другото което ми помага за каляване на волята са водни дни. Лично аз ги правя с малко плодове, въпреки, че за ИР не е подходящо, но аз си го прецених и не ми пречи.
Правила съм изследване на кз и инсулин след ядене на много плодове и кафе с мед - екстра съм.
В момента в който разбрах за ИР, започнах плавно да изключвам бързите В. И си наложих да намаля плюскането след вечеря. За 2 седмици спрях. Заместих с плодове. Пак не е точно за ИР, ама по-добре това, отколкото тулумби, торти, колички, бисквитки, крекери и други простотии.
И воля трябва, и желание.

На мен като ми опря ножа до кокала и като разбрах какво ми има започнах да се променям.
Първите три години обаче пак бях на повече В, бавни В. Защото анатемосвах протеините. Не отричам, че за тези три години съм посягала доста пъти към забранените храни, но много по-рядко. Чак след НВ, още по-рядко стана. И даже в повечето случаи нямам желание за сладко. Освен малко преди цикъл.
Постепенно мисленето ми се промени за протеините и се реших. Не съжалявам.
Сега нещата са ми под контрол. И като вечерям рядко хапвам нещо сладко след вечеря. Парче плод ако приритам.

# 34
  • Мнения: X
Да, пренебрегнала съм явно тази информация за ИР, т.к. това бяха някакви изследвания за нещо друго (не помня..) и покрай това сигурно чела недочела съм пуснала и обременяването, и най-вероятно никой лекар не ми е обяснил колко е сериозно, а и аз не съм се разровила. Още повече, че като цяло лекарите не дават режими за хранене, а в нета информацията е доста противоречива. Почвам да чета за високата пикочна киселина какво да не ям, после за захарта какво не и т.н. и накрая съвсем се заплитам. За някои неща е ясно, че не трябва да се ядат, но за други не толкова. Давам пример, сметаната (с висок процент) едни я препоръчват, други я отричат, но тя , както и разните сирена също са ми в "списъка" с много желани храни за вечер, и съвсем не става така-да хапна малко и да се спра заситена и с убит апетит..На въпроса какво ям през деня-закуската е често кисело мляко, нормален процент, може и някоя ябълка. Обяд е месо/риба/сирене със салата или манджа, може постна, може месна. Следобед гледам да хапна нещо малко-може плод, може ядки, но не много, може и някоя лъжица фъстъчено масло или тахан. И после вечерям нещо нормално по план и после вече писах какво става. Няма глад, за това до голяма степен вярвам, че е по-скоро много силен навик и механизъм за релакс и справяне с всичко. Казвате, че е от ИР липсата на воля, но как през другото време няма такова нещо. Всъщност, някой написа, че точно вечер е типично да има такова поведение при ИР. Ще си пусна пак изследване, този път няма да е между другото.

# 35
  • Мнения: 31 793
Е, от теб си зависи да се спреш с преяждането  Simple Smile
Хормоните може да имат значение, но все пак не си кукла на конци и само тях да обвиняваш.
Информацията наистина е много. За ИР, пикочна, щитовидна.
Ами сядаш и днес четеш за онова, после за това. И ще ти се избистрят нещата.
Киселото мляко е инсулиногенно. Не е препоръчително често да се яде.

# 36
  • Мнения: 47 996
Наистина трудно. Заради Ир всички ще ти кажат да ядеш безвъглехидратно. Но заради пикочната киселина пък много неща не може. Ако като мен ти се похапва и дъвче просто по навик, набави си някакви обемни неща, но малко калорични и според режима ти. Солети от моркови, краставица, пуканки и т.н. и си ги дъвчи. Аз си купих машина за пуканки,за да не са с оная мазньоч дето ги плескат.

# 37
  • Мнения: X
Не пишеш количества, но ако си като 80%от жените, дето цял живот "контролират" храната, за да поддържат кг, напълно възможно е да ядеш малки количества и реално клетките ти да гладуват през деня. А вечер направо те "насилват" да ги нахраниш.

# 38
  • Мнения: 2 055
♥ HAPPY ♥, в заблуда си, не месото предизвиква хиперурекемия.  Ето тук kameloth се е постарала да събере инфо за хиперурекемията.

http://paskaleva6.blogspot.com/2014/07/normal-0-false-false-fals … a-x-none.html?m=1

По-скоро пуканките, `дет ги рупаш вечер, могат да ти я докарат.

Последна редакция: сб, 16 мар 2019, 08:31 от lu_lu

# 39
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Нормално да се случва само вечер, тогава е времето, когато имаш нужда нещо да ти донесе комфорт след дългия ден на ангажименти и здравословна храна. Това е времето дето се казва "даму отпуснеш края" и да нахраниш душата, ти сама каза, че го определяш като време за себе си и ако не се натъпчеш все едно си се прецакала и не си направила нищо за себе си. Затова ти предложих, да потърсиш начин да се глезиш а други неща, които не са храна.

# 40
  • Мнения: 2 055

Ха,  дойдохме си на думата.  Не ми било прогестерона,  ми инсулина.
Свързани са, ИР води до понижен прогестерон, съответно до двойно влияние в/у апетита. Затова е добре да се направят всички изследвания, за да се види цялостната картина, понякога е едно, друг път друго, трети - всичко накуп.
При мен ИР разбута прогестерона и не ще да се вдигне, въпреки че инсулинът ми вече влезе в норма, затова го приемам отделно. А всъщост са ми придружаващи заболявания на проблем с щитовидната.
Затова съветът ми беше да пусне всички изредени, нещата често са навързани, не само един, изолиран проблем.

Не ИР ти е разбутала прогестерона, ами това че не обичаш месото. Като няма полезни мазнини в менютото ти, как няма да ти се разбрицат всички хормони. Всички хормони в тялото, включително и половите, са изградени от мазнини.

http://www.budnaera.com/2010-03/2010-08-23_01_d.html

# 41
  • София
  • Мнения: 7 995
ИР е честа последица от проблеми с щитовидната жлеза. Авторката трябва да посети читав ендокринолог, който да й направи пълни изследвания, в читава лаборатория и след това правилно да се разчетат.
Неконтролируемият глад е свързан с ИР. Ако ИР е в по-напреднал етап, обикновено се изписва метформинов препарат в допълнение към диета. За жалост, метформинът си има странични ефекти и не е панацея, докато не се контролира храненето. Ако формата е по-лека, контролът става основно с диета, най-ефективна е НВВМ, защото най-ефективно тушира глада за въглехидрати.

# 42
  • Мнения: X
Да, трябва да се съобразят няколко показателя едновременно-кръвна захар, пикочна киселина, холестероли, това с черния дроб, че е омазнен. Но поне кръвното ми е супер Simple Smile За количествата през деня попитахте , не са малки, съвсем нормални порции. От това, което съм слушала и прочела за ВМ-НВХ оставам с впечатление, че няма проблем да си ядеш сиренца ( не на корем, но са от позволените), сметани, и пр. Да, но при мен това провокира натъпкване. Също така ми влияят колбаси (солени), масло, хляб, сладки неща. Та, съдейки по това аз със сигурност трябва тези храни да ги изключа. Само млечни като извара и бяло сирене не ми влияят така разяждащо. За заниманията се опитвам да заместя филмите с нещо, което не се съчетава така добре с ядене т.е. нещо, в което ръцете са заети - можеби трябва да се пробвам я с плетене, я с гоблени...Не искам вечер да вися на компютъра. Иначе съм се опитвала да хапвам моркови, маслини, някакви такива уж по-приемливи неща, но в голяма част от случаите накрая се преминава към другите храни. Нищо де, не съм се отказала, не спирам да опитвам.

# 43
  • Мнения: 47 996
Не искам да споря с никой, нито тупам пуканки всеки ден. Дала съм ги като пример в конкретния случай с нужда от дъвчене и процес на ядене
Аз също съм пробвала и съм установила, че едно парче кашкавал или лъжица сметана при мен не става. Мога да изям едно кило сметана без никакви проблеми, или питка кашкавал. Просто са ми вкусни и не ми става тежко като на милионите ссф, които се кълнат в обратното и ще се изредят да ми го напишат.
Предложих да се приготвят някакви приемливи храни за рупане в количества за да се модифицира навика.
Знам колко е моден нисковъглехидратния режим в момента, едва ли някоя тема може да се развие без да е обсебена от него
Кашкавал помага да се убие глада за сладко. Да. Но като дойде проблем с количеството кашкавал, пак няма отслабване.

# 44
  • Мнения: 8 889
Ми, според мен, вечер ядеш от скука и по навик. Много хора са така. Имаш ли някакъв социален живот, който да е свързан със срещи с хора, ходене на кино, театър..изобщо позитивни емоции извън ходене на работа и прибиране вкъщи?

# 45
  • Мнения: X
Да, имам. Често съм с приятели навън и по гостита и домашни партита. Емоциите са хубави. Животът ми е доста пълен. Това изобщо не ми пречи като се прибера, пак да се олея. Пфффф😐 А за млечните, както казах при мен са баш trigger, изключение са кисело мляко, извара, бяло сирене..

# 46
  • Мнения: 864
Прочетох само 1ва страница, извинявам се предварително, ако повтарям някого.

Аз никога не съм била "дебела", камо ли заради тъпчене на емоционална основа, но мога да дам мнение от гледната точка на здрав човек, да дам пример какво е различно при хора като мен и как примерно може да си вземеш поука от това.

Единственият път, в който съм напълнявала, е по време на държавен изпит. И то не с боклуци, ами с ядки и пълнозърнест хляб. Просто качих 10 кила, защото тъпчех ядки между храненията и уж са полезни за мозъка, уж хлябът и той е полезен... и станах на 170 см от 55 кг, стегнато и красиво тяло... 65-66 кила. През цялото време тренирах докато напълнявах и се чувствах като плондир, но не исках да се травмирам, исках да си уча на спокойствие и туширах стреса с ядки. :Д

Предистория: тогава бях на 25, а през целия ми съзнателен живот от пубертета до 25 годишна съм била 52-56 кг средно, единствено съм качвала умишлено като започнах на 18 да ходя на фитнес и исках да не съм клечка, а да съм секси ЖЕНА. От малка до 18 годишна тренирах непрестанно, не само танци, аеробика, спининг и фитнес по-късно. Хранех се много обрано, без да имам анорексия. Имала съм много стрес в живота и никога не съм хо изкарвала на храната.

Та...искам да те посъветвам: това всичко е до навик. Колкото по-дълги години упражняваш един навик, както и да е започнал той и каквато и основа да има, толкова повече той се задълбочава. Единствената причина, поради която 3-4 месеца след държавните бях даже по-слаба от преди да напълнея и по-стегната, защото ъпгрейднах тренировките си на такива с треньор е, че имах тренинга да.... не се тъпча. Да, погладувах яко макар и на около 1200 калории, но важното беше навика ми-да не се тъпча, тялото ми усещаше тъпченето като нещо грешно и умът ми също.

Ако искаш да прекратиш това самоунищожение, трябва да си готова да търпиш много неприятни моменти. А как ще стане това? Като започнеш с 1 неприятен момент. Започни с 1 вечер, в която променяш навика си. Приключи с вечеря от да кажем салата к пържола в 19 ч и това е. Най-много един чай по-късно. Постави начало на едно ново ТИ. След 10 години като се обърнеш назад към миналото, да си горда със себе си как си успяла да промениш себе си. Постави си цел за живот. Това НЯМА как да стане без болка, но ако си готова да изтърпиш и да поемеш здравословния стрес от справянето с проблемите ти вместо нездравословния да създаваш нови, постигане на здраве и красиво тяло, то цената няма вече да има значение за теб.

Много важно е според мен да не гладуваш. Това, което ти наричаш здравословно хранене през деня, а вечер тъпкане, може да е просто през деня недояждане, а вечер наваксване. Ако броиш калории, то не бива рациона ти за деня да има повече от 200 кал дефицит. Даже ако съм на твое място ще ям поддържащи калории 1 година-за теб това също би било предизвикателство, да поддържаш константно меню и да стабилизираш тялото си, да не го поставяш пред храносмилателна агония на 2 дена. Изчисли си менюто или си създай някакъв план с 5 хранения на ден примерно, който спазваш и започни някакви тренировки. Не може да ме убедиш, че нямаш 10 минути на ден. Не става дума за тренирането, ами за изграждането на нови навици, на сила и на контрол над тялото ти. Изграждане на самочувствие, че ти можеш. С всяко преяждане ти доказваш на себе си, че си неспособна да св справиш с нещата, които те бутат към самоунищожението и така ти твориш собственото си недоверие към себе си. Издръж само 1 седмица, после само 1 месец и се върни в темата да кажеш за промените в теб. Една от тях ще е новият ти поглед към себе си.


Обобщено: не стой гладна през деня и даже не се опитвай да отслабваш на първо време, това би било контрапродуктивно за човек, който първо трябва да се научи да поддържа тегло. Създавай си стрес за промяна, но на хапки, такъв, който можеш да изтърпиш. Един път взето решение-търпиш. Търпениеъо и волята ще те накарат отново да се влюбиш в себе си по един здравословен начин и да изградиш способността, която с всяко ореяждане заравяш все по-дълбоко и по-далече от себе си-способността за контрол и свързаност между ум  и тяло. Всичко е постижимо, е поне реалистичните цели. НЕ се изсилвай.

И последно- няма нужда всички хора да са умни, здрави и с красиви тела. Има и дебели, свръхдебели, болни. Колко хора пушат въпреки гнусотиите напечатани на кутиите. Бляк-за мен това са прости хора, да виждаш снимка на болен от рак и да запалиш цигара. Та... има графа "хора, които съществуват (щастливо) и не се справят с пагубната си зависимост". Това, което ще те раздели от тази група е само и единствено решителността ти. Даю клише е и всеки го знае. Но го прочети пак. В момента, в който започнеш да го практикуваш, ще усетиш, че докато не излезеш от дупката ще има моменти, в които ще трябва да издържиш, да ти е трудно и всяка секунда, в която устоиш на желанието си да се натъпчещ, ще те отдалечава все повече от това гадно чекмедже "зависими".

Извини ме за острите думи. 

Успех.

Последна редакция: нд, 17 мар 2019, 09:27 от bananadana

# 47
  • Мнения: 834
Ехааа..., bananadana, това беше страхотно вдъхновяващо!

# 48
  • Мнения: 2 050
Потърси психолог.Аз съм дебела, когато съм нещастна.
Два пъти през живота ми съм сваляла около 30 килограма с много воля. Важно е емоционалното ти състояние, повярвай ми.
Висока съм 1, 64. Била съм и 46 кг и 92 кг.
Може всичко, само душата да е здрава.

# 49
  • Мнения: X
Bananadana, благодаря за отделено време (както и на всички останали Simple Smile ) Има логика в думите ти. Наистина имам крещяща нужда да си повярвам пак и да се зауважавам пак, и то заради това, че се справям, а не заради някаква визия за това как искам да изглеждам. Също все още помня по-добрата ми някогашна вътрешна хармония и връзка на тяло и ум. Опитвам се да тръгна по този път. Като казвам за спорта, че нямам време, нямам предвид, че нямам 10 мин. свободни на ден, имам даже много повече, но съм вързана с децата вечер и не мога да тръгна на спорт. Мога от вкъщи да правя тренировки някакви. И по обяд разходки, което се старая и да правя. За психолог, ходих близо година, имаше и полза до голяма степен, но по-скоро в разбирането на проблема, не и в решението. Трябва да предприема действия за промяна, а не просто да вникна в проблема, а в това няма кой да ми помогне, освен сама.
Днес (както всеки ден от доста време насам) пак почнах с промяната- на навиците, на реакциите, на ежедневието ми и на мен. Дано наистина след време вляза да напиша нещо вдъхновяващо и за други със същия проблем. Истината е, че сме много, но не всеки го осъзнава или пък е склонен да го обсъжда.

# 50
  • Мнения: 8 889
А да тренираш по обяд, когато имаш време? Фен съм на домашни тренировки, когато човек има предварителна двигателна култура и сериозна воля. В противен случай мисля, че зала и работа с инструктор е по-добрият и работещ избор. Все някъде около теб има място за тренировки и щом имаш време около обяд, едни 45 минути са напълно достатъчни.

Истината е, че все от някъде трябва да почнеш и едното води след себе си другото. Щом не можеш да спреш с преяждането вечер, почни да тренираш - това има доста силен психологически ефект. Но и ти сама си стигнала до извода, ако не се справиш сама, няма кой да ти помогне. А идва топло време, светлината става повече и въобще всичко е много по-мотивиращо и оптимистично. Успех.

# 51
  • Мнения: 31 793
Bananadana, благодаря за отделено време (както и на всички останали Simple Smile ) Има логика в думите ти. Наистина имам крещяща нужда да си повярвам пак и да се зауважавам пак, и то заради това, че се справям, а не заради някаква визия за това как искам да изглеждам. Също все още помня по-добрата ми някогашна вътрешна хармония и връзка на тяло и ум. Опитвам се да тръгна по този път. Като казвам за спорта, че нямам време, нямам предвид, че нямам 10 мин. свободни на ден, имам даже много повече, но съм вързана с децата вечер и не мога да тръгна на спорт. Мога от вкъщи да правя тренировки някакви. И по обяд разходки, което се старая и да правя. За психолог, ходих близо година, имаше и полза до голяма степен, но по-скоро в разбирането на проблема, не и в решението. Трябва да предприема действия за промяна, а не просто да вникна в проблема, а в това няма кой да ми помогне, освен сама.
Днес (както всеки ден от доста време насам) пак почнах с промяната- на навиците, на реакциите, на ежедневието ми и на мен. Дано наистина след време вляза да напиша нещо вдъхновяващо и за други със същия проблем. Истината е, че сме много, но не всеки го осъзнава или пък е склонен да го обсъжда.

Щом можеш вкъщи - прави нещо.
Аз имам кростренажор. Карам го. Не всеки ден. Защото редувам. Правя и силови упражнения. Гири, клекове, планк. Много дълго време съм се ровила за да намеря приятните за мен упражнения.

# 52
  • Мнения: 158
Здравей,
Нямам проблеми с теглото си, но съм от хората които цял живот внимават с какво се хранят, защото обичам храната и ако ям каквото ми се иска със сигурност няма да съм в нормални размери.
Видях темата случайно и се зачетох, защото преди няколко месеца, заради голям стрес в работата се улавях вечер да прескачам до кухнята - за ядки, плодове, бисквитки, черен шоколад.
 Не бях качила много на килограми (1,5 кг), но около талията ми се образуваха едни ясно видими паласки.
Успях да се справя с този вечерен глад, който наистина се превръща бързо в навик, като ограничих постепенно това, което хапвах. Например ако предната вечер съм взела шоколад и ядки, взимам само ядки. Следващата вечер вместо ядки, взимам плод. Следващата замених плода със зеленчук (морков). Зеленчука - с чай без добавки. От 2 месеца вечерния глад изчезна и мазнинките около талията ми също. Разбира се ако при теб гладът е изисквал по-големи количества, ще отнеме повече време.
Моят съвет е да не се откажеш от раз от това, което ядеш вечер, а постепенно. Отказването ще трае докато се разделиш с наднорменото тегло, и след това ще можеш да си позволяваш нещата, които обичаш, но в нормално количество.
Моят съвет е да не се отказваш от никоя хранителна група, а да спазваш балансиран режим. Отказването (или ограничаването до минимум) на група храни може да е от полза за процеса на отслабване, но в дългосрочен план тялото има нужда от въглехидрати, мазнини и протеини, и не се оставя да бъде лишавано, наваксвайки си всичките лишения.
Успех!

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Прилича на емоционална зависимост от храната, може би имаш проблеми, някакви емоционални празнини. Излекувай душата си първо ако е така, след това проблемът с преяждането ще отпадне от само себе си.

# 54
  • Мнения: 21
Според мен, това което пише човек в самото начало, първия му пост, в голяма степен дава ключ към отговора. Ти nikitto, пишеш, "не ме интересуват причините, искам да знам, какво да правя". Само че мозъкът ни така е устроен, че докато не разбере, какво става, не възприема препоръки и дълбоко в тебе ще се крие саботирането на най-полезното, но неясно действие.
При теб има съвкупност от общи и частни причини. Общите ще ги напишем тук, а частните, които са само твои, трябва да разбереш сама.
Колко са ти наднормените килограми спрямо ръста ти? Имаш ли стресове, чувстваш ли самота, вина, обида? Всичко това е от значение. Чети статии по темата, самообразовай се. Трябва да стигнеш до извода "при мен, май, ето този случай, ето това е причината!"
От общите препоръки - пробвай не да хапваш, а да го замениш с течности. Например, огромна чаша топъл, не горещ, зелен чай с мляко и лъжица мед. Пий го със сламка. Или си намери друга заместваща напитка, айран, смути, по обем равна на обичайното ти преяждане

# 55
  • Мнения: 46
Според мен, това което пише човек в самото начало, първия му пост, в голяма степен дава ключ към отговора. Ти nikitto, пишеш, "не ме интересуват причините, искам да знам, какво да правя". Само че мозъкът ни така е устроен, че докато не разбере, какво става, не възприема препоръки и дълбоко в тебе ще се крие саботирането на най-полезното, но неясно действие.
При теб има съвкупност от общи и частни причини. Общите ще ги напишем тук, а частните, които са само твои, трябва да разбереш сама.
Колко са ти наднормените килограми спрямо ръста ти? Имаш ли стресове, чувстваш ли самота, вина, обида? Всичко това е от значение. Чети статии по темата, самообразовай се. Трябва да стигнеш до извода "при мен, май, ето този случай, ето това е причината!"
От общите препоръки - пробвай не да хапваш, а да го замениш с течности. Например, огромна чаша топъл, не горещ, зелен чай с мляко и лъжица мед. Пий го със сламка. Или си намери друга заместваща напитка, айран, смути, по обем равна на обичайното ти преяждане

Това е хубав съвет според мен, аз бих добавила и следното - ако ти се хапва толкова много по скоро се опитай да го замениш с нещо много малко на калории като краставица, морков и тн. Така мозъкът ти получава сигнали, че яде нещо, но не са калорични буклуци.

# 56
  • Мнения: 9 547
Прилича на емоционална зависимост от храната, може би имаш проблеми, някакви емоционални празнини. Излекувай душата си първо ако е така, след това проблемът с преяждането ще отпадне от само себе си.

точно така е с емоционалното тъпчене. другото са временни решения и често с обратен ефект. ако си мислите, че волята, спорта и тъпченето с краставици ще помогне генерално - няма.

# 57
  • София
  • Мнения: 12 374
Bananadana, благодаря за отделено време (както и на всички останали Simple Smile ) Има логика в думите ти. Наистина имам крещяща нужда да си повярвам пак и да се зауважавам пак, и то заради това, че се справям, а не заради някаква визия за това как искам да изглеждам. Също все още помня по-добрата ми някогашна вътрешна хармония и връзка на тяло и ум. Опитвам се да тръгна по този път. Като казвам за спорта, че нямам време, нямам предвид, че нямам 10 мин. свободни на ден, имам даже много повече, но съм вързана с децата вечер и не мога да тръгна на спорт. Мога от вкъщи да правя тренировки някакви. И по обяд разходки, което се старая и да правя. За психолог, ходих близо година, имаше и полза до голяма степен, но по-скоро в разбирането на проблема, не и в решението. Трябва да предприема действия за промяна, а не просто да вникна в проблема, а в това няма кой да ми помогне, освен сама.
Днес (както всеки ден от доста време насам) пак почнах с промяната- на навиците, на реакциите, на ежедневието ми и на мен. Дано наистина след време вляза да напиша нещо вдъхновяващо и за други със същия проблем. Истината е, че сме много, но не всеки го осъзнава или пък е склонен да го обсъжда.

Щом можеш вкъщи - прави нещо.
Аз имам кростренажор. Карам го. Не всеки ден. Защото редувам. Правя и силови упражнения. Гири, клекове, планк. Много дълго време съм се ровила за да намеря приятните за мен упражнения.
Подкрепям, можеш и от вкъщи. Имам кростренажор, купих го съвсем наскоро - първо си бях поръчала гребен, но не ми беше удобен и го върнах.

За притъпяване на глада можеш да пробваш африканско манго. Не знам дали действа на всички, но при мен става. Иначе и аз обичам вечер да си хапвам, особено ако пия бира, лафя си с мъжа ми и прочие приятности Simple Smile

# 58
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Така ли не разбрахте, че жената не желае наистина промяна, а само да си помрънка. Бас държа, че даже не е опитала да се справи с проблема си поне една вечер от момента в който създаде темата до сега. Първо трябва да си намери причината, която наистина я мотивира и после да търси начините да се справи.

# 59
  • Мнения: 864
В крайна сметка се присъединявам към последното мнение. Който иска промяна-действа. Който не-мрънка.

# 60
  • София
  • Мнения: 971

п.п. вече взех дадавам фира здравословно, доста кръвни показатели не са ми ок-захар, холестерол, триглицериди, пикочна киселина. Черният ми дроб логично е омазнен и увеличен. С наднормено тегло съм. И почвам да имам порблеми със стави и кости. На спорт няма как да се запиша, не си разполагам с времето, а и това няма да ме спре да злоупотребявам с храна..правила съм го и в периоди, в които съм спортувала, все същата работа. Иначе, животът ми е добър, харесвам го, личен живот, работа, всичко е ок, в рамките на нормалното, със спадове и пикове. Това поведение го влача от дете, но с годините става все по-зле и организмът ми реагира все по-зле. На психолог съм ходила, не помогна.  Благодаря предварително, ако някой сподели положителен опит.

Авторке, ако си решила да си съсипеш здравето с преяждане - продължавай, но децата ти ще имат нужда от здрава майка, която да ги гледа. Очевидно е, че си имаш проблеми, но, ако те избие на агресия, депресия или каквото и да е, вместо да тичаш до хладилника, тичай по бягащата пътека.... Има начини да впрегнеш емоцията в нещо градивно и здравословно! Ти в момента се саморазрушаваш. Изпитваш някаква вина или не знам, не е моя работа, но се осъзнай и се вземи в ръце. На крачка си от разболяването - после кой ще ти гледа децата?

# 61
  • София
  • Мнения: 1 262
Някои от мненията са такива, че авторката ако не реши да си направи ритуално харакири, то поне ще я подтикнат да си похапне успокояващо.

nikitto, не си мисли, че си единственият чревоугодник на света. Предполагам повечето обичат да се наслаждават на храната точно вечер. И аз съм същата като тебе, с тази разлика, че нямам наднормено тегло. Това последното е генетично, нямам абсолютно никаква заслуга. Убедена съм, че има дълбок психологически корен - може би някъде в кърмаческия ми период. Точно за фройдистки психолог съм си. Ти можеш да се присъединиш, но вземи нещо за хапване, че ще ни стане скучно Joy

Малко по-сериозно. Резултатите ти показват отклонения, които са свързани с наднорменото ти тегло. Т.е, ако се нормализира теглото, има вероятност всичко това да изчезне. Освен това, при ядене до късно вечер и вземане на проба рано сутрин, няма начин как да нямаш по-високи нива на захар и холестероли - в кръвта ти все още плуват всякакви вещества. За другите тестове не знам.

Така че, вместо да се косиш какво не ти е наред с психиката, намери начин да отслабнеш и тогава виж как ще са ти резултатите. Аз по-горе казах, че нямам проблем с теглото, но съм качвала на няколко пъти по 3-4-5 кг. Стигала съм до 65кг при ръст 175. Не е много на пръв поглед, но трупнато на корема (защото е от лакомия, а не от хормонални или генетични проблеми) не беше много гот. Свалих един път със Зоната, после няколко пъти по 2кг пак с нея, но накрая открих интервалното гладуване и се справих за последно с тях. За да не стане недоразумение с думата гладуване, ще подчертая, че става въпрос за 5:2 диетата. Другите интервални и безинтервални гладувания не съм ги пробвала и чисто теоретично не ми харесват (мисля, че ще доведат до неприятния ефект промяна на метаболизма). Както е видно от заглавието на темата ти, ти не си в калориен дефицит, и организмът ти ще реагира много добре на краткотрайно гладуване и ще си вземе от запасите, вместо да се стреми да съхранява. Опитай - отслабва се по 2кг на месец при общо 8 дни на 500ккал (аз успях да ги смъкна само до 600). И междувременно можеш да направиш и промени във вечерното хранене, което не е хубаво, колкото и да е приятно. Аз все още не съм успяла да се преборя с него - тръгнах от много големи хранителни ексцесии и трябваше да си променям тотално хранителния режим. Само вечерното преяждане ми остана.

Успех!

# 62
  • Мнения: 8 889
Относно похапването вечер - и аз обичам докато гледам филм да го правя. И за да не е чипс, сандвич, сладкиши и т.н. си правя чушка, морков, краставица на лентички за хрупане, няколко маслини, едно сварено яйце на 4 - получава се приятно плато с малко калории.

Отделно нещо, което работи при мен - гледам да хапвам повечко протеин като цяло през деня. Държи ме сита, което възпрепятства посягане към въглехидрати и междинни снакове, които са с висока калорийна плътност.

# 63
  • Мнения: X
Здравейте и благодаря ви за отговорите и коментарите. Последните 2-3 бяха доста позитивни и полезни.
Относно въпроса с емоционалното хранене. Естествено, че от години съм наясно, че моето е такова. Изчела съм бая статии по нета, ровила съм се във форуми, наши и чужди, също съм чела в групи за взаимопощ, изгледала съм доста видеа по темата. Чуждите сайтове имат много информация, и хиперфагията е много спрягана даже доста повече от анорексия и булимия, т.к. явно никак не са малко и страдащите от нея. Освен, че бая съм чела съм се самоанализирала доста. Понеже писането ми помага, изписах 2 тетрадки с размисли и страсти за мен самата, къде са ми слабите страни, кое ме тревожи, кое ме провокира, как точно е почнало, с какво е било свързано, пък как и защо продължава и т.н. Какви са ми стресовете, страховете, вините,негативните емоции и т.н. В голяма степен изясних тези въпроси. Те са лични и за всеки индивидуални и не ми беше идеята да коментирам тази страна на проблема. Ясно е , че тя е в корена, но темата я пуснах с цел какво може да се направи за излизането от този затворен кръг, а не за да нищим защо, кога и как. Не сте ме разбрали явно. Освен това, близо година бях при психолог, специалист по хранителни разтройства и с нея добре поработихме по тези въпроси. Не и по решенията, обаче. Някой коментира как било ясно, че нямам желание за промяна, а само да си помрънкам. Не е вярно. Нещата не са толкова прости и черно-бели. Ако този някой е целил да ме нахъса, доста е повърхносто и смело да вярва, че ще стане. Де да ставаше Wink Щях да ви помоля всички да ми теглите по една майна с по някой кофти коментар и айде, проблемът  решен. Хора, имам толкова по-силни стимули - деца, какъв пример им давам, пък колко красива ще стана, а пък колко здрава и активна и т.н. И при все това нещата не са никога толкова линейни. На ниво здрав разум е това,но на ниво печалби от саморазрушителното ми поведение, нещата седят другояче. Но стига и по този въпрос. Все пак, в отговор на коментара, опитала съм се естествено, но не бих тръгнала да се хваля след 1 ден успех, като се вземе предвид, че проблемът е от над 20 години..
Хубави съвети и идеи чета, благодаря ви. Сигурна съм, че ще са от полза и за други хора. Хубава вечер на всички.

# 64
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
А какво баправи тази вечер? Защо не започнеш да споделяш как минава всяка вечве и какви усилия полагаш за да се справиш всеки ден? То с анализи и размисли всички можем, но това няма да реши проблема ти. Ще го реши това, което всъщбоат правиш. Та похапва ли тази вечер?

# 65
  • Мнения: 31 793
nikitto, постовете на SilverDream,ляля, bananadana, макар и груби са истина и са си на място.
Едно е да си дебел, да ядеш и да не знаеш защо си дебел, ама друго е да имаш информацията и да продължаваш.
Такива хора ме натъжават много. Но това си е техния живот. Лятото се запознах с жена диабетичка, висока 160, а тежи 135 кила. Ужасна гледка. Минала е през ИР, сега е с диабет. И още като е била диагностицирана с ИР, в Германия за разлика от българските лекари са и казали какво да прави, как да се храни. Изчела е един тон литература. Но е продължила да се тъпче като прасе. Само десерта и беше 20 понички. С удоволствие бих дала съвет на такъв човек, да му помогна. Но нямаше смисъл. Защото тя знаеше нещата, които аз знам, че и повече. След това просто я съжалявам и то не в добрия смисъл.

15 години бях дебела. Ама много. И исках да съм слаба и здрава. Но не знаех как. Не знаех какво ми има, защо съм дебела, кое ми пречи. От какво съм болна /хипофункция, хашимото и Ир/. Дълга история. Хранителна неграмотност, лошо възпитание и кофти лекари.
Дойде момента и разбрах. Аз си нямах никаква идея що е то мазнина, що е то въглехидрат или протеин. Сега знам. Знам как влияят въглехидратите и защо така оплюваните от мен протеини години наред са полезни.
В момента в който попаднах на що годе читав лекар и разбрах, че имам ИР, почнах сама да чета.
Разбрах как да не съм гладна и дебела. И сега съм сита и слаба.
Съжалявам, но наистина изглеждаш сякаш мрънкаш.
Няма да е лошо да почнеш да мислиш за решението, а не за проблема.

# 66
  • Мнения: X
Все още не съм успяла да се олея тази вечер. Но никога не  е късно, както нееднократно се е случвало и в по-късен час от сегашния. Мисля, че ще я запиша успешна тази вечер, но така или иначе не виждам смисъл да обръщам темата на еждневен отчет какво съм яла или съм успяла да не изям. Ако нацеля работеща схема за мен и успея да променя навиците, със сигурност ще споделя...

# 67
  • София
  • Мнения: 7 995
Свали си приложение, записвай всичко изядено и изпито. Качи си приложение, което мери крачки, разстояния, физическа активност.
От статистиката на двете приложения ще разбереш нагледно какво си причиняваш. И обърни внимание на ИР, не е безобидно състояние.

# 68
  • Мнения: 8 889
Мен пък не ми е жал и не съжалявам хората с хранителни разстройства. Едни ядат, други повръщат, трети взимат наркотици, четвърти пият, пети практикуват екстремни спортове, застрашаващи живота.... Всеки е с някакви отклонения - в крайна сметка изборът е винаги личен. Затова и съм склонна да се включа с моя гледна точка, идея какво работи при мен, но не съм от хората, които влизат в ролята на нечия патерица - патериците си ги намираме вътре в нас.

# 69
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Поста на милинка ми напомни, на нещо което мен лично ме мотивираше. Приложението myfitnespal. В него записвах всичко което съм яла и пила през деня и целта ми беше да държа цифрите в зелената зона. Факта, че съм успяла и съм изкарала още един ден ми действаше супер мотивиращо, защото си лягах с усещането, че съм по-силна от храната. Също това ежедневно да споделям на някого как съм се справила ми действаше мотивиращо, защото беше доказателатво, че не съм се предала пред храната, а съм се погрижила за себе си. Та ако искаш споделяй успехите и неуспехите си, дори една вечер да е. Всичко започва от някъде, сега ще е една вечер, утре ще станат 2,после 3 и т. н. Предизвикай себе си да направиш нещои да си постоянна за ден, два, три.

# 70
  • Мнения: 47 996
На мен стриктен режим и отчет ми действат точно обратното. Чисто психически ако знам, че съм на диета и не трябва да ям нещо или определено време, просто край.

# 71
  • Мнения: X
Елора, като казах, че доста съм чела -имах предвид за емоционалната част от нещата. Истината е, че с различните режими и болестни състояния не съм много наясно. Ето и факта, че покрай темата тук случайно ми изплува в главата този спомен как са ми казали преди врме, че съм с ИР и очевидно не съм се стреснала говори ясно, че всъщност не съм била запозната какво е точно това състояние. Помня, че за режим и как да се храня не са ми дали акъли, и аз не съм прочела. Друг пример е-казва ми доктор имаш омазнен черен дроб, питам добре де как да се храня точно-отговор прочети си в нета, супер просто...
Сега, искам да споделя, че покрай темата и много от вашите коментари се замислих как се храня, когато си мисля, че се справям добре и, че не прекалявам. Вярно е, има дни и даже поредици от дни, в които не прекалявам и нямам вечерно оливане, но даже в тези добри дни сега осъзнавам, че съм имала твърде много въглехидрати. Например, често за следобедна закуска в "добър" ден съм изяждала 1 банан, понякога и 2, и например ядки, ми доста ми се вижда неподходящ избора сега като се замисля...И в това отношение, наистина имам нужда да се ограмотя. А за това, че изглеждам мрънкаща, няма какво да направя по темата. Пиша си нещата, както ги усещам, съответно някой ще реши, че мрънкам, може и да е прав, друг ще се огледа в мен, и той ще е прав..какво да кажа, няма смисъл да си лепим етикетите. Нямам за цел да градя лице пред форума, че да трябва и за това да се притеснявам, нали така.
Относно килата-към 30 са в повече.
Имам крачкомер на телефона, 10000 успявам да ги направя общо взето.

# 72
  • Мнения: 8 889
Мне, бананът с ядки за следобедна закуска не ти е проблем - почти всеки ден ям такава закуска, 53 кг съм. Вземи отвори някое приложение за хранене и почни да си вкарваш всеки ден всичко което ядеш. Така ще имаш най-обективна представа за калориите, които изяждаш и от какви храни идват.

# 73
  • Мнения: 2 052
Мога да ти препоръчам тази книга:
https://www.amazon.com/Women-Food-God-Unexpected-Everything/dp/1416543082

с уговорката, че за (моя) радост заглавието е подвеждащо и в нея няма и едно изречение, свързано с религия.
Основно се говори за compusilve eating binging, справяне с емоционалните причини за тях и mindluf eating. Всичко е през опита (личен и професионален) на авторката, която според мен през повечето време налучква подходящ тон.
Щом се успокоих, че няма религиозен уклон, я четох в по-добро темпо, но не бих я нарекла книга, която се чете набързо.

Иначе - неспособността за засищане вечер е обичайно симтом за проблем с лептина в темата за ИР сме писали и за това, вкл. и в началния пост. Там има цитати от друга книга, подбрани във връзка с инсулина,  но също ти я препоръчвам за четене по основната тема:
https://www.amazon.com/Mastering-Leptin-Permanent-Weight-Optimum/dp/1933927259

# 74
  • Мнения: 31 793
Все още не съм успяла да се олея тази вечер. Но никога не  е късно, както нееднократно се е случвало и в по-късен час от сегашния. Мисля, че ще я запиша успешна тази вечер, но така или иначе не виждам смисъл да обръщам темата на еждневен отчет какво съм яла или съм успяла да не изям. Ако нацеля работеща схема за мен и успея да променя навиците, със сигурност ще споделя...

Има един лаф - Има нещо психопатско в човек, който може да отвори шоколад, да отчупи парче и да го затвори внимателно  Laughing
А бях едно време точно обратното. Можех да изям 3 шоколада за пет минути. Половин торта за 15 минути.
Ама съм човек на крайностите.
Не става от раз.
И аз съм се анализирала. Всеки си има проблеми и тревоги. Просто яденето не ми помага за решаването.
Но не си мисли, че съм мега стриктна.
Сега след вечеря обичайно писах какво правя. Парче плод, парче морков. Понякога шепичка фъстъци или натурален шоколад.
Мислех, че съм много лакома и депресирана.  А то се оказа просто висок инсулин, който като успях да оправя и вече нямам такива проблеми. Сега не че нямам проблеми и не се депресирам. Просто не посягам към храната.
Аз съм като HAPPY. Или май бях. Отвращавам се ако трябва да се лиша от нещо. Ама го направих, нямах избор. Лиших се от торти, кексове, шоколади, фанти, сладоледи. Сега вместо да ям всеки ден по три вафли, две парчета торта, литър кола, просто в месеца на цикъла се почерпвам с парче торта.
Сега ти видях последния пост.
Да, такива са ни лекарите. Смотани. И на мен не ми казаха. Откриха ми хашимотото и хипофункцията - на ти хапче. Питам какво да ям. Ми яж си каквото искаш.
Откриха ми след време и ИР. И то ужасна. Почти диабет. На ти хапче. И пак питам какво е това и какво да ям.
Поне благоволи да ми обясни накратко, че клетките са ми резистентни към инсулина, бързите въглехидрати покачват кръвната захар, инсулина се вдига и оттам зверския глад. И на ти хапче. След няколко дни и се обаждам и казвам, че от хапчето ми се гади, лошо ми, подута съм, боли ме корема. Отговорът - ами пий го.
Ами не я послушах. Почнах да чета.
Изключително е лесно да напишеш в гуглето инсулинова резистентност и да почнеш да четеш.
Впрочем добър съвет са ти дали да четеш. Защо не ги послуша? Защо чакаш наготово?
Ето ти и темата тук за ИР
https://www.bg-mamma.com/?topic=1099164
Режими бол. И в темата се пише за тях.
И за омазнен черен дроб също се пише.
Почвай да четеш, ако си приключила с емоционалната част на нещата. Laughing

# 75
  • Мнения: X
ама почнала съм, то да не става за 3 дена всичко да прочета, че и  все пак с другите неща, с които се занимавам да не назадна  Simple Smile Чета, надявам се да вляза постепенно в час. И изследване ще си направя пак специално за ИР.

# 76
  • Мнения: 8 889
ИР често е резултат от системно преяждане, а не причина за него. Затова и като се промени храненето, се повлиява и състоянието.

# 77
  • Мнения: 47 996
Обаче като каже някой как спрял газирано и хляб и бам, отслабнал веднага.  Ми не съм пила газирано от години, алкохол веднъж годишно и ъ.н. ама на...и не ям по 20 понички за десерт. Тренирам 3 пъти седмично.

# 78
  • Мнения: 2 050
♥ HAPPY ♥-  има такива и аз благородно завиждам. Просто трябва силна воля при мен и един постоянен режим, защото съм си склонна към по-закръглена фигура. Но сега точно съм му отпуснала края.

# 79
  • Мнения: 7 746
Съгласна съм с Мон, мозъчен ти е проблема, не е хранителен
Ти все пак избягваш да кажеш колко килограма си

# 80
  • Мнения: X
хахах, ми никой не ме е питал колко килограма съм, а имаше въпрос колко над нормата съм, обаче на твоя супер груб коментар пък съвсем нямам намерение да отговарям Wink Абе какво ви става бе момичета, някаква нападателност съвсем не на място...да почна освен и аз с етикирането?
Иначе, аз също не ям по 20 понички, нито по няколко шоколада и също не пия газирано.

# 81
  • Мнения: 31 793
Обаче като каже някой как спрял газирано и хляб и бам, отслабнал веднага.  Ми не съм пила газирано от години, алкохол веднъж годишно и ъ.н. ама на...и не ям по 20 понички за десерт. Тренирам 3 пъти седмично.


Аз не съм казала веднага. Пет години ми отне да сваля 45 кг.
Бавно заради щитовидната и защото допусках грешки в режима си.
Ама то от тях съм се учила де, не е болка за умиране.

# 82
  • Мнения: X
Никито, 30 кг отгоре са много. И след като не си взела мерки преди години за ИР, твърде вероятно положението да се е влошило. При висок инсулин нямаш почти никакъв шанс да наложи волята си и да надделееш над тялото си. "Лакомията" ти е провокирана от хомеостазата в тялото ти.

# 83
  • Мнения: 31 793
Защо да няма воля? Всеки има, стига да поиска.
Аз как успях?

# 84
  • Мнения: 1 009
Защо да няма воля? Всеки има, стига да поиска.
Аз как успях?

Точно така е, Елора. Много се дразня, когато отвсякъде  чувам, много ти е лесно, имаш воля за хранене, имаш воля за спорт. Не, нямам воля за абсолютно  нищо, дисциплина имам, а тя се изгражда, не се раждаш с нея, никой не ти я дава наготово. Моят съвет към авторката вероятно преповтаря всички, но пак да кажа, че когато човек започва да вижда реални резултати от усилията си, така се мотивира и дисциплинира, че в един момент се чуди как и защо не е започнал много по-рано.

# 85
  • Мнения: X
Защо да няма воля?
Скрит текст:
Всеки има, стига да поиска.
Аз как успях?
1.защото няма мотивация.Има имагинерни някакви там желания, но, реална и сериозна мотивация липсва.А тя е "тайното" ключе, което задвижва процеса.
2.в момента тялото й я саботира.тя иска да спре да преяжда, но в тялото й се извършват процеси, които не й "позволяват" да се храни нормално.Резултат-"лакомия".
В кавички е, защото това не е точно лакомия.Тя е провокирана от лоша хомеостаза.
Затова съветът ми е да си направи изследвания, да започне лечение, ако се налага.Тогава, "лакомията" сама ще изчезне и няма да се налага да прилага воля.

Аз съм най-безволевото същество, което познавам.   Smiley   Няма сила, която да ме накара да правя нещо насила, неприятно, затормозяващо ме, натоварващо ме....За да се получи каквото и да е при мен/с мен, то трябва да е приятно, лесно, носещо ми удоволствие и радост.

Но за едно Паганне е права, видиш ли първите резултати и усетиш ли, че си на прав път, това дава невероятни криле да продължаваш.Затова и повече от три години вече с удоволствие и кеф продължавам с ВМ НВХ.Видях колко е лесно, какво може да направи за мен, как ми върна и здраве, и енергия, и визия, без нито ден да съм се насилвала да прилагам воля.
Когато си на правилната " писта", всеки вятър е попътен.

# 86
  • Мнения: 864
Франсоаз, колко кгма си и на каква височина, ако мога да попитам?

# 87
  • Мнения: 47 996
Освен темата да се закрие за 5 години, докато авторката бавно и славно отслабне с вашите съвети, които са доста отгоре отгоре. ...не разбирам какво толкова ви дразни, има хора без воля, да, и да, търсят съвети, какво чудно има. Дано всички да са се изредили вече да си кажат колко са възмутени и да се пише по същество.
Аз разбирам темата като искане за споделяне на някакви практически съвети, трикове и т.н. Предложих моя съвет с хрупане на краставица, морков, пуканки, за да се задоволи "гладът" за хрупане и да се модифицира навика- за пазаруване, за дъвчене и т.н. По това работя аз лично.
Иначе аз съм отслабвала и с ядене САМО на въглехидрати, поради здравословен проблем, та да взема да давам такъв съвет пък...

# 88
  • София
  • Мнения: 12 374
Не съм се възмущавала и нападала, напротив. Влизам й в положението защото аз съм си лакома от дете, особено налитам на пица и шоколад. Бира също пия, много обичам. Писах за кростренажора като човек, който мрази да виси във фитнеси зали и предпочита да спортува у дома. Плюс африканското манго, но не знам дали при всички действа.

# 89
  • Мнения: 9 547
това преяждане няма нищо общо с лакомията и волята. който не го е изпитал, въобще не знае за какво става въпрос. затова и повечето съвети са неподходящи. принципно - да, но в случая - не.

# 90
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Happy, ако погледнеш първите страници ще видиш, че съветите изобщо не са отгоре отгоре, просто авторката си намери причина за абсолютно всеки един съвет да не проработи при нея, затова хората започнаха да ѝ дават като съвети по-простички неща. Също така, ще видите, че тя не един път спомена, че преяждането не е от глад, а "за да не се чувства прецакана, че не е направила нищо за себе си". Това е емоционално състояние, не физиологично.

# 91
  • Мнения: 47 996
Така е, а кой съвет беше за емоционалното състояние?

# 92
  • Мнения: 2 050
И аз посъветвах да се обърне внимание. Не с лоши чувства, а просто от личен опит. При мен поне е така.

# 93
  • Мнения: X
Франсоаз, колко кгма си и на каква височина, ако мога да попитам?
166/62-63кг,52 години.

# 94
  • Мнения: X
Има полза във всяка гледна точка. Аз си отсявам кое има шанс да успее при мен. И толкова лесно не се обиждам, но пък и ми е странно с колко лека ръка непознати хора решават как само си търся оправдания и пр. Такова заключение предполага да ме познавате доста добре, пък то.. Wink

# 95
  • Мнения: 7 746
Няколко човека й обърнахме внимание, че проблема е ментален, мен ме нарече супер груба, другите ги подмина

# 96
  • Мнения: 47 996
А тя знае, че проблема е ментален, това прочете ли Simple Smile Не търси диагноза, а решение.

# 97
  • Мнения: X
Има полза във всяка гледна точка. Аз си отсявам кое има шанс да успее при мен. И толкова лесно не се обиждам, но пък и ми е странно с колко лека ръка непознати хора решават как само си търся оправдания и пр. Такова заключение предполага да ме познавате доста добре, пък то.. Wink
Предполагам, не допускаш, че гадаем на кристално кълбо.....  Smiley  Тези заключения са на база твоите постове.
Когато на всяко предложение реагираш с контра "Аа, това съм го пробвала, при мен не работи така...!", естествено е да приемем, че не търсиш решение,а просто самоуспокоение, че и други са като теб.
Ето, аз ти дадох и реално предположение защо преяждаш, и реален съвет какво да правиш.Предвид, че подмина поста ми, какво да мисля, освен че не желаеш решения, а просто си помрънкваш?
Аз не те познавам, не ми дреме ще промениш ли нещо в храната/живота/движението си, за да постигнеш резултат.
Имала съм време, прочела съм те, писала съм.От там насетне, и тялото си е твое, и здравето, и кг, и решенията.

# 98
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Абсолютно съм съгласна с Франсоаз*.

Happy, за емоционален проблем никой не може да даде съвет, това не е нещо, което се решава на общо основание. 100 човека написаха, че тя сама трябва да се справи с емоциите си. Психолози не са успели да ѝ помогнат, какво точно смяташ, че трябва да я посъветва някой от форума? И как ние да ѝ решим проблемите? Сама трябва да се справи, защото е сама в главата си. И сама трябва да си наложи дисциплина, ако наистина го иска. ИР е само много удобно оправдание.

# 99
  • Мнения: X
Не съм отговаряла поименно на всеки, но това не значи, че съм подминала някой отговор и не съм го прочела и взела предвид. И изследвания ще направя, и ще се ограмотя повече и не съм спряла да се старая да променя храненето си. Обаче, взех да се чувствам тук като на съд, нелепо е. А за това, че проблемът е емоционален, аз самата го казах, а най-вероятно е съвкупоност от физически и психологически фактори. Ментален и мозъчен за мен някак не е същото като емоционален или психологически, но може и въпрос на изразяване да е. Все едно. И за мен е по-важно да си хваня правилния път и начин, а не да споря и да се защитавам тук като на съд.

# 100
  • Мнения: 8 889
Никой не те напада Simple Smile Просто хората в темата имат дежа ву. Периодично се отваря подобен въпрос и почти едни и същи дами - мога със затворени очи и поименно да ги цитирам, влизат, за да дадат съвети. И аз знам, че са добри съвети, защото голяма част от тях години наред съм ги срещала в теми за хранене и спорт. И са хора, постигнали резултати.

Обаче всички такива питащи теми завършват по един и същ начин. Според мен авторите им ги отварят в емоционален пристъп и след като той отмине, нищо за тях не се променя. Виждали сме го много пъти и ще го виждаме още много. Аз също често се чудя, дали да се включа изобщо в дискусията.

В живия живот си имам една-две такива приятелки. От години им слушам репертоара с мрънкане, оправдания, как от понеделник това, от другия месец онова. Преди им влизах в разговора, сега изобщо не ги слушам даже, защото знам, че просто си търсят самоуспокоение, но никога няма да направят нищо реално като действия.

# 101
  • Мнения: X
е, да...няма как да отрека, че съм този образ и тази приятелка в живота за някои хора. Но ...аз си знам, че искам да се променя и аз си усещам, че моментът е все по-назрял. Дано е сегашния. Няма как да го кажа сега, ще мога да го кажа постфактум дали е бил. И според мен бая съм напреднала в борбата спрямо преди години. Проблемът се е развил доста, но и моето усещане за него и реакции се променят. Ставам все по-осъзната например. И все по-малко удоволствие ми носят моите навици.
Иначе, искам да споделя, че последните три дена се храня по...-интуитивно. И се чувствам доста добре. Не съм си забранила нищо категорично освен захар и брашно, но гледам да премислям преди да изям нещо и се храня сякаш по-умерено, и не съм преяждала. Разбира се 3 дена са нищо, просто го споделям. И искам да попитам, ако някой иска и може да ми каже -  за обременяването с глюкоза има ли значение кой ден от цикъла е? не, нали? Благодаря. Лека нощ.

# 102
  • Мнения: 31 793
Изследвания, каквито и да е, по време на цикъл не е хубаво да се правят. Със сигурност ще даде неверни резултати.
Изчакай няколко дни.

# 103
  • Мнения: 12 892
ИР често е резултат от системно преяждане, а не причина за него. Затова и като се промени храненето, се повлиява и състоянието.
Това хем е така, хем не съвсем... При вече налична ИР и постоянно висок инсулин, човек си е много по-склонен да преяжда и нещата се затварят в кръг. Промяната в храненето помага, разбира се.

Колкото и неприятно да звучи казано така, дано резултатите от обременяването да те стреснат достатъчно че да започнеш нещо да правиш по въпроса. (И напомняне че трябва да не си яла доста продължително време преди сутринта за изследването, едни към 12 часа без храна мисля да се искаха.)
Казваш че си започнала да преглеждаш темите за ИР, продължавай, всичките подред ако трябва. На мен ми помогнаха много да се настроя за определени промени. Казвам какво работи при мен де, аз съм типичен инженер - има ли проблем, трябва да разбера точно какъв е, как, защо и прочие. Най-много ме плашат неща дето не ги разбирам, та информацията е начинът за мен да започна да се справям с тях.
Няма човек дето да е болен и дебел и с разбалансирани хормони и да е и щастлив, обаче помага като видиш че много хора със сходни проблеми се преборват с тях.
По нещо малко започни да променяш ако трябва, не е казано че трябва всичко наведнъж. И за всеки успех се поздравявай, колкото и да е малък.
Бих предложила да си водиш дневник в някакъв вид - дали в приложение да си въвеждаш всичко изядено, ама наистина всичко, дали една тетрадка ще хванеш и ще пишеш, дали с телефона да снимаш храната - което ти е по-лесно. И се натискай сама да промениш по нещо, няма да стане без излизане от зоната на комфорт... обаче после като сравниш дневника от преди време, ще се потупаш сама по рамото и ще се мотивираш за още.
Успех

# 104
  • Мнения: 507
Здравей,

Постепено намали храната, пий повече вода, лягай си навреме, сутрин хапвай повече, на обяд средно хапвай + плодове, вечеряй малко.

Успех Simple Smile

# 105
  • Мнения: X
Добро утро Simple Smile Имах едно залитане, което ме вкара в цял ден от прекаляване, но сега съм пак стриктна. Под стриктна имам предвид, че се старая да се храня горе долу като описаното в ВМ-НВХ, без да меря и тегля и смятам, ами просто гледам да правя избори от позволените групи и продукти (изключение са плодовете, тях си ги ям). Не ми е трудно и не съм гладна, но аз и преди не съм била. Все пак отчитам разлика, че като си направя една хубава вечеря -да кажем мръвка, маслини, салати повечко и доста добре се чувствам след това. Имам пак порив за ядене 1-2 часа след това, но ми се струва, че една идея по-лесно ги преодолявам, но може да е и заради това, че наистина искам да го преборя това чудо и буквално седя заинатена на дивана и стискам зъби, защото знам а съм станала да си взема нещо уж режимно, а съм приключила с преяждане. И ако удържа, чувството всъщност преминава доста бързо. При последния случай, когато обаче не удържах фронта, пак така ми се загнездиха някакви мисли за храна и се улових, че конкретно тогава нито беше да съм нещо уморена, емоционална, стресирана, сдухана, отегчена и пр., нито бях и половин идея гладна, нито ми се спеше, бе просто мисля хем навик, хем лакомия, желание в най-чист вид за нещо, което ми харесва. Но проблемът е, че ми харесва 1 хапка, а не мога да се спра и натам се изражда в някакво мазохистично натъпкване, което не ми харесва, но не мога да се спра, докато не свърши това, което ям и после ми се отразява зле и психически и физически. За това, най-разумно е да не си позволявам явно и 1. Без 1 мога, с 1 не, нали знаете...Та сега ще се старая вече да се придържам към такъв тип хранене-месо, риба, яйца, бяло сирене със зеленчуци (не картофи). Може и млечни, но не много, че и те са ми на кантар как точно ми действат (разните сиренца и сметани провокират тъпчене).  През деня мисля - сутрин 1/2 кофичка кисело мляко с малко овесени трици и 1 ч.л. тахан някакъв или плодове-1-2 бр. На обяд - подобно на вечеря или може и някоя манджа, но ориз, картофи, варива по рядко (аз по принцип не ям от тях често). Следобед може плод, или шепа ядки. И вечеря ви казах. Сега, предполагам, че това с плодовете някой ще каже, че не е препоръчително, но ако не са много ми се струва, че няма проблем. Гледам хич да не ям колбаси, че адски зле ми се отразяват. Всъщност захарта, брашното и колбасите са трите неща, които по личното ми усещане трябва да спра наистина. Алкохол смятам да не си забраня-но само ако съм в компания по повод нещо, което е да кажем до 2 вечери на седмица. Какво мислите за такова хранене?

# 106
  • вкъщи
  • Мнения: 2 458
 Аз в момента съм в такова положение, след претърпяна операция януари месец и драстично спадане на теглото-бях станала 52 кг при ръст 173. После последва неконтролируемо ядене, страшен апетит, буквално неконтролируем. Всички казваха, организма си наваксва и т.н. Обаче онзи ден се претеглих и кантара показа 59 кг, което може и да не е много, но си ми тежат. Най-добре се чувствам на 56 кг, макар че хората около мен твърдят, че съм твърде слаба. Тогава ми е най-леко. Определено храненто ми  е фикс идея, движението също. Винаги съм била леко а, преди 4 години си промених храненето и за 2 години успях да сваля 22 кг. От тогава внимавам и се чувствам виновна ако прегреша. Лятото спортувам всеки ден и се движа много, но сега зимата и след операцията движението ми е сведено до вървене пеш до работа и каране на велоергометър.
При мен трудностите идват от апетита за сладко. Там не мога да устоя, от всичко друго се отказвам без проблем, но сладкото ми е такава слабост, че...И все още търся добавка , която да ми помогне да преодолея постоянния глад за сладичко.

# 107
  • София
  • Мнения: 7 995
Добро утро, целта ти е отслабване или ограничаване на вечерното преяждане?
Може да прегледаш кои плодове са с по-нисък гликемичен индекс и да се ориентираш към тях. Фруктозата вдига инсулина доста, особено за някои плодове. Ако целта ти е да отслабнеш, изключи поне тях.
С ядките също лесно се преяжда, ако имаш възможност, не се храни с тях всеки ден.
Важното е, че си започнала, регулирането става постепенно. Поздравления от мен.

# 108
  • Мнения: X
Ами аз ако оправя вечерното си поведение, ще отслабна..през другото време общо взето се храня добре. Главната ми цел е да се науча да контролирам какво ям и да мога да спра, да скъсам тази болна връзка с храната..Мисля, че като следствие ще дойде по-добра визия и здраве. За плодовете общо взето знам кои не се препоръчват в диетите-банани, круши, череши..Ако ям до макс 1 банан на ден, то повече не ми се яде, мисля, че не би било проблем. Ядките като са сурови и без сол не ме привличат кой знае колко , та повече от шепа няма да изям. Виж, ако са от другия вид, леле майко..за това тях трябва да ги изключа заедно с другите "опасни" за мен храни. Както разбира се и всякакви снаксове, чипсове, разядки боклучави, но аз по принцип рядко налитам на такива, освен пуканки, те са ми проблемни също, май заради солта и маслото..
лелка, сладкото и на мен много зле ми влияе. Изяждам 1 бонбон и следва лавина. Стигам до положение, да ми е неприятно, даже не особено вкусно, тежко и дискомфортно, но ако има още бонбони в кутията ще ги изям, трагедия. Да изкопая дъното един вид, пък утре на чисто..Това е в моя случай свързано с т.нар. black and white thinking..Не става да приема, че малко съм му отпуснала края и да се спра. Нещо в мозъка ми веднага се включва да каже как то, така и така вече се о..ах, дай да е качествено, пък утре ще съм съвършена. Свързано е и с перфекционизъм и все такива вредности. Това за мен де, всеки си знае за него..

# 109
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз съм от хората, които могат с месеци да устискат да не ядат сладко или паста (двете ми любими храни), но седнат ли, няма спиране. Изяждам целия шоколад, цялата кутия бонбони, цяла голяма пица. Няма как да изям един бонбон или парче пица и после да продължа с живота си, все едно остатъкът не съществува. Изобщо хора, които отварят шоколада, изяждат парченце и после го прибират, за мен са психопати, потенциални серийни убийци SmileSmile

# 110
  • Мнения: 2 055
nikitto,  браво!  Като за начало чудесно се справяш! Закуската само много не ми харесва,   може да ти вдигне инсулина. Ако ти е вкусно,  може да пробваш сурова чушка,  пълнена със сварено яйце и сирене,  или парче айсбег с кашкавал или просто нещо останало от вечерята.

# 111
  • Мнения: X
Таис, хаха ето с това ще се успокоявам, поне не съм потенциален убиец Simple Smile)
Иначе сериозно, мисля, че има хора, склонни към пристрастяване и аз съм явно от тях. Наблюдавам го у децата си-две, една майка ги гледа, с едни и същи налични храни вкъщи, ми съвсем различно реагират и съвсем различни хранителни навици формират..едното, за жалост се държи така все едно гледам себеси т.е. ако има нещо любимо наоколо, не може да мисли за друго, докато не се свърши. Другото, също обича същите храни, но е в състояние да си ги разпределя и пази за месеци напред и изобщо не се олива. Та..явно и по рождение има някви фактори. Това, което няма мярка е така с всичко - много обича удоволствията и ако може животът да е един безкраен празник...Другото е стегнато, самодисциплинирано. Аз самата за отговорности и задачи съм много точна и дисциплинирана, но за забавления съм като отвързана и чувство за мяра никакво..
лу-лу, мерси за идеите за закуски, хубави са Simple Smile

# 112
  • Мнения: 31 793
Аз знам, че съм си малко психопат  Joy

# 113
  • Мнения: 7 318
Аз съм си взела една кутия особено хубави бонбони. Вечер изяждам по една и ги забравям. Не ми е било проблем никога.

# 114
  • Мнения: 2 050
Аз също съм крайност. Или ям или не. Ужасно е.

# 115
  • Мнения: 31 793
Не ме мислете за толкова дисциплинарана.
И аз мога да се улея като свиня.
Тази седмица ми дойде. Много тежък цикъл първия ден. Купих си торта с маскарпоне.  Не е голяма, малки са парчетата, ама четири изядох. Като я излапах ми мина сичкото лошу. Мислех на другия ден да омета и другите, ама добре, че ми изядоха две да не се освиня съвсем.
Днес ми е лек цикъла вече и нямам нужда от сладко.
Не мога да си обясня. Три спазмалгона изпих и не ми мина. Изядох тортата и ми олекна веднага.
Най-вероятно кз е паднала. То неслучайно като се дарява кръв ти дават въглехидрати. И нали съм на режим, нормално е да ми падне сигурно.

# 116
  • Мнения: 12 892
Скрит текст:
Добро утро Simple Smile Имах едно залитане, което ме вкара в цял ден от прекаляване, но сега съм пак стриктна. Под стриктна имам предвид, че се старая да се храня горе долу като описаното в ВМ-НВХ, без да меря и тегля и смятам, ами просто гледам да правя избори от позволените групи и продукти (изключение са плодовете, тях си ги ям). Не ми е трудно и не съм гладна, но аз и преди не съм била. Все пак отчитам разлика, че като си направя една хубава вечеря -да кажем мръвка, маслини, салати повечко и доста добре се чувствам след това. Имам пак порив за ядене 1-2 часа след това, но ми се струва, че една идея по-лесно ги преодолявам, но може да е и заради това, че наистина искам да го преборя това чудо и буквално седя заинатена на дивана и стискам зъби, защото знам а съм станала да си взема нещо уж режимно, а съм приключила с преяждане. И ако удържа, чувството всъщност преминава доста бързо. При последния случай, когато обаче не удържах фронта, пак така ми се загнездиха някакви мисли за храна и се улових, че конкретно тогава нито беше да съм нещо уморена, емоционална, стресирана, сдухана, отегчена и пр., нито бях и половин идея гладна, нито ми се спеше, бе просто мисля хем навик, хем лакомия, желание в най-чист вид за нещо, което ми харесва. Но проблемът е, че ми харесва 1 хапка, а не мога да се спра и натам се изражда в някакво мазохистично натъпкване, което не ми харесва, но не мога да се спра, докато не свърши това, което ям и после ми се отразява зле и психически и физически. За това, най-разумно е да не си позволявам явно и 1. Без 1 мога, с 1 не, нали знаете...
Та сега ще се старая вече да се придържам към такъв тип хранене-месо, риба, яйца, бяло сирене със зеленчуци (не картофи). Може и млечни, но не много, че и те са ми на кантар как точно ми действат (разните сиренца и сметани провокират тъпчене).  През деня мисля - сутрин 1/2 кофичка кисело мляко с малко овесени трици и 1 ч.л. тахан някакъв или плодове-1-2 бр. На обяд - подобно на вечеря или може и някоя манджа, но ориз, картофи, варива по рядко (аз по принцип не ям от тях често). Следобед може плод, или шепа ядки. И вечеря ви казах. Сега, предполагам, че това с плодовете някой ще каже, че не е препоръчително, но ако не са много ми се струва, че няма проблем. Гледам хич да не ям колбаси, че адски зле ми се отразяват. Всъщност захарта, брашното и колбасите са трите неща, които по личното ми усещане трябва да спра наистина. Алкохол смятам да не си забраня-но само ако съм в компания по повод нещо, което е да кажем до 2 вечери на седмица. Какво мислите за такова хранене?
Поздравления за това че си започнала да действаш и вече виждаш че не е чааак толкова трудно да удържиш. С времето по-лесно ще става. Хем осъзнаването че всичкото това ядене не ти е толкова нужно, хем и постепенното създаване на навик да не го правиш.
Тая закуска обаче дето си я написала не ми звучи като режима дето пишеш че си го избрала, нито ми се струва достатъчна, мен такава закуска най-много да ме разяде повече. Но пък мен са ме обявили за извратена, чист тахан да лапна 1-2 лъжици и съм доволна от живота, не всеки го харесва. Плодовете не са толкова страшни, стига да не избираш най-неподходящите. Дребни от сорта на ягоди, боровинки и прочие са ок, особено ако наистина ядеш по шепа от тях само. Те не вдигат така инсулина както примерно банан.
Но пък ако за момента се чувстваш добре така, няма лошо, важното да започнеш да си променяш навиците, не е речено че наведнъж трябва да стане. От това, което описа като здравословно състояние, имаш нужда от голяма промяна, но пък дори и малка промяна е по-добре от това да не правиш нищо. Така че пак правиш нещо за себе си, поне аз предпочитам по такъв начин да разсъждавам, по-добре е за мотивацията от чувство за провал и отказване.
Скрит текст:
След време, когато си стабилизираш навиците за ядене, вече ще е хубаво да почнеш да следиш поне за кратък период какво и колко изяждаш, ако си избрала да се придържаш към НВВМХ, че там понякога отначало човек само си мисли че се храни така, а съотношенията на храната се оказват съвсем други. Или пък калориите идват много/малко, а това пак не е добре. Но това според мен не ти е на дневен ред толкова, имаш нужда от време да свикнеш с промените, дето вече си ги въвела и планирала.
За алкохола няма кой да ти го препоръча и да ти каже че е добре за теб, но това предполагам си го знаеш и сама. То не е едно и също и какво пиеш, малко количество бяло вино примерно не е страшно толкова, докато няколко бири хич не са шега работа за човек с ИР, това са много въглехидрати и дори не е храна... Аз забелязвам че колкото и преди не носех на пиене, откакто съм на такъв режим още по-лесно ме хваща дори и малко количество, та съвсем само по поводи съм го ограничила. Имай предвид и това и си се наблюдавай, че алкохолът прави и преяждането много по-лесно. Поне в моята компания не всеки пие като се съберем - кой не пие изобщо, кой шофьор... ами пак си ни е весело, на никого не пречи да е на вода.

# 117
  • Мнения: 7 318
Не мисля, че е много страшно да изпиеш една бира, че и две при особени случай.

# 118
  • Мнения: 12 892
Разбира се че не е страшно, при поводи и аз го правя... обаче питането беше ок ли е алкохол по 2 вечери на седмица. За човек с ИР не е безобидно ако е често.

# 119
  • Мнения: 31 793
Е то зависи тез особени случаи колко често са.
Но е ясно, че алкохола при ИР трябва да е изключително рядко.
Виното може би е най-безобидно. Ама качествено и само чашка. И това рядко.

# 120
  • Мнения: 973
Здравей- чудесно те разбирам и не мисля , че просто се оправдаваш .
Аз съм така от дете - винаги нещо да има в устата , понякога си мисля , че това замества ефекта на бибероната- точно както е при пушачите.
Започнах да правя йога редовно - в началото преяждането не ми пречеше , защото упражненията бяха лесни.
След това се наложи да трябва да се огъвам повече и да избирам - любимата ми йога или сладката храна вечер и винаги , когато се напрегна.
Първо спрях храната след 6 - сега си и лягам по-рано , защото се оказа че преди съм будувала само за да ям.
Също така спя по- добре и съм по-спокойна пее деня тоест нямам cravings.
Сутрин ям по-въглехидратно за закуска , на обяд гледам да е готвено и салата , вечерта карам на млечни.
В момента работя по въпроса с тежката закуска - да я олекотя малко.

Сега - първо и основно - преди да си направиш ново правило - 2,3 дни си го повтаряй на ум , представяй си ежедневието с това ново правило. Като казвам повтаряй - поне по 50-60 пъти , винаги като се сетиш.
След това много лесно ще привикнеш и направиш смяната.
Също така не прави генерални промени , няма да стане. Малко по малко , намери си твое темпо.

Мисли за себе си хубави неща - хората с хранителни разтройства имаме ниска самооценка и се раздаваме прекалено - започни да се грижиш за себе си .

Спорта нека дойде по естествен начин- намери този , който ти дава и удоволствие , и с него започни бавно и по-малко.
Това е от мен- тази болест е като алкохолизма , наркотиците , просто е приета за нещо нормално . Но си остава болест , която изисква лечение.
И е добре , че го разбираш , защото аз много време отричах да има проблем.
Поздрави! 🌹

# 121
  • Мнения: 31 793
Абсолютно си е зависимост.
Даже съм чела, че зависимостта към сладкото уж била по-голяма от тази към наркотиците.
Но не съм пробвала и наркотици, не мога да кажа  Mr. Green

# 122
  • Мнения: X
Да, зависимост е, нямам съмнение и аз. Има в някаква степен физическа, но в много по-голяма-психическа.  
Olivee, много си права, самокритични сме, подценяваме се, има проблем със самооценката. И се раздаваме, ама за другите, нас все кучета ни яли...благодаря ти за разбиращия коментар.
За алкохола..честно да ви кажа сега има седмици, в които по-често от два пъти ми се случва, та ако закова нещата-само по повод ще е по-добре. И освен това обикновено съм на червено вино, но мисля да премина на бяло и то по по-малко. Лошото е, че и с пиенето е така-като пийна една чаша и ми се отваря глътка..но пък там няма как много да злоупотребя, че на другия ден не бих могла да си посрещна задълженията, ако го направя.. Та в това отношение не се притеснявам.
Ще ви кажа днес какво ядох, за да кажете дали ви се струва добре, според мен направо съм отличничка...но знам ли:
закуска-1/2 кофичка кисело мляко 3.6% с 2 с.л. овесени трици и 1 ч.л. бадемов тахан, кафе
обяд: 1 пълнена тиквичка с бекон, лук и месото на самата тиквичка, 1 кюфте, салата зеле и морков, 3-4 ягоди, кафе
следобяд (бях си гладна физически): 2 варени яйца, 2 моркова, няколко чери доматчета, няколко маслини, кафе
вечеря: печена риба със зеленчуци и млечен сос и лимон.
Това е.

# 123
  • Мнения: 7 318
Според мен това е много.

# 124
  • Мнения: X
Може, но аз съм не съм дребна..

# 125
  • Мнения: 2 055
Добро е менюто ти,  nikiffo. Можеше и две да са кюфтетата на обяд,  щом си останала гладна. Или пък повече от пълнената тиквичка.

# 126
  • Мнения: X
Добро утро Simple Smile Хубаво е да се събуди човек и да не е разочаован от себеси. Направих си една фотосесия в лице и профил с една конкретна дрешка, която ми харесва, но не ми седи никак добре. Надявам се след време да я нося. За закуска ядох 1/2 авокадо и 2 мандаринки. Няма да ви досаждам ежедневно с информация какво съм яла, спокойно Simple Smile
Olivee, интересно ми стана как споделяш, че си будувала само, за да ядеш. Напълно го разбирам това, т.к. и аз го правя. Някой път съм се усещала адски уморена, но вместо да си легна , аз съзнателно съм чакала да легнат децата, че да дойде моето време и да се отдам на плюскане, ужасна работа. Тук да направя едно уточнение, не се крия от децата, но няма нужда да им давам такъв нездравословен пример и освен това друго си е чувството на тотално изключване, което няма как да се постигне с деца наоколо.

# 127
  • Мнения: 21
Абсолютно си е зависимост.
Даже съм чела, че зависимостта към сладкото уж била по-голяма от тази към наркотиците.
Но не съм пробвала и наркотици, не мога да кажа  Mr. Green

Абсолютно съм съгласна! За зло от наркотиците се крещи навсякъде, а за вреда на прекаленото поемане на захар - тук-таме в специализирани статии. В случая със захарта умереното й количество при здрав и физически активен човек е едно на ръка, а при склонен към затлъстяването е пътя към диабет и атеросклероза.
Така че при всички положения по-добре да я ограничаваме и да се справяме с пристъпи на жадуване за сладкиши докато му е време.

# 128
  • Мнения: 8 889
За злото от прекомерното хранене се говори, но просто захарта е навсякъде, във всичко и в големи количества. Понякога ми е забавно, как хората демонстративно се отказват от захар в кафето, но продължават да консумират силно преработени храни в опаковки със срок на годност месеци и години. Само тази категория храни да отреже човек от ежедневна консумация, е голям напредък и веднага личи в килограми.

# 129
  • Мнения: 9 547
не само захар, на някои прекомерното /емоционално/ хранене включва съвсем друг тип храни /и напитки/. аз като се тъпча, се тъпча със солено /или или люто, например.

# 130
  • Мнения: X
Да, и аз , ако се тъпча , то е с всякакви-тестено, сладко, мазно, сиренца, колбаси, солено..пфф
Да се похваля с доста лесно следване на новите правила и 3 кила надолу. Правя изключения за по някоя чаша вино..но иначе не съм имала включвания и пристъпи на голямо желание за плюскане. Към часовете ми за ядене вече съм си бая гладна и гледам да съм измислила предварително кога, къде и какво ще ям, за да не стане ситуация и да изям нещо непрепоръчително, което да отключи лавина.

# 131
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Доброто планиране е ключ към успеха. Ако не съм планирала какво ще хапвам през деня и да съм го приготвила 99% от случаите ям боклуци накрая.

# 132
  • Мнения: 12 892
Браво, вече имаш напредък който да те мотивира.
Три кила за някакви дни вероятно са предимно изхвърлена вода, не очаквай да задържиш това темпо на сваляне за да не се разочароваш, но важното е че ти става по-леко и ще се чувстваш по-добре. Все пак го правиш и за здравето си. Дай си време, навиците се променят бавно. Ще се похвалиш и с по-големи успехи по-нататък.

# 133
  • Мнения: 2 055
Браво,  nikitto!

# 134
  • Мнения: 8 889
Много добре! Можеш да пробваш да си водиш дневник, действа доста дисциплиниращо и мотивиращо - ползвам фитнеспала, когато имам нужда да се вкарам малко в режим. Той действа и образователно, защото почваш да се ориентираш с каква калоричност са храните.

# 135
  • София
  • Мнения: 12 374
За какво е дневникът?

# 136
  • Мнения: 346
Оооооок, изчетох всички коментари Simple Smile
Хареса ми нещо написано от Франсоаз - че не държи на склад вредни неща.
Всъщност, всички съвети ми харесаха, де Simple Smile
Разбрах, че си с 30 кг над нормата, но не пишеш на каква възраст си.
Разбрах, че нямаш възможност за спорт.
Аз се насилвам да ставам малко по-рано сутрин и три пъти седмично тичам на детската площадка пред блока. По 40 минути. А два пъти в седмицата пък въртя метален обръч - пак по 40 минути.
Обаче нямам никаква друга възможност за движение през деня.
Мислиш ли, че можеш да отделяш по 20 минути сутрин за подобна дейност?
Ставаш по-рано, но си и лягаш по-рано = по-малко висене пред телевизора = по-малко тъпчене.
Тичането би ти помогнало да изхвърлиш голяма част от баласта и организмът ти сам ще свикне да не приема да го тъпчеш.
Купуваш свестни маратонки за бягане и някакъв анцунг, зареждаш телефона с яки и мотивиращи музики и......ще видиш как скоро ще се пристрастиш Simple Smile
Тичането е наистина страхотно Simple Smile
За сведение - аз съм на 42, веднъж родила. Започнах да тичам на 33. Не знам колко тежа, ориентирам се по това дали ми стават дрехите.

# 137
  • Варна
  • Мнения: 895
Здравей!
Не мисля, че проблемът има нещо общо с воля или с какви продукти държиш в хладилника. Това е вид хранително разтройство и това, което помага е много, ама много съзнателна работа със психиката ти. Бих те посъветвала пак да потърсиш психолог, може би първия път не си поопаднала на правилен човек. Цялото това тъпчене стои в основата на психологически проблем - стрес, чувство за недостатъчност, нежелание, безинтерес, мъка, тъга...няма значение - празнина в теб, която ти се опитваш да запълниш с храна.
Няма никакво значение дали ще последваш някой съвет да държиш нискокалорични неща и да се тъпчеш с моркови - идеята е една и съща. Трябва да се пребориш с психикатата ти.
Също така бих те посъветвала да не се ограничаваш през деня, да не смяташ, че трябва да компенсираш за вечерното ядене, да стиш гладна и да мислиш само за това - не се самонаказвай и не се ограничавай. Това е първото нещо, което алармира мозъка ти и смята, че си в режим на глад. Храни се пълноценно, дори си прави големи закуски, за да си заситена още от сутринта - опитай поне няколко дни Simple Smile) Не е нужно да не закусваш много, за да "пестиш" калории, защото така или иначе знаеш, че вечерта ще се натъпчеш. Храни се с всичко и не си забранявай тези тестени, мазни и т.н. неща, които така обичаш през деня. Когато тялото ти научи, че те не са ограничени, ще спре да те кара да се тъпчеш с тях вечер, защото ще знае, че имаш постоянно достъп.
Тъпкала съм се толкова много пъти, поглъщала съм неизмерими количества храна, мразела съм се след това, ревяла съм по пода, мъчила съм се да повръщам и никога не ме е накарало да се чувствам по-добре. И по-добра. Беше просто един ужасен кръговрат на ограничение, тъпкане и вина.

# 138
  • Мнения: 31 793
Nephrite, това със склада е точно така.
Аз вече нямам. А държах едно време купища боклуци - няколко вида вафли, наполеонки, крекери, соленки, бисквити с крем. Какво ли не. Винаги зареден.
Като разбрах за ИР го опразних. Не веднага. Изядох си го. После по навик започнах да купувам. И чак като се прибера се сещам какви ги върша. Давах ги на другите. Имаше моменти пак купувах, но ставаха все по-рядко.
Сега имам само натурален шоколад. 1 ми стига за много дълго време. Понякоа и за 2 месеца.
Е, сега имам трюфели. Ама щото бяха на промоция преди 2 седмици и отдавна не ги бях яла. Не са полезни, ама ги взех. Само три изядох. Другите ще ги пробутам.
Не съм вярвала, че ще достигна това ниво - да не ям всичките тези неща. Мислех, че нямам воля, но се оказа, че човек ако иска нещо - може всичко.

# 139
  • София
  • Мнения: 12 374
Ние държим склад заради детето - тя обича сладолед и в камерата винаги имаме доста, отделно сладки и шоколади, все пак често идват деца на гости.

# 140
  • Мнения: X
Ние държим склад заради детето - тя обича сладолед и в камерата винаги имаме доста, отделно сладки и шоколади, все пак често идват деца на гости.
Т. е., ти не ядеш тези боклуци, но за деца са о. к.? Simple Smile                 У дома на "склад" има само плодове. И понякога черен шоколад... Ако ми се прияде някакъв боклук, ям навън колкото ми се хапва, не купувам за в къщи.

# 141
  • Мнения: 31 793
По-добре черен шоколад и то качествен.
Ако почна да ям млечен или шок. бонбони ме разяжда за още неща.
Но вече мога да се контролирам.

# 142
  • София
  • Мнения: 12 374
Ние държим склад заради детето - тя обича сладолед и в камерата винаги имаме доста, отделно сладки и шоколади, все пак често идват деца на гости.
Т. е., ти не ядеш тези боклуци, но за деца са о. к.? Simple Smile                 У дома на "склад" има само плодове. И понякога черен шоколад... Ако ми се прияде някакъв боклук, ям навън колкото ми се хапва, не купувам за в къщи.
Да Simple Smile Не вярвам в лишаването на деца от сладолед и бонбони. Аз съм яла колкото поискам като малка, за мен това е част от детството.

# 143
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
У нас на скла има черен шоколад, който най-често отива в някое печиво веднъж на 2 месеца или ако правя нещо за гости, има царевица за пуканки, които пукам сама, има ядки, фурми, слънчоглед, който пека сама, има и сушени кайсии, тахани. Друго на склад не се държи, защото се опустошава много бързо. Сладки неща ако ни се преядат ги правя сама, не мигажда си представя как доброволно ще се натъпча със всичките консерванти, подобрители, е-та и т. н. В купешките неща. Даже сладолед правя. Бонбони и сладки заради детето пък никога не бих държала.

# 144
  • Мнения: 47 996
У нас също е така, но явно и това ни е много или грешим в друго, не знам. Препоръчаха ми диетолог, ще видим

# 145
  • Мнения: X
Ние държим склад заради детето - тя обича сладолед и в камерата винаги имаме доста, отделно сладки и шоколади, все пак често идват деца на гости.
Т. е., ти не ядеш тези боклуци, но за деца са о. к.? Simple Smile                 У дома на "склад" има само плодове. И понякога черен шоколад... Ако ми се прияде някакъв боклук, ям навън колкото ми се хапва, не купувам за в къщи.
Да Simple Smile Не вярвам в лишаването на деца от сладолед и бонбони. Аз съм яла колкото поискам като малка, за мен това е част от детството.
Не мислиш ли, че точно това е важна част от проблема с кг ти сега?
Защото аз това забелязвам и смятам, че е така...децата свикват с много сладко, продължават да го ядат в голеами количества и като пораснат.И ето ти, дебели възрастни.
Не говоря хипотетично, големият ми син също порасна със "склад от десерти" у дома, вече е на почти 30, сладкото продължава да му е любима храна.Предимството му е, че се движи доста, работата му е такава, и е все пак мъж, млад, метаболизма му все още е добър.Има коремче вече, и не ограничи ли захарта, нищо добро не го чака.За съжаление, няма как да върна времето назад.
На младини всички (май) правим простотии.

А и аз не говоря за тотално лишаване.А за ограничаване.
Не е нормално един човек, без значение дали дете или възрастен, да яде десерти ВСЕКИ ден, че и по 2-3 пъти на ден.Лакомствата би трябвало да са изключение....например топка сладолед в неделя на разходка, парче торта на РД, някой и друг сладкиш по повод (коледа, великден...), понякога десерт при вечеря с приятели.....
За мен, това е нормално, захар (под каквато и да било форма), 1-2 пъти в месеца, средно.
В останалото време, плод.

# 146
  • София
  • Мнения: 12 374
Не, моите десетина излишни килограми са си от лакомия - все още ям така, както преди 8 години, тоест преди Хашимотото да се появи на сцената. Преди това цял живот, тоест 32 години, съм яла винаги каквото и колкото поискам, имах железен метаболизъм. Освен това спортувах и бях напълно здрава. След Хашито метаболизмът ми се спихна, буквално. Спрях и спорта, започна да ме мързи. И воала.

Моят глад по принцип е за паста и много бира, сладкото не ми е толкова важно..мога и без, или само с малко черен шоколад. Но през ден обичам да ям спагети, лазаня, пица, и да изпивам по 1-2 бири. Трупа се коремче, особено когато човек работи седнал и после не спортува. Правила съм си екперимент - миналата зима беше последният - махам глутена, бирите, почват тренировки. За два месеца веднага свалих 11 кила, и най-важното: кръвното ми спадна. Но после ми писна, пак започнах да ям пица, пържени картофки и бира, спрях тренировките и айде пак си ги качих.

Всичко е въпрос на желание. Аз знам, че мога доста бързо да се вкарам във форма, просто трябва постоянство. Ето сега пак започнах последните 2-3 месеца да вдигам кръвно, ЛЛ отказа да ми даде хапчета, и започнах да тренирам и да ограничавам любимата паста и пържено. Няма как, налага се.

А щерката има достъп до сладко, но тя решава колко и кога ще яде. Тя изразходва всичко - слаба и жилава като тръстика е, тренира балет, кара нонстоп колело, катери се на стена, абе все е навън в движение. Познавам деца, ограничавани от пица и сладко, отпуснати като парцали, щото по цял ден висят на таблета и компа. Тя има съвсем друго ежедневие.

# 147
  • Мнения: X
Е, и аз като дете бях щиглец (баба ми така ме наричаше   Smiley  ), малко по-силен вятър можеше да ме "отнесе".
Тренирала съм художествена гимнастика, модерен балет, а и по мое време децата бяха почти целодневно навън, особено в топлите месеци....Ние нямахме 200 тв канала, нямахме интернет, единствените ни забавления бяха игрите навън, колелото, походи....
Ама, както и ти си написала, след 30-35 години нещата вече не са същите.....
Тялото се променя, метаболизмът се променя.И ако на 10 години съм изяждала по един шоколад на ден (защото бях злояда и ядях не повече от 10-на храни, една от които шоколад) и съм била слабичка, то на 35+ този номер вече не минава.
А детските навици са ....почти неизкореними.От опит.

Апропо, предпочитанията ти към тесто и бира, пак е към "захар", за тялото е все глюкоза.Дали ще дойде от торта или спагети, няма особено значение.То е свикнало на много въглехидрати и си ги търси, независимо под каква форма.


# 148
  • Мнения: 2 050
Лятото  и аз обичам да пия бира , но понякога. Аз смятам, че трябва всичко да е умерено Simple Smile
Моето дете умира за сладки и боклуци. У дома ограничавам, но веднъж в месеца сладолед или пица може.

Обаче... баба и !!! Огромен проблем имам с нея. Двадесет дни беше при нея и ми я върна доста надебеляла. Просто е тъпкана. Как да обясня , че детето се храни нормално вкъщи ? За майка ми е слаба. Здраво дете е едва ли не дебелото. Не и давам да и купува боклуци, а тя изпада в истерии и ми се сърди.
В момента заради гестационен диабет съм на НВД и ям ограничено. След раждането ще е още по-строга диета. Сладко и тесто не ми липсва, но плодовете....

# 149
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Франсоаз*, то да беше само захарта проблема. Като цяло храната която масове се яде е лошо качество, пълна със сол, захар, овкусители, оцветители, които водят до пристрастяване. Рецепторите свикват с вкуса на изкуственото и преработеното до такава степен, че най-нормалните неща като плодове, заленчуци и месо започват да изглеждат безвкусни. Просто масово родителите прибягват към бързите решения за хранене повече, отколкото към качествените, защото е много по-лесно да вземат пица за вечеря, вместо да се организират и да си я направят сами, или пък да врътнат една супа и салата. Много по-лесно е да дадат на детето 2лв за закуска отколкото да му приготвят хубав сандвич, по-лесно е да карат самите те на вафли и солети на работа, или пък да си купят порция храна от близкото заведение (най-често приготвяна мазно, солено и с кофти продукти), отколкото да си вземат кутия с храна, която сами са сготвили. Децата свикват така от малки и не изоставят навиците си и като възрастни, а после болести, хормони и т.н.

# 150
  • София
  • Мнения: 12 374
Ние и сега нямаме 200 канала, у дома нямаме ТВ от 10+ години.

Така съм решила за моето дете, не вярвам в ограниченията в детска възраст и не ме интересува кой какво мисли. Стига да виждам, че се хапват зеленчуци, плодове, месо и млечни, не ми е драма, че ще изяде три бонбона или един сладолед. Тя сама си преценява колко, и винаги е умерена. На който му е драма, да не дава.

Силвър, аз не карам на вафли и солети на работа, обядвам задължително порция зеленчуци с месо. Дъщеря ми ходи на частна занималня, обядът им е вкусен и полезен. Тя всъщност вафли, солети и всякакви зрънчовци не яде, никога не е обичала.

# 151
  • Мнения: 2 050
Tаис, браво на детето ти Simple Smile Моето ако види бонбони му светват очите и забравя за друго. Мярка няма и затова ми се налага да контролирам. А ходи и на танци, гледам уж да се движи. Но наистина ни са драма сладките, защото може само и единствено това да яде.

# 152
  • Мнения: 47 996
Ако детето не обича такива неща, е лесно да говориш как не вярваш в ограниченията
Доста деца вече са с Хашимото, диабет, артрит и други заболявания от ранна детска възраст. За тях е важен режима и навиците, иначе няма да са просто дебели, ами направо ще са безвъзвратно увредени

# 153
  • Мнения: X
Франсоаз*, то да беше само захарта проблема. Като цяло храната която масове се яде е лошо качество, пълна със сол, захар, овкусители, оцветители, които водят до пристрастяване. Рецепторите свикват с вкуса на изкуственото и преработеното до такава степен, че най-нормалните неща като плодове, заленчуци и месо започват да изглеждат безвкусни. Просто масово родителите прибягват към бързите решения за хранене повече, отколкото към качествените, защото е много по-лесно да вземат пица за вечеря, вместо да се организират и да си я направят сами, или пък да врътнат една супа и салата. Много по-лесно е да дадат на детето 2лв за закуска отколкото да му приготвят хубав сандвич, по-лесно е да карат самите те на вафли и солети на работа, или пък да си купят порция храна от близкото заведение (най-често приготвяна мазно, солено и с кофти продукти), отколкото да си вземат кутия с храна, която сами са сготвили. Децата свикват така от малки и не изоставят навиците си и като възрастни, а после болести, хормони и т.н.
Да, така е, права си.
Аз коментирам захарта по повод постовете за "склад за захар в къщи".

Таис, аз не се опитвам да те агитирам в каквото и да било.  Smiley  Естествено, че всеки има правото да решава за детето си.
Споделям моя опит, в някои насоки доста горчив.Пък ако някой се "познае" и реши, че иска да не минава по моя път, какво по-хубаво...

# 154
  • Русе
  • Мнения: 11 921
 До 5 годишен много внимавах за храната му. От 6 годишен съм го научила сам да си чете етикетите и да е запознат с качеството на храните. Е да де, ама той си четеше етикетите и обясняваше навред кое е полезно и кое не, обаче си лапаше шоколадите кат му паднат. От 6 годишен спортува много интензивно. Като казвам интензивно - двуразови тренировки по 5 часа минимум на ден. Та и до сега - на 15 години, ако е на училище - 5 часа всеки ден активен спорт, а когато е във ваканция - повечко. Яде всеки ден и нещо сладко, но сам си е изградил хранителен режим - без вечеря , или ако вечеря ще е две яйца или някакво месо. Сладкото - яде определени сладкиши - до към 15 часа. Напоследък си прави сам някакви бъркници с мляко, овеси разни, семена и каквото там чете. Та искам да кажа храненето е едната страна, другата е двигателната активност и усещането на тялото.

   Аз, по въпроса-последните години станах oversize , та освен някои рестрикции, които си налагам - вечерите ги организирам със салата с някое яйце или някой бъркоч с коприва или друга сезонна зеления. Зимата - салати от зелета, цвекла с ядки и козе сирене. Проблемът ми е социалното хранене, защото водим доста активен социален живот, а тогава вечерите са продължителни и напоителни.

# 155
  • София
  • Мнения: 12 374
Лолита, аз имам пред себе си няколко тъжни примера за деца, малко по-големи от моето, вкл. и едната ми племенница, които са ограничавани за сладко, щото нали трябва да се хранят все здравословно, и които когато им падне възможност и родителите им не са наоколо, ядат бонбони, сладолед и шоколад до повръщане, буквално. Голяма обица на ухото са ми и не искам моята щерка да е като тях. Тя има достъп до сладко, у дома никога не се е говорело против сладкото, и сама преценява колко ще изяде. Онзи ден имахме празник и взехме кутия Рафаело, любимите й бонбони. Оставих ги на видно място в кухнята - тя мина, взе си два и толкоз. Вчера даже не ги отрази. Днес ще си вземе пак, вероятно - но освен това ще яде ябълка, прясна салата, месо, сирене..е остава да й се цупя за тея два бонбона. Айде холан.

# 156
  • Мнения: 2 050
Уж гледам с обяснения да минем, да не забранявам. Че и ти си права - забраненият плод е най- сладък. Старая се да не залитам в крайност Simple Smile

Последна редакция: чт, 04 апр 2019, 11:38 от lolita1213

# 157
  • София
  • Мнения: 272
@nikitto, от това, което прочетох, бих казала, че по-скоро има някакви пропуски в навиците на хранене и движение. Нормално е през деня да се правят 4-5 хранения, които съдържат всички основни макронутриенти - протеини, въглехидрати и мазнини. Въпросът е в количеството.

Също, много често, когато с години са правени диети, особено екстремни, настъпват нарушения в метаболизма и много трудно тялото може да се върне към нормалния си ритъм. За лошия метаболизъм често фактор е липсата на движение. Спортът и движението стимулират производството на редица хормони в организма и всъщност са ключови за поддържането на нормално тегло. Ако нямате време да ходите по зали, вижте онлайн. Има много онлайн уроци по йога и пилатес в домашни условия. Не е необходимо нищо друго освен постелка и 30 минути на ден. По-добре 30 минути спорт на ден отколкото никакъв.

Не на последно място трябва да се пият достатъчно течности. На всеки килограм по 30 мл вода на ден. Ако се приема кафе, спортува се, приемът на течности трябва да се увеличи още.

Ако искате да постигнате трайно подобрение, фокусирайте се върху тези основни неща. Най-важното е промяната да става постепенно. Често повечето режими се провалят, защото очакваме и изискваме от себе си да променим драстично за една седмица навици, изграждани с години.

Моето мото е "Стреми се да бъдеш по-добър от вчера, не перфектен, и това е достатъчно." Simple Smile

# 158
  • Мнения: 29
И аз се боря с преяждането вечер,но добре,че при мен не е всяка вечер. Откакто започнах новата работа вече година и половина, съм под голям стрес и физическо натоварване. Като съм първа смяна и в почивните си дни вечер след 20ч не ям нищо. Но втора смяна ли съм.... тогава е страшно! Въпреки,че си нося храна да хапвам в почивката на работа,като се прибера ,особено ако денят е бил много изнервящ и уморителен аз дори и да не съм гладна ,търся с какво да се натъпча даже не ми трябва телевизия или нещо друго за фон, просто се нахвърлям на храната . После съжалявам,но след дъжд качулка. За тази година и половина качих 6 кг и ако не намеря как да се справя с тези преяждания със сигурност много ще си навредя. Иначе съм активна и въпреки, че по цял ден съм на крак и в движение на работа в почивните дни си правя разходки по 4-5 часа без да спирам сред природата, защото много ме успокояват и зареждат с още енергия ,отделно и домакинските задължения си върша сама. Преди имах време и да тренирам,карах и велоергометър,почти всеки ден,но и работата ми беше мноооого по-спокойна. Лошото е, че за момента не мога да сменям работата си иначе го обмислям като вариант. Така,че ще трябва да се справя с тези преяждания по някакъв начин. И го търся този начин,ама...

# 159
  • UK
  • Мнения: 93
Здравейте Simple Smile
Сигурна съм, че има доста хора, които също като мен редовно ядат без да са физически гладни. Имало е и тук преди теми за редовното преяждане, хранененето на емоционална основа, дали от стрес, дали от скука, дали от тревога или като начин да се награди човек или просто да се изключи...Предполагам причини има много и различни, със сигурност липсва добра хранителна култура още от детството, заложени са лоши навици и механизми за справяне с живота, най-общо...Всеки с тоя проблем можеби може да дефинира кога горе долу е почнало, кои събития или взаимоотношения го провокират. Със сигурност има и доза чревоугодничество. За волята е ясно, не ни е силната страна по отношение на яденето. Може да има и доза пристастяване към определени храни. Мен толкова вече не ме вълнуват причините, колкото как точно да се преборя и да изляза от този кръг - през деня хранене добро, здравословно, без глад, вечерта нормална вечеря и ии някъде към 10ч, когато е вече моето време  изведнъж ме налазват мисли за храна, разбира се не салати и полезности, и обикновено докато се усетя съм се предала и съм започнала да правя прибежки до хладилника, редувайки сладко, солено, тестено, мазно, някоя чаша вино и т.н. Няма как да нямам храна, имам деца, трябват си продукти за сандвичи за училище и пр., знаете как е.  На скоро се улових, че даже нямах и филм, който да гледам, а почнах да цъкам по каналите за фон на преяждането..обикновено гледам нещо, а яденето е фона. Та, въпроса ми е, ако някой се е преборил , моля да сподели как. Истории, съвети, добре дошли са Simple Smile
п.п. вече взех дадавам фира здравословно, доста кръвни показатели не са ми ок-захар, холестерол, триглицериди, пикочна киселина. Черният ми дроб логично е омазнен и увеличен. С наднормено тегло съм. И почвам да имам порблеми със стави и кости. На спорт няма как да се запиша, не си разполагам с времето, а и това няма да ме спре да злоупотребявам с храна..правила съм го и в периоди, в които съм спортувала, все същата работа. Иначе, животът ми е добър, харесвам го, личен живот, работа, всичко е ок, в рамките на нормалното, със спадове и пикове. Това поведение го влача от дете, но с годините става все по-зле и организмът ми реагира все по-зле. На психолог съм ходила, не помогна.  Благодаря предварително, ако някой сподели положителен опит.

От малка имам изключително огромен проблем с храната! Бях пълна и баща ми ме наказваше и биеше като качвах килца.  Общо взето развих огромен комплекс. Имаше периоди, в които се тъпчех до болка, а след това повръщах. Имаше години, в които се контролирах, но те бяха последвани от години на тъпчене. Последната една година беше такава. Имах изключително много здравословни и лични проблеми, последвани от смъртта на майка ми. През деня ям изключително малко, но вечер се тъпча до болка!

Онази вечер се изплаших от себе си! Изядох няколко блокчета шоколад, вафли, филии и прочие. Единственото нещо, което ми помага да не съм станала с наднормено тегло е спортът и нехраненето през деня. Вчера реших да се взема в ръце и си наложих отното режим. Преди 2 години бях на много хубав режим плюс тренировки и смятам да се върна към него. Знам, че не е кой знае какъв съвет, но трябва да разбереш наистина колко много си вредиш. Не само на теб, но и на околните. Приятелят ми се изплаши онази вечер как преяждах без спирка. Преяждането ми беше подтичкнато от мисълта, че храната ми носи удовлетворение и спокойствие. Истината е, че онази вечер разбрах как храната вече не ми носи удоволствие и не отделям вече 'щастливите' ендорфини.

Така де, мисълта ми е, че трябва да се осъзнае истински проблема и да усетиш колко много си вредиш! Също така трябва да имаш и подкрепата на близки и приятели, за да се получат нещата. Колкото и да е трудно, опитай да замениш храната с нещо друго - спорт, хоби, каквото и да е. Като не съм вкъщи не ям. Също съм скрила абсолютно всичко нездравословно и готово в пакетчета. Даже обмислям някоя книга да си взема, за да променя начина си на мислене. Досега съм била скептична, но вече съм готова на всичко. Била съм и на психолог, но не помогна. Истината е, че човек, ако сам не осъзнае проблемите си, друг човек няма как да му помогне.

Може да започнеш и дневник да си водиш - какво ядеш, кога и защо. Как еди коя си храна те кара да се чувстваш и прочие.

# 160
  • Мнения: X
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..

# 161
  • UK
  • Мнения: 93
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..


Браво! Това е огромно постижение и трябва да си го казваш всеки ден!

Вече 4ти ден и аз не се тъпча. Сладко освен някакви плодове не съм яла и започва да ми се връща енергията.

# 162
  • Мнения: X
А, огромно постижение би било, ако се превърне в навик и сваля килата. За сега е опити, опити...

# 163
  • Мнения: 12 892
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..
Браво, не се отказвай. Замисли се дори и тези опити каква голяма промяна са спрямо предишните ти навици. Постижение си е спрямо това, което описа в първия пост, така че горе главата и продължавай. Навиците искат време, дай си го, ще паднат и килата.

# 164
  • Мнения: 31 793
Здравейте Simple Smile Доста време не съм писала. Почнах добре с режима към 10тина дена. Не ми беше трудно след 1вите 2 3 дена. После, заминах. На път нещата разбира се се объркаха. Почнах да ям какво ли не. Върнах се. Сега се храня сравнително добре. Поне захар и брашно и бира не ям/пия. Което не значи , че нямам залитания я към пуканки, я към сметана, кашкавалчета..забелязвам, че като няколко дни не ям колбаси или пушена риба после ми се виждат доста гадни и солени..такива неща. Старая се да имам малко въглеидрати и те са обикновено репички, моркови , плод. Това е за сега. Промяната ще е дълъг процес и със сигурност не винаги ще надделява здравия разум. Важното е да не влизам в серии на няколкодневни оливания след някоя пробойна в системата..


Кашкавала може, но не много.
Важното да е хубав.
Изкуствените колбаси, меса, салами, кренвирши, шунки, луканки са бъкани с консерванти и вдигат пикочната киселина и разни други неща.
Тялото трудно се оправя с изкуствените добавки и затова реагира.
Ако ще ядеш месо, да е истинско. Намери фирмен магазин и купувай от там. Чисто месо ти трябва. Чиста храна като цяло.

# 165
  • Мнения: 8 889
Може и малко встрани да е поста ми, но от време на време влизам в темите за споделяне на дневни менюта. И това, което виждам за мен са доста обилни хранения, включващи салати, супи, пържени меса, майонези, кетчупи, хлябове, десерти и т.н. Повечето пъти тези комбинации на едно хранене. В комбинация със заседнал живот, резултатът е хора с наднормено тегло още от детска възраст става все по-масово. И не знам, дали ходенето на сто вида уроци по математика, български и т.н. е абсолютно необходимо, но един спорт в добавка не би навредил.

# 166
  • София
  • Мнения: 12 374
Влизала съм от любопитство в темата за снимки на кой какво е готвил, направи ми впечатление колко много тестени и сладки неща се показват. Кифли, соленки, баници, палачинки, торти - бъка от въглехидрати.

# 167
  • Мнения: 1 134
Тази тема я посетих веднъж и оттогава я подминавам. Ами няма как човек да не се изкуши като гледа снимки на вкусотии.

# 168
  • Мнения: 1 203
А зависи Grinning Аз само като видя нещо панирано/пържено и усещам киселините Simple Smile
Изобщо тези теми не ме съблазняват ... мазни въглехидрати ме успиват и ми докарват проблеми с храносмилането Simple Smile

А по темата с вечерното преяждане, аз имах навремето един по-скоро психологически трик - като се нахраня на вечеря си мия зъбите и слагам край на яденето за деня. Ако нещо ми се дояде по-късно - ходя и пак се мия със силно ментова паста Simple Smile Сега вече просто затварям прозореца за ядене с вечерята Hands Thumbsup

# 169
  • Мнения: 1 134
Е, чак панирано и мазно не ми се дояжда, но всякакви домашни сладкиши ме съблазняват Joy А номерът с миенето на зъбите наистина върши работа. Сега съм го преустановила, че бременният корем ме води с повод и без повод към хладилника. Но с нетърпение чакам да започна някакъв режим/диета на по-късен етап в съчетание със спорт.

# 170
  • София
  • Мнения: 38 553
Добре че съм мързелива и не правя никакви домашни печива и сладкиши.

# 171
  • UK
  • Мнения: 93
Миенето на зъбите е наистина много добър трик и аз го правя и наистина помага!

# 172
  • София
  • Мнения: 12 374
Добре че съм мързелива и не правя никакви домашни печива и сладкиши.
Хаха, и аз. Лошото е, че мъжът ми прави палачинки, мекици и пържени филии на детето, отделно и майка ми носи кексове и баници всяка седмица. Забелязвам обаче същия феномен, който бях забелязала преди години, когато тренирах кикбокс: колкото повече тренирам, толкова по-малко тестено и сладко ми се яде. Факт. Тогава покрай тренировките, по време на които треньорката ни изстискваше, със седмици не поглеждах изкушения, просто не ми се ядеше. Сега откакто се хванах с кростренажора и тренировки с тежести почти всяка вечер, историята се повтаря - не ми се яде сладко и тестено. Налитам на месо и зеленчуци, яйца, кашкавал..организмът си го иска.

# 173
  • Мнения: 8 889
Таис, и аз съм така. Понеже тренирам почти всеки ден, вечер като се прибера от тренировка нямам глад за въглехидрати. Особено след бокс съм на две яйца, салата и айде, чао Grinning

# 174
  • София
  • Мнения: 38 553
На мен повечето тестени неща са ми сухи, а сладките - твърде сладки.

# 175
  • UK
  • Мнения: 93
SmileДа ви кажа честно, вчера гледах едни хубави еклери и за първи път не ми се доядоха! Grinning

# 176
  • Мнения: 31 793
SmileДа ви кажа честно, вчера гледах едни хубави еклери и за първи път не ми се доядоха! Grinning

Аз от доста време съм така.
Само ми се прияжда сладко около цикъл.
Преди ядях промишлени количества. Единствено тортите са ми останали като голяма страст, но си позволявам месечно парче, максимум две около цикъл.
Номера с четката не го знаех. Много идейно. Но и без този номер съм успяла да се контролирам. Но бих го ползвала  Laughing

# 177
  • Мнения: X
Здравейте! Искам да попитам нещо хората, които успешно са си променили хранителните навици и са отслабнали трайно. Напълно ли сте изключили захар, брашно, колбаси и алкохол? А колко млечни к какви ядете? Картофи, плодове и ориз ядете ли и пак с каква честота? Благодаря.

# 178
  • Мнения: 7 746
Пия алкохол, млечни ям два пъти в месеца. И луканки ям, други колбаси избягвам, правя си домашно филе/пастърма. Другите изброени ги не ям.

# 179
  • Мнения: 31 793
Здравейте! Искам да попитам нещо хората, които успешно са си променили хранителните навици и са отслабнали трайно. Напълно ли сте изключили захар, брашно, колбаси и алкохол? А колко млечни к какви ядете? Картофи, плодове и ориз ядете ли и пак с каква честота? Благодаря.

Чак напълно не.
Но в началото като разбрах за ИР си направих две седмици прочистване от бялата захар. Просто защото ядях промишлено количество сладко. Като наркоман бях.
След две седмици ми се кротна организма. Пак похапвах, но много малко и по-рядко.
Кафето си го пия с много малко мед. Ако го пия със захар, то ще е меласа. От лепкавата тъмна захар.
Много хора казват, че нямало разлика, но като ми се наложи да си изпия кафето на работата с бяла, аз лично си усетих разликата.
Като съм в цикъл си позволявам от любимото ми сладко - парче торта или чийзкейк.
Колбаси не ям. Изключително рядко. Ям месо, не колбаси. От колбасите се вдига пикочната и се задръства организма от Е-тата.
Алкохол не обичам. На поводи пийвам. Ама вино и малко. Твърдо не.
Алкохола е чист въглехидрат и при ИР и диабет е забранен.
Картофи - да, но рядко. С тях ако правя - Зонирам.
Хляб - само Вита, и то рядко го ям. Пак ако зонирам.
Предимно лятото повечко съм в Зоната.
Ориз - също рядко и ако го ям ще е пълнозърнеси басмати.
Белия е боклук. Бърз въглехидрат, с премахнати витамини.
Плодове си ям, но ограничено. 2 плода на ден и гледам да са с нисък ГИ.
А колкото до честотата - ми ако съм яла вчера ориз и съм на НВ, то поне 2 седмици няма да го ям. А след 2 седмици сигурно леща ще хапна.
Картофи също някъде малко 2 пъти в месеца.
От млечните много рядко пия прясно мляко. Кисело също ми е рядкост. Просто  не ми се ядат. Но специално киселото и прясното са инсулиногенни, така че и затова ги избягвам. Лактозата е В.
Иначе си ям извара и сирене. Те не са чак толкова зле. Особено изварата е много добър протеин.

# 180
  • Мнения: 8 889
Картофи, ориз и бобови ям много рядко и като цяло не ям ястия, в които те са основата. Но това не ми пречи да си поръчвам от време на време пържени картофки или някакво суши.
Плодове - почти всеки ден ям банан като сутрешна или следобедна закуска. Ягоди също ям. От време на време някоя ябълка.

Млечни - само кисело мляко - примерно през ден като закуска или междинно хранене. Моцарела ям, от време на време и плочка краве/овче сирене. Кашкавали не обичам. Прясно мляко не пия, най-много в капучино.

Хляб не купувам и не ям - може би ако ям бургери - питката.

Алкохол - не се отказвам от бира/вино вечер. Когато излизам пия и уиски.

Паста, пица - може би веднъж месечно, най-много два.

Десерти - веднъж седмично си хапвам торта, суфле, но по един брой, не повече.

# 181
  • Мнения: 10 012
Здравейте! Искам да попитам нещо хората, които успешно са си променили хранителните навици и са отслабнали трайно.
1. Напълно ли сте изключили захар, брашно, колбаси и алкохол? 2. А колко млечни к какви ядете?
3.Картофи, плодове и ориз ядете ли и пак с каква честота? Благодаря.

1. Да
2. Не ям млечни.
3. Плодове- ябълки, боровинки, ягоди. МОже да се случи и банан да изям, но не е често. Избягвам ги. Имам и периоди без плодове.
Картофи 1-2 пъти месечно, понякога не се сещам за тях изобщо. Пържени не докосвам и с пръчка. Джънк не ям.
Ориз- да, но тук варира според тренировъчните нужди, 2 пъти седмично, и то в определени периоди, без мазнина
овес- няколко пъти седмично за закуска- 60 гр, имат 40гр вгх. Мога да си го позволя.

Мразя готвено и алкохол, не страдам. Веган сладкиш веднъж месечно няма да ме убие, ако ми се дояде. (не ям млечни)

Налитам на ядки, тахани и месо. По много.

# 182
  • Мнения: X
Здравейте! Искам да попитам нещо хората, които успешно са си променили хранителните навици и са отслабнали трайно. Напълно ли сте изключили захар, брашно, колбаси и алкохол? А колко млечни к какви ядете? Картофи, плодове и ориз ядете ли и пак с каква честота? Благодаря.
Не, не съм изключила нищо завинаги.   Smiley
Дори тези три Великденски дни карах основно на козунаци и курабийки....което всъщност ми припомни осезаемо защо реших да ги огранича драстично.Умората, летаргията, сънливостта, раздразнителността се върнаха с пълна сила.
От март 2016 се храня ВМ НВ.Приела съм, че 90 % от храната ми е естествена и хубава-месо, риби, яйца, зеленчуци, масла, плод по малко....В останалите 10% влиза всичко останало-ядки, захар, брашно, колбаси и всякаква вредна "храна".
Алкохола ми е основно вино-по 1-2 чаши на седмица, понякога по-рядко или по-често, зависи от случая.
Вечерта на Великден пих уиски обаче, не ми се пиеше вино.
Прясно мляко не пия, не го обичам, освен по изключение (5-6 пъти годишно) като капучино, когато съм прекалила с кафето, а съм в заведение.Не мога да пия Само вода.Та тогава капучиното ми е компромисен вариант.Пила съм и мляко с какао, още по-рядко....
Ям сирена, кашкавали, когато ми се яде, като гледам въглехидратите им да са под 0.5 гр. на 100 гр.
Картофи ми се прияждат предимно с риба, не ям винаги, защото ям риба средно 2 пъти седмично.Но когато реша, че ще ям, ям от най-вредните, пържени от заведение.   Smiley  Случва се около веднъж на 2-3 месеца, така че не си го слагам на сърце.
Ориз не обичам, ям 1-2 пъти в сарми по Коледа и Нова година.
Плодовете никога не съм спирала, само ги намалих.Почти всеки ден ям плод, сезонен.Сега започнах с ягоди, да речем по 10-на броя на ден.После череши, по шепа, после кайсии-по 2-3 /ден...резен диня през лятото, половин пъпеш....
Усещам, че съм прекалила с количеството плод за деня по подуването на корема.Когато количеството е поносимо от тялото ми, няма подуване.
Сега, след козуначената вакханалия, мисля да изкарам 2-3 дни на яйца с масло.Обичам и двете, гади ми се само при вида на козунак вече, та не мисля, че ще ми е проблем...дори не съм гладна.

# 183
  • UK
  • Мнения: 93
Като се бях изплашила за сладкото, го изключих напълно за около седмица - малко детокс.

Един път седмично си позволявам половин мъфин или нещо друго любимо. Заместила съм сладките неща с плодове и кисело мляко. Ям около 150г плод на ден със скир.

Млечни продукти в момента ям - мляко, кисело мляко, пармезан и тн. В момента минавам не точно на кето диета, но приемам над 80г мазнини на ден.

Същевременно въглехидратите са около 80 - 120г на ден. Не ям изобщо въглехидрати вечер. Глутен също избягвам.

Забелязала съм, че откакто съм на повече мазнини сладко не ми се яде и се чувствам много добре.

Едно сигурно нещо, което ми помогна, беше спирането на алкохола. Дори една чаша ме караше да хапвам повече, отколкото ми е нужно, затова просто го спрях.

# 184
  • София
  • Мнения: 38 553
Ям много млечни. Колбаси и алкохол не съм отказала. Плодове - май само ягоди ям и тук таме банани.

# 185
  • Мнения: 7 318
Нищо не съм отказала. Много неща обаче съм намалила драстично. Без млечни и месо не мога. И алкохола не мисля да отказвам. Умереност и самоконтрол, това е решението.

# 186
  • Мнения: 12 892
Здравейте! Искам да попитам нещо хората, които успешно са си променили хранителните навици и са отслабнали трайно. Напълно ли сте изключили захар, брашно, колбаси и алкохол? А колко млечни к какви ядете? Картофи, плодове и ориз ядете ли и пак с каква честота? Благодаря.
Не, не съм изключила нищо завинаги.   Smiley
Скрит текст:
Дори тези три Великденски дни карах основно на козунаци и курабийки....което всъщност ми припомни осезаемо защо реших да ги огранича драстично.Умората, летаргията, сънливостта, раздразнителността се върнаха с пълна сила.
От март 2016 се храня ВМ НВ.Приела съм, че 90 % от храната ми е естествена и хубава-месо, риби, яйца, зеленчуци, масла, плод по малко....В останалите 10% влиза всичко останало-ядки, захар, брашно, колбаси и всякаква вредна "храна".
Алкохола ми е основно вино-по 1-2 чаши на седмица, понякога по-рядко или по-често, зависи от случая.
Вечерта на Великден пих уиски обаче, не ми се пиеше вино.
Прясно мляко не пия, не го обичам, освен по изключение (5-6 пъти годишно) като капучино, когато съм прекалила с кафето, а съм в заведение.Не мога да пия Само вода.Та тогава капучиното ми е компромисен вариант.Пила съм и мляко с какао, още по-рядко....
Ям сирена, кашкавали, когато ми се яде, като гледам въглехидратите им да са под 0.5 гр. на 100 гр.
Картофи ми се прияждат предимно с риба, не ям винаги, защото ям риба средно 2 пъти седмично.Но когато реша, че ще ям, ям от най-вредните, пържени от заведение.   Smiley  Случва се около веднъж на 2-3 месеца, така че не си го слагам на сърце.
Ориз не обичам, ям 1-2 пъти в сарми по Коледа и Нова година.
Плодовете никога не съм спирала, само ги намалих.Почти всеки ден ям плод, сезонен.Сега започнах с ягоди, да речем по 10-на броя на ден.После череши, по шепа, после кайсии-по 2-3 /ден...резен диня през лятото, половин пъпеш....
Усещам, че съм прекалила с количеството плод за деня по подуването на корема.Когато количеството е поносимо от тялото ми, няма подуване.
Сега, след козуначената вакханалия, мисля да изкарам 2-3 дни на яйца с масло.Обичам и двете, гади ми се само при вида на козунак вече, та не мисля, че ще ми е проблем...дори не съм гладна.
И при мен е подобно положението. На НВ-ВМХ хранене съм, придържам се към него сравнително лесно, без да гоня да броя грамажи и прочие, просто спазвам основните принципи и гледам да се нахраня така че да не оставам гладна. Просто това което режимът ми на хранене го включва, ми е ежедневната храна, а това което не се вписва в него са изключения. Понякога може да е веднъж на седмица или десетина дни, друг път може и със седмици наред да си се придържам само към избрания режим. Изключенията са празници/ходене на гости, когато гледам да не притеснявам домакините със специални претенции към храната или пък излизане с приятели от време на време.
Не е нужно човек да е стриктен на 100% и да се чувства виновен ако е в "нарушение" и да се опитва да си го изгладува после и прочие. Такава нагласа води лесно и до чувство за провал и демотивация, така че бих си го спестила това. Не се чувствам ограничена като цяло, храня се добре и се чувствам добре, свалих и доста излишно тегло, това ми е важното.

Относно конкретните изброени храни - от млечните само прясното мляко съм изключила напълно, останалите си ги консумирам повече или по-малко. Не купувам обезмаслени неща, гледам да са пълномаслени и сирената да са зрели такива. Колбасите са ми рядко, почти никога не купувам. Общо взето предпочитам да пазарувам продукти за готвене, а не готови за консумация неща. Захар вкъщи държа колкото да има за кафе за гости. С брашното, картофите и ориза е горе-долу същото - купувам ги ако имам гости и правя нещо за тях, на мен не ми трябват. Плодовете никога не са ми били слабост лично на мен, така че поначало ги ям изключително рядко. Алкохол - понеже любимото ми питие е бира, тя е също в графата с изключенията, понякога може да изпия чаша вино на вечеря и до там.

# 187
  • Мнения: 8 889
Това кой какво консумира и в какви количества зависи от куп фактори, а и моментни цели. Едно нещо може да работи при един, но при друг да не е ок. При 53-54 кг се храня либерално, но ако искам да сляза под тях, тогава влизам в ограничителен режим на храна при същото количество тренировки седмично - 5-6 броя.
Но ако човек си мисли, че ще свали килограми и после ще се върне към старите си хранителни навици, се лъже.

# 188
  • Мнения: 46
Искам да споделя още нещо, което правя последно време и ми помага да не преяждам в дадени моменти. Аз не мога да издържам на гладно, ако огладнея трябва моментално да хапна нещо и не винаги правя "умни избори" с храната в такива моменти... Започнах да си приготвям в една малка кутия някакъв плод, зеленчук, ядки или нещо подобно, което да ми е винаги под ръка в чантата и в случай на моментен силен глад имам нещо полезно за хапване, което да ми укроти първоначалния ми глад и след това мога да мисля трезво и да хапна нещо подходящо.

# 189
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
При мен това за съжаление не работи, затова когато излизам някъде хапвам предварително, а ако не съм гладна си вземам сандвич в чантата. Това със залъгването на глада при мен провокира повече глад. Ако съм вкъщи и огладнея в някакъв странен час като 4 - 5 следобед директно си се наяждам и като се прибере ММ за вечеря (към 19:30) хапвам само салата, защото не съм гладна. В момента в който почна да снаквам огладнявам и на края освен всичките неща, които съм изяла като снак си хапвам и една нормална порция храна и резултата не е красив.

# 190
  • Мнения: 46
При мен това за съжаление не работи, затова когато излизам някъде хапвам предварително, а ако не съм гладна си вземам сандвич в чантата. Това със залъгването на глада при мен провокира повече глад. Ако съм вкъщи и огладнея в някакъв странен час като 4 - 5 следобед директно си се наяждам и като се прибере ММ за вечеря (към 19:30) хапвам само салата, защото не съм гладна. В момента в който почна да снаквам огладнявам и на края освен всичките неща, които съм изяла като снак си хапвам и една нормална порция храна и резултата не е красив.

Залъгването на глада провокира повече глад ? Не го разбирам това съвсем. Можеш ли да обясниш малко повече ?

# 191
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Ами просто, ако почувствам глад и опитам да го залъжа с плодове, зеленчуци, ядки или нещо друго, без значение какво, до 20 мин макс съм също толкова гладна, колкото и преди това. Затова предпочитам директно да се нахраня. Това е реакцията на моя организъм и предполагам моята психика. Пробвала съм да залъгвам с какво ли не, но резултата е един и същ. Затова и в зависимост от рутината в която съм влязла най-често имам 4 хранения през деня - закуска, обяд, следобедна закуска/ранна вечеря и вечеря, която най-често е салата, малко супа или таратор. Ако с ММ решим да си направим кино вечер обикновено хапвам и нещо по джънк, като например домашни пуканки или слънчоглед, но гледам да не прекалявам, пък и това се случва един - два пъти седмично.

# 192
  • Мнения: 46
Ами просто, ако почувствам глад и опитам да го залъжа с плодове, зеленчуци, ядки или нещо друго, без значение какво, до 20 мин макс съм също толкова гладна, колкото и преди това. Затова предпочитам директно да се нахраня. Това е реакцията на моя организъм и предполагам моята психика. Пробвала съм да залъгвам с какво ли не, но резултата е един и същ. Затова и в зависимост от рутината в която съм влязла най-често имам 4 хранения през деня - закуска, обяд, следобедна закуска/ранна вечеря и вечеря, която най-често е салата, малко супа или таратор. Ако с ММ решим да си направим кино вечер обикновено хапвам и нещо по джънк, като например домашни пуканки или слънчоглед, но гледам да не прекалявам, пък и това се случва един - два пъти седмично.

На мен ми се струва, че по - скоро ти е на психическа основа това... Пробвала ли си като се почувстваш гладна да пиеш една чаша вода например и да се разсееш с нещо, след 15, 20 минути често изчечва това усещане.
При мен това залъгване работи например за да не посягам необмислено към храна, която не е добра за мен в момента. Пробвай различни неща, при хората работят различни методи.
Имай предвид и друго, на мозъка обикновено му трябва малко време, за да осъзнае, че си се нахранила и често консумираме всъщност повече, отколкото ни е нужно, защото мозъкът не е получил сигнала, че вече не сме гладни. Аз гледам да спирам мааааалко преди да се почувствам съвсем сита.

# 193
  • Мнения: 31 793
Глад с плодове не се залъгва. С въглехидрати не става.
Освен това хората често не пият вода и бъркат чувството на глад с жажда.

# 194
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Аз, както писах вече, съм намерила решение за този проблем за себе си и не търся друго. Отдавна не преяждам и не се тъпча, защото се храня по най-оптималния за мен начин, пия много вода и това не е проблем. Не виждам защо трябва да се залъгвам, вместо да се нахраня и не го правя. Целта на поста ми беше единствено да споделя личен опит за това как се справям с глада когато съм навън или когато огладнея в някой "странен" час.

# 195
  • Мнения: 9
здравейте ,аз имам същия проблем моя лекар ми препоръча вечер да вземам магнезии на табл. и да пия непосредствено преди лягане 2 табл.ш.сол №11 в гореща вода .За сега съм доволна има ефект но през деня си хапвам и не съм отслабнала с повече от 2 кг. за 1 месец.

Общи условия

Активация на акаунт