Спестяване на пари

  • 128 108
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 1 125
  • София
  • Мнения: 38 532
При мен стотинките отиват за джобни за дъщерята.

# 1 126
  • София
  • Мнения: 6 094
Аз пък изобщо не го разбирам метода със стотинките. Ако не ги сложите в буркана/кутията, ще ги изхвърлите ли? Каква е разликата дали ще си платя обяда с банкноти, монети или с карта?

# 1 127
  • София
  • Мнения: 19 253
Аз пък изобщо не го разбирам метода със стотинките. Ако не ги сложите в буркана/кутията, ще ги изхвърлите ли? Каква е разликата дали ще си платя обяда с банкноти, монети или с карта?
Така неусетно се спестява, защото металните пари не са големи суми. А на мъжете обикновено им пречат и гледат да се отърват.
На мен ми се е случвало с ужас да видя липсата на банкноти, а в отделението за монети да кротуват 8-10 лв.

# 1 128
  • Мнения: 18 549
За мен единствената полза от отделянето на металните левчета е, че няма да ми скъсат джоба. А дали ще платя с тях или с банкнота, практически няма разлика - все от мен са излезли тези пари, не от друг.

# 1 129
  • Мнения: 123
Определено не се усеща как си събрал определена сума пари по този начин. Поне при мен де. Аз така и така по-рядко плащам нещо в магазин със стотинки, а постоянно ми връщат. От там дойде и тази идея, защото непрекъснато портмонето ми беше пълно с монети. Дори една почивка платихме с касичката Simple Smile

# 1 130
  • София
  • Мнения: 2 856
Дааа, разбира се, и ние имаме две касички - една за левчета, едва за жълти стотинки. Събираме си на шега пари за една почивка. Ясно е, че милиони няма да се съберат по този начин.

# 1 131
  • София
  • Мнения: 3 162
Не мога да се занимавам с опразване на портфейла постоянно, а и все някъде ми искат стотинки така че си трябват, но в револют имаме такива "сейфове" с ММ, където ни ходи рестото до пълно левче. Например ако платя за 9,50 ми взема 10 лв и 0,50 отиват към спестяванията. Може да ги удвоява, утроява, както му зададеш. Не се усеща изобщо, а събирам 20-30 лв месечно.

# 1 132
  • Мнения: 73
...Не се усеща изобщо, а събирам 20-30 лв месечно.
А не е ли по лесно в началато, айде след сметките, да се отделят 20-30лв. и да се приключи сагата по събиране?

# 1 133
  • Мнения: 18 549
Вероятно отделянето на цяла сума наведнъж не носи същото удовлетворение като да преброиш натрупаната Simple Smile Така си го обяснявам.

# 1 134
  • Мнения: 1 493
Има ли значение кой как отделя пари за спестяване-дали стотинки, дали неголяма сума, мисля че няма никакво значение! Важното е да се спестява по начин, който ти е удобен!

# 1 135
  • София
  • Мнения: 3 162
...Не се усеща изобщо, а събирам 20-30 лв месечно.
А не е ли по лесно в началато, айде след сметките, да се отделят 20-30лв. и да се приключи сагата по събиране?
Това не е сага, цъкнала съм го преди месеци и си върви съвсем отделно от другото спестяване. Иначе предлагат и автоматични трансфери, да. Тях ползвам с други цели, рестото е за спестяване "от закуски".

# 1 136
  • Мнения: 4 808
Аз монетите ги отделям отделно от другите суми, които заделям. Събирам само по 1, 2 лв и 50 ст, ами за няколко месеца съм събирала и по 500-600 лв и доста почивки и пътувания съм предприела през последните години благодарение на стотинките. Разбира се, често доплащам, но монетите са основата и даже  спокойно са ми стигали за двамата за някой уикенд. Така не се усещат и мога да си позволя да не пипам другите пари, които съм заделила.
Напоследък ММ ме вбесява, постоянно бърка в касичката, че му трябват дребни за кафе, а пуска от дъжд на вятър.

# 1 137
  • Мнения: 1 122
Според мен спестяването на монети има дълбок сантимент за хората, прави се целево, ритуално. По идея на съфорумка си направихме любовна касичка с моята половинка и слагахме по два лева след всеки акт на любов, да го кажа. Купихме си диспенсър с първата касичка, втората, която и до днес пълним, ще отиде за покупка на нещо конкретно за новото ни жилище, в което ще влезем догодина по това време. Паралелно той си има касичка-кег, която не дава да пипаме за нищо на света. Аз съм и хвърлила мерника, понеже забележително тежи и подозирам да има доста пари вътре (само по лев и по два), но ми е жал да му я разваля. Разбира се това не са основните ни спестявания, но сме свикнали с тях и все пак са ни спокойствие.

# 1 138
  • София
  • Мнения: 17 778
Вероятно отделянето на цяла сума наведнъж не носи същото удовлетворение като да преброиш натрупаната Simple Smile Така си го обяснявам.
Да, няма нищо общо с финансова култура, а с манипулируемост на психиката.
Влизат и излизат от един джоб, без да се удвояват, умножават или променят. Joy

Даже по- скоро бих го свързала с лоша финансова дисциплина, защото излиза, че ако имаш левчета на стотинки, ще ги пръснеш за спорта, без да ти е нужно купеното и затова ги къташ в прасенце.

# 1 139
  • София
  • Мнения: 3 162
Щом остават спестени пари, каква лоша финансова култура? Лоша ще е ако си на минус в края на месеца или чакаш заплатата като Нова година. Оттам насетне има десетки програми, начини, приложения, таблици, всичко каквото може и не може да се измисли. Всеки може да си избере каквото му харесва и върши работа - дали ще са прасета, шарени пликчета или нещо друго, важен е резултата.

Общи условия

Активация на акаунт