Спестяване на пари

  • 127 866
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 3 147
Е,  то идеята не е да се мъчиш и да ти е тежко.  От Коледата да пестиш?  И за какво са ти после тези пари?  Пестенето трябва да е нормално,  естествено,  без свръх усилия и без големи лишения.  Инак няма смисъл.  Пък и нали малки деца имаме,  няма как.  Куп разходи.
Хах, не, нямам предвид хляб и сол, а да не си пипнеш заплатата нищо че навън чакат толкова много глупости в черния/оранжев/пембен петък. Това ми е "избутването", Коледата също е подхлъзващ момент - изхвърлянията с подаръци искам да избегна, нито са нужни, нито възпитателни. Писмото за ДК го разхвърлях из близките, разпитах и за желанията на децата, и всеки ще получи каквото иска, но не и каквото иска + още поне 10 играчки. У нас беше такава рекапитулацията миналата година, някои не са и отворени все още, защото не им е дошъл редът просто.

# 241
  • Мнения: 2 170
Ние монети слагаме в една касичка. От доста време пускаме там, но вече машинално и не съм броила какво имаме.
Към момента успяваме да пестим към 40% от доходите си, много рядко надхвърля. Справяме се със заплатата на мъжа ми, моята се пести. Имаме обаче доста разходи напоследък.
За Декември съм повече от сигурна, че ще похарчим доста пари, но при нас сега е по-скоро съвпадение на по-тежък месец с това, че ще имаме още едно дете, и го смятам за нормално. Ще влезнем обратно в релси от януари или февруари.

Относно пестенето във валути...ние обменяме, но живеем в чужбина, а лирата варира. Предпочитам да имаме Евро, Лира, Долар и доста незначителна сума в левове.

Не мисля бюджетирането и обмислянето на харчовете за крайност, нито го смятам за налудничево.
Сблъсквала съм се с хора, които се отнасят към това ми решение с доста недоверие и даже презрение. Имат почти същите на нашите доходи и питат ама защо ти това, а аз иначе. Ами, защото понякога си спестяваме някои “пушибалки”, както ги нарича ММ, които само ще събират прах , или пък ще се забравят веднага. Не живеем и скотски.

Като цяло оставам с впечатление, че няма точна “рецепта” за това как да пестим и да живеем добре с Х пари. Всеки решава за какво да даде и за какво- не.

# 242
  • Варна
  • Мнения: 10 493
The Catcher in the Rye знаем много добре колко е точно курса, но специално тук в неофициален за това разговор ми е досадно да цитирам точната цифра до 5-ти знак, хайде няма нужда.

AlexM1590 аз съм същата, мряза да харча за неща, които не ми трябват и само ще събират прах. И хора с по-големи доходи са се чудили как го правя и как успявам да пестя. Като тръгна да обяснявам не желаят да ме разберат. От храна не пестя в никакъв случай, но пък не държа дамската ми чанта да струва 200лв. и тези от 20 лв. ми вършат работа.

# 243
  • София
  • Мнения: 5 931
Аз този месец гордо похарчих всичко. Едва ли съм за темата. Но купих, от чужди сайтове най-вече, летни и пролетни маратонки и обувки на цени 13-15 евро и то маркови неща, кожени кецове  , кожени сандали и т.н. Няма как , поне 8-10 чифта са ми нужни за следващата година , за всички ни. Head Band Пролетно време трябва да купя същите за 40-50 евро на чифт. Та пред Коледа купувам сандали. Stuck Out Tongue Winking Eye
Януари ще правя резервации за море, че ранни записвания са най-изгодни и отиде. Не съм за темата изобщо сега Disappointed Relieved

# 244
  • Мнения: 18 474
Всъщност доброто планиране пести доста.

# 245
  • Мнения: 54 325
Точно с презрение се отнасят някои хора към спестяването.
Пример тук в темата е Wooden Cuckoo Clocks.
Явно е по-фешън да се оплакваш, че нямаш и си прахосал всичко.
За Коледа почти съм готова с подаръците. Купувам предварително, от промоции и самият месец не ми е натоварен точно с подаръци.

От храна не трябва да се пести. Никой от нас не гладува.
Но тези, които се оплакват, че не им стига заплатата ги гледам как всеки ден си поръчват храна и доста често изхвърлят, защото все някакви кусури намират.
Обаче да си донесат от къщи не става, ще минат за бедни, по-добре да се правят на богати, пък после да се оплакват. Crazy Crazy
Психика. Peace

# 246
  • Варна
  • Мнения: 10 493
DeVa® всеки да си кара както му е кеф.
Аз пък на моменти се ядосвам на себе си, че продължавам да спестявам. Имам някаква сума за спокойствие и съвсем спокойно можем да си позволим да харчим всичко, но съм свикнала.
Същевременно с  това вдигане на цените непрекъснато се ядосвам, че така ще си потънат парите и инфлацията ще ги обезцени.

# 247
  • Мнения: 2 478
Не може да живеем в стрес постоянно.
Имай си заделено за определено време буфер - 6м., 12м., и там, каквото прецениш, за да си спокойна, оттам-насетне поддържай нивото, малко вдигай сумата всяка година, за да си компенсираш инфлацията, след което живей и харчи. То трябва и да се живее в края на краищата. Wink

# 248
  • София
  • Мнения: 5 931
Точно с презрение се отнасят някои хора към спестяването.
Пример тук в темата е Wooden Cuckoo Clocks.
Явно е по-фешън да се оплакваш, че нямаш и си прахосал всичко.
За Коледа почти съм готова с подаръците. Купувам предварително, от промоции и самият месец не ми е натоварен точно с подаръци.

От храна не трябва да се пести. Никой от нас не гладува.
Но тези, които се оплакват, че не им стига заплатата ги гледам как всеки ден си поръчват храна и доста често изхвърлят, защото все някакви кусури намират.
Обаче да си донесат от къщи не става, ще минат за бедни, по-добре да се правят на богати, пък после да се оплакват. Crazy Crazy
Психика. Peace

Аз в темата рядко пиша, ама щом съм пример за Презрител, добре Grinning

Абе съгласна съм. Струва ми се обаче, че "бода" на някой окото, който  се съмнява в себе си и смисъла на това което прави, инак едва ли ще  забележи 2-3 коментара.

Презрение имам само към хората,  които си пестят парите , докато си прахосват животът .
Това е лишено от смисъл начинание и после винаги се намират наследници да харчат с широки пръсти пестеното от някой скъперник. Примери около нас колкото щете.

Към другите , поне от Коледата не пестете. Животът е ужасно кратък.

Толкова. Айде чао, да не преча на броенето на стотинките в буркана. Stuck Out Tongue

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 16:44 от Wooden Cuckoo Clocks

# 249
  • Мнения: 30 802
Аз не пестя от това, което искам истински, но пестя и не давам лев за това, което ТРЯБВЯ да искам, според други. Ако не ме кефи 100%, съм голям скъперник, ако не ми добавя стойност към живота или е модно, но надценено. Примерно никога няма да тръгна да си купувам кожено палто за престиж, въпреки че мога. Просто моето поколение има други приоритети. Докато примерно родителите ми са взимали невероятни неща, смятани за престижни за времето си, днес - смехотворни.

# 250
  • София
  • Мнения: 4 192
Точно с презрение се отнасят някои хора към спестяването.
Пример тук в темата е Wooden Cuckoo Clocks.
Явно е по-фешън да се оплакваш, че нямаш и си прахосал всичко.
За Коледа почти съм готова с подаръците. Купувам предварително, от промоции и самият месец не ми е натоварен точно с подаръци.

От храна не трябва да се пести. Никой от нас не гладува.
Но тези, които се оплакват, че не им стига заплатата ги гледам как всеки ден си поръчват храна и доста често изхвърлят, защото все някакви кусури намират.
Обаче да си донесат от къщи не става, ще минат за бедни, по-добре да се правят на богати, пък после да се оплакват. Crazy Crazy
Психика. Peace
От 4-5 години не поръчвам храна за обяд, а си правим. Освен проблемите с гастрита се спестява със сигурност по нещо. Но не е престижно - още от уеническите години смятаха за "лузъри" всички, които си носеха храна, а не се купуваха от лафката.



Толкова. Айде чао, да не преча на стотинките в буркана. Stuck Out Tongue
ЧаУ  Peace

# 251
  • София
  • Мнения: 3 147
На мен ми се струват полезни всички мнения и гледни точки. Темата и без това е необятна и няма верен отговор, всеки може да си отсее кое му е полезно и приложимо. И къде между "пестене от Коледа" и "Коледа е веднъж в годината, защо да не купя тон храна, планина от играчки и айфон на изплащане" му е комфортното място.

# 252
  • Мнения: 18 474
На мен ми се струват полезни всички мнения и гледни точки. Темата и без това е необятна и няма верен отговор, всеки може да си отсее кое му е полезно и приложимо. И къде между "пестене от Коледа" и "Коледа е веднъж в годината, защо да не купя тон храна, планина от играчки и айфон на изплащане" му е комфортното място.

Абсолютно вярно. Парите, които годишно давам за книги, друг би ги насочил към почивка, нещо за колата, техника някаква. Всеки с интересите и стила си на живот и докато не си излизаме от чергата, няма драма.

# 253
  • Мнения: 54 325
Аз в темата рядко пиша, ама щом съм пример за Презрител, добре Grinning

Абе съгласна съм. Струва ми се обаче, че "бода" на някой окото, който  се съмнява в себе си и смисъла на това което прави, инак едва ли ще  забележи 2-3 коментара.

Презрение имам само към хората,  които си пестят парите а си прахосват животът .

Много ти здраве, Удън. Simple Smile
Принос за темата нямаш никакъв, освен периодично да се вреш, в опит да омаловажиш това, което ти сама не можеш.
Да харчи всеки може, не се иска ни акъл, ни образование.
Темата е за спестяване.
Като не можеш, никой не те кара. Не е задължително даже.
Намери си друга тема и раздавай мъдрости там. Simple Smile

# 254
  • София
  • Мнения: 721
Много хубава тема!
Трудно устисквам, но да задели малка сума пари по сметка е някак най- достъпния начин, и да ги забрави!

Общи условия

Активация на акаунт