Най-хубавите рецепти за Никулден :)

  • 22 195
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 358
Ние не сме големи фенове на рибата, затова си правим две по-леки рибни манджи.

рецепта 1:
филе от мерлуза - около 700 гр
лук
марината от кисели краставички
масло

Дъното на йенска тенджера (с капак) се намазва с масло. Реди се лук, нарязан на тънки колелца, а отгоре се нарежда овкусената със сол и черен пипер риба. Залива се с марината от кисели краставички до половината на продуктите. Захлупва се. Пече се на слаба до средна фурна за около 30 минути. Сервира се с гарнитура, например картофена салата.


рецепта 2:
филе от хек - около 500 гр
1 кг картофи
1 обикновена майонеза

Картофите се обелват и се нарязват на кръгчета. Разпределят се равномерно на дъното на йенска тенджера (с капак) и се посоляват. Отгоре се реди рибата, обилно намазана от двете страни с майонеза. Сипва се вода (да покрие само картофите). Пече се на средна фурна около 50 минути.

# 16
Ние най-често май хапваме Salmon (сьомга ли му се викаше Embarassed )като ползваме най-вече филето му.
Единият начин, по който го приготвям е да го обвия в многолисно тесто като предварително натупам филетата със сол и черен пипер. (по някога слагам и леко запечени, нарязани на дребно орехи) . Пече се и се отбива номерът за рибника Wink  Grinning
А другият вариянт , просто го изпичам на раиран тиган и приготвям гарнитурата отделно.

А когато го печем целият обикновенно вътре го напълвам с предварително запържен лук, моркови, орехи, стафиди. Отгоре на кожата правя разрези, в които пъхам парчета шунка, дафинов лист и парченце кисела краставичка. Слагам една чаша бяло вино и една вода вътре , завивам с фолио и пека около 15-20 минути на 200градуса. След това отвивам леко да се запече коричката и хайде на масата

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 21 628
Цитат на: Perlichka
И ние не обичаме шаран, на мене лично ми мирише на тиня...


Моя мъж , нали си пада вманячен риболовец , та лови шаран .
Не мирише изобщо и е гол шаран - без люспи.
Става много вкусен .

Ето пецептата ми :

ШАРАН С ДОМАТЕН СОС
 Arrow шаран
 Arrow лук- 1 голяма глава
 Arrow домати - към 1.5 кг
 Arrow червен пипер
 Arrow черен пип. - зърна
 Arrow дафинов лист 1-2 бр.
 Arrow оли и сол
 Arrow захар - 1- 2 ч.л

Значи , настъргвам доматите на ренде и получавам дом. сос без люспите. Между другото количеството им е пожелание ако искате повече сос - повече домати . Изпарявам ги малко . След това запържвам лук , добавям червен пипер , сол на вкус , захарта и изпарените домати , зърната черен п.  и даф. лист и задушавам.
Шарана слагам в тава посолявам , поливам с олио и запичам за .. ха сега де , като го правя на око  Rolling Eyes ... около 10 - 15 минути . Тогава изсипвам около рибата доматения сос и пека отново до готовност( става бързо , защото всички съставки вече са претърпели известна термична обработка ! ) .


А ето и две от темите за рибка :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7242&highlight=%F0%E8%E1%E0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8227&highlight=%F0%E8%E1%E0

# 18
  • Plovdiv
  • Мнения: 309
Да ви предложа момичета една вкусна рецепта с риба.
РИБА С ГЪБИ
1кг.риба
50гр.масло
200гр.гъби
2глави лук
1/2 връзка магданоз
сол
черен пипер
1ч.ч.бяло сухо вино
галета
1/2чаша рибен бульон или вода
Сложете в намазана с масло или олио тавичка изчистената и измита риба.Под нея и около нея наредете ситно нарязаните гъби и лука на филийки.Залейте с виното и бульона /водата/ , посолете и поръсете с черния пипер и магданоза.Отгоре посипете с галета , сложете кубчета масло или няколко капки олио и печете във фурната около 30-40 мин.
Да ви е сладко и дано ви хареса. Grinning

# 19
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Anonymous
Някой опитвал ли е саворин - бяла риба, не е мазна,нито много суха, става за скара и е  вкусна....... подобна на хек или хоки. Хоки дори е  по едра и вкусна от хека.


охо, и още как Simple Smile
стана ми любима риба, само че аз я знам САВАРИНА - нарязана на парчета я пека в йенска тенджера с малко мазнина и подправки, хем лесно, хен не се вмирисва цялата къща.
по същия начин правя бял амур, тя е много голяма риба, от вида на шарановите, но по-лека и без неприятния мирис на шарана...

# 20
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Morena
Значи , настъргвам доматите на ренде и получавам дом. сос без люспите. Между другото количеството им е пожелание ако искате повече сос - повече домати . Изпарявам ги малко . След това запържвам лук , добавям червен пипер , сол на вкус , захарта и изпарените домати , зърната черен п.  и даф. лист и задушавам.
Шарана слагам в тава посолявам , поливам с олио и запичам за .. ха сега де , като го правя на око  Rolling Eyes ... около 10 - 15 минути . Тогава изсипвам около рибата доматения сос и пека отново до готовност( става бързо , защото всички съставки вече са претърпели известна термична обработка ! ) .


E, това и аз го готвя така (само замествам шарана с друго, че не сме му любители, нали знаеш  Wink ), но този път ми се ще нещо по- така!  Grinning Видях вече някои идеи...  Thinking
Ние вчера купихме една торбичка замразено и изчестено филе от хек, с него ще експериментирам...

# 21
  • Мнения: 945
Ох, имам много лоши спомени от един шаран... Една година продавача ми го продаде недоумрял още Confused . Оле, как скача в мивката това ми ти животно... А мене ме е страх  Close . Та се наложи да го доубия с един чук #Silly .

А колкото до рецепти, вчера видях по VOX една и мисля да я пробвам zа Никулден.

Продукти
800 гр. филе от риба (беz кости)
1,5 кг картофи
4 или 5 домата
200 гр. ароматен салам(нещо лЮтичко с червен пипер)

zехтин
100гр. галета
пресен роzмарин и босилек (може да се zаменят с други подправки по желание или със сушени)
черен пипер
сол

Приготвяне
Картофите се наряzват на филийки, осоляват се и се поръсват с черен пипер и zехтин. Пекат се във фурна докато станат меки (ама да не са нпълно готови). Иzважда се от фурната. Доматите и те се наряzват на филийки и се раzпределят върху картофите. Саламът се наряzва на много дребно. Подправките се наряzват, смесват се с галетата и салама, осоляват се и се поливат със zехтин(zелта е да стане като трохички, уф дано ме раzбрахте). Рибата се осолява и поръсва с черен пипер, нарежда се върху доматите и отготе се раzпределя сместа с галетата и саламчето. Пече се май 20 мин, докато рибата стане готова.

Ето го и линка към рецептата
http://www.vox.de/27474_rezept.php?rez_id=557

# 22
  • София
  • Мнения: 39 759
аз също приготвям шаран. Към рецептата на Biju1 бих прибавила и слънчоглед, не знаех, че става толкова вкусно Wink тази година ще пробвам със сом, голям мерак ми е
Скоро правих пъстърва, мойто хора бяха много доволни, 3ма човека си оправдахме 2 средно големи пъстърви. Но за Никулден ми се иска да пробвам сом, ужким нямал чак толкова много кости

# 23
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: AnMary_
аз също приготвям шаран. Към рецептата на Biju1 бих прибавила и слънчоглед, не знаех, че става толкова вкусно Wink тази година ще пробвам със сом, голям мерак ми е
Скоро правих пъстърва, мойто хора бяха много доволни, 3ма човека си оправдахме 2 средно големи пъстърви. Но за Никулден ми се иска да пробвам сом, ужким нямал чак толкова много кости


Ако не си яла досега сом, не експериментирай точно на Никулден!  Wink

# 24
  • Мнения: 883
Ох, малко офф, обаче ми е мъкаааа Cry ! Мъж ми днеска домъкна жив шаран вкъщи, при положение, че съм му казала да не ми носи живи животни за заколение. Сложих хайвана в един леген, но му е тясно, пък и мъжо иска да го вади, била съм изперкала, това било храна:(. Абе ще взема да го фрасна с някой чук накрая, че поне да не се мъчи #Crazy ?

# 25
  • София
  • Мнения: 39 759
Цитат на: belalim
Ох, малко офф, обаче ми е мъкаааа Cry ! Мъж ми днеска домъкна жив шаран вкъщи, при положение, че съм му казала да не ми носи живи животни за заколение. Сложих хайвана в един леген, но му е тясно, пък и мъжо иска да го вади, била съм изперкала, това било храна:(. Абе ще взема да го фрасна с някой чук накрая, че поне да не се мъчи #Crazy ?


ау, преди с майка ми също попадахме в такива ситуации. Ужким го били ударили с чук, ама той оживял в автобуса, после го пуснахме да плува в легена. И накрая го извадихме и избягахме от вкъщи

# 26
  • Мнения: 178
Здравейте момичета!
По традиция за Никул ден се приготвя шаран, тъй като според поверието шаранът е" слуга на св. Никола".Веднъж когато светецът плувал с лодката си, силни вълни пропукали пода й. Св. Никола хванал един шаран и запушил с него пукнатината. За това има обичай да се жертва шаран в чест на светеца.
   Ето и моята изпитана рецепта, уверявам и тези, които не обичат шаран, че ще им хареса. Бъдещият татко е Николай, така, че моного хора, всяка година споделят едно и също"Много ни хареса"
                           ШАРАН НА ФУРНА С КИСЕЛО ЗЕЛЕ

ПРОДУКТИ:1кг шаран, 1 1/2 к.ч. олио, 3-4глави лук, 1средно голяма кисела зелка, 1к.ч. ориз, 1ч.л червен пипер, 1ч.л. черен пипер, лимонов сок
                    Изчистеният шаран посоляваме и поръсваме с лимонов сок. В тенджера с 1к.ч. олио запържваме нарязаният лук. После прибавяме нарязаното на ситна зеле и ориза. Наливаме една чаена чаша топла вода и оставяме зелето да омекне, а оризът да набъбне. Посоляваме на вкус, прибавяме черният пипер и прехвърляме сместта в тавичка.Поставяме отгоре шарана, поръсваме го с червеният пипер и го поливаме с останалото олио. Печем на умерена фурна.


                 ДА ВИ Е СЛАДКО!

Общи условия

Активация на акаунт