Хашимото. Алтернативно лечение? Тема 2

  • 46 400
  • 486
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 10 214
Странно изказване е направила за магнезия. Пускам редовно изследвания, винаги е бил в норма.

# 301
  • Мнения: 1 481
Да, така ми каза за него. А като дозировка между 100 и 400 милиграма на ден. Аз пия по 200, реших да съм в златната среда. Явно и тук при всеки е различно.
Изписа ми и л-глутамин за 3 месеца, но не знам от деца дали е ок да се взема, а и предполагам е безмислено, ако няма да променяш диетата, и няма да изключваш възпалителните храни.
Ще взема и аз да го изследвам този магнезий, за да знам как се движи. По принцип имах доста крампи, сега изчезнаха, от което правя извода, че ми помага добавката. Приятелка ми препоръча течен, но ме сърби кожата от него.

# 302
  • Мнения: 10 214
Препоръчвам ти изследване, да. Аз съм против суплементирането без нужда. Всички добавки трябва да се метаболизират и при системно ползване може да разкажеш играта на жлъчка, черен дроб, бъбреци... Дразнят и червата, които са главен заподозрян в случая. Абсолютен удар в десятката е да се преразгледа храненето/диетата. Така се поддържа баланс ефективно. Диетата е причината да се образуват антитела, които атакуват жлезата. Пак диетата създава среда за развитие на патогени. На самата жлеза нищо й няма и няма да й има дълго след откриване на Хашимото. Има функционални смущения, но не е увредена. На мен към ден днешен, над 5 години по-късно, ендокринолозите не проумяват защо ми е поставена диагноза Хашимото, само антителата са издайници понякога. Но битката за червата продължава, трудна е и ми е ежедневие.

Колкото до психологическия баланс, много е важен. Виждам как се отразява на какви ли не хормони, а също и на кръвно налягане. Зависи на кой къде му е слабото място. Това не е новина, лекарите прекрасно знаят, че редица проявления имат неврогенен характер.

# 303
  • Мнения: 11 904
Странно изказване е направила за магнезия. Пускам редовно изследвания, винаги е бил в норма.

Аз не веднъж съм чела във ФБ групите, че точно това  изследване на магнезий което правят при нас в България не е вярно и никога не излиза дефицит там.

Иначе прием на магнезий рядко може да навреди защото той се изчерпва почти постоянно - при физическо натоварване, при възпаления в организма и т.н. При дефицит на вит.Д също трябва да се приема, защото и тогава е изчерпан, така че и аз съм на мнение, че една редовна употреба в нормални дози само би помогнала, хубаво е да се подбере и подходяща форма.

# 304
  • Мнения: 10 214
При родителите ми съм го виждала на дефицит при лабораторни изследвания. Аз се влошавам от добавки и не бих го пила постоянно. Не пия и вит. Д целогодишно.

# 305
  • Мнения: 11 904
Възможно е, но не веднъж съм го чела и обясняваха даже защо почти никога не лови дефицит и какво трябва да бъде изследването - не в кръв, серум ами нещо друго беше.

Аз два пъти съм изследвала и двата пъти беше в норма и повече не изследвам. Иначе аз също не пия никоя добавка постоянно, но сравнително редовно си правя прием на магнезий за по месец-два, а Д вземам само след изследване за да знам колко да приемам.

# 306
  • Мнения: 10 214
Трябва да потърся за това изследване. На мен диетата ми изобилства от храни богати на магнезий, така че нямам основание да подозирам дефицит. Нямам и проявления на дефицит. Но е много важно да няма дефицит в тялото, това е без съмнение.

# 307
  • Мнения: 1 481
Някои лаборатории могат да изпращат изследвания и в чужбина. Мисля, че Сана го правят за някои елементи, пращат ги в Германия.
Витамин Д в началото ми беше малко под долната граница, пръсках 4 месеца и се беше вдигнал малко над нея. Спрях го, то дойде и лятото, и сега късната есен пак го започнах. Не съм го изследвала, но не вярвам да е скочил кой знае колко. Ще пръскам зимата, после ще изследвам.
Като цяло каквото съм изследвала, всичко се върти около долния праг, освен селена. И желязото, и Б12 и Д. Не искам да се депресирам и да изследвам всички възможни витамини и елементи. ;р
Но като цяло е добре когато започваш да се изследваш, за да имаш отправна точка. Аз и кръвен тест за хранителна непоносимост направих, след като започнах АИП. Скъп беше, но не съжалявам, защото аз не правя видими или осезаеми реакции към храните, привидно всичко ми понася, и не можех да се ориентирам на принципа изключване-включване. Не знам дали има смисъл да правя нов такъв тест или е рано. По принцип знам, че ако се закрепи ситуацията, може и реакциите към храните да се променят, и да може да се включат  обратно. На мен специално ябълките са ми страшна мъка. Излезе голяма непоносимост. Докторката каза поне до есента - никакви ябълки.
На мен ми е интересно дали има достоверно изследване за пропускливи черва. На сайта на доктор Тошков (ако не се лъжа така се казваше) съм виждала, че правят подобни изследвания, но не знам дали може да му се вярва.

За храненето - общо взето основният принцип на диетата както за възстановяване на затлъстял черен дроб, така и за инсулинова резистентност, за пропускливи черва и т.н., е един и същ. Така че си струва да се замисли човек какво яде. Най-хубавото е, че ако се усетиш навреме да изключиш най-вредните храни - преработените и тези с добавена захар или поне да ги ядеш рядко, е много вероятно, никога да не ти се налага да спазваш силно рестриктивна диета заради заболяване. Вече ако не е генетично заложено, разбира се.
Здравето идва от чревния микробиом. Той пък освен от храна се влияе и от стрес. А който не може да проконтролира едното, полага повече старание в другото. ;р

# 308
  • Мнения: 10 214
Да, хранителна непоносимост се повлиява чрез елиминационна диета. Колкото по-остра е реакцията, толкова по-дълъг е периодът на изключване. А каквото и да е заложено генетично, епигенетично могат да се постигнат буквално чудеса. Така че нещата се свеждат до избор, осъдени няма.

# 309
  • Мнения: 19 365
За магнезия и аз съм чела, че изследването в кръв не дава точна представа. Важен беше магнезия в тъканите. Не помня обаче как се изследваше, нямаше го в БГ.
Освен това при пропускливи черва е възможно елементите да циркулират в кръвта, тъй като не се усвояват, и да дадат фалшиво повишени стойности при изследване, а всъщност да има дефицити.
За Тошков нещо лоши отзиви чувам. Много пари, ниаккъв ефект. Поне досега не съм чела да е излекувал някого.

# 310
  • Мнения: 10 214
Дефицитите се проявяват по някакъв начин, така че не би трябвало да са съвсем неуловими. 🤔

При Тошков съм се изследвала преди много години. Не мога да кажа, че ми беше полезно. Иначе нещата изглеждат много излъскано като подход, но заключенията не бяха убедителни.

# 311
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
За магнезия преди години много проучвах нещата (защото имаше един момент, когато ми беше в норма, ама непрекъснати спазми в ръцете, които не ме оставиха няколко дни да спя), та може и да не е интересно, но ще кажа какво знам, магнезия на 99% се намира в клетките и заради това нивата му в кръвта не са много релевантни, тоест евентуално може да са релевантни при много тежка хипо или хипермагнеземия, най-точния тест е изследване на йонизиран магнезий в еритроцити, който се прави с йонни електроди инсталирани в многоканален електролирен анализатор, което като цяло е рядкост (а за бг има ли смисъл въобще да отваряме дума). Човек в общи линии трябва да се следи, основния симптом е потрепването в мускулите, което не минава с часове (този симптом може да го има и при предозиране, така че и с него не трябва да се прекалява, но като цяло е безопасна добавка).

# 312
  • Мнения: 10 214
А откъде идва това вярване за крампите и магнезия, от телевизора ли? Преди време лекар ми обърна внимание, че калият трябва да се проследи, не магнезият.
https://www.puls.bg/aktualno-c-6/krampite-na-kakvo-se-dlzhat-i-chast-n-2272

# 313
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Да и калия е важен, само че при хашимото обикновено натрия е нисък, а той е във взаимна връзка с калия, така че в случаите на крампи вероятността да е изчерпване на магнезия (също много често срещано при хашимото, а и по принцип тъй като почвите са бедни на магнезий голяма част от хората имат магнезиев дефицит в някаква степен) е с доста по-голяма вероятност.

# 314
  • Мнения: 1 481
Ще го пропусна д-р Тошков значи. Все попадам на канала му в Ютюб, интересно обяснява, добри са му клипчетата, но като потърси човек мнения за клиниката, общо взето на нищо не попада. Нито добро, нито лошо.
Магнезия както разбирам, няма смисъл да се изследва при методите, които предлагат лабораториите.
Аз имах доста крампи и едно постоянно потепване в долния клепач. Изчезнаха тези неща. Често имам някакво жужене в мускулите обаче, много е странно. Все едно някъде до вас вибрира телефон. Даже често се хващам, че го проверявам телефона в такъв момент, не мога да се усетя, че е от мен, не от устройството. Няма да му търся причината засега. Без да обиждам лекарите ни, но диагностичните умения са им доста слаби, не ми се разкарва напред-назад за нищо.

Общи условия

Активация на акаунт