Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 36

  • 39 180
  • 750
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 56
Ето и цитат от темата от 2015г, който вчера ме притесни. Явно дамата е в инвеститорския бранш по една или друга линия, но все пак:
“И един въпрос, който не се обсъжда. Годините за експлоатация. За новия ни апартамент мисля бяха 80 или 90 години (не помня точно).  Колко ще са те са една кооперация, която вече е изживяла петдесетака?
Има и гаранция за изпълнението по ЗУТ. Една стара кооперация има ли?
Изпълнени са и всички противоземетръсни и противопожарни изисквания. Знам за редица стари блокове в центъра, които не отговарят на тези норми.”

# 361
  • София
  • Мнения: 878
Някои общи впечатления за пазара в момента: накратко зле. Защо го намирам за зле:  миналата година по същото време си търсих апартамент и си купих. Бюджета беше 80000 и за тия пари се търсеше свестен двустаен (големи деца напускащи дома и нямаме нужда от по-голям). Та в тоя диапазон се оказа преди една година че има много (бях отделил над 60 обяви за дискусии с брокера ми) и добри обяви в най-различни квартали (добри квартали по собствените ми критерии). Нямаше проблеми- имаше избор от хубави жилища и си купих хубаво за под 70. Сега от чисто любопитство реших обстойно да разгледам какво има в същия ценови диапазон сега- ами няма нищо свястно а и избора е много ама много по-малък. Да не говорим за примери като жилище дето миналата година беше 65000 и не го купихме заради преценка на брокера че е надценено сериозно. Сега същото е още на пазара ама понеже не са го продали една година са му вдигнали цената. Накратко кофти ситуация за купувачите- няма нищо свястно в по-ниския ценови диапазон, безумно надценени стари панелки абе трагедия и добре че не ми се налага да купувам сега.

# 362
  • Мнения: 19 523
Предвижда се на пазара да излезе доволно количество НС, още е в строеж. Друг е въпросът дали ще е на такова място и с такова качество, а и цени, които да си заслужават.

# 363
  • Мнения: 9 840
Ай, пак за срока на годност на СС Scream
Жената каза, че са купили СС на висок етаж, какъв гредоред, какви 5 лева. И теренът може да поддаде и под новите кооперации.

ЗаконЪ за за благоустройство на населените места- обн. 1941 г., отм. 01.01.1950 г.
Чл. 249. Строежите въ земетръсни области, по-високи отъ 8 м., или включващи партеръ и етажъ, трябва да се правятъ съ свързано носяща конструкция-железобетонова, желязна или друга подобна.
Забележка: Земетръсните области се определятъ отъ Министерския съветъ, по докладъ на Министра на обществените сгради, пътищата и благоустройството.

Фасади на сградите
    Чл. 201. Новостроящите се сгради въ всички строителни зони трябва да иматъ фасади, които да отговарятъ на строителната хармония и въ художествено и архитектурно отношение да иматъ предвидъ фасадните постижения на съществуващите въ съответната улица сгради, изпълнени съ огледъ на строителната хармония.

    Чл. 202. Архитектурното разработване на фасадите на сградите трябва да отговаря на строително-художествените изисквания и да обхваща както предните, така и страничните фасади.
    Чл. 203. За оформяване на общия градски силуетъ, сградите трябва да иматъ, по възможность, еднакви очертания и наклонъ на покрива.
Не се допускатъ несъразмерни по масщабъ и съотношение надстройки въ покривното очертание; комини на външните стени къмъ улицата и двора; капандури или надстройки надъ корниза, съ фасада, по площь по-голяма отъ 1.20 кв. метра и дължина, общо, повече отъ 1/4 отъ фасадата на сградата, мерена при последния етажъ; различни по големина, форма и брой капандури при сгради, застроени по еднакъвъ типъ; излази (балкони) предъ капандурите или надстройките.
Забележка: Челната страна на капандурите и надстройките трябва да бъде най-малко на 0.80 метра задъ строителната линия.
Моля, който се интересува, вижте чл. 209-чл. 221 за нормите за проектиране на жилищни помещения тогава, че няколко пъти се коментират размерите на помещенията в СС и НС.

Сигурно е, че тогавашните противоземетръсни норми не са като сегашните, но това не значи, че ги е нямало. И до началото на 21 век не са строили единствено сламени колиби.


 

# 364
  • Мнения: X
Мандаринка, чета и си мисля, че със сигурност нормите за строителна хармония и общ градски силует в миналото са се спазвали, което личи от старите сгради в центъра и в кварталите.
Докато сега какво имаме: всеки строи каквото и както му падне - нито фасадите, нито архитектурното оформление на сградите са в синхрон. За височините да не говорим. Пълна еклектика е навсякъде.

# 365
  • Мнения: 19 523
Факт, точно строителна еклектика и застрояване на макс. Започна да се отразява вече и на качеството на живот в града. Сутрин и вечер е малък ад да се придвижи човек, нито метро спасява нито нищо, магазините пращят от клиенти, бутаница и лудница повсеместна. И това при още недовършени петна за строежи и ненаселени блокове, а като се натъпчат тия хора ще стане страшно....

# 366
  • Мнения: 3 071
Колко тъжно може да звучи един закон от 1950 година спрямо сегашната действителност.

# 367
  • Мнения: 9 840
То той законът е отменен 1950 г., иначе е от 1941 г. и замества предишния, който е действал от 1905 г.  до 1941 г.
За изискванията преди към височината на сградите, че и това сме го обсъждали многократно за НС с неговите коти и нацвъканите мансардни етажи

Скрит текст:

Височина на сградите
    Чл. 189. Подъ височина на сградата се разбира отвесното разстояние отъ средното прилежаще тротоарно ниво, до пресичане на външната лицева плоскость на сградата съ горната плоскость на главния корнизъ.
Забележка: Средното прилежащо тротоарно ниво се мери при бордюра срещу средата на уличното лице на сградата, съ прибавка до 3% за напречния наклонъ на тротоара.
При ъглови парцели на наклонени улици, височината се мери въ средата на лицето на по-наклонената улица.
    Чл. 190. Допустимата най-голяма височина на сградите е:
1. За централна строителна зона:
а) 16 м., включваща партеръ и три етажа - при широчина на улиците повече отъ 12 м.;
б) 12 м., включваща партеръ и два етажа - при широчина на улиците до 12 м.
2. За всички други строителни зони:
а) 12 м., включваща партеръ и два етажа - при широчина на улиците повече отъ 12 м.;
б) 8 м., включваща партеръ и единъ етажъ - при широчина на улиците до 12 м.
Забележка I: Допустимата най-голяма височина се отнася за цялата сграда, съ изключение на стълбището къмъ двора.
Забележка II. Допустимата най-голяма височина на сградите въ селата е 12 м., включваща партеръ и два етажа.
    Чл. 191. Височината на сградите на държавата, общините и обществените (автономни) учреждения - може да бъде най-много съ 1/3 по-голяма отъ допустимата за съответната строителна зона височина, ако същите сгради се застрояватъ на площади, къмъ паркове или ако външната имъ строителна линия не е уличната регулационна линия.
    Чл. 192. Ъглови парцели, които по уличните си лица съ подчинени на различни строителни правила, относно височината се застрояватъ по строителните правила за улицата, по която е допустима по-голяма височина.
Тази височина отива по улицата, съ допустима по-малка височина, най- много на 15 м. отъ ъгъла, но спира на 3 м. отъ съседовата граница.
Ако, обаче, тази часть отъ сградата е съ дължина по-малка отъ 10 м., парцелътъ се застроява изцяло съ височината, допустима за по-широката улица.
    Чл. 193. Допустимата най-голяма височина за сградите на площадите, въ всички строителни зони, е височината на сградите на най-широката улица, която се влива въ тези площади.
Тази височина се запазва и за частьта отъ сградите, разположена на по-тесните улици, по реда на предходния членъ.
    Чл. 194. Въ допустимата височина на сградите, при спазване предписанията на настоящия законъ, може да се включатъ въ повече:
1. единъ обитаемъ етажъ откъмъ двора, или
2. единъ приземенъ етажъ (чл. 168 ) или
3. единъ мецанинъ (чл. 167 ).

Отделение V
    Улични силуетни планове

    Чл. 195. При сключенъ, редовъ и груповъ строежъ, когато въ отделни парцели съществуватъ масивни сгради съ различна височина или улицата е съ наклонъ, съ уличенъ силуетенъ планъ може да се установи по-голяма или по-малка отъ допустимата височина за съответната строителна зона, съ цель да се получи по-добра архитектурна връзка на сградите, етажите, корнизите и покривките (маркизите).
    Чл. 196. Уличните силуетни планове се съставятъ, утвърждаватъ, изменятъ и допълнятъ по реда на чл. чл. 270 и 271. Въ тяхъ се очертаватъ височините на сградите, отделно за всяка страна на улицата, въ пространството между две нейни напречни съседни улици.
    Чл. 197. Когато чрезъ уличния силуетенъ планъ се установи по-голяма височина отъ допустимата, може да се застроятъ единъ или повече етажи само въ следните случаи:
1. ако въ частьта отъ улицата, за която се отнася уличния силуетенъ планъ, има само една масивна сграда ъглова, застроена на калканъ, съ височина два или повече етажи по-голяма отъ допустимата за съответната строителна зона - за сградата въ съседния парцелъ се установява същата височина, по продължение на 9 м. по фасадата й; при парцели съ лице по-малко отъ 12 м. Тази по-голяма височина спира на 3 м. отъ другата съседова граница;
2. ако въ частьта отъ улицата, за която се отнася уличниятъ силуетенъ планъ, има само една масивна сграда не ъглова, застроена на калканъ къмъ двамата съседи, съ височина единъ етажъ по-голяма отъ допустимата за съответната строителна зона - за сградите въ непосредствено съседните парцели се установява същата височина, чрезъ архитектурни мотиви, съ широчина най-малко 4 м. и не повече отъ 1/3 отъ фасадата на сградата;
3. ако въ частьта отъ улицата, за която се отнася уличниятъ силуетенъ планъ, има две съ различна височина, не съседни, масивни сгради, съ височина единъ или повече етажи по-голяма отъ допустимата за съответната строителна зона - за всички сгради, включени въ уличния силуетенъ планъ, се установява височината на по-низката съществуваща сграда; при това, по отношение на по-високата се постъпва съгласно т. 2; при малка разлика въ височините на двете съществуващи сгради, допуска се преходътъ на височините на корнизите, следъ изравняването имъ съ по-низката сграда, да стане на границата съ по-високата такава;
4. ако въ частьта отъ улицата, за която се отнася уличниятъ силуетенъ планъ, има две или повече масивни сгради съ еднакъвъ брой етажи и съ височина единъ или повече етажи по-голяма отъ допустимата за съответната строителна зона - за всички сгради, включени въ уличния силуетенъ планъ, се установява височина, съ единъ етажъ по-голяма отъ допустимата за съответната строителна зона;
5. ако въ частьта отъ улицата, за която се отнася уличниятъ силуетенъ планъ, има повече отъ една масивна сграда, съ височина по-голяма отъ допустимата за съответната строителна зона, разпоредбите на т. т. 1, 2, 3 и 4 съ съответно приложими.
   

За сградите има изисквания за шумоизолация на междинните стени между апартаментите, за конструкция и изолация на комините вътре в сградата, норми за височината на комините, така че да не задимяват съседните сгради, за пожаробезопасност, за конструкцията на покрива, за да не се срива снега на улицата, и т.н. и т.н.
Естествено, че нормите се променят във времето, обикновено в посока завишаване заради навлизането на нови технологии, но като ги гледам тези стари норми си мисля, че би било добре да се върнат някои от тях.



# 368
  • Мнения: 1 717
Ако има сговор между етажните собственици, няма да има коптор.
Но некачественото строителство, тънките стени, ниските тавани и тесните помещения са нещо, което не подлежи на промяна.

И локацията, най-вече. Е, проблемите с някой друг серт пенсионер са често налице, но като цяло вече повечето кооперации в центъра са с външни топлоизолации и сменени вертикални щрангове. Най-големият проблем в нашия случай е покривът, но това е друга тема...Не е нещо, което да не може с времето да се направи.
Всъщност и локацията може до някъде да се променя. Кой да предполага преди години, че панелната спалня Младост някога ще стане едва ли не бизнес центърът на столицата? Или пък кв. Полигона?! Едно време централната улица на София е била Мария Луиза, но сега там за мен не е много окей по ред причини. И т.н. и т.н. Градът се развива и променя. Желаните локации също понякога. Wink

# 369
  • Мнения: 19 523
То както е тръгнало, Люлин и Надежда ще станат топ квартали - спокойно, зелено, близо до метро и не ти наднича съседът в прозореца.

# 370
  • Мнения: 41 323
Ай, пак за срока на годност на СС Scream
Жената каза, че са купили СС на висок етаж, какъв гредоред, какви 5 лева. И теренът може да поддаде и под новите кооперации.

Я се върни обратно да видиш кой какво казал Mr. Green В съседната тема се обсъждаше една триетажна къща на Бачо Киро и беше обявена за съборетина. Респективно някой е прочел и се е разтревожил и повдигна въпроса, а неколцина му казахме, че по принцип СС не е проблем, даже и да е доста старо, освен ако не са поддали основите, не е имало теч и т.н. Аз самата написах, че бетонът стяга 100 години по учебник. А намесих гредореда за да уточня специално, че има разлика между кооперация и еднофамилни къщи, защото именно последните от онова време много често са с гредоред, но кооперацията си е ОК.  Та накратко - никой от старопишещите не е повдигал въпрос, че много старото СС не става по принцип, а таман обратното и отговорихме на разтревожена питаща в този дух.

Днешните норми са по-завишени от едновремешните, но нормите дават минимума, а много от строящите стари кооперации преди войната са се презастраховали и са строили и по-здраво от нормите. Знам го от родната ми кооперация - чувала съм баба ми да казва в разговор, че архитектът бил казал основите да са така и така, ама те ги направили по-здрави. Виж при соца не е можел да се пилее материал Mr. Green
А гаранцията на старите сгради е, че са изкарали по няколко земетресения и щом още стоят, най-вероятно ще си стоят и в бъдеще. Обаче си имат проблеми - инсталации, покриви, общи части...

Пазарът е достигнал такова ниво, че и да спадне малко, още дълги години на купилите на 1000 евро и по-ниско ще им се струва, че не офертите са неизгодни Laughing Трябва си време да се свикне с новите цени и според мен това може да стане само като строителите вдигнат качеството. Ако си мислят, че на новите цени пак ще продават недомислия като топъл хляб, според мен грешат.

# 371
  • Мнения: 2 317
Здравейте, наскоро продадохме семеен апартамент около 55кв в идеален център на София на много комуникативно място в малките улички между бул.“Христо Ботев” и бул. “Витоша”, в кооперация строена 1940г. С парите от продажбата и доплащане закупихме апартамент на съседна улица с реална квадратура по НА 115кв, на последен етаж, с две тераси, южно изложение, за основен ремонт, с много запазено и красиво дюшеме, гипсови фризове, големи прозорци, тавани по 3 метра, много добро и поддържано състояние на кооперацията, НО, строен 1933г. Като цяло сме много щастливи с покупката си, предвид любовта ни към центъра и неговите предимства, съхранените архитектурни детайли, които лично на нас надхвърлят недостатъците. Цената му ни се стори доста апетитна 1370€/кв. Ремонтът определено е сравнително скъп, предвид, че наехме сериозна фирма, но пък пазим старите подове, масивни дървени врати и разпределение.  Но като цяло жилището ще бъде с ново ВИК/електро и няма да се различава в това отношение от НС. За нас липсата на асансьор не е проблем, а със трудното паркиране сме свикнали. Само едно нещо съвсем леко ме човърка. Вчера поизчетох разно по-стари постове от вечната тема старо срещу НС и имаше коментари свързани с така наречения живот на сградата. Преди да закупим имота, бяхме на оглед с опитен инженер-конструктор, който инспектира кооперацията, основите, покрива, и заключението му беше, че става въпрос за много масивна качествено извършена макар и преди близо 90г конструкция, каквито са и повечето сгради в центъра на София. Интересно ми е какво мислите като цяло за сделката, аз мен лично е находка, и все пак ме гложди защо тук толкова често се говори сякаш тези монолитни кооперации всеки момент ще рухнат и едва ли не не стават за бъдеща инвестиция. (Имам някакъв спомен, че тези години са строяли масово кооперации за евреи, тази ми се струва точно от този тип, което ме навежда на мисълта, че не са пестили средства...)

Не се притеснявайте. След земетресението 1917 сградите са дори с повече бетон от необходимото.

# 372
  • Мнения: 841
В големите европейски столици има сума ти сгради на по няколко века които си стоят и не са тръгнали да падат. Всяка сграда си е индивидуална. То няма тип строителство за което някой, някъде да не е казал, че ще падне.

# 373
  • Мнения: 11 730
Дано не четат хора, разбиращи от сеизмично инженерство, че ще се пукнат от смях. Няма да паднат старите сгради нито панелките. Не бойте се, ще ви надживеят даже.

# 374
  • Мнения: 41 323
Добре, де, а кой в последните страници спомена нещо за падане?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт