Когато си на интервю за работа

  • 9 565
  • 223
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 422
Към прекрасното обобщение на TafTaf в последната му част - в много от големите частни международни фирми е задължително обявите да се публикуват и вътрешно, за да имат шанс за развитие колегите, които вече са в компанията. Чести пъти е възможно преминаване към доста различна позиция, когато кандидатът покаже добра лична мотивация и се е представил отлично на предходната. Води се интервю и с предишния мениджър. За компанията е ценно да запази качествен служител вместо той да отиде навън, когато вече очите му гледат към нова дейност.

# 76
  • Мнения: 2 269
Благодаря за отговорите. Притеснява ме това, че през годините съм правила нещата, които са в обявата. А и от години не съм била по интервюта. Ако трябва да минавам тест и да мисля бързо няма да съм с много бистър ум на момента, а може и да се панирам.

# 77
  • Мнения: 8 823
Какво мислите за препоръчване на кандидат, когато ви се плаща тлъст бонус, ако го наемат? Препоръчвали ли сте някого и получихте ли бонус?  Бях чувала един случай, служителят превърнал препоръчването в бизнес.

# 78
  • Мнения: 12 807
В някои фирми където има такъв бонус, го изплащат след изтичане на изпитателния срок на препоръчания човек, а не в началото. Донякъде ограничава препоръчването на хора, които не е сигурно че са подходящи и колкото да се вземе бонусът. В случай че за това става дума в поста.
Във фирма където работи приятел пък, негов колега препоръча няколко пъти хора, от тях повечето не са за там и има негласна уговорка неговите препоръки да не ги вземат под внимание занапред.

# 79
  • Мнения: 1 422
Какво мислите за препоръчване на кандидат, когато ви се плаща тлъст бонус, ако го наемат? Препоръчвали ли сте някого и получихте ли бонус?  Бях чувала един случай, служителят превърнал препоръчването в бизнес.
Има компании с платформа за препоръки. Качваш име, мейл, телефонен, номер, биография, езици, коментари (ако имаш). Оттам нататък го поема отдел Подбор. Ако го наеме компанията, получаваш бонус. Важи за компаниите с масов подбор и е напълно нормална практика. Бонусът е съвсем обикновена сума. Намирам го за естествено да подпомогнеш компанията си в подбора и това да се заплаща. Бонусът се изплаща веднага при наемането. Дали кандидатът е подходят преценява отдел Подбор и директният мениджър, препоръчващият само предоставя възможност за срещата на двете страни. Какво те притеснява?

# 80
  • София
  • Мнения: 12 374
В предишната ИТ компания, където работеше мъжът ми, негов колега получи наистина тлъст бонус за препоръка на човек, негов приятел. Оказа се ценен кадър. Не знам дали и из други сектори се практикува, но в нашия съм чувала и за други случаи, освен този.

# 81
  • Мнения: 1 422
В компаниите за вътрешни услуги е нормална практика. Когато трябва да наемеш 80 човека за една и съща позиция плюс ти трябват езици на високо ниво и умни отговорни хора, е отличен начин на работа. Интересно ми е какво за вас е "тлъст бонус".

# 82
  • Мнения: 804
Да, има доста компании в които се дава бонус за препоръка. Чувала съм за различни варианти, като например една заплата ( на новонаетия човек ).
Друг вариант в зависимост, от позицията / квалификацията на препоръчания. ( има си фиксирани, напр. 600 лв за по - ниска позиция, 1000 за по- ръководно и т.н.

# 83
  • Мнения: 8 823
Една моя колежка препоръча човек за една позиция  и не го взеха. И от други такива случаи,  стигнахме до извода, че щом има и непрепоръчан външен кандидат, взимат него. И с това препоръчване правим 'мръсно' на препоръчания.

# 84
  • Мнения: 1 422
Една моя колежка препоръча човек за една позиция  и не го взеха. И от други такива случаи,  стигнахме до извода, че щом има и непрепоръчан външен кандидат, взимат него. И с това препоръчване правим 'мръсно' на препоръчания.
Защо очаквате, че препоръчването задължително води до наемане? Изборът е на мениджъра. Ако хареса човека, взима го. Препоръката служи единствено да създаде контакт.

# 85
  • Мнения: 8 823
Една моя колежка препоръча човек за една позиция  и не го взеха. И от други такива случаи,  стигнахме до извода, че щом има и непрепоръчан външен кандидат, взимат него. И с това препоръчване правим 'мръсно' на препоръчания.
Защо очаквате, че препоръчването задължително води до наемане? Изборът е на мениджъра. Ако хареса човека, взима го. Препоръката служи единствено да създаде контакт.
не. не очаквам задължително да го наемат. Но ви казвам, че работодателят такава стратегия имаше, че ако за дадената позиция си има кандидат (непрепоръчан) , взима него, да не плаща. И ние спряхме да препоръчваме, и си пращахме познатите на общо основание.
Аз също, ако кандидатствам, много внимавам дали искам да ме препоръчат или не. И проучвам в съответната фирма как стои въпроса. Нож с две остриета е това.

# 86
  • Мнения: 4 577
Няма никакъв смисъл от въвеждане на официална система за препоръки с бонуси, ако.работодателят ще се стиска да ги плаща. Всъщност, разходът е много по-голям, ако се търси с месеци човек за дадена позиция или се сменят 2-3 неподходящи. Когато печели непрепоръчан кандидат, просто е преценено, че той е по-подходящият за позицията. Естествено, има и субективни фактори - при препоръка от колега, с който работиш пряко и му имаш доверие, е по-вероятно да направиш интервю с кандидат, който може да отхвърлиш още на CV при стандартно кандидатстване. Или обратно - ако някой през ден препоръчва хора за спорта и за бонуса, ще има очакване, че неговите препоръки не стават.

# 87
  • Мнения: 8 887
При нас препоръката от настоящ служител на търсен такъв е стандартна практика и бонусите се заплащат след 3 месеца престой във фирмата на одобрения кандидат. Размерът зависи от позицията, която се търси.
Също така отворените позиции първо се обявяват вътре в екипите, стига да не е нещо много различно и специфично. Ако не бъде намерен достатъчно добър кандидат, тогава се публикува обява.

Аз се виждам само с кандидатите, които са минали вече през Подбор. И стандартните въпроси не са просто за запълване на времето - наблюдавам реакции, поведение, изказ. Но освен тях, имам и много конкретно професионални.

Разликата между големите компании и средните фирми наистина е доста голяма - лично за мен в полза на първите.

# 88
  • Мнения: 8 823
При нас препоръката от настоящ служител на търсен такъв е стандартна практика и бонусите се заплащат след 3 месеца престой във фирмата на одобрения кандидат. Размерът зависи от позицията, която се търси.
Също така отворените позиции първо се обявяват вътре в екипите, стига да не е нещо много различно и специфично. Ако не бъде намерен достатъчно добър кандидат, тогава се публикува обява.

Аз се виждам само с кандидатите, които са минали вече през Подбор. И стандартните въпроси не са просто за запълване на времето - наблюдавам реакции, поведение, изказ. Но освен тях, имам и много конкретно професионални.

Разликата между големите компании и средните фирми наистина е доста голяма - лично за мен в полза на първите.
@Like_Smoke
ти  в качествто на HR  или на специалист, или мениджър присъстваш на интервюто? Кой прави подбора преди вас? Или имате предвид 'подбора' на препоръчващите.
Иначе съм съгласна за големите и малките фирми - и аз съм за Големите.

# 89
  • София
  • Мнения: 3 071
Големите фирми имат много предимства, но едно от нещата, което на мен не ми допада, е работата в огромни пространства, с често прекалено много бюра, монитори и хора на едно място. Работила съм в два оупън офиса и там беше ок - до 8-9 човека в помещение, така е приятно дори. Но повече не ми изглежда добре.

Последна редакция: сб, 04 май 2019, 00:07 от Maidenly

Общи условия

Активация на акаунт