Отговори
# 60
  • Мнения: 21 455
estelliana, в Наредбата за учебния план и Наредбата за профилираната подготовка. Трябва малко смятане за изчисляване на общия брой часове за профилирана подготовка, тъй като са дадени по модули, но става бързо.

# 61
  • Мнения: X
Полезно е за учениците в 10-12. клас. За останалите е нещо като исторически разказ. По новите учебни планове и програми броят на часовете по математика е друг и не зависи от вида на училището, а от това дали предметът е профилиращ и дали има ФУЧ по него. И важи не само за математиката.
Може и за малките да е полезно, за сравнение на хорариумите преди и след реформата в съответните училища. Нещо като референция за това колко часа мат и за двете степени общо са  нужни, за да се смята, че е достатъчно за мат училище. Между другото, броят часове по немски за 35-то за 5-те години по справката е някъде към 1400 часа, тоест, повече от часовете по мат в СМГ (като сравнение по основния профилиращ предмет).

# 62
  • В офиса
  • Мнения: 4 024

Всъщност, защо... ходят все в Холандия? В Дания и в Швеция също има програми на английски, в Норвегия - също. Стана ми любопитно защо цялото ...се е запътило към Холандия, аз не виждам да е голям изборът, поне не е по-голям от Скандинавия, а в Скандинавия няма такси, за разлика от Холандия.

Да кажем защото скандинавците са гадни, надменни копелета, климътът им е гаден, а холандците са печени и климътът е доста по ОК. Лично и субективно мнение, но бих била много против учене в една Норвегия, в сравнение с Холандия.

# 63
  • Мнения: 817
Аз много се нервя с това чужбинското учене. Не виждам причина, да си разпиляваме потенциала навън. Пишете ме патриот.

# 64
  • Мнения: 2 529
Аз много се нервя с това чужбинското учене. Не виждам причина, да си разпиляваме потенциала навън. Пишете ме патриот.

Супер е да си патриот, но патриот с добро образование е неоценимо Wink И мъжът ми има квалификация от Станфорд,но си работи тук и доприняся за българската икономика. Така ще е и с децата, ако ги възпитаваме правилно Wink

# 65
  • София
  • Мнения: 12 082
Тинкърбел, да ти кажа, той и холандският климат не е цвете. Духа като за световно - като духне този вятър от океана и няма какво да го спре чак до немската граница /нали е равно като тепсия/. Joy И вали.

Значи, като вземем предвид Брекзит и това, че САЩ е все по недостъпен от финансова гледна точка, Европа изведнъж стана тясна за желаещите да учат на английски. Току виж,  неперспективният според много хора в България испански се окаже не чак толкова неперспективен. В Испания и Италия има чудесни университети с по-малка конкуренция на входа. Пък и климатът е екстра! Joy

# 66
  • Мнения: 2 078


Супер е да си патриот, но патриот с добро образование е неоценимо Wink И мъжът ми има квалификация от Станфорд,но си работи тук и доприняся за българската икономика. Така ще е и с децата, ако ги възпитаваме правилно Wink
подкрепям и споделям това мнение Simple Smile отделен въпрос е обаче какво е добро образование, и това, разбира се, е различно за всеки, но няма какво да си кривим душите - дори и от беглите ми впечатления ми се натрапва усещането, че много народ си представя следване в рандъм западни университети и "университети" за нещо страхотно, само защото не е българско; според мен не е правилна такава постановка, освен ако семейството не иска просто да похарчи едни големи пари и да изведе детето за няколко години извън България - в някои случаи съм убедена, че ще бъде в пъти по-полезно за самото него и като светоглед и като култура да изкара тези години в пътешествия по света, вместо да  кибичи в посредствени учебни заведения

затова бих си позволила следния съвет -амбицирайте децата да се целят
в максимално най-доброто възможно ниво, което могат да получат - а ако не стане - не е краят на света

дори и тукашните теми за частно образование доказват, че доста българи с българско образование (защото очевидно на възрастта, на която са повечето родители, не са имали възможност да учат толкова на запад колкото сега) могат да си позволят децата им да ползват частно образование от детската градина, което не е много типично за стандартната средна класа навън Wink

# 67
  • София
  • Мнения: 12 082
Антеа, съгласна съм с всяка казана от теб дума. И моите наблюдения са, че често се избира следване в чужбина чисто самоцелно, без ясна стратегия и с неправилен подход.

# 68
  • Мнения: X
Работя със скандинавци и не споделям мнението на Тинкърбел за тях, според мен, както навсякъде, има хора и хора. И доста обикалям, Осло е прекрасен град, Копенхаген - също, а за мен снегът е по-добро нещо от безкрайните дъждове и ветрове на Холандия, а и на Белгия. Всъщност, от моя опит холандците са по-неприятни от скандинавците (но може да е просто случайност, че познавам такива), а в Стокхолм съм била на страхотни купони. Та всичко е относително.
Ученето в чужбина е потапяне в среда, култура и език, а и тренировка в самостоятелност и отговорност, не е само самото образование, но и аз мисля, че не си струва в някой еквивалент на Пернишкия, а трябва да е в топ на избраната държава.

# 69
  • В офиса
  • Мнения: 4 024
И аз работя и със скандинавци, и с холандци. Първите са в пъти по-неприятни Simple Smile - взискателни, но тарикати, мързеливи, същевременно непочтени, голямата работа. Вторите са честни и открити. Отново, естествено, че може да е случайност, но вече съм предубедена. Осло е..хм... уреден, видимо хората се чудят какво да си правят парите, Берген за мен е по-красив, защото е по-селски, но пък вали повече от Дания, Холандия и Белгия, взети заедно. Липсата на светлина ме докарва до лудост. Като си представи човек, че един студент ще е през целия ден на лекции, зимата няма да види изобщо дневна светлина.

# 70
  • София
  • Мнения: 7 277
Тинкърбел, да ти кажа, той и холандският климат не е цвете. Духа като за световно - като духне този вятър от океана и няма какво да го спре чак до немската граница /нали е равно като тепсия/. Joy И вали.

Значи, като вземем предвид Брекзит и това, че САЩ е все по недостъпен от финансова гледна точка, Европа изведнъж стана тясна за желаещите да учат на английски. Току виж,  неперспективният според много хора в България испански се окаже не чак толкова неперспективен. В Испания и Италия има чудесни университети с по-малка конкуренция на входа. Пък и климатът е екстра! Joy

Така е Simple Smile! А имаш ли представа как стои въпросът със следването във Франция? Чудя се защо Френската гимназия не е такъв топ хит като Испанската и Немската ЕГ?

# 71
  • Мнения: 2 992
Тинкърбел, да ти кажа, той и холандският климат не е цвете. Духа като за световно - като духне този вятър от океана и няма какво да го спре чак до немската граница /нали е равно като тепсия/. Joy И вали.

Хайде да го кажем така, ако не живееш горе към Гронинген, климатът в Холандия е близък до българския, като няма температури под нулата и съответно лятото, няма температури над 30 градуса. Е, изключения винаги има. Мин год имаше 5 дена с около 35 градуса.
Вятърът е неприятен, но не е постоянен, предимно зимата е и затова тези нула градуса се усещат студени.
Но например последните 10 дни, само в петък и събота беше студено. Другите дни е слънце и си пия кафето на двора, вечеряме на двора. Зиморничава съм, не бих си го причинила, ако е студено. Даже някой от дните започнах с по няколко минути слънчеви бани. А от близките ми чувам, че времето в България не е толкова добро в момента. Климатът не е Италия, но си е ок. Но и стандартът е по- висок от Италия.

*Погледнах какво ще е времето. До края на седмицата слънце само с 24-25 градуса макс температури. Ще продължавам с поливането през ден

Последна редакция: чт, 18 апр 2019, 09:13 от rosss

# 72
  • Мнения: 5 425
Холандия, около Делфт, Черногоро-Хърватско-Словения и Прага са любимите ми места в Европа.
Нищо му няма на климата в Холандия - тъкмо не се потиш докато въртиш педалите и всичко е зелено без да е мухлясало, като в Дания.

# 73
  • Мнения: X
В Холандия също зимата не е особено светло, както и в Белгия, Брюксел, впрочем, в сравнение с нашите или по-южните ширини. Явно и за климата, и за хората всеки си има свои впечатления и предпочитания, и няма смисъл от спор по въпроса или от мерене на кой има по-правилно мнение. Като гледам родителите от АК с какво мнение за холандския климат и условия са, това обяснява и наплива към Холандия от там. Има ли статистика завършилите в Холандия българчета къде са сега - останали ли са в Холандия или са другаде? Защото ако е толкова добре - и като климат, и като хора и отношения, колкото го изкарват тук някои пишещи, поне по-голямата част от децата би трябвало да са останали, никой не бяга от хубавото. Като пример, в Германия масово остават, единици се връщат, извадка от 15-ина деца. А от  Холандия нямам идея как е, нямам примери на завършили там деца, освен това, което Стефан беше написал тук за своята голяма, която от Холандия отишла в Германия.

Последна редакция: чт, 18 апр 2019, 10:50 от Анонимен

# 74
  • Мнения: 5 425
Като гледам родителите от АК с какво мнение за холандския климат и условия са, това обяснява и наплива към Холандия от там.
Големият син даже не е кандидатствал за Холандия. Особености на предлагането в избраната от него област. Което не пречи на базата на личен опит да я препоръчваме горещо от гледна точка на място за живеене.

Общи условия

Активация на акаунт