Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 31

  • 115 146
  • 952
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 133
Isee, за да има детето подобно поведение за мен проблема е и в специалистите,които работят в училището. Малко крайно мнение имам, но все пак защо не смените училището с друго...

Сменихме го. Това е смененото училище Bowtie Не е проблемът в тях, защото те тепърва започват да работят с него. В моя 'телевизор' е проблемът.

# 631
  • Мнения: 17
На 4 е.
На 1,6г тръгна на ясла.  На 2г един доктор каза, че не е ок детето да не говори нищо на нито един език.  Направихме тест ADOS-2 през януари.

Не разбрах кога сте правили теста - сега януари или когато е бил на 2г през януари?

Правихме теста през януари тази година (2020).  Резултатите бяха, че въпреки затрудненията той може да комуникира и не влиза в спектъра. Аз бях сигурна, че диагноза ще има. Той проявява симптоми на дете от спектъра, но комисията каза "не".
Той не може да каже как се казва например. Не може да се води диалог с него. Миналата година за пръв път каза "мама". Но пък сега си ме вика. Миналата година не се разпознаваше на снимки нито в огледалото. Сега говори за себе си в трето лице, не казва" аз", "на мен" и т.н Но като го помоля да ми даде чаша вода - дава. Изпълнява команди.  Облича се, съблича се сам. Почти се къпе сам. Сам си бърше задника в тоалетната.
Проницателен е. Не е умствено изостанал. Но е изостанал в развитието  спрямо връстниците си. Доста често си удря с ръце коремчето и прави една физиономия с уста. Аз го имитирам. Той знае, че го имитирам и се радва на всичкото отгоре.  Значи разбира.

# 632
  • London
  • Мнения: 6 732
Оу.... ми описаното си е чисто в спектъра. Поне според мен, явно гледат да спестят откъм ресурси, да не му дават пари по ТЕЛК например и личен асистент в училище. Не се примирявай, бори се за правата му.

Аз тук се свързах с една организация за помощ на родители дори, защото почна да ми става много мътно с процедурите.  Общо взето е много сложно това местене в специално училище. Имало видиш ли само 30 места на година за това училище..... и гледат да спестят пари и да те държат в обикновеното.  Сега уж за ноември панела ще го предлага на това училище и те първо трябва да решат за там ли е и ако вече да лист на чакащи ли, какво ще е не знам. Ако чакаш някой да се заинтригува кой е с диагноза, какво му има, ама защо..... ми моето дете още щеше да си е без такава, да не получава нито право на асистент, нито други преференции. Постоянна борба е за жалост.

# 633
  • Мнения: 17
Оу.... ми описаното си е чисто в спектъра. Поне според мен, явно гледат да спестят откъм ресурси, да не му дават пари по ТЕЛК например и личен асистент в училище. Не се примирявай, бори се за правата му.

Аз тук се свързах с една организация за помощ на родители дори, защото почна да ми става много мътно с процедурите.  Общо взето е много сложно това местене в специално училище. Имало видиш ли само 30 места на година за това училище..... и гледат да спестят пари и да те държат в обикновеното.  Сега уж за ноември панела ще го предлага на това училище и те първо трябва да решат за там ли е и ако вече да лист на чакащи ли, какво ще е не знам. Ако чакаш някой да се заинтригува кой е с диагноза, какво му има, ама защо..... ми моето дете още щеше да си е без такава, да не получава нито право на асистент, нито други преференции. Постоянна борба е за жалост.




Той си има асистент в училище. Дадоха му. И посещенията при логопеда също са отпуснати от тях (от този център за диагностика). Но няма диагноза. Не знам как става това. Иначе тестът е заснет. Ще се опитам да измоля видеото, за да го гледат и тукашните специалисти.  С мъжа ми сме се чудили дали не са го претупали този тест, но реално те го следяха над една година (развитието му) плюс теста и си дадоха заключението.
Тестът е строго регламентиран. Предупредиха ни, че ще сме само наблюдатели. Жената, която снимаше с камерата изглеждаше доволна от неговите реакции.  Той идваше и ми показваше неща, гледаше ме. Доходи му се до тоалетна... Сам е пишкал. Всички тези неща са описани и са взети под внимание за крайния резултат.
Един друг доктор пък предположи, че може би има дисфазия. Идея нямам.

# 634
  • London
  • Мнения: 6 732
В интерес на истината тук за диагноза те следят няколко години и вече след тия няколко години, различни рапорти натрупани от педиатри, градина, джипи, родители и тн слагат финалната точка. Не е само една среща с някой и тест. Тоест сам по себе си един тест не дава окончателен отговор, предполагам след време ще има пак обследване, нови рапорти и все ще поставят диагноза. Разбира се, може и нещо друго да му има....не е само спектъра диагноза.

# 635
  • Мнения: 133

Той си има асистент в училище. Дадоха му. И посещенията при логопеда също са отпуснати от тях (от този център за диагностика). Но няма диагноза. Не знам как става това. Иначе тестът е заснет. Ще се опитам да измоля видеото, за да го гледат и тукашните специалисти.  С мъжа ми сме се чудили дали не са го претупали този тест, но реално те го следяха над една година (развитието му) плюс теста и си дадоха заключението.
Тестът е строго регламентиран. Предупредиха ни, че ще сме само наблюдатели. Жената, която снимаше с камерата изглеждаше доволна от неговите реакции.  Той идваше и ми показваше неща, гледаше ме. Доходи му се до тоалетна... Сам е пишкал. Всички тези неща са описани и са взети под внимание за крайния резултат.
Един друг доктор пък предположи, че може би има дисфазия. Идея нямам.

А обсъждане на резултатите направихте ли? Или ако сте направили - пробвайте с още една среща да се опитате да разберете те как обясняват някои от поведенията, които ви притесняват.

Мен лично ме 'сюрпризираха' с диагноза въпреки че бях отишла само за забавеното проговаряне. Нямах въобще нагласа за въпроси и въобще не разбирах какво се случва като започнаха да изброяват - терапии, специализирани училища, генетични тестове, MRI и какви ли не други неща.

Чак месеци по-късно когато имахме 'психолог', с който да работя, започнаха да ми се изясняват нещата. Може би и вие като нас имате нужда от това да видите нещата през техните очи.

# 636
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
В интерес на истината тук за диагноза те следят няколко години и вече след тия няколко години...
В добавка, липсата на диагноза не пречи на това да се работи по наличните проблеми. Диагнозата като такава не казва на специалиста как да подходи, проявените специфики при детето го правят.

# 637
  • София
  • Мнения: 87
Здравейте, синът ми е на 3 г и половина и освен, че не говори има и някои проблеми с поведението и комуникацията. Януари месец имахме консултация с психиатър от НБУ- Център за проблеми в комуникативното развитие - заключение, че има някои маркери от спектъра, но за в момента няма да се разглежда така, защото главният проблем е вкъщи, липса на авторитет на детето към нас, не спазване на правила, че той ни манипулира и така си живее в неговия угоден свят. Започнахме да работим вкъщи много, както и работа с логопед от центъра. Детето за половин година напредна страшно много- желание за комуникация, изпълнителен, обслужва се почти сам, изразява емоции, но периодично си влиза в неговите обсебеностти, стереотипи и ритуали - подрежда, нарежда...по неговите определени начини. С тази обсебеност към определени неща се проявиха и уменията му за много бързо научаване на букви, числа, форми, цветове, животни, зеленчуци. Детето може да изписва с букви над 20 думи и е много интелигентен за възрастта си. Януари месец записахме час за обследване в Св. Никола, който ни беше даден за края на септември, но сега в предвид Корона вируса ни казаха, че не правят обследвания и ни насочиха за час на частно при техния психиатър д-р Кайрякова. От логопеда не сме доволни искаме да го сменим. Моля за препоръки към кого да се насочим, синът ми има наистина нужда от работа с добри специалисти, които са опитни и имат желание за работа с деца от спектъра. Прочела съм доста и по темата за хранителната непоносимост, но не знам към кой специалист да се обърнем и какви изследвания да пуснем. Благодаря предварително за съветите!

# 638
  • Мнения: 244
Nezabravka, не разбирам що за отговор ви е дал психиатъра, липса на авторитет, манипулиране и т.н....За дете, което е на 3 години след обследване може да се каже дали е или не е от аутистичния спектър.

Последна редакция: сб, 26 сеп 2020, 11:40 от Tomella

# 639
  • София
  • Мнения: 87
Именно за това ще се обърнем и към друг специалист. Надявам си от д-р Кайрякова да получим ескпертна оценка като специалист и още повече работейки и в Св. Никола.

# 640
  • Мнения: 244
Да, знам че се прави от екип от специалисти самото обследване на детето, а там съм чела, че са най добрите за България. Успех ви желая!

# 641
  • Мнения: 3 693
За съжаление, най - добрият диагностик в областта на детската психиатрия беше д-р Анка Бистриан, но тя почина! От Клиника Свети Никола!

# 642
  • София
  • Мнения: 2 488
За съжаление, най - добрият диагностик в областта на детската психиатрия беше д-р Анка Бистриан, но тя почина! От Клиника Свети Никола!
Доктор Бистриан беше ангел!  Мир на праха й!

# 643
  • London
  • Мнения: 6 732
И на мен са ми казвали същите глупости в БГ от психолог, за манипулация, едва ли не лошо родителство, което води до опозиционно поведение. А детето си е с диагноза понастоящем.  Нищо от това не се оказа вярно и проблемите с комуникация, правила, начин на мислене и тн си идват в компания с диагнозата.

# 644
  • Мнения: 133
Четейки една друга тема и тази паралелно ми изникна въпроса - какво мислите за генетичните изследвания? Когато диагностицираха малкия казаха, че ни препоръчват да си направим (аз, баща му и детето). Когато попитах защо ми отговориха нещо, което и до ден днешен ме вбесява - добре било да знаем какъв е шанса и други наши деца да са с аутизъм. Тогава много ме ядосаха (т.е. синът ми е какъвто е, няма да го променя. А само при мисълта, че през цяла следваща бременност и първи години само ще търся признаци на аутизъм, реших, че е по-добре да не знам). Сега вече минаха няколко години и виждам, че има доста интересни неща, които могат да се видят при такива изследвания. Започвам да се чудя дали пък няма да ни даде някакви отговори? Какво мислите?

Общи условия

Активация на акаунт