Трудно проговаряне - тема 25

  • 84 729
  • 974
  •   1
Отговори
  • Мнения: 375
Трудно проговаряне - тема 25

"Разбирането, че детето ще "израсте" проблема с възрастта, може само да го предпази от своевременно получаване на адекватна помощ"
                                                                                     Джийн Айрин 


ДЕТСКО РАЗВИТИЕ


Знам, че си логопед ... но с какво се занимаваш?


ТЕСТ НУЖДАЕ ЛИ СЕ ДЕТЕТО МИ ОТ ЛОГОПЕД 1-6 г.


Кога сме за логопед ?

Къде да  заведем детето на преглед ?- УМБАЛ ”Александровска” ЕАД
Клиника по детско - юношеска психиатрия „ Св. Никола”

http://alexandrovska.com/bg/node/100

Тест за ранна диагностика за аутизъм

Тест за ранна диагностика за аутизъм 2


Указател на логопеди 


Видео : Разпознаване на проблемите в развитието на децата


Психомоторно-развитие на детето в предучилищна възраст

Периоди на говорното развитие. Какво и кога трябва да се научи да казва детето ви ? - 

Нервно-психично развитие от 1 до 3 години - 



Какво е Алалия  ?


Етапи на говорно и езиково развитие

25 начина да накарате детето да ви чуе, когато му говорите

КАК ДА АКТИВИЗИРАМЕ ПОЯВАТА НА РЕЧ У ДЕТЕТО

Неправилно произношение на говорни звукове (Л, Р, Ш и т.н.) new

Игри и упражнения, подпомагащи развитието на речта

Как да нaучим детето да произнася буквата „Р”

ДА НАУЧИМ ЦВЕТОВЕТЕ

Игри за фината моторика
Още игри за фина моторика
Обща моторика
ФИННА МОТОРИКАново

Предучилищна възраст: 36 до 48 месеца

Артикулационна гимнастика

ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ТЕСТОВЕ ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ

ДЪРВЕНИ ИГРАЧКИ ДИДАКТИК

Логопедични карти :
http://www.logopedico.com/logopedichni_karti/
http://picasaweb.google.bg/109654410610653624961
http://picasaweb.google.bg/milynaivanova/FTEkJI?authkey=kFQSIsNJYEA#
http://picasaweb.google.bg/kateingrid/DesenhosPontilhados#
флашкарти

Полезна информация за  развитието  на детския говор може да четете и  тук  Hug
Логопедичен кабинет - гр. Бургас
Хапче за проговарянеnew

ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИГРИ ЗА ИЗТЕГЛЯНЕ
ОЩЕ ИГРИ ЗА ТЕГЛЕНЕ


Полезни сайтове:
Логомагиканово
Логопедиконово
Детско развитиеново
Логопедново
umeia
krokotak
зверушканово
Логопедия.БГ

Старите теми:

# 1
  • Мнения: 4 614
По колко магнезий давате и кога? Имам таблетки по 100 мг.
Дадох преди обед една, а вечерта дадох цинк. До колкото си спомням цинк и магнезий не се дават заедно.

# 2
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Не знаех, че цинк и магнезий не се дават заедно Frowning
Ще ги разделя - цинк ще давам сутрин. Давам по 100мг. хелатен магнезий вечер с храната.

# 3
  • Мнения: 3 455
И аз знам, че магнезий е по-добре добре да се взема вечер. Спомага за сън и нервно успокоение. Иначе давам 90 мг. Казвали са ми, че за деца може до 120-130 мг. Виж ако има недостиг лекар назначава дозата. Моето дете така по миналата година.

# 4
  • Мнения: 4 614
Моето дете поне със заспиването и спокойния сън проблем няма.
Все още бърка и заменя звуците. Азбуката и тя зле. Отчайвам се.
Може да я каже почти без грешка, но когато го накарам да изпише доста от звуците/буквите не ги знае. Почнах да го карам да изписва по 3 реда от всеки звук. Отделно няма абсолютно никакво желание да учи, ама никакво. Омръзнало му, скучно му било, почва да се прозява да търка очи.

# 5
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Моята дъщеря върви доста назад от връстниците си, не само вербално, но и когнитивно за съжаление. Тя след 3 месеца навършва 8 години, а все още не прави разлика между ден и нощ, а това сезони, месеци, дни от седмицата абсурд. Азбуката не я знае, знае само отделни букви, а може да изписва около 4-5 букви. Цифрите от 1 до 10 ги разпознава, но количествено може да брои едва до 5 и то не всеки път. Не прави разлика между звук, дума и изречение. Още бърка предлозите и местоименията, а с времената е пълна скръб. Освен това пропуска, разменя и заменя букви и срички, например "Ледена епоха " е "еха поха", "лекар" е "рекар". Фонематичен слух въобще няма, което прави невъзможно отделянето на звуците. На всичко отгоре е и хиперактивна и с дефицит на вниманието и не може да се работи с нея повече от 10-15 минути и то със смяна на дейността. От август реших да пробваме с Есприко за ХАДВ, дано има ефект.
Тъй като тази година трябва да сме 1-ви клас. Започна едно тичане по училищата и едни разправии.  Никъде не я искат, само в училището по район се съгласиха да я вземат, но с придружител и  за по 2 часа на ден и то музика и рисуване, като на последната среща с директорката направо от вратата ме посрещнаха с брошури за ЦСОП или бившите помощни училища. Така се поставих в положението да запиша детето в център.
Надявам се там тя да се чувства добре, поне ще бъде с деца като нея и ще й обръщат внимание. В момента е в масова детска градина и никой не й обръща внимание, а децата й се подиграват и я тормозят.
Извинявам се за дългия пост, но много ми тежеше на душата, а вярвам, че тук ще ме разберете.🤗

# 6
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 303
Благодаря за темата!

Теди има някакъв напредък. Започваме да водим и кратки диалози. Най-много и успешно се ориентира когато иска нещо Simple Smile

# 7
  • Мнения: 3 455
За Йоко и Романол - казвала съм го, моето дете дръпна много след приема миналата година, тогава беше на 7,6 г. на магнерот и гамалон. И смяна на логопед. Новия и казва, добре искаш например да говорим за играчки, разкажи ми, и хоп веднага излизат проблемните звуци в свободна реч, излиза изречение, излиза преразказ. После я кара да напише нещо за тях. Много се хареса на детето, и се постигна двоен ефект. Нещо, което също помогна за концентрация и внимание е смяната на белите листа с рециклирана хартия, тя е леко жълта. Бялото дразни. Всъщност като ученичка тетрадките ни бяха от такава хартия. Друго, госпожата, а и аз когато е възможно давам текстове с безсерифен шрифт. Възприемат се по- леко и добре. И по- голям размер на буквата, по- голямо разстояние между буквите.

Последна редакция: пн, 22 апр 2019, 08:54 от laurentin

# 8
  • Мнения: 198
Здравейте,искам да попитам,според вас тръгването на детска градина може ли да да подпомогне говора на детето.Дъщеря ми е на 3 год и 3 месеца,говори много малко и неправилно за възрастта си ?

# 9
  • Мнения: 4 614
Магнерот магнезий ли е? Както и "безсерифни листи". Нямам представа какво е това.
Ще търся логопед, но трудна работа. При повечето вече сме били. Sad Без успех. Това беше преди 2-3 г., и не знам дали и сега пак няма да е същото.

Започнах да давам магнезий, цинк. Утре очаквам рибено масло, което поръчах от хомеостаза (ЕРА 760 DHA 600).
Гамалон по каква схема го давахте?

Последна редакция: пн, 22 апр 2019, 10:43 от йоко

# 10
  • Мнения: 195
Laurentin твоето дете къде ходи на логопед, ако искаш ми напиши на лични. Нашият посещаваше извън градината, но го спряхме, защото в детската идва два пъти в седмицата логопед. Пак започнахме слушането на музика по програмата Listening, която според двама специалисти ще му помогне за слуховата преработка и намаляване на хиперактивността.

# 11
  • Мнения: 3 455
Да, магнерот е лекарство, магнезиев оротат. Лекар го изписа. Тя имаше магнезиев дефицит в кръвта. Сега давам магнезиев цитрат, хр. добавка
Гамалон давах по 2 гр дневно, като дозата достигна постепенно за около 2 седмици и давах около 3 месеца.
Безсерифен шрифт на буквите - буквите са прави, всъщност почти всички книги и учебници са със серифни букви ( шрифт - times new roman, например), отгоре и отдолу при завършека на буквата има гредички. Така буквите се сливат, и дете с проблеми трудно ги различава, когато са с малък размер. Моето ми е казвало, че всичко сякаш е едно. И спира да ги гледа, та камо ли да чете. А другите, например написани със шрифт arial са прави, без гредички. Разгледай ги на компютър. Малки и дребни неща, но за деца с проблеми са полезни.
Sentio, не сме от София

Последна редакция: пн, 22 апр 2019, 15:30 от laurentin

# 12
  • Мнения: 4 614
От два дена и аз давам магнезиев цитират (100 мг., но мисля да ги увелича до 2х100 мг).
Гамалон не открих да се предлага в Бг онлайн магазини.

# 13
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
За Йоко и Романол - казвала съм го, моето дете дръпна много след приема миналата година, тогава беше на 7,6 г. на магнерот и гамалон. И смяна на логопед. ...

При нас проблема не е в логопеда, а във факта че каквото и да научим след няколко по-силни пристъпа изчезва и трябва да се започва отначало (напомням, че малката е  с резистентна на медикаменти епилепсия и генетично-метаболитно заболяване).
Заради метаболитното пък не смея почти никакви добавки, защото дори такива ка витамин Б6 я в вкарват в  епилептични статуси и ме е страх. За Есприко  се навих само защото са омега 3 мастни киселини.

# 14
  • Мнения: 3 455
Есприкото е хубаво, успокоява. Аз съм давала. Малко, малко като количество е магнезият там поне за моето дете. Има  50 мг. Но пък комбинацията е много сполучлива според мен. Точно за Хадв ще повлияе в някаква степен.

Общи условия

Активация на акаунт